Najdi forum

"grdo"ime-novo rojstvo

Nihče ne govori o klenih slovenskih imenih, ki bi jih morali imeti naši otroci. Saj tudi Jožef in Marija nista slovensko ime kot eni mislijo temveč mednarodno. Smešenje otrok pa je neodgovorno in pika. Sicer pa željo po izstopanju kažejo vedno puhle glave, ki same niso nič posebnega v pozitivnem smislu, potem pa otrokom naložijo poslanstvo, češ glejte nas kako smo IN..

Neverjetno, koliko hrupa in ogorčenja zaradi imen! Razburjanje ne bo ničesar spremenilo in nobene potrebe po tem ne vidim. Starši bodo še naprej dajali imena, ki se jim zdijo za njihove otroke najbolj primerna.

O.K. ful zanimiva tema, jaz pa čveka, pa še dete spi, tako da ja lahko visim tu gor in jih stresam.
Mislim, da smo ljudje sami z našim odnosom krivi, da so drugačna imena tarča posmeha. Ko bomo ta odnos spremenili, bo drugače. So pa ekstremi in zmeraj bodo, ki nam bodo prilepili kak kisel nasmeh: Mafalda Fikfak.
Dejstvo pa je, da se v vrtcu, osnovni in srednji šoli nismo nikakor mogli otresti zbadljivk zaradi imena. Mislim pa, da je priimek tisti, zaradi katerega smo bili nekoč otroci in bodo otroci še danes in v prihodnosti okusili kakšno grenko. Tudi to je del življenja in izkušenj.
Kaj boste potem dejali npr. na nov trend dajanja dveh priimkov otrokom. Denimo. Izidor Žabnikar Milovanovič. Je čudno, ampak tako je. Na koncu pa smo novodobni starši zakomplicirali do te meje, da se otrokom daje najprej očetov in potem materin priimek. Tu pa je moje mnenje jasno. S tem se ne strinjam, če že, bi bilo bolje, da se držimo ustaljenih vzorcev in damo najprej materin priimek in nato očetov.
Upam, da me ne boste linčali.

Draga Katra,

sama ne gledam španskih nadaljevank, nikoli jih ne bom, ker je to čista limonadasta neumnost, da pa je ime Mercedes od tam, pa vem, ker je moja babica to gledala in mi je parkrat pri kosilu hotel pripovedovati za kaj se tam gre.
Vem, ljudje smo si različni in vsak ima k sreči svoj okus. kam bi pa prišli, če bi imel vsak drugi otrok isto ime. Tudi moj otrok je Maj, ni tako pogosto, vsaj do zdaj ni bil, pa marsikomu tdui ni všeč. Ampak merila je pa treba postaviti, vem, da smo v 21 stoletju, ne pomeni pa, da moramo dajati imena ki ne pašejo nikamor. Dober primer je bil zgoraj, ko je napisala, mislim, da Eva, da bo njen otrok twingo, ker si mercedesa ne more privoščiti.
Dajmo razmišljati o imenih, ko se odločamo o tem, ne padajmo na aktualne fore in filmov… Ime ti ostane za celo življenje, naj bo tega vredno.

Lp, Ninča.

Ne, Rok, ni letelo nate. Sem prebrala eno od prejšnjih tem, kjer smo pisali imena svojih otrok. Zanimivo branje.

Lp, Yo

Raje Mercedes kot pa Nina, Nana, Ina, Mia, Tina, Tana, Nika ipd. ki niso prava imena, ampak so samo kratice.

Uh, hvala, ker sva z ženo ful zadovoljna z izbiro ( saj poznaš občutek..). Je pa res, da je tole občutljiva tem, saj si vidla mojo reakcijo..

LP;)))))

No, ker sem ravno začela s posmehljivko, bom še nekaj pristavila. Verjamem, da je staršema všeč ime Mercedes. Vendar je asociacija pri večini ljudeh takoj avto (dober ali ne, je vseeno). Denimo, da bo deklica naletela le na nekaj zbadljivk v O.Š. V vrtcu otroci še ne bojo dojeli, v srednji bodo že tako zreli, da je ne bojo obkladali. Dekle se zaljubi in, ajajaj, v avtomehanika, he, he.

Zdaj pa zares. Ime je lepo, le okolju neprimerno. To je moje mnenje. Pa ne zaradi zaplankanosti, ampak zaradi asociacije. To, da je tudi čudovito lepa vrtnica Mercedes nič ne pomaga…

Sicer pa, deklica bo res imela možnost, da ime spremeni ali pa si doda priimek recimo Mercedes Novak Plemenita…

LP
EvaK

Ja, sem vidla. Ampak sem kar brala tisto drugo temo in se čudila, zakaj tam ni nihče nič pripomnil, tukaj pa…

Yo

Vidiš, tu pa sem striktna. Opozoriti da, vendar ne z žaljivko. Kot vidim, sem šalo vzela preveč zares. Ker sem dobila vaša pojasnila vzamem nazaj zaplankanost. Brez zamere prosim.

Jaz spadam med tiste, ki se toliko ne ozirajo na druge, pač pa gledam na to, kaj je meni resnično všeč. Ko sem iskala ime za svojega prvorojenca nisem našla nobenega imena, ki bi mi bilo resnično všeč. Morda sta mi bila nekako še najbolj Pia in Maj, a kaj ko so mi vsi govorili, da so preveč nenavadna. Na koncu smo se nekako odločili, da če bo fantek potem bo Jaka. Tudi to ime mi ni bilo čisto naj naj. Ko pa so mi ga prvič prinesli v naročje… Je bilo to idealno ime za idealnega fanta. Še po dveh letih se ne kesam, da sem mu dala to ime…

Imam pa dve prijateljici, ki sta imeli zbrana povsem “normalna” imena. Potem pa sta s pomočjo numerologije na dan rojstva imena nekoliko preoblikovali in sta imeni potem postali malo “nenavadni”.

Naj vsak izbere to kar si želi in potem tudi s tem živi. Tudi moje pravo ime je dokaj nenavadno in od začetka sem ga kar malo sramovala, ker sem morala ljudem večkrat ponavljati. Kasneje pa mi je postalo prav všeč in sem nanj ponosna. Vesela sem, da sta mi starša dala malo drugačno ime.

Zdravo,

ah ta imena. Po eni strani (Ninča) obsoja nenavadna imena češ Mercedes je neprimerno ime, istočasno je pa svojemu otroku dala ravno tako nenavadno ime, Maj.

Od kod pa si kdo jemlje pravico soditi, kaj je primerno in kaj ni. Vsak od nas je zrastel v enem svojem svetu kjer mu določene stvari pomenijo več ali manj. Res je, da se znajo ljudje ponorčevati iz raznoraznih priimkov in imen (.. Koza, .. Podreka, Črt…, Zmago…Titoslav, SLobodanka, Hillary, Morgan itn…) konec koncev so to naša imena.

Jaz sem na svoje ime ponosna in mi je všeč, čeprav ne poznam ne vem koliko Nives, ne maram pa če mi kdo reče Niveska, Njivči, Ninica, Nina, ker sem Nives.
Moji hčeri sem dala ime Petra, ker so mi strašno všeč imena ki imajo R v sebi, recimo všeč mi je bilo tudi Astrid, (hčerka od ene od forumovk) pa partner ni bil za to. Ne maram pa nobenih imen ki vsebujejo šumnike. Anže, Aljaž, Špela, Ajša, Maša, Urša…To vse je moj okus, ne morem in si ne smem dovoliti da sodim druge in drugačna imena, imam lahko samo svoj komentar nanje.

Določena imena so mogoče neprimerna, mogoče nama neumna, ampak poznam recimo gospo, ki je v zahvalo za to ker ji je ko je bila noseča ena kitajka (al japonka se ne vem točno) pomagala ker je padla v nezavest in se bi hudo poškodavala če ji ne bi pomagala ime po njej. Gospa se je imenovala NISIMURA. Precej nenavadno in neprimerno bi človek rekel, ampak ker vem kakšna je zgodba v ozadju jo razumem in spoštujem njeno odločitev. Sicer punčko vsi kličejo Mura, pa vseeno, ne moremo si dovoliti, da kritiziramo nekoga brez da bi vedeli zakaj je nekaj naredil tako in ne drugače….

Mojemu bratu je bilo ime ARNN; sestri pa AGNESE (prebere se anjeze), ker sem živela v hrvaški Istri in ker so mojim staršem pač bila všeč taka imena. Mami je Norma, sestra pa Rozana, vse precej nepogosta imena, mar ne? Pa so mi vsa všeč.

Meni je pa ime Mercedes čisto ok. Poznam eno punčko in je tok lušna in to ime ji prav paše. Vsak naj da otroku ime, ki mu je pač všeč. Pa saj poznate tiste: Sto ljudi, sto okusov. IN
Vsake oči imajo svojega malarja. Spoštujte to.

Menim, da smo pač taki, da ko slišimo določeno ime, ga takoj povežemo z nekom, ki že nosi to ime. Če nam je “sosedov Jure” zoprn, sigurno svojemu otroku ne bomo dajo ime Jure.Kolegica dela v vrtcu in je imela velik problem glede izbire imena svojih otrok, saj jo je vsako ime spominjalo na koga iz vrtca.

Kar se pa konkretno tiče otroških imen, moramo poleg svojih želja pomisliti tudi na otroka, ki bo celo življenje nosil to ime. Naj ga nosi ponosno in z veseljem, ne pa, da ga bo v strahu izrekel in čakal, kakšna bo pa tokrat reakcija sogovornika.

Osebno mi dolga imena niso všeč, ker te potem vsi kličejo z okrajšavo in imaš pravo ime samo še na dokumentih.

LP

Ime je bilo prej kot avto. In tako bo ime moji hčer. Se vidi da še niste imeli pri hiši MERCEDES . To sta dva različna imena! Kaj pa imena otrok in psov in mačk? Vas to nič ne moti, ko vaša soseda vpije na ves glas ime vašega otroka v resnici pa kliče svojega hišnega ljubljenca? Zakaj pa potem nimate doma Štefk, Jožic, Mick, Hank , Gertrud, Frančekov, Jožekov, Hanzekov ……. Kaj se delate tako svete, so pač ljubje, ki si drznejo in jih mnenja drugih ne zanimajo. Tako kot mene ne. Vsak naj se odloči sam kako bo dal ime svojemu otroku, nenazadnje je to njegova stvar ne pa vaša! Aha pa če še ne veste izgovori se z “S” in ne z “Z”
Mersedes

Ok, jaz imam pa še en bolj grozen primer :
polbrat mi je pravil, da ima sošolko, ki ji je ime Živa. Lepo ime, ni kaj. Ampak, piše se pa Groza….

Halo??????!!!!!!!!!

No, ali sva pisali o isti osebi???

Tudi jaz vem za ta primer in sem ga že omenila na tem forumu!

Nataša

Ha, ha, mi smo pa pred leti gledali Pesem ptic trnovk…

Je še več takih cvetk. Moj sodelavec ima hčerko Ajdo. Ime mi je zelo všeč, ampak ko dodaš priimek: Ajda Šenica? Malo čudno, ampak če je staršem všeč, zakaj pa ne. Sama sem izbirala otrokovo ime z namenom, da ne bo skupaj s priimkom zvenelo preveč trdo, da si ne bomo polomili jezikov.
Mislim, da nobeno ime ni grdo ampak je vsako nekaj posebnega, tako kot je posebna oseba, ki nosi tako ime. In mi smo tisti, ki se čudimo posebnostim. Otroci, ki sošolce zafrkavajo zaradi tega pa so le ogledalo naše vzgoje.

No, tudi ni slovensko, mislim, da špansko ali anglosaksonsko. Je pa zelo lepo 🙂 Pa še iz ene mojih najljubših knjig. Zanima pa me, če bo poleg Tristanov še kakšna Izolda???

Nina

New Report

Close