Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Stomatologija Splošna stomatologija Granulom in posledice

Granulom in posledice

Pozdravljeni.

Naprošam Vas za mnenje glede na opisano stanje:
Že približno pred dvema letoma sem začela opažati povečano občutljivost zgornje enke o čemer sem tudi opozarjala svojega zobozdravnika. Njegovo mnenje in ukrepanje: preveč grobo si umivam zobe, zato se dlesen umika in zob je občutljivejši. Zob je tudi slikal, ni videl posebnosti. Ker sem ga pri naslednjih obiskih ponovno seznanjala s preobčutljivostjo zoba, mi je področja, ki naj bi bila občutljivejša prekril z neko plastjo (nisem povsem prepričana kakšno), tudi nekoliko »vrtanja« je bilo. Zob je kasneje tudi spremenil svojo obliko oz. položaj – izgleda kot bi se hotel prekrižati s sosednjo enko. Spremenil je tudi obarvanost (rumenkast). Zobozdravnikovega ukrepanja ni bilo oz. mi je rekel, da se zob lahko pobeli, vendar mi tega ne priporoča. Nato mi je na dlesni nad zobom občasno nastala bela trda bulica. Zobozdravnikovo mnenje in ukrepanje: kost se razkraja, če bo hujše naj pridem ponovno. Zob je tudi slikal in mi rekel, da če bo na sliki opazil, da gre za kaj nujnega, me bodo poklicali. Klica ni bilo in zobozdravnika sem ponovno obiskala, ko se mi je začela na dlesni nad zobom občasno pojavljati “mehka” bulica (kot mozolj) iz katere je ob stisku pritekel gnoj. Po tem obisku, je zobozdravnik prepoznal granulom in mi ga pričel zdraviti z iglicami. Ob odprtju mi je povedal, da je zob že povsem mrtev.

Naj še povem, da zobozdravnika obiskujem redno, na približno 6 mesecev in da sem na omenjenem zobu v preteklosti že imela karies, zato del zoba nadomešča plomba. Ob vsem opisanem stanju nisem nikoli trpela bolečin, le opažala sem povečano občutljivost in stalno imela občutek, da se z zobom nekaj dogaja, da ni vse v redu.

Zelo se mi zdi nenavadno, da je zobozdravnik ukrepal tako pozno. Se iz navedenega opisa tudi Vam zdi nemogoče, da bi po omenjenih znakih težko prepoznali kaj se z zobom dogaja?
Resnično me zelo skrbi za zob, zato me zanima kaj naj pričakujem v nadaljevanju: Bo ta zob za vedno mrtev? Se bo še bolj obarval? Se lahko granulom ponavlja? Sem lahko ob zob?

Zobozdravnik mi je stanje opisal s prispodobo zlomljene roke. Po ozdravitvi naj bi bil zob ponovno »normalen«. Je to sploh mogoče? Ali obarvanosti ne bo več? Bo zob enako funkcionalen kot prej?

Že vnaprej se Vam zahvaljujem za mnenje in odgovore na vprašanja, ki si jih zaskrbljena zastavljam.
Lep pozdrav.

Pozdravljeni,

zobozdravnik je dokaj pozno prepoznal znake odmirajočega se zoba. Dobro pozdravljen zob bo funkcionalen še zelo dolgo, lahko celo življenje. Na žalost pa bo postopoma temnel, tako da se boste verjetno v prihodnosti odločili za estetsko sanacijo zoba. Pri dobro pozdravljenem zobu v velikem odstotku ni pričakovati ponovitev periapikalnih procesov.

Srečno.

*** dr. dent. med. *** Zobna ordinacija Prenadent *** tel. 040 934 000 www.zobozdravstvo-prenadent.si *** www.informacija.net/zobna-ordinacija

pozdravljeni, pred priblizno 2 leti sem imela gronolom ki mi ga je zobozdravnica resila s tem da mi je prerezala dlesen in pustil da kri odtece iz otekline, s tem pa mi je tudi zaprla oboleli zob in vanj dala zdravilo, ker pa mi je zob ponovno otekel mi ga je odprla in mi pustila odprtega do sedaj. Med tem sem bila ze pri 3 razlicnih zobozdravnikih ki so mi svetovali da je najbolje da se zob pusti odprt saj mi drugace dlesen neprestano oteka, sedaj pa se mi je oteklina spet pojavila kljub temu da je zob odprt in mi iz njega vsakodnevno tece kri. Kaj naj storim? Bolecina v zobu pa je vsak dan hujsa. Strah me je da bo treba zob odstraniti saj zgleda da se mojih tezav ne da resiti. Zanima me ce je mozna ozdravitev zoba in ce bo enako funkcionalen kot pred gronolomom? Lep pozdrav

Pozdravljeni,

morda bi bil pravi naslov za vaše težave spec. endodont. Pridobite si napotnico pri svojem izbranem zobozdravniku in stopite do njega, ker vam verjetno le on reši zob.

Srečno.

*** dr. dent. med. *** Zobna ordinacija Prenadent *** tel. 040 934 000 www.zobozdravstvo-prenadent.si *** www.informacija.net/zobna-ordinacija

Spoštovani!

Tudi sam sem imel oz. še imam težave z zobmi-granulomi.
Pri meni je granulome povzročala Guttapercha na katero sem (tudi dokazano) alergičen in je vsak zob, ki je bil polnjen z Guttapercho bil gnil in tudi odstranjen.
Zdaj me pa zanima kateri materiali so alternativa Guttaperchi?? oz. za polnjenje zobnih kanalov?

Hvala in lep pozdrav!
Gregor

Lepo pozdravljeni! Stara sem 18 let, pred štirimi leti so mi odstranili živec v šestici spodaj. Od takrat naprej me zob ni več bolel, ampak sem na trenutke čutila neprijetno skelenje, čemur pa nisem posvečala prevelike pozornosti. Po slikanju pri ortopanu pa je zobozdravnica odkrila granulom pod že zdravljeno šestico in mi zob izpulila, saj mi je rekla da je nevaren za moje zdravje in drugo zobovje. Pod zobom je bilo na sliki vidno manjše temnejše področje kot pri ostalih. Sedaj me zanima, če je to edina možna rešitev…vem, da se ta zob ne da več popraviti, ampak bi rada bila obveščena, če se to ponovi pri katerem drugem zobu. Prosila bi vas, da mi poveste, v katerih primerih se odločate za odstranitev zoba.

Hvala za odgovor in lep pozdrav.

Pozdravljeni,

zob odstranimo, ko ga ni možno več endodontsko pozdraviti. Tu obstaja še cel kup razlogov kdaj in zakaj, vendar razlaga presega strokovno raven foruma. Lažje je odgovarjati na vprašanje o konkretnem zobu, ob kliničnem pregledu in priloženo rtg sliko zoba.

Srečno.

*** dr. dent. med. *** Zobna ordinacija Prenadent *** tel. 040 934 000 www.zobozdravstvo-prenadent.si *** www.informacija.net/zobna-ordinacija

Pozdravljeni!

Včeraj sem bil po hudem zobobolu pri zobozdravnici zaradi odpadle zalivke na zgornji 4ki in 5ki. zoba mi je odprla zbrusila v 4ko dala nekakšen strup aja pa pritekel je tudi gnoj iz zoba. potem pa mi je zaprla z novo zalivko. Zanima me pa kdaj bo oteklina pošla namreč včeraj pred zobarjem sem imel malo natečen obraz danes je pa že skoraj cela desna stran tudi pod očesom.

Pozdravljeni,

če se oteklina veča, morate nazaj k stomatologu!

Srečno.

*** dr. dent. med. *** Zobna ordinacija Prenadent *** tel. 040 934 000 www.zobozdravstvo-prenadent.si *** www.informacija.net/zobna-ordinacija

Lepo pozdravljeni,
dve leti nazaj sem imela delano belo plombo na 8 zobu. Le ta se mi je ob nitkanju vedno zatikala, ampak mi je zobarica rekla, da je plomba ok. Sedaj me je zacel zob zopet boleti in zobozdravnica mi je povedala, da imam spodaj karies in naredila novo plombo in hkrati se plombo na sedmici.
Najprej me zanima ali je gnitje pod plombo nastalo zaradi mojega slabega umevanja zob ali je bila plomba slabo narejena? Ker je minil tako kratek cas tudi zavarovalnica menda ne placa plombe in naj bi jo zato morala placati samoplacnisko.
Drugo vprasanje pa me zanima, tudi ko dvakrat prosim zobarico za inekcijo mi le te ne zeli dati, nikoli nisem imela tezav po kakrsnikoli anasteziji. Danes mi je naredila dve plombi na sosesnjih zobeh, jaz pri tem svicam in mi tecejo solze od bolecin, inekcje pa sj ne zasluzim. Kdaj smo pacienti opraviceni do inekcij?

Najlepsa hvala za vse vase odgovore, kdaj clovek resnicno ne ve kam bi se obrnil in mu taki forumi saj nekoliko pomagajo pri razumevanju tezav.

Lep pozdrav.

Pozdravljeni,

lokalno anestezijo lahko dobite pri vsakem posegu, če je le to v skladu z doktrino.
Karies pod plombo je znak slabe izdelave plombe ali pa slabe higiene, redko so vzrok zobna tkiva slabše kvalitete.
Plombo po dveh letih zavarovalnica krije, ne krije pa doplačila za belo plombo.
Upam, da sem odgovorila na vaša vprašanja.

Srečno.

*** dr. dent. med. *** Zobna ordinacija Prenadent *** tel. 040 934 000 www.zobozdravstvo-prenadent.si *** www.informacija.net/zobna-ordinacija

Pozdravljeni,

pred nekaj leti sem imela granulom na šestici, zobozdravnica mi ga je zdravila, v zobu sem imela še vedno bolečine, ki jih je ignorirala. Pred letom sem menjala zobozdravnico, ta je zob pregledala in rekla, da sem imela granulom, ki se še vedno zdravi, zato ga ne bi tikala. Danes sem si slikala zobe (samoplačniško), ker me zob ponovno boli. Zdravnik, ki je opravil sliko, je rekel, da imam hud graulom, ki ga je potrebno čimprej pozdraviti.

Bi bilo pametno, da se zob res pusti na miru, da se sam zaceli, ali bi bilo potrebno zob ponovno odpreti in zdraviti?

Hvala za vaš odgovor.

Pozdravljeni,

” ce zob boli”, potem je to znak, da je prisotno aktivno vnetje, ki ga je potrebno zdraviti. Zal se velikokrat zgodi, da se po koncanem endodontskem zdravljenju ponovno razvije vnetje. Vnetje je kronicno in lahko preide v akutno obliko, kot se je to zgodilo pri vas. Zato z zdravljenjem zoba ne odlasajte.

Srecno

*** dr. dent. med. *** Zobna ordinacija Prenadent *** tel. 040 934 000 www.zobozdravstvo-prenadent.si *** www.informacija.net/zobna-ordinacija

Pozdravljeni. Mene pa zanima nekaj, opazil sem, da se mi je na enem spodnjem zobu zacela delati rjava crta oz pikice, cisto ob dlesni. Tudi malce boli oz nekaksna cudna pekoca bolecina je, a pride sama od sebe, kar spikne. Je nujno za k zobozdravniku, je to morda gnitje? Ne bi rad ostal brez zoba, higieno pa imam redno…
Hvala!

Pozdravljeni,

prek neta lahko samo ugibam za kaj gre. Stopite do svojega zobozdravnika, pa boste takoj razjasnili problem.

Srečno.

*** dr. dent. med. *** Zobna ordinacija Prenadent *** tel. 040 934 000 www.zobozdravstvo-prenadent.si *** www.informacija.net/zobna-ordinacija

Pozdravljeni…
Imam eno vprasanje in sicer zanima me v sredo sem bil na dezurni pri zobozdravniku saj me je nekih 5dni bolel zob na ugriz in tudi tko,bolecine so se pa sirile proti usesu. Obiskal se zobarja in ta mi je zob odprl in v njemu nasel globoki karies(gniloba v zobu) tole je ocistil in dan neko zdravilo notri in zob zaprl. Naslednjic mi je dal uro cez 1 mesec, in sedaj je petek mene pa na ugriz se zmerej zob boli ali je to normalno da sedaj se boli, boli pa malo manje kot je prej. Drugih bolecin nimam vec… po koliko casa zacne zdravilo delovati in kdaj naj recimo pricakujem da bom lahko jedel na desni strani…? Kaksno zdravilo mi je dal nevem. Bojim pa se se da ne bi prislo do kaksnih oteklin, kaksna je moznost otekline?

Hvala za odgovor in lp

Pozdravljeni,

predvidevam, da so vam v zob vstavili devitalizacijsko pasto, ki omrtviči pulpo. Pri naslednjem obisku bosta pričela z zdravljenjem zoba. Če bi zatekli pred naslednjim terminom, morate takoj k zobozdravniku, vendar je to malo verjetno. Verjetno je zdaj bolečina že izginila.

Srečno.

*** dr. dent. med. *** Zobna ordinacija Prenadent *** tel. 040 934 000 www.zobozdravstvo-prenadent.si *** www.informacija.net/zobna-ordinacija

Pozdravljeni

Bolecino na ugriz imam se zmerej sedaj se mi je pa pojavila bolecina na otip v skodnjem delu celjusti cisto na robu ko se dotaknem me zaboli…otekline predvidevam da nimam samo imam pa malo zadebeljeno tko kot bi bila zadebeljena kost na spodnjem delu celjusti pod zobom… ali je to kaj resnega da moram do zobozdravnika ali se pocakam? Hvala za odgovor…

Pozdravljeni,

verjetno ste stvar že uredili… Če je prisotna zadebelina ob korenini zoba, morate k zobozdravniku, da vam naredi trepanacijo pulpe.

Srečno.

*** dr. dent. med. *** Zobna ordinacija Prenadent *** tel. 040 934 000 www.zobozdravstvo-prenadent.si *** www.informacija.net/zobna-ordinacija

Pozdravljeni, ker me moja težava vse bolj skrbi se obračam še na vas. Pred precej leti me je začela boleti zgornja dvojka, ki je bila potem zdravljena, ampak se je čez nekaj let v dlesni zlomila. Na izgled je delovala normalno samo da se je majala. Ker sem bila se premlada za mostiček smo se odločili da pustimo kot je. Pred letom in pol pa mi je odlomljen del zoba izpadel. Ker me ni zelo motilo sem čakala, nakar sem konec januarja ugotovila da se mi iz dlesni, kjer bi moral biti izraščen zob iz dlesni, ob pritisku pojavi pikica gnoja. Bila sem že na ortopanu in zob je odlomjen tik pod dlesnijo. Zaenkrat nimam nobenih bolečin. Ker so čakalne dobe kakršne pač so, me zanima če lahko čakam na datum ali je to nujno odstraniti čim prej. Predvsem pa me zanima kakšne težave mi to lahko pusti. Predvsem me skrbi, da bi zaradi tega zbolela za rakom. Stara sem 23let, drugače zdrava.

Že v naprej hvala za odgovor.

New Report

Close