dve vprašanji
Pozdravljeni,
sinček je zdaj star 9 mes. Jaz pa imam spet par vprašanj za vas.
Opazila sem, da so se mu nohtki na mezinčkih na nogicah zadebelili, zgleda kakor da rastejo vertikalno in so zelo trdi, tako, da jih sploh ne morem postriči. So to gljivice? Pediatru sem pokazala, pa ni nič komentiral. S čim se lahko maže? Canesten je dovoljen pri dojenčkih? Ali naj raje kopam v hipermanganu? Ne upam si kar na svojo roko nič. Ni mi pa všeč kako to zgleda.
Ker tudi še vedno bruha, sploh po določeni hrani npr.jogurtu, korenčkih, sljivah,.. in ima zadah iz ust, nas je napotil pediater k gastroenterologu, saj sumi na GERB in gastritis. Nevem kdaj bomo na vrsti, saj mi še vedno niso poslali datuma za pregled, mene pa zanima, če se to pozdravi ali bo imel vedno težave. Otroček se mi smili, saj če ga “tišči” se sam prisili, da zbruha. Tlači si prste ali kakšno tanjšo igračko (dimnik na ladjici) v usta, skoraj v grlo, dokler na vrže ven. Sploh ne sme spati na ravni podlagi, saj če zdrsne iz “povštra-klančine” začne jokati. To traja tudi dve uri, dokler se ne “zriga” in pokaka. Potem pa je čisto drugi, simpatičen mišek. Mislite, da so te težave posledica mekonijeve plodovnice?
Hvala za vaše odgovore, res me skrbi, saj ga imam neizmerno rada. Najlepše na svetu je biti mama. 🙂
Spoštovana zaskrbljena mama,
težave, ki jih navajate, zanesljivo niso v povezavi z mekonijsko plodovnico. So pa res duhamorne, čeprav niso nevarne…
Kar se tiče nohtkov, vaš opis bolj spominja na prekomerno zaroženevanje kot na glivično okužbo. Pri slednji so nohtki zmehčani, pri dojenčkih je pogosto tudi vnetje tkiv ob njih – ki se kaže z rdečino, oteklino, lahko tudi luščenjem. Vzrok prekomernega zaroženevanja je lahko pritisk premahjne obutve (čeprav dvomim, da ima vaš sonček pri 9 mesecih kakšno konkretno obutev), tudi nepravilno striženje nohtkov, zato bi se o teh težavah posvetovala z medicinsko sestro, tudi pediatrom. Če bi bila oba v dvomih, da gre zgolj za “estetsko” moteče, sicer pa nenevarne spremembe, bo naslednja pot k specialistu, najbolje dermatologu, ki lahko odvzame tudi delček nohtka in preveri, ali so v njem glivice.
Čeprav kremice, ko so Canesten, Daktarin, Lamisil… niso škodljive dojenčkom, pa bi z njihovo uporabo počakala do posveta pri zdravniku. Sicer lahko zabrišete znake, po katerih bi izkušen zdravnik lahko postavil diagnozo že s pregledom.
Diagnoza GERB in gastritisa je neobičajna v starosti 9 mesecev. Poleg tega tlačenje rokic in raznih igrač v usta nikakor ni znak, da ga muči napetost v trebuščku in si želi s pomočjo draženja žrela sprožiti bruhanje. Pač pa tako obnašanje pogosto sprožijo težave ob izraščanju zobkov, bruhanje je le stranski “proizvod” drgnjenja po dlesnih. Pri dojenčku, ki ima normalno izločanje želodčne kisline, izbruhanina vedno zaudarja po kislem – in če mu po bruhanju ne ponudite čaja ali kakšne druge tekočine, da “splakne” usta in požiralnik, tudi zadah ni neobičajen. Glede na navedbo virov hrane, po katerih ima več težav (npr. jogurt, slive, korenček), bi bilo prikladno, da jih za krajši čas (vsaj kakšen mesec) izločite iz prehrane.
Vsekakor bo šele pregled – in predvsem pogovor pri gastroeneterologu – dal prave odgovore na vaša vprašanja, zato držim pesti, da boste dobili datum v čim bližnji prihodnosti….
Pozdravljeni,
dolgo smo odlašali in zavlačevali in se pri enem letu vendarle odločili za gastroskopijo, ki je pokazala ezofagitis, erozijo na kardiji in petehijo v želodčku. Kardia tudi ne tesni dobro. Dobili smo Nexium in je 100% boljše. Zdaj lepo je, po hrani se mu ne spahuje več, tudi prstkov si ne tlači več v usta (čeprav zobki intenzivno rastejo 🙂 ) in lepo spi, zbudi se brez joka. Vse lepo in prav. Mene pa zanima samo to, ali se kardija še lahko razvije, da bo dobro tesnila ali je to dokončno stanje. Kontrolo imamo šele v januarju, mene pa to res zanima. Hvala za vaš odgovor in Lep pozdrav
Spoštovana,
res škoda, da se o diagnozah, ki so bile ugotovljene pri gastroskopiji, niste natančneje pogovorili s specialistom gastroenterologom, ki je edini, ki vam lahko da res natančen in pravilen odgovor. Jaz lahko na osnovi opisanega in izkušenj pri delu s prezgodaj rojenimi otroki le menim, da se bodo stvari z rastjo izboljševale in bo tudi kardija (obroč, ki zapira želodček proti požiralniku) boljše tesnila.
Seveda pa obstaja tudi druga, bistveno redkejša možnost – da ni kriva le kardija, temveč preohlapna in prevelika odprtina v trebušni preponi, kar imenujemo hiatalna hernija (kila) ali pa prekratek požiralnik (ki vleče kardijo navzgor). Pri slednjih diagnozah gredo stvari počasi – in včasih zdravljenje z zdravili ni dovolj.
Pozdrav,