Najdi forum

Pozdravljeni!

Najprej vam želim srečno in uspešno Novo Leto!

Rada pa bi vas povprašala glede govora mojega sina, ki bo star 1 leto. Skrbi me, ker je že obvladal besede:mama, ata, baba, dada (dedi). Sedaj pa je na govor pozabil in je prešel v fazo kazanja s prstom. Moram povedati, da sicer vokalizira in zloguje, a ni več pravih besed. Besede razume, saj vedno pokaže tisto, po čemer ga sprašujemo.

Ali je to normalni pokazatelj razvoja govora?

Hvala za odgovor!

Mineja,

Kako lepo ste opisali potek razvoja govora do približno prvega leta vam bom pokazala na tem, kaj o razvoju govora govori razvojna psihologija. V tem teoretičnem opisu boste točno našli razvoj govora pri vašem fantku.

Otrok že v prvem mesecu življenja izraža svoje občutke, čustva s pomočjo joka ali kratkih glasovnih reprezentacij (cviljenje, cmokanje, vzdihi …). To imenujemo gruljenje.
Nekje v času od 2. do 6. meseca pa že začne uporabljati povezave soglasnik – samoglasnik (kar še niso prave besede!) npr. ga, ta, da, pa.
Po 5 ali 6 mesecu pa otrok preide v fazo bebljanja. To je obdobje, ko je že sposoben povezati več glasov v zaporedje: npr. papa, gaga, tata, baba, lala … Starši pogosto menijo, da so to otrokove prve besede – da je začel govoriti. Je pa to še vedno čas, ko se otrok (kognitivno in motorično) pripravlja na »pravi govor«. To je namreč takrat, ko imajo besede za otroka tudi pomen.

Okoli 10 meseca beblja v »stavkih«. To pomeni, da kombinira več nerazumljivih besed. Zanimivo je, da nam tako nekaj pripoveduje ali nas sprašuje ali izraža nekaj vzkličnega.

V tem času pa že tudi intenzivno uporablja geste: nam kaže, se nam dotika, nas vleče, posnema muco, let ptice ali kaj podobnega.

V tem obdobju otrok pridobiva besede (razvija se razumevanje), vokalizacije – izražanja navzven pa je lahko manj.
Prave besede: tiste, ki imajo pomen pa začne otrok uporabljati nekako med 12 in 20 mesecem.
Po tem času pa lahko pri otroku bolj ali manj jasno opazimo v nekem času (nar. pri 15, 17, 21 mesecu) t.i »skok v besednjaku«. Otrok nas preseneti, ker kar naenkrat opazimo koliko novih besed obvlada. Mame to pogosto opišejo takole: »Kar naenkrat se je vsipalo iz njegovih ust vse polno besed za katere sploh nisem vedela, da jih že obvlada«.

Iz opisanega lahko sklepate, da je vaš fantek na prehodu iz enega v drugo razvojno obdobje. Zaključuje se ena faza govornega razvoja (bebljanje, uporaba gest) in postopno se pripravlja na uporabo prave besede in na vstop v besednjak. Tiste začetne: mama, babi, ata – so bile bolj namenjene urjenju govornega aparata sedaj pa bo sledila prava, pomenska uporaba le-teh.
V vseh razvojih (motoričnem, spoznavnem, emocionalnem …) pogosto še posebej na prehodih se zazdi, kot da je razvoj zastal. To so t.i. faze latence (prazen čas), ko se zdi, da se nič ne dogaja, da se je izgubilo še tisto, kar je že bilo osvojeno itd. Toda v tem času se običajno dogaja marsikaj. Na govornem področju je to zagotovo čas, ko otrok intenzivno razvija razumevanje (pridobiva pomene besed), nam pa tega z ekspresijo (govorom navzven) ne kaže.

Torej nobene zaskrbljenosti. Tako kot ste ga doslej spodbujali ga spodbujajte še naprej in bodite potrpežljivi. Ko vam otrok nekaj gestikulira vi to povejte z besedami. Npr. »Aha, lonček, muca, televizor«. Včasih je tudi smiselno, da odrasli ne odreagiramo takoj in vprašamo: »Kaj želiš? Povej mi« Vendar moramo biti pri tem še posebej pazljivi, da otroka ne spravimo v slabo voljo, zadrega, mu ne damo občutka, da je nerazumljiv in podobno. Lahko se zgodi, da ob mnogih slabih izkušnjah preneha s komunikacijo z gestami, ker pa je to normalen del razvoja ga naj ne bi prekinjali.
Prav tako se vam lahko zgodi, da vas bodo sorodniki, znanci in drugi spraševali koliko in kaj vaš otrok govori. Lahko, da vas bodo spravili v zadrega s tem kaj vse »bi že naj« in kaj vse pa »že njihov«. Ta socialni pritisk je zelo neugoden ker vodi v pritiskanje na otroka, zaskrbljenost. Časovne opredelitve v govornem razvoju so postavljene zelo na široko (npr. čas pojavljanja pravih besed) ravno zato, ker so med otroci velike razlike. Zato pustite vašemu fantku čas in ga spodbujajte brez nestrpnosti.

Upam, da sem vam odgovorila na vprašanje.
Torej uživajte v opazovanju, kako vaš otrok vstopa v svet naše medsebojne komunikacije.

Lep pozdrav
Francka

New Report

Close