Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja EIA anti-HBs: REAKTIVEN 271 I.E./1

EIA anti-HBs: REAKTIVEN 271 I.E./1

Objava čaka odobritev

Seveda, cca 10% oseb je t.i. non-responderjev (neodzivniki), kar pomeni, da cepljenje proti hepatitisu B ni bilo uspešno. Pogosteje so non-responderje moški, kadilci, osebe s preveliko telesno težo, odrasle osebe mnogo pogosteje kot otroci. V primeru, da se po cepljenju protiteles po cepljenju ne ugotovi, je možnih več scenarijev: osebo se ponovno cepi z enim odmerkom in cca 1 teden po cepljenju ponovno testira (v primeru porasta protiteles po cepljenju z enim odmerkom cepiva sklepamo, da je bila oseba že prej uspešno cepljenja, a so bili titri protiteles zelo nizki). Če pa zaznavnih titrov ni, s cepljenjem nadaljujemo (oseba prejme še 2 odmerka). Lahko se zgodi, da smo tudi drugič neuspešni. Potem se posluša s ceplnjenjem z dvojnim odmerkom ali pa v kombinaviji cepiv proti hepatitisu A in B ali drugače.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni,

trenutno sem v 11 tednu nosecnosti. Prejsni teden sem oddala kri in urin za testiranje. Prejela sem rezultat, zaradi katerega sem mocno prestrasena in sem napotena dalje. Bi mi vi mogoce svetovali kaj to pomeni – anti HBs, CLIA – reaktiven 57 EI/1.

 

lepo vas pozdravljam in se zahvaljujem za odgovor

Spoštovani, če prav razumem,  imate pozitivna protitelesa proti virusu hepatitisa B in ničesar drugega (ne pa tudi Hbs Ag). Sicer niste navedli, koliko ste strari, a vse (ali vsaj večina oseb, rojenih po letu 1992), je bila proti hepatitisu B cepljena in če so uspešno cepljeni, MORAJO imeti pozitivna protitelesa proti hepatitisu B (anti HBs), saj je to namen cepljenja (in je prisotnost LE protiteles NORMALEN; PRIČAKOVAN in ŽELJEN IZVID). Torej – zaščita pred okužbo pred virusom hepatitisa B. Če prav razumem, vas ni nihče vprašal glede cepljenja proti hepatitisu B ob vstopu v šolo???????

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni,

 

zahvaljujem se za odgovor. Sem letnik 1998, kot imam jaz podatke naj ne bi bila cepljena proti hepatitisu. In me sedaj te rezultati strasansko skrbijo, saj me je ginekolog napotil naprej na obravnavanje v  porodnisnico kot patoloska nosecnost. Ginekolog je sporocil, da tezko mojo vrednost primerja s smernicami..

 

hvala vam za odgovor!

lepo vas pozdravljam!

Odziva vašega ginekologa res ne razumem, saj imate pozitivna le protitelesa proti virusu hepatitisa B (in nič drugega). (Razen če ste narobe prepisali izvid).  Izključno pozitivna protitelesa proti virusu hepatitisa B so ali dokaz cepljenja ali ev. dokaz prebolele okužbe z virusom hepatitisa B v preteklosti. Glede na to, da navajate, da niste bili cepljeni, je smiselno le razšititi serološko diagnostiko, glede ev. prebolele okužbe v preteklosti, o akkršnikoli patološki nosečnosti – zgolj zaradi tega nikakor ni mogoče govoriti. Predlagam, da vprašanje plasirate še na forum Ginekologija.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni!

Sama imam podobno vprašanje.

Prejšnji teden sem imela prvi pregled pri ginekologu, kjer so mi vzeli tudi kri za toksoplazmozo ter hepatitis B. Včeraj so me klicali, saj je bilo povišano število protiteles za hepatitis B.

Danes sem ponovno oddala kri, na napotnico za dodatne preiskave je pisalo : Klinična diagnoza nosečnost 9 tednov, anti HBS, CLIA 14 IE/L.  Označeno je še, da bodo preverili HbSag in anti HbC kompletni.

Sem 3x cepljena po programu(letnik 93)

Me mora zelo skrbeti glede rezultatov?

Najlepša hvala za odgovor!

Laboratorijske preiskave v nosečnosti so:

– ob prvem pregledu: krvna skupina, Rh D, indirektni Coombsov test (ICT), krvna slika, urin (albumen, sediment), serološki pregled na sifilis;

– ob kontrolnih pregledih: urin (albumen, sediment), še dvakrat v nosečnosti krvna slika;

– pri Rh D-negativnih ženskah se ICT ponovno določi v 28. tednu nosečnosti;

– pri nosečnicah, ki še niso prekužene oziroma podatka o morebitni okužbi še nimamo, se opravi presejalni test na okužbo s povzročiteljem toksoplazmoze v nosečnosti ob prvem pregledu, če je ta negativen, še v 20.-24. tednu in 32.-36. tednu nosečnosti;

– po strokovnih smernicah se za večjo varnost nosečnice ob prvem pregledu določi vrednost krvnega sladkorja na tešče, med 24. in 28. tednom nosečnosti pa še odziv telesa na obremenitev s sladkorjem – t. i. obremenitveni test s 75g glukoze;

– serološke preiskave na hepatitis B (HbsAg) se opravi proti koncu nosečnosti ali ob porodu.

Če morda še razumem, da so vas glede morebitne okužbe s hepatitisom B presejalno testirali prej? in ne pred koncem nosečnosti, pa za odkrivanje okužbe prav gotovo niso izbrali prave preiskave. Morali bi ugotavljati Hbs Ag, kar dejansko pomeni plaščni antigen (oz. molekulo virusa heatitisa B). Pri vas pa so očitno ugotavljali anti HBs, kar pomeni protitelesa proti virusu hepatitisa B, ki jih pričakujemo pri cca 95% uspešno cepljenih oseb. In – ker ste v otroštvu uspešno cepljena oseba, so jih tudi našli. Zakaj so naročili napačno preiskavo, ali pa ne razumejo prejetih izvidov, vam ne morem pojasniti. Ste uspešno cepljena oseba s protitelesi proti virusu hepatitisu B.

Vsekakor me zanima, za kateri ZD, oz. ginekologa gre, saj očitno ne razumejo namena/pomena seroloških preiskav, ki jih izvajajo.

 

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.
Objava čaka odobritev

Spoštovani, vaše vprašanje vsekakor sodi k lečečemu zdravniku. Verjetnost, da bi bi bili ob ob negativnih vrenodnsoti HBs Ag okuženi s hepatitisom B, je sicer zelo manjhna, pa vendar: bi se lahko zgodilo v primeru, če bi bi bili okuženi s sicer redkim podtipom, kjer je plaččni antigen toliko spremenjen, da ga z običajnimi laboratorijskimi preiskavami ne zaznamo. Zelo nizke vrednosti so tudi pri t.i. nizko-kužnih nosilcih.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close