Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Pediatrija Glavica omahnila

Glavica omahnila

Pozdravljeni,

pa imamo spet skrbi. Danes je 3-mesečnemu sinu dvakrat omahnila glavica. Najprej sem ga “laično”poskušala dvigniti v sedeč položaj s potegom za ročice. Glavica je zaostajala, potem pa jo je v nekem trenutku dvignil, a je kmalu zatem padla nazaj.Kot da to ne bi bilo dovolj, smo imeli popoldne obiske in so ga dvignili kot “eno leto starega” otroka – pri tem mu je glavica omahnila nazaj, nato pa še naprej, tako da je zajokal… Jasno me zdaj skrbi, ali je pri tem lahko prišlo do kakih poškodb? Najlepša hvala,

Maja

Kakršnakoli poškodba vratu ali česarkoli že, bi se izrazila v otrokovem stanju. Seveda ne more biti poškodbe, ki ne bi bila vidna.
Otroka vedno podpirajte, ko ga dvigujete oz. tudi drugim to povejte, kakor pač svetujemo pri handlingu. Pa tudi poskus posedanja naj opravlja samo pediater.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Hvala… Saj ne vem, kaj mi je bilo… na ameriški strani (babycenter.com) sem prebrala, da naj bi se na ta način krepile vratne mišice 🙁 Pa obiskom tudi ne vem, kaj jim je bilo… smo rekli, da ne drži glavice, pa svoje otroke imajo… Sin izgleda OK … no, vsaj joka ne… Lep večer vam želim, Maja

Ne premišljujte preveč o tem. Jaz običajno kar napišem, da če bi bili dojenčki res čisto tako krhki, potem kot živalska vrsta sploh ne bi preživeli (če si predstavljate razne padce in “handling” mame pred milijon? leti). Seveda pa to ne pomeni, da je treba opletati z njimi:=)

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Hvala Tanč… Se trudim narediti “vse prav”, pa ga vseeno polomim…

To ni nič takega, da bi morali sploh razmišljati o tem, kaj šele, da bi se obtoževali. Mirno spite in pozabite.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljena ga. Tanja!

Tudi jaz imam vprašanje za vas glede podpore glavice novorojenčka. Včeraj sem hčerko (jutri bo 3 tedne) iz položaja za podiranje kupčka z obema rokama (kot bi zajela vodo) položila v vodoraven položaj pred seboj. Mogoče zato, ker je spala ali pa zato ker večkrat iztegne glavico nazaj, se mi je njena glavica izmuznila med prsti in je omahnila nazaj (toliko, da ni bila v vodoravnem položaju kot telo). Sedaj me je strah, da si je kaj poškodovala. Kako se odražajo znaki poškodbe vratu zaradi omahnjene glavice nazaj pri novorojenčku?
Upam, da je vse v redu. Danes sicer ne spi toliko kot je včeraj … upam, da ne zaradi tega. Sicer jokava in nemirna ni in na splošno je zelo močna punca – že dviguje glavico, zato moramo biti zelo pazljivi.

Za odgovor se vam že vnaprej zahvaljujem in vas lepo pozdravljam,
Emili

Vsaka pomembnejša pškodba se izrazi z nekimi znaki. Otrok, ki normalno spi, diha, se zbudi in normalno je, ne more imeti neke pomembne poškodbe. Poškodbe hrbtnega mozga bi pomenilo hudo nevrološko okvaro in otrok bi to tudi izkazal.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni.
Naša pupa je stara 6 dni, in je danes partnerju pri polaganju v posteljico njena glavica zdrsnila iz roke nazaj. Sicer spi in diha normalno, tudi ob ponovnem prestavljanju ni jokala.
Zelo naju skrbi, da bi bilo lahko kaj narobe. 🙁 Kakšni bi lahko bili znaki ob morebitni poškodbi ob tem? Hvala za odgovor

Glede na to, da ne opisujete nobenih posledic, ki bi bile sumljive za poškodbo vratu, predpostavljam, da je bil ta gib le majhen in da otroku ni škodil.
Če se torej vaša dojenčica popolnoma enako (normalno) obnaša kot prej, se dobro hrani, močno sesa in mirno spi, obrne glavico v naročju brez joka, ste lahko povsem mirni.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni,

imam vprašanje, ki je sicer podobno zgornjim, vendar me skrbi in želim odgovor. Namreč včeraj je bila pri nas na obisku 4-letna deklica, ki je premaknila mojega 1,5 mesečnega otroka. Vmes sem na hitro skočila stran in nisem videla kako ga je premaknila – nisem videla ali je glavico držala ali ne. Zanima me ali se lahko zgodi, da je dojenčka kakorkoli poškodovala? Kako bi se to odražalo? Ali so možne kakšne poškodbe, ki bi se odražale kasneje?

Sicer dojenček glavo malo že drži, vendar ne trdno. Danes ponoči sicer je spal manj kot prejšnje noči, joka ne nič več kot ponavadi.

Hvala za odgovor. Lep pozdrav, N

Nenadni, hitri premiki glavice navzad lahko povzročijo poškodbe, vendar bi imel otrok znake takoj in bi zelo verjetno bili hudi, če bi bilo res kaj pomembnega. Glede na to, da o tem niste niti prepričani in da ne veste ali se je sploh in kaj se je sploh zgodilo in glede na to, da otrok nima nobenih sumljivih znakov, najverjetneje ni šrilo ne do dogodka ne do poškodb.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni!

Nikjer nisem zasledila podobnega primera in opisa simptomov poskodbe vratu ali glavice,zato Vam pišem. Namreč moj 3mesečnik je dva dni nazaj se igral z babico katera ga je dvignila v zrak kot da je letalo in ga “vrgla” malo v zrak… otroku je v tistem trenutku glavica omahnila nazaj proti hrbtu ampak ne tudi naprej. Seveda sem v istem trenutku okregala babico,da se tega ne dela. Otrok je potem še lepo pojedel zadnji obrok pred spanjem, bil malo “siten” in normalno zaspal (kot vse noči). Ponoči se mi je kot ponavadi 1x zbudil za hranjenje in nato lepo prespal noč. Tudi zjutraj je bil dobre volje, se igral,pogovarjal,migal,jedel….do prvega počitka. Pri prvem počitku pa se je sredi počitka pričel jokati (kar med spanjem),ko sem ga potolažila je spal naprej. Se zbudil igral,bil vmes na trenutke občutljiv in razdražen, naslednji trenutek ponovno dobre volje, vendar bolj tih. Jedel je cel dan tako kot ponavadi, zgoraj opisano pa se je ponavljalo čez cel dan. Zvečer ko sva šla spat je normalno zaspal, malo prejle pa se je ponovno začel jokati v spanju. Pomiritev – spanje naprej.Zanima me, ali so to kakšni simptomi poškodbe vratu,živčevja itd.? Naj povem da je prejšni teden imel prvo ceplenje pri katerem je samo nihala telesna temperatura. To mu tudi sedaj in sicer od 36.7-38.0, merjeno na čelu. Danes se je tudi nekaj malega zvijal. Je hranjen samo z AM vendar mi zadnji teden poliva, tako tudi te dni, vendar ne količinsko veliko. Drugače pridno raste in normalno pridobiva na teži.
Hvala za odgovor in se opravičujem za zmedeno pisanje vprašanja. Pišem tako zgodaj, ker ne vem ali naj grem do pediatra ali ne. Danes je samo dežurni.

Kakršnakoli resnejša poškodba, pa tudi samo blažji izvin vratnih mišic, bi se kazala z znaki. Otrok bi jokal pri prremikanju, dvigovanju,, premikanju glavice, pri sesanju, pri večjih poškodbah pa bi bilo njegovo stanje slabše iz ure v uro. Najverjetneje ni prišlo do poškodbe in jok pač sovpada s starostjo.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Spoštovana ga. Tanč,

na vas se obračam, ker cenim vaše nasvete, ki jih dajete na forumu in zato bi želela izvedeti še vaše mnenje glede situacije pri moji 9. mesečni punčki.
Včeraj dopoldan se je zgodilo, da je teta z mojo hčero čudno skočila in je punčki zanihala glavica v levo in desno stran. Seveda se je prestrašila ter pričela nabirati solze. Od takrat naprej se dogaja, da vsake toliko glavico nagne v levo stran. Na tak način kot da bi se z glavico želela dotakniti rame. Seveda sem jo včeraj popoldan peljala k pediatrinji, ki ji je pregledala ušesa (če bila slučajno vneta), preverila če s pogledom sledi lučki, to pa je bilo v bistvu to. Zaključek je bil, da si je verjetno pretegnila mišico. No, danes zjutraj se je to spet začelo in sem klicala še na pediatrijo v bolnici, kjer so mi rekli, da če bi bilo karkoli z možgani ali da če bi to bili kakšni napadi, da bi verjetno bila bolj utrujena, medla, da bi se zagledala v določeno točko itd. Nasvet je bil, naj kupim calpol, da jo verjetno boli mišica in da zato dela tako z glavico. Ko sem ji šla v lekarno po calpol, mi je sestra svetovala, da naj poskusim še s toplimi obhladki, če to ne bo pomagalo, pa še z mrzlimi, če bi bil slučajno živec in ne mišica.
Zdaj pa me lepo prosim zanima še vaše mnenje, če naj vztrajam, da se opravi še kakšen ultrazvok glavice ali je verjetno res samo mišica? Vem da je težko svetovati brez da vidite kako to dejansko zgleda ampak mi ti nagibi glavice v levo stran res niso jasni. Ne znam niti prav oceniti ali je gib zaveden ali nezaveden.
Upam, da boste lahko kaj svetovali iz napisanega. Naj povem še to, da ni bruhala in da drugače ne deluje, da bi bilo karkoli narobe z njo. Normalno je, pije, se igra. Res se gre samp za te nagibe.
Že v naprej se vam zahvaljujem za vaš odgovor in čas.
Lep pozdrav,

Krokodil123

Malo verjetno je, da bi se pri opisanem gibu poškodovalo mišičje vratu , še manj pa možgani.
Katerakoli motnja povzroči tudi znake. In ker NIMA znakov poškodbe centralnega živčnega sistema, je le-ta malo oz. ni verjetna.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Spoštovani,

Pišem Vam ker me zelo skrbi za mojo stirimesecno dojenčico.

Danes zjutraj so pri nas pred blokom nekaj popravljali in zelo ropotali, zato sem svojo hčerkico zjutraj takoj ko je ustala zrihtala in pripravila za ven, da greva na zrak in da ne poslusava tega ropota.

Hčerkico sem imela v naročju obrnjeno proti sebi, glavico oziroma obraz pa je imela naslonjeno na moje lice. Ko so zunaj začeli zelo stemati in ropotati se je kar od enkrat hčerkica čisto zvila v klobčič in sama je s svojo glavico potovala nižje po mojem obrazu, licu vse do mojih prsi, kjer se je nato čisto skrčila in zvila v klobčič. Verjetno jo je bilo strah ropota.

S tem ko je svojo glavico potiskala, obračala in potovala navzdol po mojem licu je kar pritiskala ob moje lice. Verjetno se je ustrašila in se je zato tako stiskala k meni. Sedaj me skrbi da si ni ob tem kaj poškodovala glavice, saj je ob tem ko se je spuščala dol in zvijala v klobčič zelo potiskala zgornjo stran glavice ob moje lice in telo.

Zelo sem zaskrbljena za svojo hčerkico, skrbi me da si ni poškodovala glavico, zato vas lepo prosim za čimprejsnji odgovor.

Že v naprej se vam najlepše zahvaljujem za pomoč, razumevanje in odgovor ter vas lepo pozdravljam,

Sara-moj prvi otroček

Pri počasnih gibih in pri gibih, ko se otrok skrči (in ne v primeru, ko je gre glavica nekontrolirano nazaj), ni nevarnosti za poškodbe.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Lepo pozdravljeni,

pred priblizno tremi tedni je po pomoti glavica 1 mesecnega dojencka omahnila v levo. Puncka je tudi zajokala, ampak se je hitro umirila. Zadnje tedne imava veliko tezav pri hranjenju, dvakrat posesa mleko, spusti dojko in spet. Vmes omahuje z glavico in se krci. Prej se je normalno dojila, znam jo tudi pristaviti.

Je zelo izcrpajoce, mislim, da dobi premalo. V zadnjem mesecu je pridobila 700g kar je za pediatrinjo krasno, ampak jaz vem, da je od tega v zadnjih 14 dneh pridobila le 160g (ker jo je vmes prisla tehtat patronazna).

Zanima me ali je omah glavice povezan s krci pri hranjenju? Kaj naj naredim?

Hvala vam.

Težave s hranjenjen niso povezane z zanihom glavice. Naša glava in mišičje vratu vseeno niso tako krhki, da bi nas vsak gib glave poškodoval.

Glede hranjenja se posvetujte z otrokovo pediatrinjop, potrebno je ugotoviti, ali je dojenje uspešno, morda poskusiti dodajanje, lahko gre tudi za blag refluks, ki povzroči tovrstne težave.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

New Report

Close