Najdi forum

GERB

Spoštovani,

moj fant (27 let) ima že od aprila 09 občutek tujka v grlu. Bil je dvakrat pri otorinolaringologu in enkrat na gastroskopiji. Pri gastroskopiji so mu postavili diagnozo, da ima kronični refluks – ogromno kisline in predpisali tablete Nexium 40mg, katere je jemal 3 mesece in se je stanje malo izboljšalo (rekli so mu, da bo sigurno bolje in ta občutek izginil v kratkem). Potem pa je dobil od zdravnice Nexium 20mg za mesec dni, vendar se mu je stanje v poslabšalo. Občutek tujka v grlu mu ne izgine, včasih je zelo bolje, včasih pa slabše. Vendar se zelo obremenjuje in ne moreva normalno živeti, saj je v sebi totalno nemiren in ga je strah, da ima kakšno hujšo bolezen. Ne želi iti več k svoji splošni zdravnici, kot tudi ne nazaj k specialistu – na gastroskopijo. Vse skupaj zelo vpliva na najino življenje, zato bi res prosila za pomoč – kakšen koristen napotek na katerega zdravnika se še lahko obrneva oz. kaj vi menite, da bi bil lahko vzrok, da ta občutek v grlu ne preneha?
Prehranjevalni režim je v celoti spremenil, prej je kadil, jedel pekoče, slane, sladke stvari, sedaj pa nič od tega in zelo zelo pazi. Ima pa stresno službo, v kateri ogromno govori, saj dela s strankami. Ukvarjati se je začel tudi z športom, ki mu koristi. Vendar je res zelo nesrečen, zakaj se mu vse to dogaja in kdaj bo že bolje. Kaj vi menite? Zanima me samo, če je normalno, da to toliko časa traja in če imate mogoče še vi kakšen nasvet oz. ali se lahko opravi še kak pregled, da bi se še podrobnejše ugotovilo, zakaj ima stalno ta občutek tujka v grlu oz. če mu le-tega določeno živilo povzroča (ali je lahko to mogoče ščitnica)? Začel je pa piti tudi čaj narejen proti refluksu in pa piti glino na tešče, vendar je tudi to prenehal, saj je ugotovil, da mu ne pomaga.

Najlepša hvala za odgovor in lep dan vam želim!

Vaš fant doživlja stalni stres, kar je tudi najpogostejši vzrok občutku tiščanja v grlu pri mladih ljudeh, drugi vzrok po pogostosti je povečana ščitnica, kar bi splošna zdravnica pri pregledu opazila. Stres poleg drugih težav oslabi dejavnike, ki želodčno sluznico ščitijo pred lastno kislino in prebavnimi sokovi. To lahko povzroči celo razjedo želodca ali dvanajstnika, vendar se tudi to pri gastroskopiji vidi. Če so potrdili, da gre za refluks, je zdravljenje z visokim odmerkom inhibitorja protonske črpalke, kar je tudi Nexium, potrebno daljše obdobje, lahko tudi trajno. Glede trajanja zdravljenja in glede odmerka se zdravnik in bolnik odločata individualno, ni vsem potrebno enako zdravljenje enako dolgo. Pomemben je režim prehranjevanja in ne le vrste hrane, ki jo uživate. Zdravo je imeti več manjših obrokov, od katerih je najpomembnejši zajtrk, po 18. uri pa ne jejte več.
Pomagate si lahko še z nekaj ukrepi, s katerimi vas lahko seznani osebna zdravnica, tudi knjižice o refluksni bolezni se dobi pri njej, založil jih je tudi naš sponzor.
Nadaljuje naj z redno vadbo, saj je ena najučinkovitejših metod obvladovanja stresa. Redna vadba in zdrava prehrana krepita imunski sistem in našo obrambo proti stresu.
Zaradi vztrajnosti težav vam svetujem ponovni obisk pri osebni zdravnici. Prepričana sem, da bo skrbno ocenila, katero zdravljenje potrebuje prav vaš fant.

Lep pozdrav!

Marija Štefančič Gašperšič,dr.med.

**************************************** Marija Štefančič Gašperšič, dr. med., spec. družinske medicine

Najlepše se Vam zahvaljujem za izčrpen odgovor. Še eno kratko vprašanje: ali lahko kislina in ščitnica vplivata na plodnost pri moškemu?

Hvala in lep vikend!

Kislina na plodnost nima nobenega vpliva, ščitnica pa uravnava vse procese v telesu, tako da zanikati vpliva na plodnost ne morem. Mora pa biti delovanje ščitnice zelo iztirjeno, da se poleg drugih znakov pojavi tudi neplodnost. Nikdar ni neplodnost edina težava, na podlagi katere bi pomislili na bolezen ščitnice. Upam, da nisem z odgovorom prepozna in da je dovolj razumljiv.

Lep pozdrav!

Marija Štefančič Gašperšič, dr. med.

**************************************** Marija Štefančič Gašperšič, dr. med., spec. družinske medicine

Lep pozdrav!

Stara sem 39 let.Tudi jaz imam take težave že 7 let. Na tri leta grem tudi na gastroskopijo, stalno pa uživam tablete Ortanol, v začetku pa sem tudi jemala Nexium, ki pa mi potem niso več pomagale. Tablete jemljem redno vsak dan, ker mi je brez njih grozno, imam tako močan refluks, kot bi me nekdo davil. Zanima pa me, će ima vsakodnevno jemanje Ortanola lahko kakšne drugačne posledice na telo ali jih lahko jem brez skrbi?
Najlepše se vam zahvaljujem za odgovor.

Ortanol je omeprazol, Nexium pa esomeprazol, obe zdravili spadata v isto skupino zaviralcev protonske črpalke. Že imeni kažeta na veliko sorodnost. Rezultat delovanja obeh zdravil je zaviranje izločanja kisline in s tem se zmanjša kislost želodčnega soka. Doslej niso dokazali stranskih učinkov na druge organske sisteme tudi pri dolgotrajnem jemanju. Zanj velja pravilo, naj se jemlje najmanjši še učinkovit odmerek.

Lep pozdrav!

**************************************** Marija Štefančič Gašperšič, dr. med., spec. družinske medicine

Pozdravljeni!

Tudi pri meni so potrdili diagnozo Gerb ob astmi in alergijii. Začelo se je pred ca. 3 meseci ko se mi je začelo nenormalno spahovati po vsaki jedi in skozi celi dan. Po ca. 1 tednu pa so se pojavile še težave z dihanjem. Zdravnica mi je takoj na začetku postavila diagnozo gerb in mi predpisala zdravilo Nilar 20 mg. Po 2 tednih so se težave z dihanjem se stopnjevale, pa tudi z spahovanjem ni bilo boljše. Napotena sem bila k pljučnemu zdravniku kjer se postavila diagnoza astma ob gerbu in dobila sem Symbicort 2×2 vpiha. Opravila sem tudi gastroskopijo, ki pa je pokazala edino da je prisotna kislina in da je mišica zapiralka togo odprta in se ne zapira in odpira in da se to nikoli ne bo popravilo. Držim se dietnih navodil, opoustila sem vse sveže sadje in zelenjavo, kavo, močno hrano, skratka po predpisih. Zdaj pa imam tri vprašanja in sicer ;
1. ali je možno pitje kakšne druge kave (mogoče brez kofeina ali kar koli drugega) da bi lahko spila vsaj skodelico dnevno, ker mi grozno manjka, ali kako dolgo se bom morala tega držati, zdaj je že dva meseca, kako jo nadomestiti, zdaj sicer pijem čaj zjutraj, čez dan pa samo navadno vodo??
2. ali se bo ta “začasna” astma nadaljevala ali pa se bo pozdravila, ko se bo zelodec pozdravil (naj dodam da imam saturacijo zelo dobro in tudi rentgen pljuč je bp)
3. kakkšna je možnost da se pozdravi ta mišica zapiralka, da se kislina ne bo več vračala nazaj v poziralnik, ali je sploh kakšna možnost??

Upam da podatki niso preskopi za odgovore. Lahko bi vam napisala celo stran, saj imam polno izvidov ampak se mi zdi da bi bilo predolgo. Naj dodam da sem sicer malce močnejše postave, imam težave tudi z alergijo in ščitnico (jemljem Eutyrox 100mg dnevno).

Hvala za vaš odgovor.
D.

Spoštovana!

Pri gastroezofagealni refluksni bolezni pride do čezmernega zatekanja želodčne kisline v požiralnik (refluks). Najpomembnejši vzrok je nepravilno delovanje spodnje požiralnikove zapiralke. Pogosto pri teh bolnikih najdemo še požiralnikovo kilo (hiatalna kila), tu je spodnji del požiralnika navadno stalno odprt in tako ni ovire za vračanje želodčne vsebine v požiralnik. Določena hrana lahko zniža pritisk v spodnji požiralnikovi zapiralki in tako omogoči refluks, med njimi je tudi kava. Vsekakor je priporočljivo se izogibati hrani, ki vam dela težave. Sedaj ko je stanje pri vas boljše, lahko poskusite 1x dnevno popiti kavo. Pri tem pazite, da se po jedi oz pitju tekočine ne uležete, se ne sklanjate, poleg tega uživajte hrano in pijačo počasi. Če se bodo kljub temu pojavile težave, se boste morali žal kavi odpovedati. Še vedno ni popolnoma jasno, ali je astma lahko posledica refluksne bolezni. Sigurno je, da je refluksna bolezen sprožilec oz dejavnik, ki poslabša astmo. Kar 32% bolnikov z astmo ima tudi GERB. Velikokrat so pri zdravljenju potrebni višji odmerki zaviralcev protonske črpalke, da dosežemo zadovoljiv uspeh. Če bo refluksna bolezen dobro zdravljena, bo tudi manj astmatičnih napadov. Pri astmi je rentgenogram pljuč večinoma v mejah normale, tudi saturacija je dobra, kadar bolnik nima napada. Obstaja tudi operativno zdravljenje refluksne bolezni-operativni poseg opravlja torakalni kirurg, poseg se imenuje fundoplikacija. Ali ste primerna kandidatka za ta poseg pa oceni kirurg, ki ta poseg opravlja.

Lp,Nataša Smrekar

Spoštovani,

sem že vse prebrala o GERB-u. Pred nekaj meseci so mi postavili diagnozo, da imam GERB, pred tem so me ves čas zdravili za angino. Imela sem zelo močne glavobole, vročino, vneto grlo, požiralnik, nosno sluznico, vnete glasilke in močan kašelj. Ko sem šla samopolačniško na ORL je ta takoj ugotovil, da gre verjetno za GERB. Predpisal mi je Ultop, ki sem ga jemala 3 mesece. Potem mesec in pol nisem imela težav, le zvečer sem bila zelo, zelo žejna. Pred dvema tednoma so se mi ponovno pojavili zelo močni glavoboli, bolečine v grlu, vnetja in vročina. Zdravnica mi je ponovno predpisala Ultop. Jemljem jih že več kot teden dni, vendar glavobol še vedno traja 24 ur na dan. Drugi simptomi so milejši in razlika je opazna, vendar so glavoboli še vedno prehudi, da bi lahko nemoteno delala, fukcionirala v življenju.

Pred letom dni sem bila na gastroskopiji in so ugotovili, da imam manjšo hiatalno hernjijo.

Upoštevam dietno prehrano, sicer nikoli nisem kadila, pila alkohola, jedla mastno hrano. Telesna teža je pod normalno. Težave pripisujem zlasti zaradi čokolade in občasnega hitenja pri uživanju hrane.

Zanima me, kaj lahko naredim glede glavobola?
Ali je potrebno povsem izločiti svežo zelenjavo in sadje iz jedilnika?
So morda tudi kakšni drugi nasveti, ki bi mi lahko koristili, glede na zgoraj navedeno?

Hvala za vse odgovore in prijaznost.

LP

Vse težave, ki ste jih opisali, se ne da stlačiti pod isti imenovalec. Ne more biti GERB kriv za vročino, glavobol in bolečine v žrelu. Lahko sicer poveča dojemljivost za okužbo z bakterijamo ali virusi, ki povzročajo angino. Gre pa še vedno za angino, ki jo bo treba opredeliti in morda tudi vzročno zdraviti. Pri hiatalni kili ni treba tako stroge diete, bolj je pomemben režim oziroma ritem hranjenja, pa ne ležat s polnim želodcem. Ne jejte presne hrane zvečer, ker bo obležala v želodcu in povzročila težave. Čez dan pa le uživajte sveže sadje in zelenjavo. Ne se pa s tem ali čimerkoti prenajedati. To bi vam škodilo, zmernost pa ne. GERB tudi ni povzročitelj glavobolov. Vzrok morate poiskati drugje, morda tudi v okužbi žrela. Zato le pojdite nazaj do svoje zdravnice, da Ultopu, ki zdravi refluks, doda še kaj proti angini.

LP M.Š.Gašperšič

**************************************** Marija Štefančič Gašperšič, dr. med., spec. družinske medicine

Pozdravljeni!

Noseca sem 36 tednov. 2krat sem bila hospitalizirana v casu nosecnosti zaradi refluksa, insicer v 29-tem in 35-tem tednu, obakrat po en tedn. Razlog zaradi katerega sem se odpravila v bolnico so bile neznosne bolecine v zelodcu ki so sevale po celem poziralniku in tudi nazaj v hrbet (spazem), drugic tudi bruhala mocno kislino. Obakrat so mi dali i.v. analgin, i.m. buscopan in i.v. ranital in nic ni pomagalo zato so se odlocili po dveh dneh da poklicejo gastroenterologa kateri mi je predpisal v casu druge hospitalizacije Nexium 2krat po 20 mg oz. tablete Niklar. Po odpustu iz bolnisnice so mi predpisali dve skatli Niklara po potrebi jaz ga se vedno jemljem 20 mg zjutraj -1krat na dan. Zanima me, koliko so one skodljive za plod zdaj v 9-tem mesecu nosecnosti’? Ce niso prevec skodljive, jemala bi jih se do poroda 1-krat na dan 20 mg ker ne bi rada trpela tistih hudih bolecin, saj se porod priblizuje. Kisline tudi vec nimam, pazim pa tudi na prehrano.

Hvala za odgovor!

Bodite prepričani, da bi vam zdravila ne predpisali na Ginekološki kliniki, če ga kot nosečnica ne bi smela jemati. Nexium oz. Nilar sta isto zdravilo dveh različnih proizvajalcev. Jemanje po potrebi pomeni vsaj 3 dni zapored, ko se težave pojavijo. Lahko pa ga jemljete kot doslej. Pa vse najboljše za porod vam želim! Lep pozdrav!

Marija Štefančič Gašperšič

**************************************** Marija Štefančič Gašperšič, dr. med., spec. družinske medicine

Pozdravljeni!

Stara sem 49 let in že 19 let imam sistemsko bolezen vezivnega tkiva za kar sem v teh letih jemala medrol (ga ne jemljem že nekaj let) a zadnjih 8 let sem na methotrexatu (dodatno se je pojavil še artritis) ..naj bi imela tudi refluks (dnevno jemljem 40mg nolpaza pred tem sem jemala 20mg) ki se kaže predvsem z zelo neprijetnim suhim kašljem…predvsem me zanima s čim v prehrani(katero je najučinkovitejše živilo) najhitreje olajšam simptom kašlja.

hvala za odgovor

pozdravljeni

upoštevajte navodila za GERB ( manjši obroki, odsvetujemo začinjeno hrano, čebulo, česen). sicer pa je ob pojavu kašlja potrebno odmerek zdravila zvišati na 2×40 mg vsaj 8 tednov.

lp

____ Jurij Bednarik, dr. med. spec. internist Klinika Pacient Pregled takoj – Klinika Pacient http://klinikapacient.si/Storitve.aspx Pregled takoj in brezplačno – Prva zdravstvena asistenca http://www.pza.si/Pristop-k-PZA.aspx Odgovor in nasvet zdravnika TAKOJ – Doktor 24 http://doktor24.si/?page_id=8

Pozdravljeni,

Star sem 35 let v mesecu decembru 2015 so mi diagnosticirali gerb-refluks in srednjo hiatalno kilo. Pričel sem z jemanjem tablet nexium 40 mg en mesec nato dva meseca 20 mg emozula. Sedaj sprašuje strokovnjake in naprošam vse tiste ki imajo enake simptome kot jaz kako so jih rešili? Kajti po treh mesecih ni nič bolje. V mesecu decembru 2015 sem opravil 2krat ultrazvok, gastroskopijo 1krat, slikanje obnosnih votlin, 3krat oddal kri,1krat urin. Vem, da imam diagnosticiran refluks- gerb in srednjo hiatalno kilo vendar me pestijo hudi problemi kot so..ponoči slabo spim ker imam zamašen nos zato diham skozi usta vendar se mi ta zelo posušijo, da kar pokajo, zjutraj natešč vzamem emozul z 2dl vode nato imamo polno nekih izpljunkov prilagam slike..čez dan me srbijo tudi ušesa, jezik je bel in flekast. Za jezikom v požiralniku imam kiselkast pekoč občutek včasih tudi grenak..v požiralniku me peče kot da bi me nekdo ovijal brisačo. Orl pregled je bil brez bp. Gastroskopija refluks, hiatalna. Sedaj me zanima kdaj če sploh kdaj to preneha. Ali je potrebna operacija vendar so mi jo zdravniki odsvetovali ker ne doseže željenih učinkov. Pri prehrani zelo pazim jem makarone in na malo olja pečeno meso in zelenjavo brokoli, korenje. 5 obrokov na dan v velikosti pesti. Spim z vzdignjenjem vzglavjem od hrbtišča..upoštevam vse napotke zdravnika specialista. Vendar po treh mesecih ni nič bolje kljub jemanju tablet. zjutraj izbljuvam gosto sluz kot kepice, občutek tujka v grlu cel dan, pekoč požiralnik, slabo spanje. Zato vas lepo prosim kdor je bil na operaciji, da mi odgovorite. Ali zdravniki specialisti kaj je zapostorit. [email protected]

Pozdravljeni.

Če kljub nefarmakološkim ukrepom za preprečevanje refluksa in jemanju zaviralcev protonske črpalke težave še vztrajajo, predlagam, da opravite 24 urno pH metrijo in manometrijo požiralnika na Kliničnem oddelku za gastroenterologijo v Ljubljani. Na podlagi tega izvida se bo zdravnik lažje odločil za ev. operativni poseg.

LP

____ mag. Manfred Mervic, dr. med., spec. internist, spec. gastroenterolog Klinika Pacient Telefon: 0820 08240 Pregled takoj – Klinika Pacient http://klinikapacient.si/Storitve.aspx Pregled takoj in brezplačno – Prva zdravstvena asistenca http://www.pza.si/Pristop-k-PZA.aspx Odgovor in nasvet zdravnika TAKOJ – Doktor 24 http://doktor24.si/?page_id=8 *Ta odgovor je bil podan brez dejanskega pregleda in ga ni mogoče razumeti kot pravi zdravniški nasvet, prej kot nezavezujoče mnenje. Za korektno oskrbo se je treba osebno zglasiti pri ustrezno usposobljenem zdravniku.

Pozdravljeni,
zjutraj imam dvakrat do trikrat na teden rumeno zelene izpljunke. Sedaj jemljem brez posveta gastroenterologa emozul 20 mg dvakrat na dan je veliko bolje. Zanimame od kod te izpljunki kerne kašljam temveč jih izbljuvam iz požiralnika. Rad bi vam poslal sliko izpljunka pa vam je ne morem.Hvala za odgovor. MAKS

spoštovani

potreben je posvet z vašim zdravnikom, preko foruma vam v vaše primeru brez pregleda ne morem svetovati. verjetno vas bo vaš zdravnik napotil na gastroskopijo.

*Ta odgovor je bil podan brez dejanskega pregleda in ga ni mogoče razumeti kot pravi zdravniški nasvet, prej kot nezavezujoče mnenje. Za korektno oskrbo se je treba osebno zglasiti pri ustrezno usposobljenem zdravniku.

____ Jurij Bednarik, dr. med. spec. internist Klinika Pacient Pregled takoj – Klinika Pacient http://klinikapacient.si/Storitve.aspx Pregled takoj in brezplačno – Prva zdravstvena asistenca http://www.pza.si/Pristop-k-PZA.aspx Odgovor in nasvet zdravnika TAKOJ – Doktor 24 http://doktor24.si/?page_id=8

Pozdravljeni. Imam diagnozo GERB. Že 14 dni jemljem  tablete nolpaza 40 mg, katere je predpisala zdravnica. Še vedno se mi spahuje, že po požirku navadne vode pa tudi bolečina v žlički je še prisotna, je pa manjša. Predvsem me moti, da imam neprestano pekoč in bel jezik. Ali je to povezano in kako naj si pomagam pri jeziku, ki je izredno moteče. Gastroskopija ni pokazala ničesar posebnega. LP

New Report

Close