Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Rak Preventivni pregled dojk družinska obremenjenost

družinska obremenjenost

Lep pozdrav,

stara sem 29 let, poročena in imam 3 letnega sina. Moja mama in njena mama sta obe zboleli in umrli zaradi raka dojke, stari sta bili okoli 35-38 let. Sama sem menarho dobila pri 13 letih in imam že dlje časa ciste na jajčnikih.

Že dlje časa se odločam, da bom začela s preventivnimi pregeldi, vendar ne vem, kako naj se zadeve lotim.

Kakšni pregledi in kako pogosti bi bili smiselni že sedaj, kako je s testiranjem na BRCA 1 in BRCA 2 gene in kakšna je povezava z rakom na jajčnikih? Ali je smiselno (in kako) pregledovati preventivno tudi jajčnike?

Za vaš odgovor se najlepše zahvaljujem!

zaskrbljena Urša

Gospa Urša !

Vaša skrb je vsekakor upravičena, vendar to še dejansko ne pomeni, da boste tudi vi zbolela za to zahrbtno boleznijo. Poskušajte živeti čim bolj normalno in naj vaše misli ne vplivajo na vaše vsakodnevno življenje.

Gensko preobremenjenost lahko preverite na Onkološkem inštitutu, kjer opravljajo genska testiranja.
Več informacij (kdo je primeren za testiranje, kako testiranje poteka, kaj pomenijo rezultati testiranja) je na voljo na spletnih straneh Onkološkega inštituta :
Glede na vaša leta sta primerni dve preventivni metodi, ki se med seboj dopolnjujeta in se uporabljata odvisno glede na eventuelne težave v vaših dojkah.
Obe sta za vaše zdravje neškodljivi.
UZ dojk, vam lahko poda anatomske informacije o strukturi tkiva v vaših dojkah.
Metoda BreastScan vam poda podatke o stanju celic v vaših dojkah in z veliko verjetnostjo ovrže sum na maligno obolenje.

Vsekakor je v vašem primeru redna in sistematična kontrola na eno leto primerna.

Glede pregleda jajčnikov pa naslednje:
Na kakšen način bi bilo za vas pregledovanje najbolj smiselno, naj odloči vaš ginekolog, ki vas pozna in vam bo znal najbolje svetovati.

Pozdravljam vas v upanju, da sem vam vsaj malo pomagala.

Iskreno se vam zahvaljujem za odgovore,
vprašala bi vas le še, ali v vašem centru v Črnučah izvajate tudi UZ dojk oz. imate povezavo na tem področju.

Hvala in lep pozdrav,

Ursa

Draga Urša,

V MO-GY centru se ukvarjamo z metodo BrestScan in manualno terapijo kot drugo vejo dejavnosti.
UZ dojk lahko opravite preko napotnice ali pa vas lahko napotimo v katerega od privatnih diagnostičnih centrov, kjer to dejavnost opravljajo in imajo za to usposobljene strokovnjake.

Lep pozdrav,

New Report

Close