Najdi forum

Pozdravljeni,

pred mesec in pol sem šla prvič na test za vse spolno prenosljive bolezni. Nisem imela nikakršnih težav ali simptomov, sem pa verjela, da sem imela v prvi polovici leta tvegane spolne odnose (zaradi biveš partnerice sedaj že bivšega partnerja). Od takrat nisem bila spolna aktivna in kot rečeno nisem opazila nobenih posebnosti. Šla sem predvsem zato, da kot odgovrna, spolno aktiva oseba to enkrta opravim – in da bi bila pomirjena.

Zato pa me je presenetil izvid, ki sem ga dobila mesec in pol po opravljenem preizkusu. Odkrili so cervicitis in prisotnost bakterije gardenelle vaginalis. Svetovali so jemanje dveh antibiotikov (1x sumamed, 7 dni efloran).

Sicer grem naslednji teden na posvet še k svoji osbeni zdravnici, a bi vas vprašala še kot specialistko: kako resno naj jemljem te izvide? Predvsem ker nimam nobenih težav in ker je minilo že toliko časa, ne bi ‘kar tako’ jemala teh zelo močnih antibiotikov.
Mi morda lahko osbena zdravnica predpiše kakšno alternativno, vaginalno obliko terapije (če je sploh potrebno)?

V začetku decembra pa imam tudi redni pregled pri svoji ginekologinji – mar lahko počakam tudi do takrat in naredim kontrolni pregled?

Najlepša hvala.

Če kaj šteje: stara sem 34, nisem še nikoli rodila, menstruacije imam normalne, brez bolečin, a že vse življenje neredne. Hormoni in ostalo je b.p.

Spoštovani,

bakterija Gardnerella vaginalis povzroča bakterijsko vaginozo, ki se kaže predvsem kot neprijeten vonj iz nožnice (primerjajo ga z vonjem po gnilem ali vonjem po ribah). Njene prisotnosti, če ne dela težav, ni nujno zdraviti. Običajno je prva terapija lokalna, zlasti če težave niso hude (npr. uravnavalec kislosti nožnice oz. nožnične flore, npr. Floragyn, Vitagyn C, Feminella Vagi C, Gynophylus; lahko tudi v jogurt namočen tampon čez noč); od antibiotikov pa tudi ponavadi najprej posežemo po vaginalnem pripravku (Dalacin svečke ali vaginalna krema, ki vsebuje klindamicin). Predpiše vam ga lahko tudi osebni zdravnik. Za peroralni antibiotik v tabletah (klindamicin ali metronidazol) se običajno odločimo, kadar so težave hude ali kadar vaginalna zdravila ne pomagajo.

Lep pozdrav,

Vesna Tlaker Žunter, dr. med., zdravnica specialistka dermatovenerologije Dermatovenerološka klinika, Univerzitetni klinični center Ljubljana Medicinski center Medartis Nova Gorica, http://www.medartis.si/ Estetika Medartis, Ljubljana, http://www.estetika-medartis.si/

Hvala vam!

Pa mi potem zaradi znakov cervicitisa tudi ni treba skrbeti (opazili so tudi prisotnost ureoplazem)?
Bila sem pri splošni zdravnici, ki sicer pravi, naj terapijo kar naredim, a glede na vaš odgovor sem sedaj spet v dvomih – oz. bi torej počakala do začetka decembra, ko imam pregled in bris pri ginekologinji.

LP,
H

P.s.: Če kaj pomaga, mnenje izvida se je glasilo:
ugotavljamo znake cervicitisa, ob tem z mikrobiološkimi preiskavami iz brisa izoliramo ureaplasme ter gardnerello vaginalis. Svetujemo zdravljenje s sumamedom ter Efloran …

Pri mikrobioloških preiskavah pa so bile vse kulture negativne razen Ureoplasme (spp., PCR in parvum).

Hvala!!

Spoštovani,

okrog ureaplazme vladajo določena nesoglasja. Tuji viri, po katerih študiramo vsi (zahodnoevropski, ameriški), izrecno navajajo, da je ureaplazma neškodljiv “prijazni sopotnik” v marsikateri nožnici in da njene prisotnosti ni potrebno zdraviti. V Sloveniji se kljub temu marsikaterega pacienta zaradi tega zdravi. Če se že odločimo za zdravljenje, pa je bolj smiselno uvesti doksiciklin kot Sumamed, saj je na slednjega ureaplazma pogosto odporna.

Govoriti o “močnih” antibiotikih je med pacienti zelo popularno, je pa to čisto neutemeljeno. Antibiotiki niso tako kot zdravila proti bolečinam “močni” ali “šibki”, pač pa vsak učinkuje na določene vrste bakterij, na druge pa ne. (Resda nekateri na širši spekter bakterij, ampak zaradi tega niso nič bolj “močni” v smislu, da bi pogosteje povzročali neželene učinke.) V terapijo cervicitisa se ne morem vtikati, ker je to domena ginekologa. Predpisana peroralna terapija z antibiotiki ne bo nič “močna”, razen če ste na katero od zdravil alergični, vam lahko morda povzroči kakšno prehodno neprijetnost, kot je slabost ali driska. Tako da ta terapija ni nič napačna, vseeno pa mislim, da bi bilo najprej pri vas bolj smiselno poskusiti s klindamicinom v pripravku za vaginalno uporabo.

Lep pozdrav,

Vesna Tlaker Žunter, dr. med., zdravnica specialistka dermatovenerologije Dermatovenerološka klinika, Univerzitetni klinični center Ljubljana Medicinski center Medartis Nova Gorica, http://www.medartis.si/ Estetika Medartis, Ljubljana, http://www.estetika-medartis.si/

Najlepša vam hvala :)!!

New Report

Close