Najdi forum

etika?

Pred casom sem zasledila tale forum, kakor tudi dobila informacije o moznosti darovanja spolnih celic. In bolj ko prebiram informacije in tale forum vse bolj se mi celotna stvar upira. Namrec sama sem razmisljala o tem, da bi postala donatorka. Poznam mnogo prevec zensk in punc, ki ne morejo zanositi, sama pa imam krasno hcerko in si nikakor ne morem predstavljati, da bi bila brez nje. In se podam v iskanje informacij. In seveda spet naletim na vam tako perec problem homoseksualnih parov. Da darovalci/ke ne morejo biti osebe s tveganim vedenjem potem pise. In da so rizicna skupina zaradi spolno prenosljivih bolezni in blabla. In potem gledamo tv in beremo casopis in vidimo, da je totalna panika zaradi smrti ene(!) prostitutke. In seveda so lahko vsi tisti “panicarji” darovalci. Hmm! In potem beremo, da je danasnji dan Agencija ZN posvetila zenskam in deklicam, kajti le-te so bolj dovzetne za okuzbe z virusom HIV, kakor moski in fantje. Aja pa verjetno ne za to, ker se lupckajo med seboj. No takole nekako gre nas svet. V glavnem jaz pac ne morem biti donatorka, ker zivim z zensko. Etika? Ja boste rekli, pa bo cez nekaj let zelela otoroka videti in bo “ziva stala”. Ne ne bom, a tega me ne boste vprasali, ker ste me ze po definiciji izlocili. Da ne bo lahko rece vsak, boste rekli… No to je res, ampak, a ni celotni sistem naravnan tako, da se pred tem zavaruje? Glede na vso papirologijo, bi rekla da je. In pa se to, glede na to, da je donatork izredno malo, se bi zadeva lahko resevala zelo individualno. Tako da bi tudi jaz, naprimer, lahko pomagala kaksni zenski, ki ne ve kako je, ko drzis v narocju svojo malo strucko in kako boli srce, ko so male ocke zalostne in koliko radosti te prevzame, ko male ocke zasijejo v svojem zaru radosti.
Pa lep pozdrav

Draga Natasa!

Sem ena od tistih parov, katerih ne/sreca je/bo precej odvisna od tega, koliko prostovoljcev se bo odločilo za donorstvo.

Odlicno si napisala: ”etika?” …tocno za to gre!

Ves, eno je etika, drugo pa je morala. Razlika med njima je lahko 100%na.

Etika je v različnih zgodovinskih obdobjih dovoljevala in omejevala zelo različne stvari. Odvisna je pač od subjektivnega mnenja nekaj posameznikov. Morala pa se s časom, oblastjo in človeškim faktorjem ne spreminja.

To, da se tako stigmatizira nekoga, ker je pac homoseksualec, ni niti malo moralno. O tem bi se gotovo vsi strinjali. Vendar pa je očitno dovolj etično, da se take stvari celo zapisejo!!!!

Vsi vemo, da bi bilo v postopkih donorstva pri nas moralno poplacati donorju, da se je za ta korak odlocil, saj bi s tem stimulirali število donorjev, ki jih sicer ne bo nikoli niti približno dovolj in bomo nekateri zaradi mišljenja par ljudi leta 2004 ostali morda za vedno brez otrok! Vendar pa so zapisali, da pač to ni etično!

Torej, ne obremenjuj se preveč z etiko. Saj veš, čez 50 let…

Pa lep pozdrav tudi tebi in s hvaležnostjo, da si razmišljala o tako visoko humanem dejanju!

Lea, brez sijočih očk v naročju.

Natasa,

razumem tvoje mišljenje, vendar naj te take stvari ne spravijo preveč iz tira.

Lahko ti pa samo povem iz prve roke, da mene ni nihče spraševal o spolnem nagnenju, ko sem bila v postopku darovanja.

LP

darovalka:
res? a ni potrebno nekega vprasalnika izpolnit?

Jaz sem si šla prebrat pogoje in tudi nisem zasledila da je dovoljeno darovati samo heteroseksualcem.
Za edine ki piše da ne morejo biti so narkomani..s čimer se pa strinjam.

Tole je zapisano na lokaciji:

http://www.daruj.com/vprasanja.php

Je pri nas možno darovanje spolnih celic lezbijkam?
Darovanje je v Sloveniji dovoljeno samo poročenim parom ali parom v zunajzakonski zvezi.

Mislim, da si tole narobe razumela.

Ti si lahko donatorka, vendar ne moreš biti prejemnica. Spolne celice lahko daruješ, zanje pa lahko zaprosijo samo heteroseksualni pari, poročeni ali v zunajzakonski zvezi.

Jah… če lahko darujejo le poročeni pari in pari v izvenzakonski zvezi, ni čudno, da je tako malo donatrorjev. Sramota. Mogoče če ne bi tisti, ki pišejo tako butaste zakone, mogli imeti otroke, bi lahko bilo drugače. Ali pa tisti, ki pišejo take zakone, imajo dovolj denarja, da v takem primeru bi lahko plačali, da bi prej dobili kakšno jajčece ali spermo, ali šli v tujino?

Spoštovani!

Darovalec je lahko vsak zdrav moški ali ženska v starsti 18 do 55 let (moški) oz. do 35 let (ženske), neglede na zakonski stan.
Prejemnik pa je lahko le neploden par – moški in ženska, ki živita v zunajzakonski skupnosti ali sta poročena.

Lep pozdrav!

prof. dr. Bojana Pinter, dr. med. vodja darovalskih postopkov Ginekološka klinika, UKC Ljubljana Informacije o darovalskih postopkih na tel.: 01-522-6074 (od 9h do 12h) E-pošta: [email protected] Spletna stran: http://www.reprodukcija.si

Vidite, tu je kratki stik: samska ženska ali ženska, ki je v lezbični zvezi z žensko, lahko DARUJE, sama, kadar želi imeti otroka z bmp.

Če bi tale naš, vaš zakon malce raztegnili in omogočili, da so prejemnice tudi lahko (vsaj) samske ženske (ki morajo čez enak postopek kot ženske v hetero odnosu in na čakalno listo), bi zelo verjetno imeli tudi kakšno žensko spolno celico več.

Tako pa se ženske zatekajo raje v tujino na zasebne klinike in tam plačujejo miljone, kot da bi se denar stekal v slovensko blagajno.

Še en kiks naše vlade.

Spoštovani,

Uporaba darovanih spolnih celic je skrajni način odpravljanja neplodnosti. Oplojevanje žensk brez partnerja pa ni zdravljenje neplodnosti.

Darovanje je pri nas, ki imamo te postopkke zakonsko urejene, altruistično. Darovanje v zameno za spolne celice ni etično. Najmanj pa, da bi zdravstvo ali pa, kot omenjate našo vlado, služili na trgovini z belim blagom…

Lep pozdrav,

prof. dr. Bojana Pinter, dr. med. vodja darovalskih postopkov Ginekološka klinika, UKC Ljubljana Informacije o darovalskih postopkih na tel.: 01-522-6074 (od 9h do 12h) E-pošta: [email protected] Spletna stran: http://www.reprodukcija.si

OBMP pa tudi ni korak v večanju rodnosti. Zakaj samska ženska ne more imeti otroka, če si to želi? Po vašem si mora nujno najti partnerja, se čimvečkrat poseksati z njim in upati na zanositev.

Torej so “prave” družine le družine z moškim in žensko? Kaka diskriminacija! S takim načinom “poslovanja” drugačnih družin (samohranilniških, lezbičnih, gejevskih) ne bo nič manj, samo posluževale se bodo drugih (težjih) poti za dosego svojega cilja. Potiskanje drugih, ki niso “po reglcih”, v en kalup, je skrajno nespoštljivo dejanje.

Seveda je darovanje spolnih celic povsem altruistično dejanje, ampak se večini za malo zdi darovati, ker so predpisi, kdo sme imeti otroka na tak način, povsem ozki. Po drugi strani pa sladkorna bolezen v družini NI razlog, da se spolna celica ne daruje – ko pa vemo, da imajo potomci potem večjo nagnjenost k sladkorni. Res krasno!

KDO je tisti, ki lahko SODI o tem, kak starš je najboljši starš?

Spoštovani,

o etičnih načelih uporabe darovanih spolnih celic razpravljajo in svoja stališča oblikujejo številni strokovnjaki s področja medicinske etike. Ena izmed takih skupin je Odbor za etiko Sveta Evope (Council of Europe), katerega stališče je, da se postopki OBMP, z lastnimi spolnimi celicami ali z darovanimi spolnimi celicami (če je za to medicinska indikacija) opravljajo le pri heterosekuslanih parih in da ima v osnovi otrok pravico do obeh staršev. O tem govori tudi Konvencija Združenih narodov o otrokovih pravicah.

Če imamo denimo par, ki ima otroka in se razide, zakonodaja, v skladu s konvencijo, poskrbi, da je straš, ki ni z otrokom, vsaj minimalno odgovoren še naprej za svojega otroka. Tako, če ne drugače, je poskrbljeno za otroka, če eden od staršev umre. V primeru žensk brez partnerja, ki bi jih oplodili z darovanim semenom, pa bi otrok že apriori bil brez očeta in potencialna sirota. Tudi raziskave o psiholškem razvoju otrok spočetih ženskam brez partneja z darovanim semenom potrjujejo škodljivost takšnih odločitev.

Za lažje razumevanje si predstavljajte sebe kot otroka spočetega z anonimnim darovalcem, ki bi živeli sami z materjo, brez očeta, ki bi vas vzel za svojega, leta in leta svojega otroštva in mladostništva, dan na dan brez vedenja, kdo je vaš oče… Za razumevanje tega je seveda potrebno vsaj nekaj empatije do drugih.

Lep pozdrav,

prof. dr. Bojana Pinter, dr. med. vodja darovalskih postopkov Ginekološka klinika, UKC Ljubljana Informacije o darovalskih postopkih na tel.: 01-522-6074 (od 9h do 12h) E-pošta: [email protected] Spletna stran: http://www.reprodukcija.si

Po takšnem razmišljanju sodeč so enostarševske družine a priori slabše in tak otrok je prikrajšan za marsikaj. Pa se zavedate, da je ogromno enostarševskih družin v Sloveniji? Ali bo torej večina odrasla v ranjene duše, nesposobne ljubezni?

Kaj pa otroci, kjer so starši ločeni in en ali oba starša živita sama z otrokom (si ne najdeta drugega partnerja?). Se zavedate, kak pritisk vršite na ljudi s takimi izjavami? Da je edino pravilno in normalno družina z obema staršema.

In, kaj, če sta to dva moška ali dve ženski? Raziskave, ki so bile narejene za tak tip družine, ne kažejo nobenih večjih odstopanj pri razvoju otroka kot pri heteroseksualnih družinah. Strahovi in blokade so le v naših glavah.

Kaj pa otroci, ki imajo oba, očeta in mater, pa se starša ne marata, se pogosto prepirata, ali oče pijan pretepa mamo ali ji na kak drug način izkazuje nespoštovanje (mama pa to iz različnih vzrokov dopušča) – kako predstavo bo o ljubezni, o družini imel tak otrok skozi svoj razvoj in rast in kasneje kot odrasli? Kako, mislite, da bo pristopal do drugega, ali bo znal izražati svoja čustva ali le na skrajen način (z izbruhi ipd.) Kakšne vrednote, kakšno popotnico bo tak otrok dobil?

Poznam nemalo primerov, ko ločeni partner ni bil sposoben ali pa ni hotel imeti stikov s svojim otrokom po ločitvi, kaj šele, da bi plačeval preživnino. Pa je imela socialna služba zvezane roke. Kaj pomaga tu krasno spisan zakon, ko se pri praksi zatakne? Kdo tu potegne kratko? Otrok. Pa mu Konvencija o človekovih/otrokovih pravicah bolj malo pomaga. Zakaj ustrezni organi ne zaščitijo matere? Zakaj ni več Varnih hiš? Kje je zdaj tu skrb za otroka?

Zakaj je bolje vztrajati pri hetero starših, kot pa dati priložnost samski mami (ki ne bo nujno vedno samska), ki bi otroka lahko vzgajala z ljubeznijo, mu skušala vse nudit, dajat podporo, se pogovarjat z njim?!? Namreč, tako samska ženska kot hetero neplodni par, si morajo močno želeti otroka in se tudi zavedati vseh obveznosti, ki jih bodo kot starši imeli – zakaj torej delati selekcijo?

In nezadanje, zakaj se samska ženska v tujini na zasebni kliniki lahko oplodi, ne da bi jo šikanirali, zakaj nima (moškega) partnerja? Kdo zanje piše zakone? Ali jih potemtakem kršijio? V enem izmed prejšnjih prispevkih ste omenili, da takšni zdravniki nimajo etike – ali se zavedate, kako ste z očrnili delo svojih medicinskih kolegov iz tujine, postavili njihovo strokovnost in profesionalnost pod vprašaj – samo zato, ker imajo o umetnem oplojevanju drugačen odnos?

Spoštovani,

Tu ni govora o enostarševskih družinah oz. drugih oblikah skupnosti, ampak o mejah medicine, kdaj so postopki OBMPetično utemeljeni ali ne.

Pri nas smo etične dileme temeljito premislili in smo, tudi po priznanju strokovnjakov iz Evrope, ena od držav za najbolj urejeno zakonodajo in prakso.

Lep pozdrav,

prof. dr. Bojana Pinter, dr. med. vodja darovalskih postopkov Ginekološka klinika, UKC Ljubljana Informacije o darovalskih postopkih na tel.: 01-522-6074 (od 9h do 12h) E-pošta: [email protected] Spletna stran: http://www.reprodukcija.si

a lahko navedete par naslovov v bližnji tujini, kamor se hodijo oploditi samske ženske? resno sprašujem.
sem samska, nisem lezbijka, sem le heteroseksualka brez (stalnega) partnerja. občasni partner pa na mojo veliko žalost presneto dobro pazi, da mi ne bi naredil otroka. kam naj se torej jaz obrnem?!
pa še to: (upam, da le) trenutno ne morem zanositi, ker imam probleme s hormoni in sem neplodna…
:-/

Pošči na forumu neplodnost, tam dobiš odgovor.

New Report

Close