Najdi forum

dojenje dvojčkov

Lep pozdrav!

Nosim dvojčke in sem prepričana, da jih bom po porodu dojila; no ja vsaj poskušala bom. Zanima pa me kako lahko dojiš dvojčka(mislim da ne bi mogla oba naenkrat); a najprej enega, potem podret kupčka, pa spet tako drugega. V tem času bi ta drugi verjetno že jokal, če bi se predolgo ukvarjala s prvim. Strah pa me je da mati dvojčkov ne more imeti dovolj mleka za oba, tako da je verjetno treba dodajat tudi prilagojeno mleko.

Hvala za odgovor in lep dan!

Draga Nada,
poznam veliko mamic, ki prav lepo POLNO dojijo dvojčke in poznam celo mamico, ki doji trojčke. Torej je to popolnoma mogoče in je vaš strah, da ne bo dovolj mleka za oba otroka popolnoma neosnovan. Ženske namreč nimamo mleka po nekakšni naravni danosti ali zaradi velikosti dojk temveč imamo toliko mleka, kolikor se ravnamo po zakonu petih P-jev: Ponudba-Povpraševanje, Pravilno Pristavljanje in Počitek matere. Res pa je, da je organizacija dojenja malce drugačna, kot le pri enem otroku in mamice dvojčkov potrebujejo več pomoči pri negi otročkov. Nekatere mamice dvojčkov dojijo enega otroka za drugim, nekatere oba hkrati, nekatere kakor pač pride… Ravno na zadnjem srečanju LLLI v Ljubljani nas je obiskala mamica dvojčic, ki je popolnoma samoumevno in naravno obvladovala situacijo, imenovano DVOJČKI. Številne mamice, ki so imele manjše težave z dojenjem enega otroka so iz njene dobre volje, energičnosti in samoumevnosti dojenja načrpale ogromno energije tudi za svoje otročke. Če želite, vaju lahko povežem in se z njo osebno pogovorite, saj so osebne izkušnje lahko zlata vredne.

Toplo vam priporočam tudi, da si priskrbite odlično knjigo: »Mothering Multiples«, avtorice Karen Kerkhoff Gromada«, kjer je veliko odličnih in različnih »receptov«, kako preživeti z dvojčki…

Še nekaj nasvetov:

Začetki:
– Dojenje takoj po porodu in v prvih dnevih zelo pogosto je ključ za dober začetek.
– Če se eden od otrok ali oba ne moreta dojiti (dvojčki se zelo pogosto rodijo prezgodaj, kar lahko povzroči določene zdravstvene težave pri otrocih in so zato pogosteje oskrbovani na intenzivni enoti), je zelo pomembno, da si mleko izčrpate.
– Mlečna zaloga pri materi je odvisna od pravilnosti in količine sesanja (ali črpanja), ki stimulirajo dojke. Zato matere dvojčkov brez problemov proizvedejo dovolj mleka za oba otroka.

Koordinacija dojenja:
– Nekatere matere najlaže dojijo oba dvojčka hkrati. Pri tem si lahko pomagate s posebnimi položaji in blazinami, posebna blazina za dojenje je pri dojenju dvojčkov skorajda nepogrešljiva.
– Mlečna zaloga je pogojena s količino in kakovostjo sesanja. ker so otroci različni v tem, je zelo dobro, če npr. podojite otroka A na levi dojki in otroka B na desni. Ob naslednjem dojenju boste podojili otroka A na desni strani in otroka B na levi.

Nočno dojenje:
– nočno dojenje bo precej olašano, če se boste naučili dojiti leže in oba hkrati. To je mogoče tako, da ležite plosko na hrbtu in imate oba otroka ob sebi, vsakega na svoji strani. Glavici otrok naj bosta na vaših prsi in nogice blizu vašega telesa. Drugi otrok pa naj leži povprek čez vaše telo in z glavico na vaši dojki ter nogicami »zataknjen« k nogicam prvega otroka.

Mamica:
– Mamice dvojčkov potrebujejo tudi dvojno skrb, saj so dvojno utrujene. Pomembno je, da poskrbite za dobro in pravilno, zdravo prehrano, dovolj tekočine in kar največ počitka. Sprejmite prav vso pomoč, ki vam jo drugi ponudijo.
– Uživajte ta posebni čas, ko lahko le malo časa skrbite in cartate oba dvojčka hkrati. Kmalu se bosta plazila vsak v svojo smer.

Nasprotujoča si čustva:
Pred, med in po porodu se lahko mamice dvojčkov srečujejo z zelo mešanimi občutki njihovega »dvojnega blagoslova«. Kronična utrujenost, dvojno delo (hranjenje, previjanje, tolaženje otrok s kolikami, več zdravstvenih težav) lahko kaj hitro privedejo do tega, da so mamice enostavno preutrujene in brez energije. Nekateri ljudje iz naše okolice tega ne morejo in ne znajo razumeti in naša resnična občutja lahko nekako ignorirajo. Zato je zelo pomembno, da navežete stike še s katero drugo mamico dvojčkov in se z njo pogovarjate.

Poskrbite, da boste že pred porodom angažirali vse družinske člane in morebitne podpornike (partner, starejši sorojenci, tašče, mame, babice, tete,…), da si bodo razdelili prioritete in odgovornosti, da vam pomagajo. Morda tole zveni kaj dramatično, toda matere dvojčkov nujno potrebujejo pomoč drugih, da preživijo prvo leto. največji problem matere dvojčkov je, da si zagotovijo dovolj spanja, obdržijo gospodinjska dela na minimalno potrebni ravni in da najdejo izhod ob morebitnih težavah ali nekoga, s katerim se bodo lahko pogovrile in dale duška.

Mnogokrat si ljudje okoli nas želijo pomagati materi z dvojčki, a ne vedo kako. Saj se lahko kaj rado zgodi, da prijatelji ali družina v svoji želji, da bi nam pomagali – vse skupaj celo še otežijo. Tukaj je seznam stvari, ki jih lahko daste ljudem v svoji okolici, za katere menite, da vam bi lahko pomagali, največ jih je seveda namenjeno partnerju. Predajte ga partnerju, prijateljem, sorodnikom, da bodo vedeli, kaj želite in potrebujete:
– ko pridete na obisk prinesite hrano
– previjte otroka
– zmasirajte mamico po nogah ali hrbtu, medtem ko doji dvojčka
– prinesite mamici vodo ali sok
– popazite na otroka, ko spita (da si lahko vi privoščite sproščujočo kopel)
– če dojenček potrebuje previjanje sredi noči, ga previjte in prinesite na dojenje k mamici, ko je še v postelji. Ko se zbudi naslednji otrok, ponovi vajo.
– popazite na dvojčka, mamica in očka pa naj si naj privoščita osvežilen 15 minutni sprehod
– poslušajte mamico, prisluhnite ji, če jo kaj skrbi ali če je preobremenjena
– pocartajte tudi mamico, če mora zajokati ali izpovedati svoje občutke
– dajte prat in sušit perilo, zlikajte in ga zložite po omarah
– opravite nakupe za mamico
– pripravite mamici kosilo ali večerjo in ji postrezite na lepo pogrnjeni mizi
– povejte mamici, da jo imate radi
– prinesite mamici revije, časopise, videokasete ali novi CD
– poskušajte poiskati drugo mamico z dvojčki,s katero bo lahko poklepetala
– pospravite kuhinjo, operite posodo, posesajte, odnesite smeti, pomijte kopalnico…
– večkrat ji povejte, da je odlična in skrbna mamica svojima otrokoma in da ji gre zelo dobro

Za druge:
– ko pridete na obisk k mamici z dvojčki, poskrbite, da ji boste pomagali in ne pričakujte, da bo perfektna gostiteljica
– mamica potrebuje podporo in pomoč, ne zasipajte je z nasveti, če je videti utrujena ali če se pritožuje
– mati se lahko počuti ranljiva; nikar ne spodkopavajte njene samozavesti z negativnimi vprašanji, npr. »Ali si prepričana, da imaš dovolj mleka za oba otroka?« ali »Kaj, ali še vedno ne spita preko noči?«
– pocartajte tudi mamico, pomagajte ji pri hišnih opravilih
– mamice dvojčkov potrebujejo dodatno pomoč najmanj eno leto. Ne izginite z obzorja po prvih treh mesecih.

Kaj pa če mamica dvojčkov živi daleč od družine, sorodnikov in prijateljev?
Poskušajte si dobiti gospodinjsko pomoč. Res je, da je lahko strošek visok in si ga morda ne morete kar tako privoščiti, toda dodatne tri ure tedensko, ki bi jih mamica zapravila z ribanjem kopalnice in brisanjem prahu ji lahko zelo veliko pomenijo.

Prijazen pozdrav! Karmen Mlinar, svetovalka za dojenje pri La Leche League International <http://www.dojenje.net>

Draga Nada,
ne dajte se!

Pred tednom dni smo se prvič sestale mamice in očki dvojčkov z namenom osnovati podporno skupino za starše dvojčkov in sveda, bodoče starše dvojčkov (in več otrok). Dobivali naj se bi na nekaj mesecev, toda že na prvem sestanku smo ugotovili, da se vsi srečujemo s stereotipi in predsodki, ki pa ne držijo.
Na prvo mesto bi lahko postavili to, da se NE DA DOJITI DVOJČKOV.
Celo v porodnišnici lahko srečaš medicinske sestre, ki ti bodo ponujale stekleničko, saj DVOJČKOV vendar ne moreš dojiti.

No, to je čisti nesmisel, sama in še kup mojih prijateljic z dvojčki, smo uspešno dojile dva otročka – nekatere tudi mnogo več kot leto dni – brez težav. Res pa je, da je začetek pri dvojčkih morda nekoliko težji, ker se radi rodijo prezgodaj, s slabim sesalnim refleksom ali so celo na oddelku za intenzivno nego. Zato se skoraj vse mamice srečamo tudi z izčrpavanjem in dodajanjem lastnega mleka po steklenički, ki nam na začetku sicer olajša posel (dodaja lahko očka) – a je zelo nevarno, saj veste, pitje po cuclju je drugačno od sesanja. Druga težava je seveda to, da so naši dvojčki ponavadi malce lažji od povprečnih novorojenčkov in nas je zato strah, ali dobijo dovolj mleka (saj so tako majhniin suhceni) in nam steklenička omogoča nadzor. še posebej, ker zadnje čase na oddelkih porodnišnic želijo, da otroke tehtamo pred in po dojenju, kar precej oteži zadevo, saj si nesproščen, ker te je strah ali bo otrok pil dovolj ali ne …. Zato je najbolje tisto tehtnico kar nekako zbrisat iz misli in se sprostiti, pa bo tudi mleko lepo teklo. Zato poskušajte čimveč in čimprej dojiti, nikakor ne obupajte in če ne gre ali ste v dvomih, najprej pokličite katero od svetovalk za dojenje. Zadeva se odlično obrestuje, ker (kmalu) ni nič lažjega kot podojiti otroka.

To je celo edino področje, kjer res lahko bistveno prihranite pri času, ker lahko dojite oba hkrati (ne sicer ravno prvi dan – ampak kmalu). Ne morete dveh hkrati previjati, niti oblačiti, niti… ampak, dojite pa ju lahko skupaj. Zelo koristna je posebna blazina za dojenje ali pa si kar z blazinami naredite udobno gnezdo in gre. Seveda potem pri vsakemu otročku posebej podrete kupček in mirno spite naprej.

No, pa smo pri drugem stereotipu –
Z DVOJČKI JE DVAKRAT VEČ DELA.
Seveda ne drži, ampak to je že druga tema… za drug forum ali pa za naslednje srečanje dvojčkov.

Držite se in lep pozdrav!
Nataša

Pozdravljena!

Sama sem mamica 6 tednov starih dvojčkov. Rojena sta bila 1 mesec prezgodaj, ampak sta ze od zacetka imela mocan sesalni refleks, tako da se dojimo ze od rojstva. 5 tednov smo se samo dojili, zadnjih 5 dni pa se cez dan in ponoci dojimo na 3-3.5 ure, le 1x na dan – to je zvecer okrog 23h se najprej podojimo potem pa jima z ockom dodava cca. 80 ml adaptiranega mleka po steklenicki.Imam obcutek,da imam pri tem zadnjem dojenju manj svojega mleka. Otrocka potem spita do 4h, se spet podojimo in potem spimo do 8 ali 9h. Tako se vsaj midva malo naspiva in spočijeva pa meni mleko spet dobro “napolni” dojke.
Najveckrat dojim oba hkrati, ce se le da ker ogromno prisparaš na času, pa še ni ti treba skrbeti da bo drugi jokal medtem ko dojiš prvega. Prvih nekaj poskusov hkratnega dojenja je bilo bolj hecnih zdaj smo pa že profesionalci.Lažje je če ti jih kdo pomaga pristaviti, ampak kasneje boš to tudi sama prav ok izvedla!
Najlažje je tako da se vsedeš na posteljo in se nasloniš na steno s podloženim hrbtom, potem si pa na levo in desno daš dve blazini in na vsako enega malčka. Tako, da imata nogice zadaj pod tvojo pazduho in glavici pri dojkah oz v tvojem naročju. Mislim da se temu reče nogometni prijem.Kupčke pa jima podreš po koncu dojenja, če imaš pa koga zraven da ti pomaga pa lahko tudi enkrat vmes med dojenjem.
Torej, vse se da…samo ne obupat!
SREČNO! Nika

Koliko pa sta tehtala tvoja dvojčka ob porodu, ali ni bilo potrebno nič inkubatorja? A sta eno ali dvojajčna?
Kako pa je potekala nosečnost? Jaz imam pregled amniocenteze 17.12.2003, ker je bila pri enem od dvojčkov povečana nuhalna svetlina, tako da imam trenutno kar dosti strahov.

Lepo bi prosila za odgovore.

Hvala in LP

zivijo nada,
zal sem sele danes spet na forumu zato ti posiljam odgovor z zamudo.
Moja dvojčka sta dvojajčna in sicer fantek in puncka ter sta se rodila z 36 tedni in 3 dnevi, tehtala pa sta puncka: 2315g/47cm in fantek 2510g/49 cm. Nista potrebovala inkubatorja, razen fantek je bil nekaj dni v topli posteljici …to je taka navadna posteljica z vodno ogrevano blazino …zato da je bolje uravnaval telesno temperaturo. Rodila sem s carskim rezom ker sta bila v neugodni legi: zadnjična in prečna.V porodnišnici smo ostali 8 dni potem pa veselo domov.Sicer nam je bilo pa tudi v prordnisnici zelo lustno, ker so bili vsi res izjemno prijazni, pa tudi dvojčka sta bila takooo pridna novorojenčka da nista sploh nič jokala…samo jedla in spala.
Nosečnost je potekala kar lepo razen v nekje 3 ali 4. mesecu mi je bilo kar precej slabo in sem bruhala… zato me je dala ginekologinja že s četrtim mesecem na bolniško kjer sem ostala do poroda. Do 7. meseca sem se normalno gibala in nasploh je bilo vse ok, potem pa sem imela 2x neke lažne popadke in sem morala do poroda več ali manj ležati.

Močno držim pesti da je z tvojima srčkoma vse ok in da bo pregled to samo potrdil!Vem da te je strah…tudi mene je bilo večkrat česa strah in sem razmisljala samo o tem, da bi bila zdrava in da bi bilo vse vredu…ampak razmisljaj pozitivno, vedro in optimistično…ker vedno bolj sem prepricana da nas in nase misli malcki dobro obcutijo in se nanje odzivajo ze ko so se v trebusckih.
SREČNO in javi se kaj! Ce imas se kakšno vprašanje pa kar piši…ti bom poslala tudi moj email pa lahko kontaktirava tudi preko njega.tudi jaz se še v marsičem “iščem” in vsak dan odkrivam nove stvari “dvojčkanja” 🙂

ps: Še to: mi se še zmeraj lepo dojimo…opustili smo tudi tisti večerni dodatek adaptiranega mleka in se zdaj izključno dojimo in lepo teče.
Danes imamo tehtanje in bomo videli kako nam gre.Mislim da ok, ker sta malčka že prava debeluščka:)

pozdravček, nika

Pozdravljena Karmen in vsi starši dvojčkov,

tudi sama imam tri mesece stari dvojčici, ki ju (po prestanih prvih začetnih težavah) izključno dojim. Ob tromesečnem pregledu pri pediatru pa je le-ta ugotovil, da morda malo prepočasi napredujeta na teži (ob rojstvu 12.11. 2990/2640, 30.12. 4100/3775, kar je bilo v redu, in 12.2. 5140/4650, kar naj bi bilo ravno na spodnji meji, predvsem za lažjo dvojčico skoraj premalo. Imamo cca 6-7 podojev, za podoje se prebujata sami na 3-4 ure, ponoči se dojimo 1x, pleničke imata obe skoraj vedno polni ali vsaj polulani, blato je lepo zlato-rumeno, deklici izgledata zadovoljni in predvsem lažja dvojčica ima že kar dolga obdobja budnosti, ko zadovoljno (brez joka) spoznava svet okoli sebe. Po preplahu s težo sem si nekaj večerov zapored izbrizgala svoje mleko (cca 160ml) in ga ponudila po podoju ‘lačnima’ dvojčicama, ki sta se mi preko stekleničke običajno samo smejali ali pa celo polivali moje že popito mleko pri prsih. Stekleničko sta sicer zagrabili, naredili požirek ali dva, večjega interesa pa nista pokazali.Torej, po moje, ni razloga za preplah – razen napredovanja teže.
1.
Zato me zanima, če obstajajo kakšna okvirna priporočila, za koliko naj bi se redili dvojčki (kot velja npr. za enojčke cca 150g/teden)? Ali veljajo ista priporočila tudi za dvojčke ali se dovoljuje kakšno odstopanje (saj gre običajno za težji začetek in tudi kasneje se hrana vendarle deli na dva).
2.
Pri shranjevanju mleka v hladilniku sem opazila, da mleko spremeni okus. Mleko shranjujem v hladilniku največ 24 ur (zvečer iztisnjeno ponudim naslenji dan), vendar od sladkega iztisnjenega preide v zelo grenko naslednji dan. Ali je to morda posledica nepravilnega shranjevanja in tresenja mleka (za higieno in sterilizacijo je poskrbljeno), saj mleko shranim v večji steklenički in ga pred dodajanjem del prelijem v ustrezno stekleničko in pred tem pretresem, da se ‘smetana’ z vrha enakomerno porazdeli, ali je še kaj drugega posredi. V eni steklenički shranjujem samo mleko enega izbrizgavanja. Jasno, tisto grenko mleko dvojčici niti ne poskusita…
3.
Ali je možno, da je tudi moje mleko bolj ali manj kalorično glede na hrano, ki jo zaužijem?

Najlepša hvala za odgovore.

Lep pozdrav, Mojca.

Draga Mojca,
ker je tole sporočilo že zelo daleč nazaj, ga bom skopirala tudi na vrh foruma, da bo zagotovo prebrano.

Dvojne čestitke za dvojčici in za uspešno dojenje!

Najprej surove številke:
Malce sem preračunala teži vaših deklic: v treh mesecih je ena pridobila 2010 gramov, druga pa 2150. Ne vem pa, ali ste zapisali NAJNIŽJO težo po porodu ali porodno težo. Ker se pridobivanje teže vedno računa od najnižje poporodne teže.

Vaši deklici sta pridobili v 15 tednih povprečno po 134g in 143g na teden, kar je popolnoma v redu. NAJNIŽJA pridobljena teža na teden znaša namreč 110-115g! Torej je teža vaših dojenčic bistveno višja od tiste, ki bi bila vzrok za preplah. Pridobitev 150g-180g na teden je POVPREČNO pridobivanje teže. Popolnoma jasno je, da nekateri otroci dobivajo manj, drugi pa več. Povprečje pa je narejeno tako na dojenih kot zalivanih otrocih. Nekateri zdravniki uporabljajo ločene tabele za dojene in za zalivane otroke.

Pravite, da deklici polnita pleničke, sta živahni in dejavni, rasteta tudi v dolžino? Dodatek zavračata? Torej je vse v redu. Ali sta bili tudi nedonošeni?

Posebnih priporočilih za napredek dvojčkov ne poznamo. V prvih treh mesecih mora biti minimalno pridobivanje teže na teden 110-115g. Med tretjim in šestim mesecem najmanj 80g in po šestem mesecu najmanj 50g na teden.

O shranjevanju materinega mleka:
Mleko shranjujete pravilno. Spremenjen okus? Hm, morda deklici ne zavračata mleka samega ampak zavračata hranjenje po steklenički? Ali pa sta siti in ne potrebujeta dodatka? Smetana na vrhu je popolnoma normalna, včasih ko kravjega mleka še niso homogenizirali smo opažali podobno, se še spomnite? Mleko pred uporabo pogrejte v steklenički, le pod toplo, tekočo vodo in ob tem stekleničko le RAHLO stresajte. kako imate mleko zaprto v hladilniku?

Kaloričnost mleka odvisna od vaše prehrane?

Nekaj je popolnoma res: mati dvočkov mora proizvesti dvakrat več mleka, zato potrebuje višji dnevni kalorijski vnos hrane. Matere enojčkov potrebujejo dodatnih 500 kCal dnevno, matere dvočkov pa 750-800 kCal dnevno.

No, v naših krajih je žal še precej močno zasidran mit, neresnica o kakovosti materinega mleka. Ne boste verjeli, kako pogosto slišim, da mamica ni dojila, ker da je bilo njeno mleko slabo, vodeno, nekakovostno, itd… Tudi moji pogovori z mamicami ki imajo težave pri dojenju, se velikorat sučejo okoli skrbi za kakovost materinega mleka.

Prepričano in trdno trdim, da je materino mleko (razen v res zelo zelo redkih primerih, npr. anoreksični materi ali zaradi kakšnih hudih bolezenskih stanj) VEDNO prilagojeno vašemu dojenčku in vedno dovolj kakovostno! Tudi če kakšen dan ne jeste in pijete dovolj, brez skrbi, telo pač črpa iz materinih zalog, ki jih je za to namensko ustvarilo v času nosečnosti.

Človeško mleko vsebuje razmerje potrebnih snovi, ki je najbolj primerno za vašega dojenčka in se tekom in starosti rasti otroka spreminja. Rudninske snovi in vitamini iz materinega mleka se v otrokovem telesu vsrkajo z največjim izkoristkom.

Kakovost in sestava mleka se prilagajata iz dneva v dan, iz tedna v teden. Sestava mleka se prilagaja otrokovemu povpraševanju. Če se otrok manj doji, se v naslednjih dneh tvori manj mleka in količina protiteles v njem se močno poviša (če je dojenček bolan in se manj doji) in obratno, če se dojenček doji več, se količina mleka poveča in sestava temu ustrezno prilagodi.

Človeško mleko se spreminja tudi tekom podoja samega. Na začetku priteče t.i. prednje mleko, ki je namenjeno odžejanju otroka in preskrbi s tekočino, nato priteče t.i. zadnje mleko, ki je kalorijsko bogatejše, ima več maščob, beljakovin,, itd… in je namenjeno temu, da se dojenček nasiti.

Prijazen pozdrav! Karmen Mlinar, svetovalka za dojenje pri La Leche League International <http://www.dojenje.net>

New Report

Close