Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Hormonske motnje hashimoto

hashimoto

Pozdravljeni,
Na pregledu pri internistu dne 16.2.2016 sem imela vrednosti s-tsh 4,00(0,27-4,20),s-ft4 12,88(12,00-22,00),s-atg 39(-115),s-atpo131(-34) in s-tg41,0(3,5-77) ugotovljeno je bilo da imam avtoimunsko vnetje ščitnice in da terapija ni potrebna. Imam pa konstantno težave se potim, sem omotična,anksiozna oz.doživim kakšen paničen napad,utrujena,se redim…danes dne 8.4.2016 sem si dala sama pregledat kri za ščitnico in rezultati so naslednji: s-tsh 2.89(0.35-4.94)s-ft3 3.68(2.63-5.70) s-ft4 9.83(9.0-19.05).Zanima me kaj to pomeni za mene in če je potrebno zdravljenje? Mi prosim razložite malo bolj podrobno.
Hvala in lep pozdrav
Nina

Spoštovani!

Glede na navedeno gre pri vas za Hashimotov tiroiditis (avtoimunsko vnetje ščitnice) o katerem je bilo na tem forumu že zelo veliko govora. Delovanje ščitnice je normalno. Zdravljenje trenutno ni potrebno. Priporočam kontrolo TSH enkrat na leto.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Najlepša hvala
Lep pozdrav Nina

Spoštovani,
zaradi zdravstvenih težav me je zdravnica v začetku leta napotila na pregled krvi (hormoni), katerih izvidi so pokazali povišan TSH in prolaktin. Prolaktin sem imela povišan že približno 3 leta nazaj, vendar takrat ni bilo opravljenih nobenih nadaljnjih preiskav.
Dobila sem napotnico za tirologa in odvzem krvi za ritem prolaktina (pool). Oboje je bilo opravljeno cca 10 dni nazaj, izvidi za prolaktin ponovno kažejo povišanje, izvidi pregleda pri tirologu pa so naslednji:

TSH: 4.77 mE/L (0.55-4.78)
FT4: 11.7 pmol/L (11.5-22.7)
FT3: 5.0 pmol/L (3.5-6.5)
antiTG: 279 kE/L (do 60)
antiTPO: > 1300.0 kE/L (do 60)

Izvid:
Ambulantno so ugotavljali zvišan TSH 6.3, fT4 12.9, fT3 4.3, menda naj bi imela tudi zvišan prolaktin.
Klinično je evtirotična, frekvenca pulza 68/min. Ščitnica je povečana do prve stopnje, čvrste konzistence.
TSH je v zgornji polovici normalnih vrednosti, prosta hormona sta normalna. Zvišana so protitelesa Tg in TPO.

UZ ščitnice:
Žleza je difuzno povečana, hipoehogena in nehomogena.

Prične naj jemati Euthyrox 25ug dnevno. Svetujem kontrolo TSH pri osebnem zdravniku čez dva do tri mesece, nato enkrat letno, v primeru nosečnosti pa vsake 4-6 tednov v prvi polovici nosečnosti, enkrat v drugi polovici nosečnosti, nato dva do tri mesece po porodu, kasneje spet enkrat letno.
Posvet osebnega zdravnika s tirologom v primeru patoloških izvidov na telefon ____. Zdravljenje z Euthyroxom bo predvidoma trajno.

Terapija: Zdravljenje navedeno v izvidu

Diagnoza: Kronični limfocitni tiroiditis (Hashimoto).

Prosim za razlago izvidov, ker mi je nekaj stvari nejasnih.
Ali sta prolaktin in ščitnica oziroma ščitnični hormoni povezana, je možno da je povišan prolaktin zaradi tega?
Kaj pomeni tako povišanje vrednosti protiteles in kazalnik česa točno so?
Kako to, da so vrednosti TSH pri drugem pregledu nižje?
Kako Hashimoto vpliva na kakovost življenja in življenjsko dobo?

Že vnaprej se vam zahvaljujem za odgovore in vas lepo pozdravljam,
Urša

Spoštovani!

Hashimotov tiroiditis in raven prolaktina nista povezana. Vrednosti TSH nekoliko nihajo, ker se izloča v pulzih ima pa tudi svoj dnevni ritem izločanja. Hashimotov tiroiditis je kronična bolezen. Kadar hipotirozo ustrezno zdravimo ne vpliva pomembno na kvaliteto življenja in pričakovano življenjsko dobo.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

New Report

Close