elektrokemoterapija
Pozdravljen,
za kaj takega, kot pišeš, sploh še nisem slišala pa sem v času zdravljenja naletela na vse sorte ponudb za “čudežne terapije in zdravila”.
Že sama beseda “elektrokemoterapija” mi je nerazumljiva, saj je eno kemoterapija, drugo pa naj bi bila elektroterapija.
Skratka, če mene vprašaš, je to ena od oblik “alter” zdravljenja, ki verjetno precej stane, učinki pa so v zraku.
Ko bo predstavljena kakšna študija in to mednarodna, bom že malo bolj verjela. Sicer pa…. tudi, če je vse res, je 70 bolnikov zelo malo (biti zdravljen pa itak še ne pomeni biti ozdravljen), če upoštevaš, da je samo vsako leto 300 novih limfomskih bolnikov, kaj šele vse ostale oblike raka, kjer gre za na tisoče novih pacientov letno.
Khm…. še vedno menim, da je potrebno ob melanomu iti iskat srečo na Onkološki inštitut…
ponedeljek, 21.08.2006 08:43
Tekst: Tjaša Lampret
LJUBLJANA – Elektrokemoterapija se v medicini vse bolj uveljavlja kot postopek pri zdravljenju raka, ki deluje na podlagi kombinacije kemoterapevtikov in kratkih visokonapetostnih električnih pulzov (elektroporacije).
Postopek je za zdaj primeren za lokalno zdravljenje kožnih in podkožnih tumorjev. Zdravljenje je zelo učinkovito – tumor pri 85 odstotkih izgine ali se zmanjša za več kot polovico in ne pušča trajnih sledi ali brazgotin na koži.
PREPUSTNOST CELIČNE MEMBRANE
Zdravljenje z elektrokemoterapijo temelji na dveh predpostavkah: kemoterapevtiki so učinkoviti le, če vstopijo v tumorske celice in delujejo znotrajcelično tarčno (običajno molekulo DNK), vstop kemoterapevtika v celico pa je odvisen od prepustnosti celične membrane, ki uravnava pretok snovi v celico in iz nje. Povečano prepustnost celične membrane je mogoče doseči z elektroporacijo, ki je posledica izpostavljenosti celice ustreznemu električnemu polju. Ta pripelje do destabilizacije celične membrane in zagotovi začasno povečanje prepustnosti celične membrane. Elektroporacija tako omogoči vstop kemoterapevtika v (tumorsko) celico in posledično poveča učinkovitost njegovega protitumorskega delovanja, razloži prof. dr. Damijan Miklavčič, predstojnik laboratorija za biokibernetiko na Fakulteti za elektrotehniko Univerze v Ljubljani, ki se z razvojnimi možnostmi uporabe električnih tokov pri zdravljenju raka ukvarja že petnajst let.
Zdravljenje z elektrokemoterapijo poteka v več korakih: v organizem bolnika vbrizgajo citostatik (snov, ki ovira celično delitev in na tak način zavira razmnoževanje rakastih celic) in počakajo, da se razporedi okoli (tumorskih) celic. Tumor nato izpostavijo električnim pulzom in tako z elektroporacijo povečajo prepustnost celične membrane ter omogočijo vstop citostatika v tumorsko celico. V enem zdravljenju bolnik prejme niz osmih kratkih visokonapetostnih električnih pulzov, ki jih dovedejo z elektrodami, ki so povezane z generatorjem električne napetosti. Zdravljenje z izjemo občutka bolečine zaradi krčenja mišic nima stranskih učinkov in ne potrebuje ponovitve.
NE PUŠČA SLEDI
Ena od prednosti tovrstnega zdravljenja je povečana učinkovitost kemoterapevtika, ki v manjši koncentraciji doseže večji učinek in zato manj obremeni bolnikov organizem. Za zdravljenje sta se kot zelo učinkovita izkazala citostatika bleomicin (doseže približno 10.000-krat večjo učinkovitost) in cisplatin (od 10- do 100-krat večja učinkovitost), ki v sicer običajnih pogojih težko prehajata v celico.
Ker pri elektrokemoterapiji ne gre za kirurško odstranitev kožnega ali podkožnega tumorja, ampak za lokalno znotrajcelično delovanje na tumorske celice (ko se ta skuša deliti, odmre), je tudi kozmetični učinek odličen – zdravljenje na koži ne pušča sledi ali brazgotin.
Stroški zdravljenja z elektrokemoterapijo so relativno nizki: cena generatorja električne napetosti se giblje okoli 45.000 evrov, elektrode stanejo dodatnih 700 evrov za posameznega pacienta in zdravljenje zahteva le enkraten postopek. Za primerjavo: oprema za zdravljenje z obsevanjem (radioterapija) stane okoli milijon evrov, k čemur se prištejejo še stroški posameznega obsevanja (potrebnih je od 5 do 10 obsevanj), ki znašajo 1200 evrov.
Tehnika elektroporacije ima velik razvojni potencial, in to ne le na za področje biomedicine, pojasnjuje dr. Miklavčič. Raziskovalci trenutno iščejo rešitve za zmanjšanje občutka bolečine med elektrokemoterapijo, možnosti njene uporabe pri zdravljenju tumorjev globlje v notranjosti telesa in povezavo z drugimi postopki zdravljenja. Zaradi možnosti, ki jih omogoča vnos genskega materiala v celico s pomočjo elektroporacije, bo v prihodnje pomembno vlogo pri zdravljenju metabolnih in dednih bolezni, pri spodbudi imunskega sistema ali genski terapiji raka igrala tudi elektrogenska terapija.
Zdravili 70 bolnikov
V več kliničnih raziskavah so z elektrokemoterapijo v zadnjih desetih letih na Onkološkem inštitutu zdravili približno 70 bolnikov in 450 tumorskih tvorb različnih vrst, je povedal prof. dr. Gregor Serša z Onkološkega inštituta v Ljubljani.
Onkološki
Branimir,
zanimivo. Včasih se sprašujem, kakšni (uradni) načini za zdravljenje raka še obstajajo in kakšne načine uporabljajo v tujini. Nekaj jih je zagotovo podobnih, so pa zagotovo tudi razlike.
lp, petra