Dr.Cerarjeva
Spoštovani
V ponedeljek 21.1.2013 imamo kontrolo pri dr.Štucin v porodnišnici in bi na oddelek Eint prinesla 2 orginal zapakirani škatli Aptamil ADC,blazino za dojenje in plenice če jih potrbujete.Kje naj se zglasim in komu naj predam stvari ,ker nisem prepričana ,da bi me vratar spustil gor.
Hvala za odgovor
Lp
Slađana
Draga Slađana,
vse bo dobrodošlo. In vratar “naše mame in otroke” (pod pogojem, da ste zdravi) vedno spusti na intenzivno – v “zadoščenje” ob pogledu na odraščajoče otroke (bivše nedonošenčke) za osebje in za spodbudo mamam “sedanjih” nedonošenčkov (ki šele tako verjamejo, da bodo tudi njihovi drobižki zrasli).
Se vidimo torej jutri,
Draga zaskrbljenka,
v vsakem priročniku boste našli malo drugačna navodila glede uvajanja goste hrane – eni prisegajo na sadje kot prvo, drugi na zelenjavo. Eni na sveže, eni samo na prekuhano. Eni tlačijo z vilico, drugi vržejo v mikser, tretji prisegajo na palični drobilnik. Na koncu je prepuščeno mamam, kako in s čim bodo začele. A velja, da je treba pustiti celoten obrok, ne le po nekaj žličk.
Kar pa je bistveno, je to, da v enem tednu uvedete le eno novo hranivo – ki ga lahko je tudi ves teden, dojenčki se zlepa ne naveličajo “enolične” hrane. Drugi “pogoj” je, da začnete pri bolj enostavnih hranah – pri zelenjavi s korenčkom, cvetačo, brokolijem, kolerabico (ne torej s kakšnimi beluši ali artičokami), pri sadju z banano, jabolkom, stisnjeno pomarančo (ne z mangom, papajo, malinami, češnjami). In tretji – da je hrana okusna in vse ostanke z veseljem pospravi bratec / sestrica ali očka, ne pa da jih z gnusom stresete med bio odpadke…
Pozdrav,
Draga Jamina5,
uvajanje goste hrane se večinoma začne ob 4. mesecu starosti, a ni pravila. Nekatere mame veselo izključno dojijo ali hranijo z mlečnimi nadomestki do 6. meseca.
Podobne “variacije” veljajo tudi pri količini goste hrane, ki jo dojenčki dobijo ob uvajanju – ene mame začno z žličko ali dvema (za kar ne vidim nobenega razloga, razen strahu, da bi se pojavile kakšne težave ali pa zato, ker več kot nekaj žličk novitete dojenčku ne spravijo v usta), druge začno s celotnim obrokom. Ene mame prisegajo na domačo, bio ali eko kuhinjo, druge se hvalijo, kako so dojenčki čisto navdušeni nad stekleničko s pripravljeno hrano, kupjeno v Hoferju, Sparu ali pri Mercatorju.
In mlečni obrok lahko ukinete takoj, ko obrok hrane količinsko in kalorično doseže mlečnega.
Pozdrav in veliko kulinaričnih uspehov,