Genetske preiskave za "slepo" jajce
Pozdravleeni!
Kakšen je postopek genetskih preiskav za nosečnost, ki so jo označili za “slepo” jajce? Vem, da se za te odločijo, kadar sta se tako izjalovili dve nosečnosti. Zanima me, če te preiskave lahko opravijo že po prvi taki nosečnosti, saj sva z možem v postopku IVF? Upava na najboljše, toda nočeva, da greva zdaj na naslednje postopke, ki so lahko neuspešni, potem pa bi nama po nekaj letih končno le uspelo in bi se spet izkazalo, da gre za “slepo” jajce. Rada bi se z resnico soočila že zdaj, da veva kako nadeljevati ne da zapravljava dragih postopkov IVF in časa vseh udeleženih.
Hvala za odgovor!
Živa
“Slepo jajce” nastane v primerih, ko zarodek že po prvih dneh nosečnosti odmre in se resorbira zato vidi ginekolog na UZ preiskavi samo še prazen plodni mehurček. Vzroki za to so največkrat naključni, npr.zarodek se vgnezdi na manj prekrvavljeno in zato bolj neugodno mesto v maternici in zato odmre.Na to lahko vplivajo tudi spremembe v notranjosti maternice npr, pregrada, nepravilna oblika maternice, hormonski ali imunološki vzroki.Temu je lahko vzrok tudi naključna kromosomska nepravilnost ploda, ki nastopi relativno pogosto kljub temu, da imata oba starša normalen kariotip in tega ne moremo vnaprej napovedati. Tudi v tem primeru so obeti za prihodnje nosečnosti nerizični. V primeru se ta situacija ponavlja (vsaj 3X) pa pomislimo na to, da bi bil eden od staršev lahko nosilec uravnotežene kromosomske preureditve, ki neuravnotežena kromosomska stanja pri plodu predisponira.To ugotavljamo s kromosomsko analizo obeh staršev.
Skratka priskave za ev, pojasnitev vzroka “slepega jajca” se pričnejo v primerih, ko se takšna situacija ponavlja.Posamezni pojav “slepega jajca” pa je najpogosteje naključen.