Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Nosečnost in obporodno obdobje gljivice na bradavicah

gljivice na bradavicah

Pozdravljeni!

Na bradavicah imam drobne rdeče pikice, od katerih so nekatere na koncu tudi belkaste (kot nekak vodni mehurček). Sicer me nič ne srbijo, vendar gre skoraj gotovo za gljivice. Tudi hčerka je imela nekaj časa belo obložen jeziček. Stara je 2 meseca, se le doji.

Po prvi kuri se je stanje hitro popravilo (v treh dneh, a sem z Daktarinom mazala še 1 teden potem), ko pa so se ponovile (po 1 tednu po koncu mazanja), se jih nikakor ne znebim. Hčerkin jeziček sicer ni zelo bel (kot prvič), lahko bi šlo tudi za ostanke mleka, na bradavicah pa pred prvim pojavom gljivic, ki je bil potrjen tudi od pediatrinje, tovrstnih izpuščajev nisem imela, zato očitno nekaj pomenijo. Soora hčerka ni dobila.

Sedaj v drugo, ko jih ni veliko, ker sem takoj začela mazati z Daktarinom, se mi zdi, da so se pojavile prdvsem na montgomeryjevih žlezah, zato tudi nisem vedno prepričana, če so še ali niso, če ni le žleza svetlejša na koncu. No, potem pa spet tu in tam najdem kak droben mozoljček, ki mi potrdi, da so gljivice še tam.

Tudi iz mojega pisanja izhaja, da sem rahlo zmedena in ne vem, ali sploh prav razmišljam in predvsem, kako naj se jih znebim. Umivam se le z vodo, ker se naj ne bi z milom, cca. 3-krat dnevno, ne nosim modrčka, le bombažno majico in srajco, ki ju menjam dnevno, z Daktarinom pa mažem po vsakem podoju, včasih tudi pred njim, hčerkina usteca pa pred vsakim podojem podnevi, torej vsaj 5-krat dnevno. Vsak dan spijem tudi kefir in jogurt z dvema vrstama kultur (lacido… in bifidus). Dudo prekuham vsako jutro.

Kaj naj še storim? Ali mi lahko svetuje moja ginekologinja ali so za to le pediatri?

Hvala za vsak nasvet!

Lahko ti napišem svojo izkušnjo. Meni so se glivice kar naprej ponavljale, kakšnih 15 mesecev, na začetku mi je še pomagal Daktarin nato pa več ne. Začela sem si mazati bradavice z kisom razrečenim z vodo (pol, pol).
Najbolj pa mi je pomagalo, ko sem pričela vsako jutro piti kis (dve žlici kisa, žlica medu in dva dl vode). Sedaj imam že lep čas mir (moram potrkati).
Upam, da ti bo to kaj pomagalo, so pa res zelo trdovratne in neprijetne.
LP

Draga Kobilica,
hvala za vaše vprašanje. Opravičujem se vam za moj pozen odgovor.

Vaša dojenčica ima dva meseca, se polno doji. Na bradavicah opažate drobne rdeče pikice, nekatere so na koncu tudi belkaste, ne srbijo. Ko ste se prvič zdravili z daktarinom, se je stanje hitro popraviloč. Da, pravilno ste ravnali, da ste mazali bradavice še teden kasneje. Žal so glivice trdovratna nadlega in se jih težko iznebimo, rade se ponavljajo. Glivice se pogosto podajajo z mater na otroka in nazaj, kljub temu, da kateri v doječem paru sploh nima vidnih simpotomov ali težav.

Glivice lahko zdravite tako pri otrokovem pediatru, ginekologinji in/ali svojem splošnem zdravniku. Pomembnipa so tudi “domači” ukrepi, ki jih vi že izvajate.

Da, kar opisujete bi lahko bile tudi Montgomeryjeve žleze, Ko se napolnijo z lojem, imajo na konceh belo konico (podobno mahjnemu mazoljčku). Zato je iz opisa sodeč težko oceniti, zakaj točno gre. Toda ker pravite, da se je stanje po zdravljenju in ukrepih izboljšalo, gre pri vas zagotovo lahko za glivice.

Prilagam še daljše, podrobnejše besedilo o glivicah, morda boste našli še kakšno ustrezno rešitev zase:

GLIVIČNO VNETJE
Karmen Mlinar, svetovalka za dojenje pri La Leche League International
Literatura:
– Dojenje in materinstvo iz srca, Ksenija Šoster Olmer, 1999
– Breastfeeding Answer Book, LLLI, 2003

Dojenje ne sme boleti. V prvih dneh je sicer normalno, da imate bolj občutljive dojke in bradavice, lahko čutite malce skeleče bolečine ob prisesanju otrokovih ustec in prvih potegih, toda to ne sme trajati več kakor nekaj dni. Boleče dojenje, krvave in ranjene bradavice so najverjetneje rezultat nepravilnega pristavljanja ali glivičnega obolenja. Če pravilno pristavljate in se otrok doji pravilno, je lahko vzrok bolečin okužba s soorom (glivično obolenje). Omejitev časa dojenja bolečine ne more zmanjšati ali preprečiti.

Dolgotrajna bolečina v bradavicah v prvih tednih ali bolečina, ki se pojavi nenadoma (po tednih in mesecih dojenja brez vseh bolečin) ima lahko vzrok v gljivični infekciji. Simptomi so lahko naslednji (lahko so posamezni, sploh ni nujno da so vsi):

– boleče, pekoče bradavice
– bradavice, ki so lahko rdeče, rožnate, se svetijo, luskasta koža, izpuščaj, majhni mehurčki
– razpokane bradavice
– močna, zbadajoča bolečina v dojkah med podoji
– globoka bolečina v dojkah

Če je dojenček pred kratkim imel glivično vnetje, če ste vi ali dojenček pred kratkim uživali antibiotike, če imate poškodovane, razpokane bradavice, če ste imeli pred kratkim vaginalno infekcijo, če jemljete kontracepcijske tablete ali steroidna zdravila (npr. za astmo), je tveganje za pojav gljivic močno zvišano.

Zdravljenje gljivic je dolgotrajno in ni vedno uspešno. Pomembno je, da se zdravita oba, mati in dojenček, saj se gljivice hitro prenašajo. Pomembno je tudi, da ne uporabljate sintetičnih nedrčkov ali plastificiranih pleničk (pri dojenčku, če ima plenični izpuščaj) ter blazinic za dojenje. Gljivice imajo namreč idealno okolje za razvoj v temnih, vlažnih in toplih prostorih.

Pomembno je, da se oglasite pri svojem zdravniku ali otrokovem pediatru. Če bo presodil, da gre za gljivice, vam bo predpisal primerno zdravilo. Zdravilo namažite na svoje bradavice in obenem tudi v otrokova usteca (zato mora biti gel oralni). Kljub temu, da bodo simptomi po uporabi zdravila kaj hitro minili, je pomembno, da mažete še vsaj en teden (še bolje dva) več, ker so gljivice zelo trdovratne in se rade pojavijo ponovno.

Ob začetku terapije z zdravilom se simptomi lahko za nekaj dni celo poslabšajo. Dojenčku ponudite pogoste podoje, a za krajši čas, začnite na tisti strani, ki je manj boleča. Po podoju osušite bradavice in jih pustite nekaj časa na zraku.

Če ima vaš dojenček dudo in dobiva dodatek po steklenički, morate vse prekuhavati najmanj 20 minut, vsak dan in jih tedensko menjajte z novimi!

Če uporabljate prsno črpalko, prav tako dobro sterilizirajte vse dele, ki pridejo v stik z mlekom. Če imate gljivično infekcijo in mleko črpate, priporočamo, da otroka s svežim mlekom lahko nahranite (protibakterijske snovi v mleku bodo poskrbele za zaščito), toda tega mleka nikar ne zamrzujte za kasnejšo uporabo (zamrzovanje gljivic ne uniči). Vse igračke, ki jih otrok nosi v usta operite z milnico in z vročo vodo. če se lahko sterilizirajo, toliko bolje. Če otrok sesa palček ali rokice, jih prav tako namažite z Daktarinom. V vroči vodi (95°C) dobro operite vse svoje nedrčke, spalne srajce, pižame, spodnje majice in vsa druga oblačila, tudi otrokova, ki prihajajo v stik z infekcijo. Posušite v sušilniku na zelo vročem programu ali na soncu.

Domača zdravila za gljivične infekcije so: preventivna dieta brez sladkorja in kvašenih živil, mazanje dojk z mešanico iz vode in kisa (1 žlička kisa na skodelico vode) po vsakem dojenju. Za mazanje uporabite kroglice iz vate, ki jih po vsaki uporabi zavržete in dnevno svežo mešanico kisa in vode. Nekateri zdravniki priporočajo tudi mazanje z LCA jogurtom in uvedbo tega jogurta v materino prehrano (40 milijonov enot LCA dnevno).

Domača zdravila so lahko zelo učinkovita, toda ne morejo nadomestiti zdravniške terapije, lahko se uporabljajo vzporedno.

Zelo bodite pozorni na higeno rok, še posebej po menjavi pleničk. Če uporabljate pleničke in blazinice za dojenje iz blaga, se lahko ob nepravilnem pranju (temp. nižji od 95°C), gljivice prenašajo med pranjem.

Izpgibajte se tudi prsnim blazinicam za enkratno uporabo. Znotraj njih je toplo, vlažno in temno, kar je odlično okolje za rast.

***********
Drugi sestavek, splošna navodila, prevod K. L.

ZDRAVLJENJE GLIVIČNE OKUŽBE

Glivično okužbo (kandidiazo ali soor) povzroča Candida albicans. Glivico običajno najdemo v ustih, prebavilih in nožnici, vendar pa se lahko v ustreznih razmerah razširi po vsem telesu, ob ugodnih razmerah pa se lahko pretirano razmnoži in povzroči okužbo. Ugodne razmere so lahko poškodovana koža in vlažno, toplo okolje. Pri doječih materah to pomeni tudi na dojke in bradavice, saj glivice uspevajo v toplem in vlažnem okolju.

BOLEZENSKI ZNAKI
– Prvi znak glivične okužbe je ponavadi bolečina. Mnoge matere jo opisujejo kot pekočo ali zbadajočo bolečino bodisi v bradavici, v dojki ali v obeh. Bolečina lahko vznikne med podojem in vztraja tudi po hranjenju. Tudi črpanje mleka je ponavadi boleče.
– Zaradi okužbe lahko začnejo bradavice srbeti in se luščiti, postanejo pordele ali sijajne, redko pa se na njih in na kolobarjih pojavijo tudi bele pičice. Včasih lahko na bradavici in kolobarju opazimo rdečkast ali rožnat izpuščaj z vodenimi mehurčki.
– Mati ima lahko obenem tudi nožnično okužbo ali pa jo je imela pred kratkim.
– Dojenček prav tako lahko kaže znake soora: slina je videti biserasta, v ustih pa lahko opazimo bele lise, ki so videti kot ostanki mleka, toda če jih poskusimo odstraniti, zakrvavijo.
– Dojenček ima lahko tudi svetlo rdeč plenični izpuščaj, ki se ga z običajnimi sredstvi ne da odpraviti.
– Dojenček je lahko siten, lahko ga mučijo vetrovi ali pa dojenje doživlja kot neprijetno oziroma boleče. Ko ga pristavimo, kaže nezadovoljstvo, zavrača dojko ali pa pogosto »pada« z dojke.
– Pomembno je vedeti, da lahko okužba pri materi in dojenčku poteka brez bolezenskih znakov. Lahko se zgodi, da je edino znamenje bolečina.

ZDRAVLJENJE

Diagnozo mora potrditi zdravnik. Zdravljenje poteka na tri temeljne načine: z zdravili na recept, z zdravili, ki se jih dobi brez recepta, ter z zeliščnimi pripravki in domačim zdravljenjem v povezavi z drugimi načini zdravljenja. Pomembno je, da zdravimo oba – dojenčka in mamo – tudi če bolezenskih znakov ne kažeta oba.

ZDRAVILA

Če so prizadete samo bradavice, vam bo zdravnik predpisal lokalno zdravilo proti glivicam (mazilo ali kremo), s katerim si namažete obolele bradavice. Predpiše naj vam tudi zdravilo za dojenčka, tudi če ta ne kaže bolezenskih znakov.

Če so prizadeti tudi mlečni vodi, zdravnik predpiše sistemska protiglivična zdravila. Mnoge matere ugotavljajo, da enojni odmerek še ne zadostuje. Včasih mora zdravljenje trajati tudi do dva tedna.

ZELIŠČA IN ALTERNATIVNO ZDRAVLJENJE

Raztopina kisa in vode (ena jedilna žlica kisa na 2,5 dl vode) je preprosto in učinkovito zdravilo za glivice, zlasti če ga spremljajo tudi drugi načini zdravljenja. Raztopino po vsakem podoju s čisto vato nanesite na bradavici in kolobarja. Pustite, da se posuši na zraku.

Pripravki z mlečno kislinskimi bakterijami (Lactobacile, npr. jogurti ali napitki LCA) vsebujejo koristne bakterije, ki pomagajo omejiti kandido v prebavilih. Najbolje je, da jih uživate še dva tedna po tem, ko bolezenski znaki izginejo.

Nekaterim ženskam zelo učinkovito pomagajo še nekateri drugi zeliščni pripravki. Kar zadeva te, vam jih lahko predpiše zdravnik ali usposobljen zeliščar.

DOMAČE ZDRAVLJENJE IN UKREPI

Vse igrače, dude, cuclje, dele prsne črpalke, prsne školjke, nastavke za bradavice ipd. je treba vsak dan prekuhati. Dude in druge tolažilne predmete iz kavčuka je treba vsak teden zamenjati z novimi. Vsi predmeti, ki se navlažijo ali pridejo v stik z dojenčkovo slino ali materinim mlekom, lahko postanejo gojišče glivic.

Prsne blazinice, nedrčke in bombažne plenice perite na 95°C. Učinkovito je tudi belilo (2,5 dl), ki ga dodamo med pranjem, ali kis (2,5 dl), ki ga dodamo pred splakovanjem. Perilo je treba posušiti bodisi v sušilnem stroju ali na soncu. Glivice na oblačilih lahko uničimo z vročim likalnikom.

Za brisanje rok lahko uporabljamo papirnate brisače, brisače iz blaga je treba po vsaki uporabi oprati. Zobne krtačke menjajte pogosto.

Proti glivicam se morajo zdraviti vsi družinski člani; bodite pozorni na nožnične okužbe, glivične okužbe med prsti ali za nohti in na plenični izpuščaj. Gojišča glivic so lahko tudi na hišnih ljubljenčkih. Širjenje glivic lahko omejimo tudi s spremembo prehrane. Zelo učinkovito je, če omejimo uživanje sladkorja, mlečnih izdelkov, hrane, ki vsebuje kvas, in alkohola. Česen lahko okrepi imunski sistem in pomaga ohraniti glivice pod nadzorom. Zdravljenje doječe matere z antibiotiki poveča nevarnost za nastanek glivičnih okužb, saj antibiotiki uničijo del običajne bakterijske flore in olajšajo razrast gliv.

Iztiskanega mleka se ne zamrzuje, ker zamrzovanje ne uniči bakterij, zato se lahko okužba ponovi. Dokler zdravljenje ni končano, je treba iztisnjeno mleko zavreči.

DRUGI VZROKI BOLEČIH BRADAVIC ALI DOJK

Kadar odkrivamo vzrok bolečine, moramo vedno najprej preveriti, ali pristavljanje in prisesavanje potekata pravilno. Za boleče bradavice oz. dojke obstajajo še drugi vzroki, ki na videz učinkujejo kot glivična okužba, med drugim npr. kontaktno vnetje kože, herpes, mastitis, ekcem, psoriaza, stik s strupenim bršljanom, lišaj, nepravilna uporaba prsne črpalke, alergije ali poškodbe bradavic. Razmisliti je treba o vseh, zlasti če je bilo zdravljenje glivične okužbe neuspešno.

Prijazen pozdrav! Karmen Mlinar, svetovalka za dojenje pri La Leche League International <http://www.dojenje.net>

Mene pa zanima, če imajo glivično obolenje samo doječe matere, ali se to lahko pojavi tudi pri nedoječih ženskah?

Pozdravljeni, 2912!

Glivična obolenja so pogost in trdovraten pojav. Pri doječih materah se pojavijo na dojkah pogosto, ker je to pač v tem obdobju občutljiv del telesa, glivica pa pogosto izbruhnejo na takih delih. Enaka ali podobna glivična obolenja ima otrok v ustih (soor) ali na ritki trdovraten plenički glivični izpuščaj. Odrasli imamo glivične okužbe na nohtih, razne zanohtnice, pa med prsti na nogah (vneta koža, ki se lušči in srbi, boli, skeli), ženske v rodnem obdobju imamo glivična vnetja nožnice ipd.. Veliko o glivicah najdete na forumu Zdravilstvo, tam so se kar specializirali za to.

Če me sprašujete o glivičnem vnetju na dojkah pri nedoječih materah, tega pa žal ne vem. Vprašajte prosim zdravnika, npr. na forumu Družinska medicina.

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

New Report

Close