Ekstenzijski vzorec
Pozdravljeni!
Pri našemu 4 mesečnemu fanteku v zadnjem času opažam in sumim ekstenzijski vzorec, saj ne mara nošenja v lunici kot je priporočljivo in se velikokrat poskuša iztegniti nazaj ter z glavico z vso silo tišči v mojo roko. Najraje se nosi bolj pokončno in opazuje okolico. Pri dojenju nimam večjih težav razen kadar manj teče in se začne upirati da se nebi več trudil. Kadar ga damo sedeti ob oporo sedi in se igra z igračkami razen če je nejevoljen ali zaspan. Poskušam ga občasno povleči za roke iz ležečega položaja v sedeči pa včasih glabico kr pozabk odzadaj. Kadar leži na ravni podlagi in se z njim igram se z vratom in rameni tišči v podlago…predvsem kadar kaj želi ali se smeji. Skrbi pa me tudi ker je že zelo dvigoval nogice in se obračal na bok zadnje nekaj dni pa tega sploh noče več početi in nevem ali je to vzrok ker nismo pravi čas odpravljali znake ekstenzijskega vzorca ali so lahko to znaki česa resnejšega? Sedaj ga poskušam z igračkami vzpodbujati da bi se več obračal in pokazal zanimanje tudi za iģrače ki niso v njegovem direktnem dosegu. Prav tako ga ves čas kadar ga nosim, nosim v lunici. Me pa zanima ali obstajajo tudi kakšne vaje da sama odpravima ekstenzijski vzorec, na internetu namreč nisem našla nič uporabnega. Imama pa čez 14 dni posvetovalnico kjer bom definitivno to razložila tudi njegovi pediatrinji. Do takrat pa bi rada pravilno ravnala z njim da ne bi še bolj razvil tega vzorca. Ali lahko dojenčka z ekstenzijskim vzorcem dam sedeti ob oporo in da se igrama tako ali je bolje da ne? Hvala za vaš odgovor
“Ekstenzijski” vzorec je zelo raztegljiv pojem, ki mnogim mamam očitno ne da spati. Pa čeprav gre večinoma za prehodno stanje prekomernega odgovora ob dražljajih in ne za kakšen pomemben odstop od normalnega.
Bisteno bo torej objektivno opažanje pediatrinje v posvetovalnici, ki vas bo – če se fant res stalno zvija navzad – usmerila na nevrofizioterapijo, kjer vam bodo pokazali vaje, prilagojene stanju vašega dojenčka. Do tedaj kar vztrajajte v napol pokrčenem položaju med pestovanje, posedanje pa v tem obdobju lahko iztezanje samo še poveča, zato ga odsvetujem. Prav tako mu ne potiskajte glave navzpred in mu glave ne podpirajte – z vašo roko dosežete prav nasprotni učinek od priporočenega. V tej starosti bo že sam držal glavico, če pa mu tu in tam malo omahne, ne bo nobene škode.
Pozdrav,
Pozdravljeni. Imamo dojencka starega 9tednov. Rojen s tezo 3800, dopustna 3600. Po prvem mesecu se je zredil.na 4560, kljub temu, da je bil kar dolgo zlatenicen. Je polno dojen. Cez par dni imamo posvetovalnico. Pred desetimi dnevi smo.bili na kontroli koze in je imel ze 5300g. Torej lepo napreduje. Imam pa več vprašanj in upam, da mi boste lahko pomagali.
Popek se je hitro zacelil, sem pa opazila, da je svetlo rjave barve, kot bi bil umazan … Je to ok?
Veliko poliva. So vmesna izboljšanja sicer. Vcasih vec, vcasih manj. Kljub antirefluksnim ukrepom. Se je zgodilo ze parkrat, da ne polil sele 2uri po hranjenju in to celo veckrat po malo. Tudi postal je cel rdec b obraz kpt bi bil brez sape, kar se mu je tako zaletelo. Se pa odkaslja vedno ampak mene skrbi.takrat ga vedno na bok obrnem in ga potrepljam po hrbtu. A se lahko zaduši?
Ko pije po flasko tekočino, se mu tudi zaleti.verjetno ker on povlece kot.bi se dojil in iz flaske pa hitreje priteče, ne? Če mu pride mleko v sapnik, se lahko zaduši? To me skrbi.
Od zacetka.ae je stegoval nazaj … Gledal nazaj itd. Nato je prenehal. No, tudi med jokom se je iztegoval. Zdaj pa opazam ponovno to iztegovanje . med jokom je prisotno in vcasih preden se zacne jeziti, ko lezi ravno na hrbtu. Krili z rokicami, zacne krehati.in nogice iztegne ter kot bi se zelel dvigniti z ritko. Ko je dobre volje tehaw ne pocne. Me skrbi, da to nakazuje.na cerebralno paralizo. Porod je potekal normalno, 4 ure aktivno. Mi je pa bpda odtekla 6ur prej in sem se lahko gibala vmes, me skrbi, da ni dobival dovolj kisika.
Aja, ko.se razjezi ima tudi kricec, cvilec jok … To pa ke tudi znak nevroloških motenj,ne?
Glede koze … Naj bi imel atopijski dermatitis. Dobila sva kremo mesano elocom 15,olivno.olje in emolliens. Sem mazala in bilo.izboljšanje. nato se je.cez kak teden vse ponovilo. Ne upam mazati s ks kremo. Imam pa tudi negovalno mesano.iz lekarne emolliens. A lahko mazem suhe zaplate z bebivalom?
Res ste nasuli cel up vprašanj in se je “ekstenzijski vzorec” kar izgubil med njimi…
Najprej pohvala za izvrstno težo in izključno dojenje.
Svetlo rjave barve popek je čisto OK – saj praviloma niso rožnati, na dnu je drugačne “vrste koža” kot v okolici. Včasih je videti “umazan” tudi zaradi večje količine pigmenta (ne le pri dojenčkih, tudi pri večjih otrocih in celo odraslih ima tak videz).
Polivanje tudi ni nič neobičajnega za to starost – in če lepo pridobiva težo in ima odličen obrambni refleks kašlja, ko kakšna kaplja mleka iz želodca priteče proti sapniku, res ni razloga za skrb, zanesljivo se ne bo “zadušil”. In prav ste “opazili” – antirefluksni ukrepi so bolj namenjeni premostitvi časa (in zaposlitvi mame, ki je zadovoljnejša, če naredi kaj, da bi bilo polivanja manj), kot pa “zdravljenju” refluksa – saj dojenčki vztrajno polivajo dalje.
Tekočina iz flaške je verjetno voda ali čaj. Ki je še redkejši kot mleko in bistveno bolj teče v curku ter zaliva otroka. Torej tudi tu ni kaj, vsekakor nič nevarnega.
Gledanje nazaj, iztezanje, delanje “mostu” med kreganjem, predirljivo cviljenje in kričanje ob besnem joku – vse običajno, s stališča nevrofizioterapije res ne najbolj pohvalno in zaželjeno. Zanesljivo pa nima NOBENE povezave s cerebralno paralizo ali “pomanjkanjem kisika”, ko ste se sprehajali med porodom.
Atopijski dermatitis je res zoprnija – ob mazanju s steroidi izgine, po nekaj dneh običajne kreme se spet pojavi, pa ob Elocomu spet izgine… Če ni res zelo moteč, odsvetujem steroidno kremo – koža bo vse bolj tanka in občutljiva, pojavile se bodo lise in razpoke. Kar pomaga, je povsem neodišavljena zaščitna krema, izogibanje milom in kopelim, čim več gibanja na svežem zraku (tudi morje koristi…) ter skrb, da dojenčku ni prevroče. Pregretje kožne težave najbolj poslabša.
Po 1. letu pa tak izpuščaj itak počasi izveni…
Sestave Bebival kreme ne poznam – lahko pa vam glede uporabe te kozmetike svetujejo v lekarni, kjer se farmacevti na to dobro spoznajo.
Pozdrav,
Super, najlepša vam hvala za tako obrazložitev. Torej je čist ok, da otroka sploh ne umivam z milom ampak kanem v vodo le malo olivnega ali konopljinega olja? Mazala bom le z negovalno, s ks res ne upam preveč … bebical je krema, ki vsebuje cink prav tako sudocreme. Mogoče veste ali je bolje, da grem na kako dieto brez mleka in jajc? V kolikšnem času po mojem zaužitju določene hrane, bi se pri otroku pokazal ipuščaj? Po enem dnevu, večih dnevih? Hvala!
Glede iztegovanja … a lahko kako pomagam, da se ne bi iztegoval? Dajem ga čez dan veliko na igralno podlogo, kjer se pogovarja, smeji, jezi, se res zamoti za pol ure … se mi zdi veliko za takega malega. Potem pa ga dam š v gugalnik, kjer leži v obliki lunice …
Hitro odgovarjam na prva tri sporočila, preden jih bo preveč, da bi mi uspelo napisati kaj logičnega.
1. Alergija na hrano: ta diagnoza je bistveno pogostejša kot sama alergija. In jo pogosto pediatri napišemo ob izpuščajih tudi zato, ker je dokazovanje oz. izključevanje alergije zahtevno in premalo specifično. S terapijo – še zlasti dietami, ki jih mora trpeti mama – pa tudi ne naredimo kakšne škode.
“Prave” alergije na hrano se kažejo kar alarmantno – tako z urtikarijo (že ob vnosu hrane, okrog ust), kot s prebavnimi težavami – kot so driska, lahko celo “krvava”.
“Mejne” alergije so bolj “intolerance” – npr. na beljakovine kravjega mleka, laktozo ipd.
Večina kožnih izpuščajev na ličkih (atopični, diseboroični dermatitis) pa z alimentarno alergijo niti nima povezave…
Torej – lahko poskusite z vašo dieto, v kateri izpustite predvsem mleko, tudi jajca, konzervirane stvari (z veliko E-ji), pa kakšne suhe salame. Če se bo koža čudežno popravila v vsaj 2 tednih, jo je smiselno podaljšati. Če sprememb ne bo, se boste pač vi “očistili” 🙂
2. Nega kože – voda (tudi brez olj) je za umivanje dojenčka več kot dovolj. Za zaščito kože pa čim manj mastne in čim manj dišeče kreme, nisem pristaš olj. Tudi krem, ki vsebujejo cink, se izogibajte, saj kožo zelo “sušijo”. V poštev pridejo predvsem na ritki, ki je rdeča, “sočna”.
3. Ekstenzijski vzorec – med igro je seveda dojenčku na blazini odlično, ko spi, pa ga namestite v bolj pokrčen položaj (zapognite in podložite medenico – če vam ni jasno, kako, naj vam pokaže medicinska sestra ali fizioterapevtka v posvetovalnici).
4. Poletno sonce – med 11. in 15. uro zna biti sonce res nevarno za otrokovo kožo, a mora nanjo padati “neovirano”. Če je vmes avtomobilsko steklo, UV žarkov ne bo, bo pa toplota – in pregrevanje, če ne morete namestiti na okno senčila in še zlasti, če nimate klimatske naprave v avtu, ki bi hladila notranjost. Če pa ste mislili dojenčka “izpostavit” sončku neposredno, pa bo za kratek čas v pomoč zaščitna otroška krema z visokim faktorjem, ob daljši izpostavljenosti pa tanka bela bombažna sračka, nogavičke in klobuček, ki bodo sončnim žarkom preprečili dostop do gole kože. Malce sončka zjutraj in proti večeru pa koži ne bo škodilo, koristno bo tudi zaradi aktivacije predstopenj vitamina D.
5. Cepljenje – nima prav nobene povezave z opisanimi “težavicami” vašega dojenčka – kot tudi ne z občasno uporabo lokalnih steroidov. Če jih res na tanko namažete 1x tedensko (ali redkeje), tudi za atrofijo kože ni nevarnosti…
Upam, da nisem česa pozabila – sicer se pa verjetno spet bereva.
Pozdrav,
Pozdravljeni,
sin bo cez slab teden star tri mesece. Pri dveh mesecih smo zaceli obiskovati zasebno NFTH zaradi ekstenzijskega vzorca in dviganja ritke v zrak. Na drugem pregledu pri pediatrinji smo dobili tudi napotnico za razvojno.
Pediatrinja je drugace naredila tudi test z potegom rokic in ugotovila da je tonus normalen. Takrat ji je namrec z glavico sledil. Temu se je fizioterapvtka cudila, ces a takrat jo je “slucajno” dvignil. Sem pa tudi sama opazila da je veckrat glavico potegnil naprej, ce sem mu roke dala ob telo.
Me je fizioterapevtka malo prestrasila, saj je omenila tudi moznost nadaljnih preiskav UZ mozgan in cerebralno paralizo.
Hkrati nas je tudi zelo pohvalila, da se napredek vidi. Vidim ga tudi sama, nogice veckrat potegne k trebuhu, lepsi obrati, drzanje glavice,… vaje izvajam redno vsak dan, ceprav ne mogoce cisto vseh, saj jih je veliko. Pri tem namrec upostevam tudi otroka.
Sama po sebi sem precejsnji panik, verjetno pripomore pri temu tudi moje delo na nevro podrocju, zato se obracam k vam po odgovore.
Ali je hipotonija/hipertonija vedno posledica mozganske poskodbe?
Kako zgleda asimetrija pri dojencku? Ko ga dam na hrbet ima najprej glavo na sredini, potem jo rahlo upogne v njegovo levo. Tudi levi bok lepse zadrzi. Drugace predmete prijema in nosi v usta z obema rokama. Ali je lahko to “pridelano”?
Kdaj zacnejo dojenčki drzati glavico? Glede na miljon podatkov na spletu ne vem vec kaj naj si mislim. Pri fth je lepo drzal glavico v sedecem polozaju za nekaj sekund (brez ekstenzije).
Ali je mozno da je za ekstenzijo krivo polivanje? Tako nekako se je izrazila pediatrinja, ko sem jo na prvi posvetovalnici opozorila na iztegovanje nazaj. Opazam da med hranjenjem lepo sledi cuculju navzdol proti trebuhu, ko pa naredi prvi pozirek zacne tiscati z glavico nazaj.
Opazam moro refleks, ko ga kaj jezi (ko se iztegne, da rokice nazaj nad glavo). Drugace se ne prestrasi hitro, se mi zdi da tudi joka ne vec kot ostali dojencki. Danes se mu je vrnjena vsebina iz zelodca zataknila in se je ustrasil – dvignil rokice in se zategnil. Ko se je odkasljal in umiril pa je rokice lepo nesel nazaj na sredino. Je se normalen moro pri tej starosti? Ce se prestrasi npr. zaradi hrupa ga pa ne sprozi vec. Fizioterapevtka je rekla, da je to del iztegovanja, ko ga kaj jezi.
Prav takoj je FTH opazila, da ga na hrbtu nekaj jezi, ceprav se mi zdi da je vcasih raje na hrbtu kot v narocju.. vcasih pa obratno. Opozorila je tudi na cmokanje med hranjenjem (nisem vedela da je to tezava), na tezave z dihanjem zaradi zategovanja (med vajami se velikokrat napenja), baje tudi dude ne more zadrzati, ker ne naredi dovolj vakuuma.
Kaksna je moznost predvidevanja za CP pri tej starosti? Neke mlahavosti nisem opazila, rokic ne stiska pretirano v pest, ostalih tezav s hranjenjem nima. Odzivat na okolico in ljudi se je zacel ze zgodaj, zelo rad se smeje in spusca glasove. Prav tako je pred drugim mesecem sredinsko usmerjal pogled in zadrzal glavico.
Spat ga dajem vecinoma na hrbet, saj se zna med spanjem, ko ga kaj zmoti, uslocit nazaj. Velikokrat se vmes slisi poziranje. Je uslocevanje med spanjem tezava ali je del EV?
Se opravicujem za dolgovezenje, resnicno sem v stiski, vsako stvar ze vidim kot simptom za CP…
Hvala vam za odgovore, ne samo moje tudi za ostale, saj so me ze tisti malo pomirili. Svaka cast, da tako potrpezljivo odgovarjate na vedno ista vprasanja, verjemite pa da bo vedno ena mamica nekje bolj mirno spala zaradi vas..
Po obsegu sporočila, opažanjih in vprašanjih je res očitno, da vas vaš fant spravlja v (neupravičen) stres. No, tudi fizioterapevtka je s svojimi pripombami zasejala dvom. Mene pa tudi po večkratnem branju prav nič ne skrbi.
Ekstenzijski vzorec je zelo pogost opis pri pregledih dojenčkov, še zlasti, če niso ravno srečni, da jih premetavamo po pultu, če so lačni, neprespani, jih zebe ali jim je vroče. Če so siti in zaspani, pa si lahko hitro dobijo oznako, da so hipotoni. Idealno se žal velika večina dojenčkov med pregledom ne obnaša :-). Torej sta blaga hipo- in hipertonija lahko celo del razvojnega – in dnevnega cikla, brez kakšne podlage v “možganski poškodbi”.
Mnoge od “testov”, ki jih preverjamo, naredijo dojenčki zelo podobno, ne glede na budnost ali zaspanost. Zato o “slučajnosti” dviga glavice ne bi sodila, bolj o načinu, kako je pediater to preveril. S pravo “tehniko”.
Nadaljnje UZ preiskave glave? Tudi če vas naročijo, ni to nič slabega ali nevarnega, kvečjemu dodaten kamenček v temelj vaše stabilnosti.
O cerebralni paralizi govoriti pri tej starosti otroka in pri takšnem “obnašanju”, ki ga navajate, pa je strokovno sporno, če ne celo povsem napačno in kaže na neznanje – ali pa na “kazanje mišic” pred prestrašeno mamo. Zato se lahko o tem dopisujeva, ko bo star vsaj 2 leti.
Ljudje temeljimo na asimetriji – tako v videzu, kot v napetosti mišic, obnašanju. Večinoma se ta asimetrija menja, je nemoteča, opazna le pri strogem ocenjevanju – izjema je pomembna asimetrija, ki se lahko kaže v zvijanju v eno stran, tiščanju roke v pest, praviloma tudi s težavami pri požiranju, zaostanku v doseganju razvojnih mejnikov.
Razpon osvojitve nadzora glavice je kar velik – in nanj pomembno vplivajo tudi razmerje med obsegom glave in telesom (težko glavo mišice težje kontrolirajo): nekateri (zlasti suhcene deklice) obvladajo pri 2 mesecih, drugim (debelušnim moškim bučmanom) pa občasno še pri 4 mesecih glava omahne. Torej – spet brez panike.
Seveda je lažje piti, če glavo pomakne nazaj in se tako bolj odpre pot, tako za dihanje kot za požiranje. In da ne opisujem dalje – prav pri vsakem od zelo natančnih (skorajda visoko strokovnih) opisov bi lahko dodala: pa kaj vas moti, saj gre za normalno variacijo odzivanja.
Tudi to, kar opazujete pri zakašljanju ali ko ga kaj jezi, ni nujno Morojev refleks, bolj normalen odziv na razmere, ki mu niso všeč. In se “ekstenzijski” vzorec, ki je bolj obramba, še bolj opazi.
Zanesljivo nisem odgovorila na vse vaše stavke in skrbi – kot vam očitno tudi ni vaša pediatrinja, ki je v času pregleda vašega fanta najbolj pravilna oseba za odgovore. Občutek imam, da vaša fizioterapevtka ali pretirava – ali pa je ugotovila, da vas najbolj “utiša”, če navede kaj iz zbirke patološkega obnašanja… A očitno ne računa na to, da vse njene besede premlevate doma, brskate po netu – kjer pa spet verjetno preberete in si zapomnite najbolj tisto, česar se bojite.
Še najbolje za vse bo, če začnete uživati jesensko poletje v naravi, se veseliti nasmehov in skorajšnjega gruljenja vašega mladička in ne ocenjujete (pre) kritično prav vsakega premika, izpuščanja glasov in cmokcev vašega fanta.
Lepo se imejte!
Res hvala vam za odgovore. Bomo jutri šli lažje v RA 🙂
Seveda bom obisk izkoristila za nadaljna vprašanja, ki jih še mam.
Sem opazila da glavo ze lepo drzi med podiranjem kupcka in ko je oprt na moj trebuh s hrbtom, pa še “bučman” je 🙂
Seveda sem se ob prebiranju moje objave tudi malo nasmehnila, sem se namrec ze ob prebiranju vaših prejšnjih odgovorov umirila, a kaj ko v tistem trenutku razmišljaš v napačno smer.
NFTH bom pa verjetno obiskala drugo, če bom še potrebovala privat fth. Menim, da je v našem zdravstvu žal “kazanje mišic” prepogosto in nepotrebno. Prej namreč nisem razmišljala v taki negativni smeri.
Tudi vi se lepo imejte in lp:)
Pozdravljeni
Zadnjih nekaj dni opažamo, da naša skoraj 7 tednov stara dojenčica noče zaspati čez dan, če pa že so to kratki dremeži (10-30 min) 3x na dan.
Pri teh dremežih smo opazili vzorec, da se punca nenadno zbudi (odpre oči ter vse štiri da od sebe kot bi bil Mororjev refleks), vendar plane v neutolažljiv jok (intenziven) ter se pomiri šele na dojki (z nekajminutnim dretjem vmes – joka v dojko). Občasno se to zgodi tudi zvečer, ko gremo prvič “zares” spati.
Ponoči se zbujamo 3x za hranjenje, kjer se to ne pojavlja.
Se polno dojimo, mleka imam dovolj.
Ali je možno, da je to samo Morojev refleks, ali je možno tudi kaj drugega (sem kadilka-10 cigaret max, večina 6 dnevno; zjutraj spijem nesladkano turško kavo).