Evtirotična nodozna golša
Pozdravljeni!
Na desni strani vratu imam že nekaj let zatrdlino premera pribl. 2 .5 cm. Bila sem na preiskavah, ki so vključevale punkcijo. Citološki pregled je prikazal malo aspirata z elementi krvi, drugih celic ni bilo najti. zdravnik je podal diagnozo evtirotična nodozna golša, potrebna je kontrola čez 6 mesecev, zdravljenje ni potrebno. Zanima me, ali je bila punkcija sploh uspešna in vas prosim za bolj razumljiv opis mojega stanja. že vnaprej se zahvaljujem za odgovor.
Spoštovani!
V ščitnici pogosto najdemo gomolje (noduse). Gre za klon celic, ki so nekoliko drugačne od normalnih ščitničnih celic. Njihovo delovanje je lahko enako, manjše ali večje, kot delovanje zdravih celic. Velika večina gomoljev v ščitnici je benigne narave. Če se želimo prepričati o tem, za kakšne celice gre, je potrebno opraviti tankoigelno biopsijo ( s tanko iglo odvzamemo vzorec celic iz gomolja ščitnice) in nato citološko analizo punktata. Dodatne informacije nam včasih lahko da scintigrafija. Gre za preiskavo ščitnice, pri kateri v telo vbrizgamo izotop, ki se nabira v ščitnici (navadno je to tehnecij) in nato opravimo slikanje na gama kameri. S preiskavo dobimo koristne podadke o delovanju posamezbih področij ( gomoljev) v ščitnici. Kadar gre za en sam in citološko nesumljiv gomolj v ščitnici, se priporoča le spremljanje in kontrola velikosti z ultrazvokom. Če gomolj izrazito raste je potrebna kirurška odstranitev. Velika večina gomoljev ne raste, ali raste zelo počasi, tako, da zdravljenje ni potrebno.
Lep pozdrav!
Spoštovani,
zanima me, ali je možno, da se takšen nodus zmanjša oz. če je možno na to kako vplivati. Sama imam namreč podoben problem pa me zanima, če si lahko morda sama kako pomagam. Bi prehrana z večjo vsebnostjo joda oz. mineralni pripravki lahko kako ublažili stanje, morda zmanjšali obseg nodusa? Se v lekarni dobijo takšne kapsule in ali jih je priporočljivo jemati?
Že vnaprej hvala za odgovor.
Spoštovani!
Na velikost gomolja v ščitnici lahko z jemanjem preparatov, ki vsebujejo jod vplivamo le malo. Večina gomoljev se ne zmanjša, lahko pa se prepreči rast preostalega tkiva v ščitnici. Pri nas je registriran preparat jodida firme Merck, ki vsebuje 100 ug jodida v eni tableti.
Pozdrav!
Pozdravljeni!
Po več obiskih v specialistični ambulanti so mi ugotovili da grwe pri meni za multinodozno golšo.Ob zadnjem obisku pri specialistu so me napotili k torakalnemu kirurgu.Imam oba režnja povečana , v desnem režnju diferenciram hipoehogeni,degeneriran nodus,premera 2 cm, v levem je hipoehogen ,degeneriran nodus s posameznimi kalcifikati ki meri 26x20x40mm.
Citološka analiza je bila 2x negativna.
Prosila bi vas za mnenje, kaj storiti,če je v mojem primeru operacija neizbežna!
Prosim vas tudi če mi lahko poveste kako dolgo je okrevanje po tej operaciji,saj ko čitam te forume ugotavljam da lahko pride tudi do kar nekih komplikacij(hripavost,…….)
Že v naprej se vam zahvaljujem za vaš odgovor in vas lepo pozdravljam!
Laaura
Spoštovani!
Pri vas gre za multinodozno golšo z večjim (4×2,6x2cm velikim, citološko nesuspektnim gomoljem v levem in nekoliko manjšim gomoljem v desnem režnju. Vsekakor obstaja indikacija za kirurško odstranitev ščitnice, ne gre pa za nujen poseg. V primeru, da se boste odločili za operativni poseg bo verjetno potrebna totalna odstranitev ščitnice. Pri tej operaciji se v približno 1% lahko pojavi hripavost zaradi poškodbe povratnega živca, ki oživčuje glasilke in moteno delovanje obščitničnih žlez, ki uravnavajo presnova kalcija v telesu. Zapleti so vsekakor odvisni od izkušenj in spretnosti kirurga.
Lp
Spoštovani dr. Pirnat!
Ponovno vas bi prosila za nasvet.
Pred pol leta so mi po pregledu na Plikliniki Lubljana poslali naslednji izvid, ki sem ga enkrat že posredovala.
TSH: 3,613 (0,35-5,5) antiTg: 236,7 (do 60)
anti TPO: 438,5 ( do 60)
Tg: 31 (do 70) recovery: 97% (70-130)
Opomba:
Izvid: Citološka analiza
V preparatu je drobno zrničast in acidofilno obarvan precipitat. V več manjših skupinah in tudi nekaj kompaktnih delcih so tirociti z enakimi, manjšimi in večinoma deformiranimi jedri. Citoplazma je deloma neostro omejena, s posameznimi vakuolami in temnejšimi zrnci, v nekaj skupinah pa tudi bazofilna, obilna. Povečano je število različno zrelih limfocitov in na par mestih poškodovani germinativni centri z retikulumskimi celicami.
Mnenje: elementi cistične tekočine, ter ščitnično tkivo deloma z onkocitnimi spremembami ter elementi limfocitnega vnetja. Celicni elementi so zaradi cistične tekočine precej poškodovani.
Je utrujena, bolijo jo kosti in sklepi. Ima skoliozo, zdravi se zaradi osteoporoze.
Je klinično in laboratorijsko evtirotična, ščitnica je palpatorno povečana do i. stopnje, nodozno spremenjena.
Na UZ je desni reženj povečan, zajema ga izo do hipoehogen, cistično degeneriran gomolj (2X1,2X2,7 cm), ki ga punktiram. Izvid citologije je priložen. Levi reženj je normalne velikosti in hipoehogene nehomogene zgradbe, s posameznimi lisami.
Na scintigramu s tehnecijem se prikažeta oba režnja, desni je večji in hipofunkcijski. Levi reženj kopiči izotop zmerno in homogeno.
Ugotavljam Hashimotov tiroiditis ter gomolj v desnem režnju ščitnice. Glede na normalno funkcijsko stanje zdravljenje z naše strani zaenkrat ni potrebno. Priporočam kontrolo TSH pri izbranem zdravniku najprej čez 6 mesecev, nato 1X letno. Posvet s tirologom je potreben v primeru patoloških izvidov ali rasti golše.
Terapija: brez specifičnega zdravljenja
Diagnoza: Kronični limfocitni tiroiditis (Hashimoto)
Stanje je od takrat enako.
Pred dnevi sem bila na kontroli pri osebni zdravnici, kjer je bil TSH 4,41.
Po posvetu s tirologom na Polikliniki me je naročila na ponovni kontrolni pregled čez tri mesece, v ZD.
Sama se počutim zelo utrujeno, brez volje, pridobivam na teži kljub zelo izbrani prehrani, velikokrat me zebe v noge, imam ponoči pogosto krče v nogah, izpadajo mi lasje….. Ker naj bi bila to zelo malo znižano delovanje ščitnice, mi zdravil niso predpisali. ZELO POGOSTO PA SEM ZADNJE ČASE HRIPAVA, brez prehlada, z nelagodnim občutkom cmoka v grlu… Zanima me, ali ne bi bilo morda kljub vsemu dobro ponovno opraviti natančnejši pregled z ultrazvokom..? Občutek imam, da je gomolj večji, od tu morda tudi vse pogostejša hripavost?
Upam, da nisem bila predolga in ste kljub vsemu prebral celotno sporočilo.
Lep pozdrav!
Spoštovani!
Pri vas gre za kronični limfocitni tiroiditis Hashimoto in cistično spremenjen gomolj v desnem režnju ščitnice. Glede na to, da imate občutek rasti gomolja in hripavost, priporočam ponoven obisk pri izbranem zdravniku, ki bo ocenil velikost gomolja na otip in vas v primeru povečanja napotil na ponoven pregled k tirologu. Sicer je glede na mejno zvišano vrednost TSH odločitev glede nadomeščanje ščitničnih hormonov individualna, vsekakor pa je potrebna kontrola TSH čez tri mesece.
Lp.