gnili in boleči zobki
Pozdravljeni!
Naša 3,5 letnica ima zelo slabe zobke. Predvsem je problem zgoraj, kjer enkic polovico manka, ena dvojka je že čisto ob dlesni, druge je še malo ostalo. Praktično so v redu le še petice. Do dveh let in pol je flaška bila njen stalni spremljevalec, tudi ponoči (pila je izključno čaj-Hipp). Gniloba se je sicer pokazala šele pri dobrih dveh letih, vendar je nato hitro napredovala.
Ker je deklica asmatik, je uporabljala številna zdravila, vendar osebno menim, da je kriva flaša. Sedaj je za samoočitke itak prepozno in poskušamo rešiti kar se še da. Zvečer po umivanju zobk ne pije več tekočine, razen vode. Čez dan si večkrat splahne usta, sladkarij ne poje veliko.
Pred dvema mesecema pa je tista dvojkica, ki je skorajda ni več, začela boleti. Odpravili smo se k zobozdravnici, ki ji je v zobku naredila luknjico, da ji je stekel ven gnoj. Čez noč je otekla in zopet smo se odpravili k zobozdravnici, ki ji je morala prerezati dlesen, da je steklo nekoliko gnoja, dobila je tudi antibiotik. Po tem ni več tožila o bolečinah. Po dveh dneh otekline ni bilo več. V tem času smo zobozdravnico večkrat obiskali, da se znebi strahu.
Sedaj pa je začela tožiti, da jo boli nad drugo dvojkico. Med igro pozabi na bolečino, čim pa se umiri, zopet opozori na bolečino. Je jokava in nerasopoložena, vendar ne tako hudo kot prvič.
Jutri greva k zobozdravnici, ki je že omenila, da v kolikor bi se bolečine ponavljale, da bi veljalo razmisliti o uspavanju in odstranitvi zobkov, ki so zanič.
Vem, da zvoniti po toči je prepozno, vendar gledati otroka, ki trpi in ki ga je tudi težko prepričati, da odpre usta pri zobozdravniku in da je to zanj le dobro, je zelo težko.
Kaj lahko storimo, da ne bi prihajalo do bolečin, saj je karies že napredoval, za zobno higieno pa skrbimo. Ali je smiselno uspavanje? Ali ni prezgodaj izpuliti mlečne zobke? Ali je bolj smiselno delati luknjice v zobku, da steče ven gnoj in čakati, da pride čas za stalne zobke, pri tem pa upati, da do bolečin vendarle ne bo prišlo? Za tiste zobke, ki jih lahko še rešimo, je zobozdravnica omenjala prelivke (zvezdice) in pri naslednjem pregledu naj bi nas to čakalo, sedaj pa se je pojavila bolečina NAD dvojkico. Zaenkrat hčerka ni otekla.
V pričakovanju vašega odgovora vas lepo pozdravljam.
Spoštovana DAda,
če so zobje močno prizadeti, potem jih je ali potrebno popravljati, tiste, ki se jih popraviti več ne da pa odstraniti – edino tako lahko zagotovimo, da do bolečin več ne bi prihajalo. Mlečni zobje imajo svoje “naloge” in ena od njih je tudi ohranjanje pogojev za normalno izraščanje stalnih, vendar pa – če se vnetja in bolečine ponavljajo, ne moremo dopustiti, da to traja nekaj let. Pri odprith zobkih se vnetja ponavadi ponavljajo, ker je zelo težko zob stalno čistiti, ko pa se kanal v zobu zamaši, gnoj ponovno zastane in ….oteklina je spet tu.