Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Čutila Optika Foto stekla

Foto stekla

Pozdravljeni,

Imam nekaj vprašanj glede foto stekel pri očalih – torej stekel, ki ob močnejši svetlobi potemnijo.

1. Ali obstaja različna kvaliteta teh stekel? Pred nekaj leti so mi bila ta očala odsvetovana, češ da niso nikoli čisto prozorna, saj že ob minimalni svetlobi potemnijo. Sedaj imam taka očala in me moti to, da potemnijo samo ob zelo močnem soncu po nekaj minutah, čim se umaknem v senco ali v avto, se takoj spet “razbarvajo”.

2. Ali je možno imeti foto stekla tudi pri očalih brez okvirja? Torej očalih, kjer stekla niso pritrjena v okvir, temveč morajo stekla prevrtati, da namestijo del nad nosom in dele proti ušesom?

Naj še povem, da ima miotonično distrofijo in ena od posledic so motnje steklovine v očeh, okulist me je opozoril na to, da moram nositi sončna očala vedno, ko sem na močnejši svetlobi, saj se mi zaradi moje osnovne bolezni že pojavlja začetek sive mrene – moja mami je bila zaradi sive mrene že večkrat operirana. Ker imam tudi dioptrijo, se mi očala s foto stekli zdijo najprimernejši način, da oboje združim.

Hvala za vaš odgovor.

1. Da, obstajo nešteto različnih vrst in kvalitet (enako kot pri avtomobilih)

2. Da, je možno imeti v okvirjih na vijake

Foto stekla so kompromis, ki imaj nekaj slabih lastnosti, ki ste jih v prvi točki tudi sami opisali, vendar združite več zadev skupaj. Bolj profesionalni sistem je še vedno ločen sistem, vendar je potrebno imeti dvojna očala, kar pa je spet nerodno.

New Report

Close