Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Pediatrija Edemi, “popokane” žilice in rdeče pikice

Edemi, “popokane” žilice in rdeče pikice

Lepo pozdravljeni!
Pri hčerki (skoraj 4 leta) sem pred nekaj dnevi opazila, da se ji v nivoju kože na rokah in nogah pojavljajo drobne majhne pikice rdeče barve. Kak dan kasneje sem opazila še rdeče črtice na ritki, ki jih ne znam opisati drugače kot drobne popokane žilice.
Postala sem bolj pozorna in se zavedla, da ji modrice (ki so definitivno posledica padcev) ne izginjajo, pač pa so prisotne zelo dolgo časa. Ne znam opredeliti, ampak, pred vsaj 10 dnevi je močno padla na stopnicah in dobila modrico na roki in nogi; nastali sta veliki modrici, ki pa se ne manjšata oz. izginjata. In od prejšnjih padcev ima levo nogico že precej vijolično (ima vsaj 3 velike modrice – zdaj ne morem preverit, ker je ni doma).
včeraj po prihodu iz vrtca pa sem opazila tudi modrico na sramni ustnici.

Ob tem, da ji vsak močnejši prijem (recimo, ko jo med igro vrtimo po zraku in jo močneje držimo za roko/nogo; ali brisanje okrog vratu, ker jo žgečka in stiska vrat in moraš malo močneje pritisniti, da ji obrišeš vso vlago), ji pusti tako “raztrgano” rdečino, kot ostane na vratu od močnega poljuba (izsesavanja…).
In zdaj seštevam vse znake in me lovi panika. Laboratorij ima v torek zjutraj (sem jo naročila), danes pa imam malo časa in brskam po netu, kaj bi lahko bilo…
Pa vas prosim, če lahko iz opisanega kaj sklepate… Sem že prebrala temo, ko vas mamica sprašuje ali je to levkemija… in ker so modrice naše punčke podobne, kot jih opisuje tista mamica…
Ali naj jo v laboratorij peljemo prej?
Ponovno hvala za vaše delo in morebitni odgovor.
Lep pozdrav, rn

LAhko predvidevam, da gre verjetno za zelo občutljivo kožo, ki se na poteg ali pritisk kaže z dermografizmom, zelo verjetno pa gre tudi za kakšno motnjo na nivoju strjevanja krvi (ni pa mogoče reči, za kakšno). Pri lekvemiji so sicer prisotne modrice, ki pa so tudi tipne kot oteklinica, navadnih modric pa ne otipamo, so samo spremenjena barva kože. Levkemija se pri otroku običajno pokaže z nenadnimi znaki, visoko vročino, tako da jo pogosto spregledamo oz. označimo kot neko okužbo.
Torek zjutraj bo za pregled krvi povsem v redu, v nobenem primeru se potek katerekoli bolezni ne bi spremenil, če bi laboratorijski izvid opravili danes ali jutri.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Hvala za odgovor. Se nisem javljala z novimi vprašanji, čeprav se mi jih poraja nešteto. Bomo zdržali do jutri in upali na dober rezultat.
Modrice, ki jih opisujem kot dolgotrajne namreč so izbočene, čeprav je oteklina zdaj že pojenjala (predvidevam, da je bila izbočena zaradi udarca…?). Ima precej vidne (temne) podočnjake, sicer pa ni bledikava.
Deklica je sicer normalno živahna, le nekoliko hitreje se utrudi (se mi zdi, ker zdaj že vsemu pripisujem veeeeelik pomen). In pa vsak dan pridobi kako novo modrico ali pikice na koži (sicer trenutno manjšega obsega – dve novi majhni modrici na ličku, skoraj neopazni in nekaj pikic v okolici modric…).
Nima pa povišane temperature, niti zmanjšanega apetita, s pitjem imamo pa že ves čas težave (posledično vsake toliko preboleva tudi uroinfekt).
Hvala za vaš trud in se javim z izvidi. In najbrž novimi vprašanji 🙂
Lep dan, rn

Vas povsem razumem, človek potem vidi vse možne znake. Ampak jutri bo vse jasno.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Se javljam z delnimi rezultati.
Krvna preiskava je pokazala znižano število eritrocitov (13 od 130/340).
Sva bili poslani v bolnico na dodatne preiskave in zdaj čakamo na tiste rezultate. In najbrž zdravljenje v hematološki kliniki v Ljubljani.
Hvala še enkrat za vašo pomoč in prijaznost.
Lep dan še naprej, rn

Ne poznam terh referenčnih vrednosti. Običajno je izvid okoli 4,0-5,0 x 10 na9.
Upam, da je in da bo vse v redu.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Se ponovno javljam. Izvid pomeni, da ima 13 (zadnji izvid je 10) trombocitov na enoto krvi (vsaj mislim, da je tako – vsi govorijo pravzaprav samo o številki, o enotah ni govora; številke 130/340 so pa mejne vrednosti, toliko sem uspela razbrati – zapisala sem seveda laično, zato vam je najbrž nerazumljivo).
Diagnoza je idiopatska trombocitopenija (o trombocitopeniji sem že kar nekaj prebrala na netu); vzrok je še nepozna, zato bo kar nekaj časa redno spremljana na kliniki v Ljubljani.
Upamo, da je vzrok kakšno vnetje, ki ga nismo opazili, če pa bo vzrok kak drug in se stanje ne bo popravilo samo do sebe, se bomo pač naučili živeti z boleznijo. Smo zaskrbljeni, pa vseeno veseli, da ni kaj hujšega.
Vsaj mislimo, da ni kaj hujšega…? upam, da se ne motimo.
Zahvaljujem se vam za pomoč in prijazne besede in vam želim lep vikend.
rn

No, sedaj je že bolj jasno. V prvem namreč govorite o eritrocitih. Zaupajte hematologom na Ped. kliniki, so res odlični. Če so rekli, da je idiopatska in je ostalo izključeno, bo vse v redu.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Oh, pa sem res naredila to napako. Zmedenost zaradi skrbi. Se opravičujem in še enkrat res zahvaljujem za vašo prijaznost.
Lep pozdrav, rn

To je povsem razumljivo. Jaz pa tudi držim pesti za vas, slišati je zelo vzpodbudno, verjemite.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

jaz bi se navezala temi da ne odpiram novo.

moj mali je zbolel z neko virozo(zdravnica predpisala antibiotik ker je na krvi vidla zvisane vnetne parametre) ..opazila sem pa na vratu odkar je zbolela kot neki popokani kapilari oz zilice…prilozila bom sliko v kom.

Mislite da je to nevarno in da se gremo pokazat zdravnici se enkrat?

Če je viroza, antibiotik nič ne pomaga.

Slika ni prispela. Najverjetneje ste zadevo rešili pri otrokovem pediatru.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

New Report

Close