Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Arhiv Zdravje Arhiv Zdravstvo GD po porodu

GD po porodu

Spoštovani.

Prosim vas za nekaj informacij, napotkov.
Najprej malo zgodovine. Stara 36 let, ITM 18.3, druga nosečnost (38. teden), v prvi nisem imela GD. KS 5.2 na prvem pregledu, po kakšnem tednu Insulatard (vrednosti 5.4), kmalu še NovoRapid, ker nisem smela pojesti nič OH, ne da bi mi zvišalo KS, torej sem še malo shujšala. Insulatard sem nehala aplicirati po 3 tednih, od takrat KS na tešče v redu (zadnje tedne od 4.2 do 4.9). Še vedno pa mi vsakršni OH povišajo KS po jedi. Trenutno jemljem po zajtrku 5 enot, kasneje pa po 4. Strogo se držim diete, prekršim se nikoli. Pridobila sem 9 kg. Diabetes imam urejen, glikirani hemoglobin imam 4.7.
Zdaj pa k vprašanjem. Nisem dobila nobenih napotkov, kako po porodu. Že za sam dan poroda mi ni čisto jasno. Na izvidu samo piše, da naj si na dan sprejema v porodnišnico ne apliciram insulina. Verjetno mi bodo merili med samim porodom. Ne pričakujem problemov pri otroku, ker imam urejene vrednosti, mali je normalne velikosti. Kaj pa po porodu? Si apliciram naprej insulin, če bo potrebno? Si ga sploh? Vem, da so dovoljene vrednosti izven nosečnosti višje (6.0 na tešče oz. 7.8 po jedi?). Se samo naprej držim diete? Normalno ne jem veliko OH, ampak tu in tam pa le pojem kak bel kruh, riž in seveda sadje (ki ga zdaj tudi ne smem brez insulina). Verjetno se moram prehranjevati normalno, da bo rezultat po 6 tednih realen? Kaj, če bodo vrednosti še vedno previsoke?

Pozdravljeni,

med porodom vam izmerijo krvni sladkor, lahko pa imate s seboj tudi svoj merilnik in si ga izmerite tudi sami.
V primeru nizkega ali visokega sladkorja bodo ustrezno ukrepali.

Že takoj po porodu, ko se spremeni hormonski status, ki je veljal v nosečnosti, se spremeni tudi odpornost proti inzulinu in običajno ne potrebujete več inzulina, razen, če se bi se pojavila sladkorna bolezen tipa 1 v času nosečnosti in bi že ta narekovala inzulinsko terapijo v nosečnosti.

Običajno, v več kot 95%, gre za nagnjenost k sladkorni bolezni tipa 2 (družinska obremenjenost, povečana telesna teža (ki je vi nimate), izguba ali prirast telesne teže pred nosečnostji, hujši stres..). V teh primerih s porodom ženska več ne potrebuje inzulina in lahko zauživa normalno zdravo prehrano. Je pa bolj dovzetna za nastanek sladkorne bolezni tipa 2 v kasnejših letih, zato pri vseh svetujemo zdravo prehrano, redno telesno dejavnost, skrb za telesno težo. Po 6 do 8 tednih napravimo kontrolo krvnega sladkorja, nato jo priporočamo enkrat na leto.
Vaša telesna teža je na spodnji meji normale, glede na ITM, zato pri vas nasveti glede nižanja telesne teže niso na mestu. Med nosečnostjo bi se lahko zredila tudi več.

Po porodu vam svetujem, da jeste zdravo prehrano, tudi ogljikove hidrate in si merite krvni sladkor. V kolikor bi bil povišan, pokličite diabetologa. Ne čakati na 6 tednov. V kolikor bo v mejah normale, počakajte na kontrolo 6 do 8 tednov po porodu.

Pišite mi po porodu, navedite svoje vrednosti krvnega sladkorja.

Lepo se imejte, uživajte s svojim novorojencem in z družinico.

Karmen Janša

Najlepša hvala za odgovor.
Porod je za menoj, nobenih problemov, mali je imel povprečno težo, KS 3,6.
Takoj sem nehala aplicirati inzulin. V porodnišnici sem imela diabetično dieto, prva dva dni so bile vrednosti nekje od 7,2 do 8,3 uro in pol po obroku. Od takrat so šle vrednosti še navzdol. Držim se zdrave prehrane, uživam tudi OH. Vrednosti na tešče so okrog 4,3, po obrokih od 5,6 do 7,6. Enkrat sem jedla pico in je bilo 8,6, pol ure kasneje 7,6. Po polovici tortice je bilo 5,8. Lahko pričakujem v prihodnosti, da bodo tudi ob občasni obremenitvi normalne vrednosti?

Še eno vprašanje. Bi si dejansko morala meriti dve uri po obroku namesto uro in pol? Potem je tudi vrednost po pici bila znotraj mej (8,6 po 1,5 h in 7,6 po 2 h).

Pozdravljeni,

čestitam za novega družinskega člana. Po porodu sladkorna bolezen običajno izgine za določeno obdobje, več let, odvisno od vaše genetske zasnove in vašega načina življenja. Zato nosečnicam, v kolikor je krvni sladkor po 6-8 tednih ob normalni prehrani v normalnih mejah, testiranje krvnega sladkorja enkrat letno.

Svetujem, da se držite zdravega življenjskega sloga. Krvni sladkor običajno merimo (izven nosečnosti) 2 uri po obroku, seveda pa je veliko odvisno od same sestave obroka.

Predvsem pa uživajte s svojim dojenčkom.

Karmen Janša

Hvala za odgovor. Seveda se bom držala načel zdravega življenja.
Samo da zaključim, vrednosti so zdaj po vsakem obroku nizke (od 5.0 do 6.6) po vsakem obroku že po 1.5 h.

Forum je zaprt za komentiranje.

New Report

Close