Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija Gastroezofagealni refluks

Gastroezofagealni refluks

Pozdravljeni, lepo prosim za vaš nasvet, če gre glede na znake morda za tihi refluks. Hčerka je stara 7 tednov, Je polno dojena, doji se na 2-3 ure. Poliva zelo malo (nikoli večje količine), kdaj se ji iz ust, ko jo odložim, pocedi par kapljic. Kupčke večinoma podre, ampak ne vedno. Z dojenjem ni težav, na teži lepo pridobiva (odpustna teža je bila 2900g, trenutno ima 5110g).

Približno en teden pa se pojavljajo sledeči znaki:
– nemirno spanje preden se prebudi: kriljenje z rokami, obračanje glavice, tiščanje rok v nos in usta, stokanje. Stanje je bolj izrazito v drugem delu noči. Ko jo ponoči dojim, zelo hitro in glasno diha in se energično prisesa na bradavico.
– zamašen nos (v nosu je viden izcedek, ki ga ji enkrat dnevno odstraniva z aspiratorjem).
– ko leži, se včasih vede podobno, kot da bi ji v usta prišla kislina (podobno ko se odraslim dvigne kislina).
– pogosto kolcanje, večkrat na dan tudi kiha in kdaj zakašlja, kot da bi se ji zaletela slina.
– zadnja dva dni pa se pojavlja tudi to, da se najprej lepo podoji, nato se pokaka in jo previjem in običajno se je potem še malo pristavila (običajno niti ni pila, ampak se samo cartala) in zaspala. Sedaj pa se po previjanju noče več pristavit, ampak začne jokati. Pomirim jo lahko samo v pokončnem položaju in z nošnjo, dokler ne pade v polsen, potem pa se zopet malo pristavi in zaspi.

Ali gre morda glede na simptome za tihi refluks? Kaj lahko storimo v tem primeru? Ali je morda kaj drugega? Najlepša hvala za vaše mnenje in nasvet.

S tem odgovorm močno zamujam, zato so verjetno težave že razjasnjene oziroma (kar bi bilo še boljše) že mimo.
Gastroezofagealni refluks je v starosti vaše dojenčice zelo pogosta težava, opisujejo jo celo pri več kot dveh tretjinah otrok. Če ne dela velikih težav (kamor uvrščamo tim. GERB – B za bolezen z vnetjem sluznice požiralnika, neuspevanjem, kašljanjem in celo aspiracijsko pljučnico), zdravljenje ni potrebno. Ob GERB je poleg gostitve mleka (npr. z riževimi kosmiči), položaja (dvignjeno vzglavje) po presoji zdravnika lahko uvedeno tudi zdravljenje z zdravili, ki znižajo kislost želodčnega soka – npr. pantoprazol, omeprazol (enako kot pri odraslih z “zgago”).
Po vašem opisu je seveda možno, da ji dela težave refluks – prav enako (ali še bolj) verjetna pa je možnost, da ima (je imela) dojenčica kakšno blago virusno okužbo – zato zamašen nosek, manjša ješčnost, nespečnost, črvičenje, lahko tudi odvajanje redkejšega blata ipd.
Upam, da ni bilo kaj zoprnega in da ste odgovore na vprašanja dobili v živo, od vašega pediatra. Vse dobro vam želim,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Pozdravljeni,

najlepša hvala za vaš odgovor. Stanje se je do sedaj že umirilo, edino še vedno ima zamašen nos. Ne gre za izcedek, ampak belo, lepljivo sluz globlje v nosku, ki ga ji zato vsak dan ali vsak drugi dan sčistim z aspiratorjem. Ostalih znakov viroze nima. Po pogovoru s pediatrinjo je le ta dejala, da se ji čisti sluznica in da ni razloga za skrb. Zanima pa me samo, ali je možno, da bi ji z vsakodnevnim čiščenjem noska razdražila sluznico in bi zato proizvajala še več sluzi? Čistim ji z aspiratorjem, priključenim na sesalec. Hčerke to ne moti in vedno potrpežljivo prestane izsesavanje. Hvala za vaš nasvet.

“Čiščenje” s podtlakom seveda nadraži sluznico (včasih celo rani), ki se odzove z blagim vnetjem in s še večjo tvorbo zaščitne sluzi. Zato bolj svetujem spiranje s fiziološko (s katero nosek kar zalijete, tudi če bi se ji zaletelo in bi tekočina prišla v grlo, ne bi bilo nič nevarnega).
To, da malčica med izsesavanjem ne protestira, še ni dokaz, da ne dražite sluznice, včasih se dojenčki kar sprijaznijo z cevko v nosku, še zlasti če jim starši ob tem nežno in pomirjujoče prigovarjajo…
Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Pozdravljeni, hvala za odgovor. Tudi sedaj pred vsakim čiščenjem nosek navlažim s fiziološko. Bom poskusila tudi samo s fiziološko, vendar me skrbi, da se nosek ne bo sčistil, saj je sluz zelo lepljiva.

Pozdravljeni, še enkrat se obračam na vas za nasvet, saj se sploh v trenutni situaciji težko priti do pediatra oz. se je bolje izogibati obiskom zdravstvenega doma.

Hčerka ima sedaj 4 mesece, vendar je stanje z zamašenim noskom še vedno enako. Ne gre za virozo, saj nima nobenih drugih znakov, stanje z zamašenim nosom pa je podobno že od rojstva. Izcedka nima, ampak se ji v nosu nabira lepljiva sluz bele barve. Čeprav ji redno čistiva s fiziološko raztopino, kot ste predlagali, le ta skorajda nima učinka, saj je sluz zelo lepljiva. Kdaj pa kdaj se zgodi, da jo s kihanjem izloči. Nos ni povsem zamašen in ostaja prehoden, nikoli ni problemov z dojenjem, vendar zlasti ponoči slišim, da težje diha oz. da ji nos piska. Ali imate morda kakšno idejo, kaj bi lahko bil vzrok njenih težav? Edina stvar na katero sem pomislila je to, da je morda problem, da se praktično vedno dojiva leže, saj nama obema tak položaj bolj ustreza. Ali bi lahko to vplivalo na tvorjenje sluzi v nosu? Težav s polivanjem drugače nima. Iskrena hvala za vašo pomoč.

Da bi dojenje v leže povečalo prekrvljenost nosne sluznice in s tem povzročilo oteklino ter povečano izločanje sluzi, je malo verjetno – ni pa izključeno, saj je sicer glava (nos) nad ravnijo srca in kri iz kapilar- drobnih ven – večjih ven že zaradi “prostega pada” lažje odteka.
Bolj verjetno je draženje nosne sluznice – bodisi z ostanki mleka, ki iz žrela (ko dojenček požira) zaidejo tudi malo navzgor, proti nosku (ni nujno, da otrok poliva) ali pa s presuhim zrakom okolice (npr. če imate že priklopljeno centralno ogrevanje) oziroma dodatki kakšnih eteričnih olj v prostorih.
Če dojenček diha mirno, če se ne upeha ob hranjenju, tudi hrkanje, piskanje in podobni zvočni fenomeni niso nič zasrbljujočega – in naj bi z rastjo prehodov v nosu postopno izveneli. Očitno pa si zna pomagati tudi sam – ko ga prične izloček v nosku motiti, ga izkiha. Ali pa pogoltne, ne da bi vi sploh opazili :-).
Pozdrav, ostanite zdravi,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

New Report

Close