Najdi forum

Poglejte današnjo karikaturo Marka Kočevarja v Delu – Kjoto po ameriško.
Zeloooooo je dobra.

NV .. seveda imaš prav .. v bistvu ima vsak od nas na svoj način prav .. kljub temu da se nekako poskušamo zavedati vseh negativnih plati globalizacije, nam prav pridejo vse pozitivne plati .. kaj se da narediti ?? v kratkem roku čisto nič. Mislim pa, da je prav da se na te zadeve vsaj opozori, če se jih že preprečiti ne da.

Samo, ker nekako vsaj v megli vem, kako se ti izkoriščani ljudje počutijo .. sem si dovolila omeniti tudi njih.

Pa lep dan vsem !

Dobro povedano. Edino zadnji odstavek bi bil lahko malo drugačen, če bi se ravnali po tvojih navedbah zgoraj. Kaj praviš? Je izvedljivo?

ampak če natančno opredelimo globalizacijo,pa seveda le ta ne pomeni samo izkoriščanja…..je že res,da je bil prvotni namen investitorja čim višji dobiček,torej če hočete izkoriščanje,ampak če nekdo zgradi tovarno v boguzahrbtom,kjer ni ne cest ne……in mora investitor,da bi izdelke pripeljal do luke,letališča…..zgraditi ceste,dobijo poleg tovarniških delavcev delo tudi “cestarji” itd…..ker dobijo delo delavci v tovarni,se poveča kupna moč-povpraševanje po tem in onem,dobijo delo tudi tu in tam…..in ker dobijo delo tudi tu in tam,dobijo delo tudi tam in tam…..(tam-tam je tudi pimitiven boben)..seveda ti reveži ne obogatijo,si pa res izboljšajo življenske pogoje…..hjaaaaaa,kaj pa vem če si jih……potem pa začnejo šparat (varčevat) začne jih skrbeti kako je z denarjem tam na banki,pojavi se odovornost….z odgovornostjo čir na želodcu….v to državo začne izvažati LEK iz Slovenije (RUPURUT) in naj še kdo reče,da globalizacija ni tudi za nas pozitivna…..

Ž
Ta trditev nikakor ne drži. Osamosvojitve brez vojne ne bi bilo. Zakaj bi drugače umrlo par sto tisoč ljudi v bivši Jugoslaviji. Gorbačov je res napovedal umik Rusov iz NDR ampak pod pritiskom demonstracij vseh: levih, desnih, rdečih in črnih, nikakor pa samo zaradi neke imaginarne politike in sprememb. To hočem reči: spremembe sprožijo ljudje, radikalni ukrepi vodijo k radikalnim spremembam in filozofiranje tukaj ali na Metelkovi nič ne pomaga. Še najmanj pa je res, da je junija 91 za orožje prijelo malo ljudi. Vsaj pri nas je bilo toliko ljudi kot pušk in kar nič nismo debatirali ampak zavestno odšli v vojno. Če je potem bilo vojne premalo, pa nič ne spremeni: ubijejo te ravno tako v 1 minuti kot v 5 letih.
P

Ž
Tudi velekapitalisti ( hkrati politiki ) so v Genovi rekli: dajmo, pomagajmo lačnim tretjega sveta, bodimo usmiljeni. Pa je zagotovo mislil le na poceni delovno silo, majhne davke in nič predpisov in zakonov. Če bi hotel kdo kaj pomagati, bi lahko tudi drugače, vzorov je veliko. A najlažje se je skriti za udobje t.i. zahodne civilizacije, v neskončnost moralizirati, ko pa treba žrtvovati en sam, samcat tolar ( kaj šele kaj več ) tedaj je vse tiho.
P

Draga Urša, kaj naj rečem?
Od srca si želim, da bilo izvedljivo, pa ne vem kako.
Prijatelj je zaprl firmo, čigar kupci so bili večinoma ti “mali” trgovci, ker enostavno ni imel več komu prodajat izdelkov, v velike sisteme pa ni mogel, zaradi nekonkurenčnosti.

Nekaj časa človek misli, ne bom si pustil blizu, ne bo me prizadelo. Ugasnem TV,
ne berem časopisov, skrbel bom za družino, zdravje, rekreacijo.
Vendar, ali s tem ustrezno pripravim svoje otroke na življenje? Verjetno ne.

Mogoče je potrebno, da gredo stvari v narodih čez kritično maso. Enako mislečih.
Ko se je Slovenija osamosvajala, smo bili kot eden. Takrat sem bil tako nabrušen, da se nisem spoznal. Ali pa, med tekmo SLO:YU, v nogometu na EU prvenstvu,
ko smo dali gol za vodstvo s 3:0, če bi takrat bila televizija kamera, in bi snemala naše obraze?????? je to sploh možno? a bi se kdo prepoznal?
Pa je možno.
Možno je veliko stopenj zavesti, veliko se da narediti, ko imaš polet.
Problem pa je v tem, da sami sprejemamo lagodno življenje, ter se s tem, nehote,
čustveno siromašimo. Čustveni pohabljenci, pa še nikoli niso spreminjali sveta.
Dokler……dokler se ne začnejo dogajati “usodne” stvari.

Treba pa je priznati in reči, da vsaka stvar prinese nekaj dobrega in nekaj slabega.
S sekiro lahko pripraviš drva za zimo, lahko pa tudi koga ubiješ.
Ko se je leta 94 v Imoli ubil Aryton Senna, so nekateri komentirali, češ, kaj je tega sploh treba, to bi morali prepovedati, ipd., pa je nekdo lepo zapisal, da novih oceanov, morij, celin, niso nikoli odkrivali copatarji pred televizijo.
Tako je z nami. Najlažje je dati glavo v pesek, najlažje je reči jaz nisem nič, ali nič se ne da narediti. In sram me je za vsakič, ko tako razmišljam. Verjetno če bi vsi tako razmišljali in delovali, nasilja in demonstracij sploh nebi bilo.

Težke teme, Urša, težke. Ne vem kaj povedat, da bi bilo prav.
Upam, da vsaj razmišljam pozitivno. Lepo se imej, Sašo.

Prav, prav razmišljaš Sašo, vsaj kar se mene tiče.

Kar se tiče malih obrtnikov oz. podjetnikov, imaš popolnoma prav.
Na žalost! Ne velja to samo za prodajo kakršnihkoli artiklov, ampak tudi za vse vrste uslužnostne in storitvene dejavnosti.
Veliki sistemi lahko , dejansko, nastopijo z nižjo ceno in so na vse načine prodornejši, da ne omenjamo še sistema “veze in poznanstva”, seveda ne samo v besedi.
Včasih bi človek kar obupal, odnehal in rekel: Dovolj! Jaz se ne grem več! Ampak, živeti je treba. Vsi v Sloveniji smo v istem kotlu. Če bi enkrat začela naša zavest delovati, kot omenjaš ti, da bi bili složni tudi v čem drugem še, ne le v športu napr., da bi se “pozdravili” od že kar pregovorne “foušije”, bi bilo morda tudi temu tvojemu znancu laže in bi delal še danes. Poznam kar nekaj ljudi, ki gredo najraje k “najboljšemu sosedu”, ki je tudi do nekaj km proč. Raje kot k svojemu sosedu Franceljnu v trgovinico “Od a do žnj”, da ne bi le-ta na njihov račun bogatel. Pa čeprav dobro vejo, da jih bo prijazno postregel, še kaj svetoval in spregovoril še kako vljudno besedo in to čez cel dan. Na drugi strani jih pa ne motijo več ali manj čemerni obrazi trgovk pri “najboljšem sosedu”, ker so preobremenjene s težko službo in delovnim časom. Eh, saj bi lahko razpredali v nedogled!

Res je Sašo, breme je težko, naša ramena pa vedno šibkejša!
Tudi tebi lepe želje! Lp Urša

Ne morem se strinjat s tabo. Osamosvojitev se ni začela z nasiljem, kakor se začenjajo te demonstracije. Začela se je dolgo dolgo prej. Bila so skupna jedra, ko so se slovenski kulturniki uprli poenotenju književnosti v celotni jugoslaviji v 80. Takrat ni nihče pograbil orožja. Začela se je v sedemdesetih ko je kavčič gradil avtocesto Lj-Koper brez dovoljenja vlade v Beogradu, in začela se je z mnogimi podobnimi konkretinimi dejanji, ko mnogih od nas še bilo ni in nihče pri tem ni uporabil nasilja. In ne se slepit, da je bilo potrebnih tistih nekaj deset mrtvih na obeh straneh med desetdnevno vojno za slovenijo. NI BILO POTREBNO! in dalo bi se izogniti. Vendar je bil potek osamosvajanja voden zelo prefinjeno in z veliko količino občutka ter znanja, da smo se izognili še večjemu številu žrtev, ki se jih južneje od nas niso.

Glede Gorbačova pa tako: Naštej mi konkretne primere demonstracij ki so vplivali, da se je vse skupaj premaknilo. Vzrok za spremembo režima v SZ niso bile demonstracije ampak finančna izčrpanost države zaradi hladne vojne. In sovjetska zveza je odprla meje za ideje in kapital zato ker je to potrebovala in ne zopet zaradi nekih demonstracij. Ja bil je poskus državnega udara v rusiji in takrat so ljudje rekli kaj želijo. Ampak vse skupaj se je začelo dosti prej in dosti višje.

Tudi ti samo moraliziraš. Povej, kaj lahko ponudiš ali predlagaš, da se spremeni. Povej konkreten zakon, predlog, konkretno dejanje.
Tudi to je zelo enostavno. Vso krivdo zvaliti na tuje velekapitaliste. Ravno tako kot so oni krivi smo tudi mi. Tega se zavedaj.

Dal bom primer ki sem ga zasledil v zadnji sobotni prilogi in je resničen. V črnomlju je bila dolga desetletja firma, ki je tamkajšnjim prebivalcem nudila nejveč delovnih mest. Vse lepo in prav, problemček je bil le, da je ta tovarna izpuščala v zrak skodljive snovi. Prišlo je par inšektorjev in vedno so dali le opominček ali dva.
Pred približno desetimi leti je pa poleg te tovarne prišla še ena. Podružnica Danske multinacionalke Danfoss. Skratka globalno podjetje je odprlo svoj obrat. Najprej je kupilo zemljišče neke druge propadle tovarne in odkrilo, da so na dvorišču zakopani strupeni odpadki. To so na svoje stroške očistili. Sedaj je ta danska podružnica največji zaposlovalec v regiji. Kaj se je še zgodilo? Zaposlenim v tej tovarni je šlo na živce, da so se iz sosednje tovarne spuščale na njihove avtomobile in dvorišče strupene snovi, (kar se je pozanalo predvsem na laku vozil) in sedaj je vodstvo te podružnice doseglo, da je večni onesnaževalec postavljen pred dejstvo: ali očistiti izpušne pline iz tovarne ali zaprtje.

Ta primer dajem za to, da vidite, da globalizacijo lahko ljudje obrnemo tudi sebi v prid, ne pa da se proti njej borimo. Sočasno ga pa ponujam Barbari v razmislek, ali se ljudje ki v njem delajo počutijo izkoriščane, glede na to, da se zavedajo, da imajo manjši dohodek, kot ljudje na istem delovnem mestu na primer na Danskem, vendar so plače zaposlenih večje od ostalih v regiji in to podjetje pogosto prispeva donacije v občinsko infrastrukturo, kot je obnova šol in podobno.

Aja še to. Gabriel, se pa strinjam s tabo, da je problem v zakonih. Vendar sem prepričan, da s protestacijami v Genovi ali Goteboru ne bomo dosegli spremembe zakonov in zmanjšanje korupcije v manj razvitih državah, kjer bi bile te spremembe najbolj potrebne. Še najmanj je pa za to treba razbijat mestna središča.

NV … občutek imam, da si želiš kakšnega besednega dvoboja …ampak kot sem že povedala, se strinjam s tem kar si napisal … ni pa to edina resnica … ljudje lahko posledice globalizacije obrnejo sebi v prid, ko so dovolj izobraženi, da bi sploh lahko vedeli kaj onesnaževanje okolja je .. da bi vedeli, kdaj jih pravzaprav nekdo izkorišča .. in nenazadnje … da bi se lahko postavili zase.

V procesu globalizacije, pa na žalost niso vse fabrike tako poštene do svojih delavcev in do okolja, v katerem se podružnice nahajajo, kot je to primer Danfoss Compressors iz Črnomlja. Še posebno tiste, katerih podružnice se nahajajo v JV Aziji …

Pa brez zamere !
Barbara.

Barbara žal mi je da sem izpadel tak. v večini se povsem strinjam s tabo, kar si napisala. Moti me edino, da nekateri mislijo, da so edina rešitev za spremembe nasilne demonstracije. Tako, da se ti opravičujem, ker sem sam opazil, da sem deloval, kot da napadam tebe.
Oprosti še enkrat.

kaj je z Danfossom iz Črnomlja,ali je onesnaževalec??????

Jože, tole si pa dobro napletel. Zdaj bi se morali preusmeriti na nadaljevanje zgodbe – torej v nadaljne pozitivne učinke – od Rupuruta dalje torej in pogledati, kdo ima še kaj domišljije.

da pa bi ljudje kupovali rupurut, je Lek investiral v lekarno (te namreč niso imeli).Odprli so jo kar v bližnjem buffetu (če lahko tako imenujemo barako iz trsja)…delavci so zvečer prihajali utrujeni od težkega dela v zaprašenih barakah,naročali umetne zvarke iz špirita(tudi ta zvarek je dovažal Lek,saj drugače bi bila potrošnja rupuruta premajhna,kajti ljudje so imeli v “bankah” premajhne količine denarja za sekirancijo),kar je še pospešilo draženje želodčne sluznice in oštir (brezzobi domorodec) jim je ponujal sprva testne-brezplačne tabletke rupuruta.Kmalu se je razvedelo za čudežno zdravilo in ljudje so rupurut začeli kupovati.
Zaradi stranskih učinkov rupuruta,pa je Lek iz Ljubljane (Slovenija),začel v deželo abudabi izvažati tudi druga “zdravila”……………….

Ž
Zelo v redu, zelo prav. Toda nekaj ste, spoštovani NV pozabili: zakaj pa ta velecenjena, dobrodelna in človekoljubna firma ni odprla obrata na Danskem? Ker delajo Dolenjci za manjše plače, veste. In kaj porečejo Danci? Obrat je v Sloveniji, mi pa brezposelni. In perspektiva? Čez par let, v evropski skupnosti, Slovenci ne bodo več hoteli delati za par krajcarjev, ampak bodo hoteli take plače kot Danci. In dobrodelna multinacionalna danska ustanova bo obrat preselila v Pakistan, kjer bo znani kritik NV zapisal: hvala Bogu, da je prišla globalizacija, glejte kako so dobri.
P

Ž
Spoštovani NjV, ravno vaša zadnja razlaga mi daje vedeti, da resnično ne veste, kaj bi radi povedali. Če je Kavčič gradil ceste brez dovoljenja Beograda ( če ga je sploh potreboval ), je bilo to konstruktivno dejanje in ne nakladanje in filozofiranje. Če pa so se misleci zbrali in debatirali pozno v noč to neposredno ni prineslo nič. Da je bila obramba Slovenije vodena dobro vemo vsi, da pa so se Srbi umaknili do neke črte, ki so jo mislili držati tudi vemo vsi. Zagotovo pa se ne bi umaknili do črte Osijek-Daruvar-Karlovac-Plitvice-Zadar, če se ne bi v Sloveniji uprli ( z orožjem ne s filozofiranjem ). Bi ostali kar lepo na Fernetičih in Škofijah.
P

Zdaj pa res ne razumem več, v čem je stvar tega protiglobalizacijskega protesta. V tem, da naj bi korporacije izkoriščale ubogi narod nekje v pakistanu, ali v tem da ta bogi narod odvzema nam delo? Kako bi potem vse skupaj rešili? Prepovejmo zahodnim tovarnam odpirajne obratov v nerazvitem svetu?

PS: Danofoss čez par let ne bo šel delati kompresorjev v Pakistan namesto tu v Sloveniji in tudi na danskem ima še svoje obrate.

Če nisi razumel kaj hočem povedat je to, da se da veliko in tudi vse spremeniti in doseči s konstruktivnimi in mirnimi dejanji.

New Report

Close