Pozdravljeni!
Tašča (60), ima od oktobra težave z želodcem. Začelo se je s
kašljanjem med govorom, nato je po ocvrti hrani večkrat bruhala, imela
je težave z zgago. Deloma je pomagal Rutacid, Ranital se ni obnesel.
Izgubila je apetit. Bila je pri svoji zdravnici, ki ji je predpisala
Nolpazo. Jemala jo je slaba 2 tedna, ki pa ji je bolj škodila, kot
pomagala, saj so bile bolečine hujše, zato je po navodilu zdravnice ne
jemlje več. Krvne preiskave so pokazale slabokrvnost, ostale vrednosti v
mejah normale. Ima vročino (37.5 do 38.5) in bolečine v predelu ledvic.
Prejšnji teden je laboratorijski urinski test pokazal neko vnetje,
dobila je Primotren.
Žal ji ne ustreza nobena hrana in se mora prav prisliti, da kaj poje. V
zadnjem mesecu je shujšala za 7 kg. Kaj narediti, kako naprej? Kaj naj je?
Videti je, kot da se je težavam z želodcem pridružilo še neko vnetje.
Ali sta ti dve težavi povezani oz. ali lahko ena povzroča drugo in
obratno? Ali se veliko število bakterij v urinu da ugotoviti v 20
minutah v laboratoriju? Žal nimam izvidov.
Primotren naj bi jemala 3 dni, zjutraj 2 in zvečer 2 tabletki, v
škatlici pa je tabletk za 5 dni. In vsi pravijo, da je potrebno
antibiotike pojesti do konca. Kako naj torej ravna?
Opisali ste stanje, v katerem svetujem vaši tašči nadaljevati diagnostiko hujšanja, bruhanja, padca odpornosti. Če bi svojemu osebnemu zdravniku podali anamnezo tako, kot ste jo meni, bo vsekakor prepoznal simptome, ki jim je potrebno najti vzrok. Jaz bi vsekakor opravila nadaljne preiskave za izključitev skupnega razloga težavam.
Trajanje zdravljenja s Primotrenom je odvisno od bolezni, ki jo z njim zdravimo. Lahko gre za enkraten odmerek, zdravljenje 3 do 10 dni ali preventivno jemanje 6 mesecev. Ker je pakiranje vedno enako, zdravnik vsakokrat sproti določi režim jemanja zdravila. Ravna naj torej tako, kot ji je predpisal zdravnik.
Lep pozdrav! Marija Štefančič Gašperšič,dr.med.
Hvala za odgovor, sledi pa nadaljevanje:
V torek, 2.10. je bila pri zdravnici, ki ji je odredila pregled blata (3x) in ji dala napotnico za gastroskopijo. Na napotnici kot DG piše: Epigastrologija (ali tako nekako, malce težko je včasih čitati pisavo zdravnikov), GERB, anemija (Hb 102, MCV 72,8). Prva beseda verjetno pomeni bolečine v epigastralnem območju, GERB je jasen, blaga anemija pa pravzaprav pričakovana.
Primotren je jemala 3 dni, sedaj ne jemlje nobenih zdravil. Je še vedno zelo malo, od torka do danes (sobota) je shujšala še za 1 kg, bolečine v želodcu so še vedno prisotne, večkrat bruha belo peno. Blata ji je po mukah uspelo v teh 5 dneh oddatli le 1x.
Gastroskopijo ima čez en mesec, kar je sicer precej hitro, toda dvomim, da bo lahko tako dolgo vzdržala brez hrane in prenašala bolečine brez analgetikov. K zdravnici naj bi se javila po preiskavah. Kaj svetujete? Naj gre na samoplačniško gastroskopijo?
Spoštovani!
Epigastralgija pomeni bolečine v področju žličke. Pri vaši tašči je prisotna mikrocitna anemija, ki je alarmantni znak, zato je potrebno opraviti dve preiskavi-gastroskopijo in kolonoskopijo za izključitev malignega obolenja v področju prebavil. Glede na težave se vrnite nazaj k osebni zdravnici, ki naj na napotnico napiše nujni pregled-v tem primeru, bo dobila datum za gastroskopijo prej. Pomemben bi bil tudi podatek o tem, ali gre za novo nastalo zaprtje ali so težave z odvajanjem blata prisotne že dlje časa.
Lp,Nataša Smrekar
Popolnoma se strinjam s kolegico gastroenterologinjo. Alarmantne znake je potrebno razrešiti hitro in vtakem slučaju se osebni zdravnik lahko posluži pravice, da na napotnico napiše nujno. Jaz v takem slučaju napišem nujno, se podpišem in dodam osebni žig. Doslej so vedno takega bolnika gastroenterologi obravnavali takoj! Ponavadi še po telefonu pacienta najavim! Zato se kar oglasite pri osebni zdravnici in vas bo pod nujno napotila na diagnostiko.
lep pozdrav! Marija Štefančič Gašperšič
Najlepša hvala za odgovore. Taščo sem prepričal, da je šla do zdravnice, ki ji je predpisala (čitam skeniran recept) Nexium in Spasmex. Na gastroskopijo je ni poslala pod nujno, saj pravi, da bi morala biti prisotna kri v blatu, da bi lahko napisala nujno. Sicer je 1. izvid blata menda OK. Dala pa ji je napotnico za UZ pod nujno (jutri ga ima) zaradi suma na žolčne kamne in ponovni pregled krvi.
Matjaž
Pozdravljeni,
pišem pod temo Gerb, saj so mi pred ca. pol leta potrdili to diagnozo. Jemljem zdravilo Nexium 40 mg 1x dnevno. Imela sem že nekatere preiskave, ene pa me še čakajo in zatem se bo ponovno ukrepalo. Imela pa bi vprašanje glede dveh preiskav, sem iskala, pa nekak ne morem najti razlag;
in sicer v petek imam 24 urno ph metrijo, pa me zanima kako to poteka, ali je boleče in kaj pravzaprav z njo ugotovimo,
čez tri tedne pa imam rentgen poziralnika in me zanima kako je s to preiskavo, kako poteka, bolečine in kakšne so ugotovitve.
Moram priznati da se teh preiskav kar bojim, ker imam zelo slab spomin na gastroskopijo, tak da upam, da te niso tako hude.
Hvala za vaš trud in odgovore.
D.
Najprej naj vam povem, da preiskavi nista boleči in niti približno ne tako neprijetni, kot je lahko gastroskopija. Rentgensko slikanje požiralnika poteka tako, da vam dajo piti rentgensko kontrastno sredstvo, ki ni ravno desert, ni pa nič groznega, medtem pa slikajo požiralnik. Kontrast oblije sluznico požiralnika in prikaže obliko požiralnika, strukturo površine in gibanje oziroma peristaltiko med požiranjem.
Glede druge preiskave, pH metrije, vam priporočam prebrati navodilo KO za gastroenterologijo, ki ga najdete na internetu, če vtipkate pH metrija. Celo sliko gospoda, ki ima nameščen katetrček, se da videti. Če veste, da se ta dan normalno prehranjuje in dela, potem boste razumeli, da to ni nič neprijetnega. Tudi zakaj se to dela, lepo piše. Bolje vam sama ne bi znala povedati.
Katedra za družinsko medicino in Zavod za razvoj družinske medicine sta izdala s pomočjo sponzorjev priročnik z naslovom Diagnostične preiskave …, kjer so napisana tako navodila za zdravnika kot za bolnika, kaj naj bi o posamezni preiskavi vedel. Naj bi jo imeli vsaj družinski zdravniki, ki smo mentorji študentom in specializantom. Tudi tam sta preiskavi opisani. Le korajžno, res ne bo nič bolelo! Kljub vsem slabim lastnostim, ki ga zdravnikom skuša pripisati javnost, morate vedeti, da se zavedamo, da rek starih Latinov še vedno drži: “DOLOREM SEDARE OPUS DIVINUM EST.” ali slovensko: lajšati bolečino je božansko delo!
Lep pozdrav! Marija Štefančič Gašperšič
Pozdravljeni !
Oglašam se ponovno tokrat z izvidi od ph metrije (katero sem mimogrede preživela, ni pa bil to ravno moj najboljši dan :-)) ) .
n sicer mi piše sledeče:
bolnica je imela ph metrijo pod terapijo inše vedno smo potrdili 130 refluksov in kislost je bila samo 2,5 % pod 4 v požiralniku, demester točke pozitivne. Potrjen je refluks tako kisli kljub terapiji in še več nekislih kar gre na račun disfunkcije kardije. (naj dodam da je pri gastroskopiji bila ugotovljena togo odprta kardija stalno za 2 cm). Stroga dieta in naj jemlje vzdrževalno terapijo in ostale ukrepe pri refluksu, kontrola za eno leto.
Zdaj pa me zanima sledeče:
1) na Golniku so mi svetovali da naj bi opravila operacijo, ki bi popravil to togo kardijo, ampak ali bo potem problem rešen, ker če je kislina v želodcu, se sicer ne bo vračala v požiralnik, bo pa potem verjetno povzročala težavo v želodcu?
2) ali se da kako rešiti ta kislina ali pa sem s tem obsojena do konca življenja?
3) kako razumeti strogo dieto, navodila ki se jih dobila so splošna za gastro težave, se pravi nič alkohola, kave, sveže zelenjave in sadja, sladko itd itd, zdaj ene stvari lahko opustim, ampak brez svežega sadja in zelenjave pa si res ne predstavljam življenja, mislim kako bo potem to vplivalo na moje zdravje v ostalem smislu, zdaj sicer vse to uživam, ker jemljem tablete, pa težav ne občutim preveč, ampak res ne vem, kako zdaj naprej??
Naj povem da do zdravnice nisem uspela priti, ker je zelo zasedena, drugače bi njo to vprašala. Upam da sem postavila razumljiva vprašanja, in za odgovore se vam že vnaprej zahvaljujem.
Mogoče še kot dodatek, stara sem 30 let, močnejše postave, imam hipoteriozo in sezonsko alergijo.
Hvala
D.
Spoštovani!
Želodčne celice normalno proizvajajo želodčno kislino-torej do konca življenja. Sama zgradba želodčne sluznice je taka, da ji kislina v normalnih razmerah ne povzroča težav. Popolnoma drugače je s sluznico požiralnika. Le-ta prenese kratkotrajno izpostavitev kislemu želodčnemu soku, dolgotrajna pa povzroči poškodbe na sluznici, ki se nato klinično izrazijo kot zgaga ali pekoči občutek za prsnico. Kadar spodnji požiralnikov sfinkter ne tesni dobro, nastanejo pogoji za refluks želodčne kisline in pojav refluksnega ezofagitisa. Pri mlajših osebah skušajo to nepravilnost popraviti z operativnim posegom (laparoskopska fundoplikacija),ki seveda tako kot noben poseg ni 100%. Zdravila, ki jih prejemate, zavirajo izločanje kisline, zato težav nimate. Od prehrane velja, da refluks povečajo predvsem paprika in paradižnik, kot tudi čokolada, alkohol, pravi čaj… Načeloma velja, da se izognete hrani, ki vam dela težave. Pri prekomerno prehranjenih svetujemo tudi redkukcijo telesne teže. Pomembno je tudi, da je zadnji obrok hrane dve uri pred spanjem in da se po obroku ne sklanjate in ne uležete.
Lp,Nataša Smrekar
Spoštovani!
Bom kar tukaj vprašal, ker se moje vprašanje nanaša na odgovor gospe Smrekar. Ali je potem edina terapija, ki prinaša uspeh (če se tako izrazim) v boju proti refluksu, ki nastane zaradi slabega tesnenja požiralnika, samo terapija z zdravili, ki zmanjšujejo izločanje kisline? Ali doživljensko jemanje teh zdravil npr. 20 mg dnevno lahko povzroči kakšne stranske učinke (pri tem imam v mislih predvsem posledico zaradi premajhnega izločanje kisline)?
lep pozdrav
Najprej naj poudarim, da niso samo zdravila tista, ki zmanjšujejo težave zaradi refluksa. Najpomembnejši so ti. nefarmakološki ukrepi, ki so: vzdrževati normalno telesno težo, jesti majhne obroke hrane večkrat na dan, zadnji majhen obrok najkasneje 2 uri pred spanjem, ne ležati s polnim želodcem, dvigniti posteljo pri vzglavju za 25 cm, ne jesti hrane, ki zmanjšuje tonus spodnjega ezofagealnega sfinktra, ne nositi tesnih oblačil oz. pasov, ne kaditi itd.
Inhibitor protonske črpalke ne zmanjša pogostosti refluksov oziroma regurgitacij, le želodčni sok ni več tako kisel. Zateka pa še vedno, če prvega ne upoštevate. Zdravilo deluje od 12 do 16 ur, če se ga jemlje 1x na dan. Ostali čas dneva se kislina bolj izloča. Zaenkrat ni podatkov, da bi povzročal kakšne zaplete. Mislilo se je zlasti na večje izločanje gastrina, pa ga v študijah niso dokazali. Tako je ta terapija ena najvarnejših.
Kljub temu svetujem jemati le tista zdravila in le toliko časa, kolikor je nujno potrebno. Lahko se odločite za jemanje po potrebi. Kaj to pomeni? Ko se pojavijo težave, zdravilo jemljete 3 do 5 dni, potem ga spet prenehate.
Upam, da sem vam razjasnila dvome. Lep pozdrav! Marija Štefančič Gašperšič