Najdi forum

dojenje- alergije

Pozdravljena!

Pozdravljam novi forum Dojenje, ker bodo stvari bolj pregledne!
Ker vem, da imaš tudi ti otroka alergika se obračam nate. Ugotovili smo, da je naš 3,5 mesečni Jakob na nekaj alergičen (sluzavo zeleno blato, napenjanje, spuščaji na koži, nabiranje sluzi v zgornjih dihalih). Je polno dojen.
Ne vem kje se naj stvari lotim. Kaj naj neham najprej jesti? Razmišljala sem, da bi začela pri mleku in mlečnih izdelkih. Po kolikšnem času je viden učinek?
Ker ima moževa sestrična celiakijo, sem pomislila tudi na to. Ne vem, če gluten lahko pride preko materinega mleka k otroku.
Vesela bom vsakega nasveta kako se naj stvari lotim.
Hvala za tvoj trud!

Ivana

Draga Ivana,
predno začnete z dieto ali kakorkoli ukrepate, se posvetujte z otrokovim pediatrom, ki vas bo po potrebi verjetno napotil na dodatne preiskave k specialistu alergologu ali gastroenterologu. Vsa hrana, ko jo zaužije mati se izloči tudi v materino mleko. Hrana, ki jo zaužije mati pride v kri takoj, ko se absorbira vanjo preko črevesja. Materino mleko se tvori iz krvi. Koncentracija molekul zaužite hrane je v krvi največja 5 do 10 minut po zaužitju in nato počasi upada. Zaužita hrana se nato izloča iz telesa zelo različno (to je cela kemija), največ dva do tri tedne… Če boste šli na dieto, lahko realno izboljšane rezultate pričakujete v naslednjih dveh tednih. Neka splošna dieta ne obstaja, o tem se morate prej posvetovati z otrokovim zdravnikom.

V pomoč so vam lahko tudi moje izkušnje z alergijami, na straneh:
http://med.over.net/za_bolnike/bolezni_clanki/alergije/

Pozdravljeni!
Ali je možno, da se alegije odražajo tudi s krvjo v blatu? Hčerka je stara 3 mesece, se veliko napenja, blato je sicer naravne barve (včasih malo sluzavo in zelenkasto), izloča na dva dni, v blatu pa so včasih nitke, včasih pa deluje sveže, zato pediater pravi, da je to od napenjanja. Kakšne so vaše izkušnje?
Hvala za odgovor.
Gea

Draga Gea,
izkušnje s krvjo v blatu sama nimam. Moji hčerki so se alergioje kazale kot atopični dermatitis, dihalnimi težavami in z anafilaktičnimi reakcijami. Poudarjam, da nisem zdravnica, zato je v takem primeru najbolje, da se z vprašanji obrnete na otrokovega pediatra.

Pozdravljena!

Vaš forum mi je priporočila ga.Špelca Morojna, na katero sem se sprva obrnila s svojimi vprašanji.
Sem mamica trimesečnega sinka, ki ga na moje veliko veselje in sinkovo zadovoljstvo, še vedno polno dojim. Imava pa drugo težavo, zaradi katere se mi zastavljajo vprašanja, ki se nanašajo na dojenje. Sinko ima atopijski dermatitis z značilno suho kožo, z dermetitisom pa so verjetno povezane tudi dihalne težave, ki jih ima že kar nekaj časa (kot da bi bil močno prehlajen,zamašen nosek) . Če prav razumem, te kožne spremembe izzove, po vsej verjetnosti hrana, na katero je moj sin alergičen. Alergološki testi na žalost pokažejo zelo malo. Glede na to, da pa sina samo dojim, sem to hrano zaužila jaz. Da bi čim bolj omilila težave, ki jih ima naš fantek, bi rada iz svoje prehrane izločila hrano, ki sproži alergično reakcijo. Zato bi vas prosila, da mi odgovorite na nekaj vprašanj, da bom lahko sama, s sistematskim opazovanjem, svojo prehrano organizirala tako, da bom dojila čim dlje, s čim manjšimi težavami za sina. Zanima me v kolikem času hrana, ki jo zaužije doječa mati, preide oz. vpliva na mleko, ter koliko časa so v mleku še sledi te zaužite hrane? Ali kožna sprememba nastopi takoj, ko otrok zaužije “kontaminirano”mleko? Po kolikem času te spremembe na koži izginejo, če uspem ugotoviti in izločiti hrano, ki sproža te spremembe? Ali bo mleko še vedno dovolj kvalitetno za razvoj otroka, če bo moja prehrana postala enostranska? Katera živila še posebno vplivajo na kvaliteto mleka, oz. so nujno potrebna za uspešno dojenje? Kaj lahko storim, da sinku olajšam težave z dihanjem?

Že vnaprej se vam zahvaljujem za odgovor, saj mi bo vsaka informacija zelo prav prišla.

lp,
Maruša

Draga Maruša,
žal mi je, da se soočate z alergijami pri vašem sinku. Prosim, upoštevajte, da nisem zdravnica in strokovnjakinja za prehrano, sem le mati, ki ima z alergijami veliko izkušenj. Večino odgovorov na vaša vprašanja boste našli tudi na straneh:
http://med.over.net/za_bolnike/bolezni_clanki/alergije/. Svetujem vam, da se pred spremembo načina prehrane posvetujete s svojim in otrokovim zdravnikom. Ne uvajajte drastičnih sprememb v prehrani brez predhodnega posveta z zdravnikom!

Alergija je nenormalna občutljivost za telesu tuje snovi. Alergiki kažejo bolezenska znamenja, če so tem snovem izpostavljeni ali pridejo v stik z njimi. Zdravi ljudje ne kažejo nobenih znamenj v stiku s podobnimi snovmi. Pri alergikih se razvije posebna oblika protiteles, imunoglobulini E (IgE), ki se sproščajo ob bolezenskem odzivu telesa na snovi iz okolja. Reakcije na alergen so različne. Kažejo se kot alergijski nahod, alergijska astma, koprivnica, atopijski dermatitis ali kot alergijski kontaktni ekcem ter prebavne težave.

Atopija je dedno pogojena nagnjenost k pripravljenosti kože in sluznic, ki bolezensko, pretirano nenormalno reagirajo na snovi iz okolja brez predhodne senzibilizacije. Poznamo tri različne atopijske bolezni:
– atopijski konstitucionalni nevrodermitis,
– alergijska astma in
– alergijski nahod.

Sedaj pa naravnost k odgovorm na vaša vprašanja:
1- Da, sistematsko opazovanje zaužitih živil. Svetujem vam, da si vsakodnevno pišete dnevnik, kaj ste zaužili in otrokovo stanje kože ali morebitne reakcije in zdravila, ki jih trenutno jemlje. V dveh do treh tednih boste tako dobili že precej jasno sliko, katera zaužita hrana povzroča reakcije pri otrocih. Žal pa ta metoda ni popolnoma zanesljiva, saj je možno, da otrok ni alergičen samo na hrano, ampak je lahko alergičen na snovi v okolici (najpogostejši so cvetni prah, lateks, pršice,…) ali na kombinacije le teh (npr. določen cvetni prah se kombinira z določeno zaužito hrano, posamezno ne povzroča težav, v kombinaciji pa) zato je to dedektivsko delo zelo naporno in včasih ne prinese želenih rezultatov.
2. Hrana, ki jo zaužije mati preide v kri takoj, ko se absorbira v črevesju. Materino mleko se “dela” iz krvi, zato so molekule zaužitih živil tudi takoj v materinem mleku. Seveda so možne takojšnje reakcije ali pa kasnejše, pravila ni. Možno je tudi, da otrok na zaužito živilo nekajkrat sploh ne reagira, nato pa npr. četrtič izzove zelo burno reakcijo.
3. Sledi zaužite hrane se “čistijo” iz telesa različno, odvisno od hranila in presnove. Snovi se povprečno izločijo iz organizma matere v dveh do treh tednih. Zato je dobro, da alergiki pri hrani “kolobarijo”, tako da določeno živilo uživajo nekaj dni, nato pa imajo vmes nekajtedenski premor, in lahko dobimo dokaj jasno sliko.
4. Po kolikem času spremembe na koži izginejo – to je zelo različno, saj ni nujno, da je vzrok alergiji le zaužita hrana. Odvisno je tudi od otrokove presnove, burnosti reakcije, in stanja ranjenosti kože, itd… Ampak nekje iz mojih izkušenj je lahko to en sam dan ali pa tudi štirinajst dni.
5. Živila, ki jih uživa mati kratkoročno ne vplivajo na kakovost mleka. Če mati določenih živil in hranil ne uživa, jih telo črpa iz materinih zalog, ki jih je zato materino telo ustvarilo v nosečnosti. Če boste zamenjali določena živila z drugimi, enakovrednejšimi ali celo bolj kakovostnimi, potem primanjkljaja ne bo. Veliko receptov za pripravo jedi je na mojih straneh, katere povezavo sem navedla že zgoraj. Res je, da lahko ob strogi dietni prehrani mati zelo shujša, toda če bo pazila na pravilen vnos hranil, ne bo nič hudega. Seveda pa je pomembno, da se pred vsako dieto posvetujete z otrokovim zdravnikom ali specialistom alergologom.
6. Težave z dihanjem olajšajte tako, da iz svoje okolice popolnoma izločite lovilce prahu: tapisone, preproge, zavese, volneno posteljnino, lončnice, domače živali,… Posteljo, v kateri spi otrok imejte preko dneva odgrnjeno, da se prezrači, prostor, kjer spite naj bo hladnejši (toplota namreč poslabša srbenje kože) in dobro prezračen (ve kratkotrajnih zračenj). Na teletekstu ali internetu spremljajte stanje cvetnega prahu v zraku in ne prezračujte prostroov preveč takrat, kadar so vrednosti visoke. Če imate v stanovanju zelo suh zrak, poskrbite za vlaženje zraka. Ne sprehajajte se z otrokom zunaj, kadar so vrednosti cvetnega prahu visoke. Pomaga tudi redno čiščenje noska s fiziološko raztopino.

Vsekakor se posvetujte z otrokovim pediatrom, speecialistom alergologom ali dietetičarko na Pediatrični kliniki!

Pozdravljena,

tudi moj otrok, star 4 mesece, polno dojen, je na nekaj alergičen, pa ne vemo na kaj. Že več kot en mesec ne uživam po nasvetu gastroenterologa mlečnih beljakovin (sama sem bila kot dojenček alergična na KM), pa ima mali še vedno sluz v blatu. Res je, da sem v tem času pojedla ne vede tudi nekaj hrane, ki je vsebovala mlečne beljakovine. Sedaj se pa strogo že več kot teden dni držim diete, pa ni nič boljše. Dnevno naredim seznam, kaj sem pojedla in kakšno je blato (barva blata, količina, sluz, primesi krvi) ter kolikokrat je mali kakal(kaka po vsakem obroku, blato je vedno sluzasto, barva blata je rumena, včasih tudi zelenkasta, blato je tekoče penasto, občasno so tudi manjše primesi krvi v sluzi). Otrok sicer lepo napreduje. Včasih sem kar malce žalostna, ko ni nič boljše in celo razmišljam, da bi prenehala z dojenjem, kar me še bolj razžalosti.

Kako naprej? kaj naj kot naslednje izločim? Je dovoljeno, da uživam morsko hrano (nekje sem zasledila, da bi tudi to morala črtati s seznama)? Kaj pa govedina in teletina?

Za konec pa še nekaj: pred nekaj dnevi sem govorila s sosedo, ki je svojega sina dojila in to dve leti in je imel v blatu vedno sluz ter občasno tudi primesi krvi. Danes je njen sin star 25 let, zdrav in na nič alergičen. Takrat je seveda zaradi tega šla k pediatru, ki pa ji je rekel, da je to za blato dojenega otroka normalno in, da bo mali imel takšno blato, dokler bo dojen. In res je bilo tako.Mene pa kljub temu skrbi ….

Za tvoj odgovor se ti že v naprej lepo zahvaljujem in ti želim lep dan.

Draga Brigita,
žal mi je, da imate tudi pri vas težave z alergijami. V pomoč so vam lahko tudi moje izkušnje z alergijami, na straneh:

Žal mi je, da ste pri svojem otročku ugotovili alergijo na prehrano. O stopnji alergije in o tem, na kaj je vaš otrok alergičen ne morem presojati, ker nisem zdravnica in strokovnjakinja za prehrano, se boste s svojimi vprašanji vseeno morali obrniti na otrokovega pediatra, tam zahtevajte napotnico za specialista alergologa. Dejstvo je, da je vsako živilo lahko alergeno, pa ne samo to, ljudje smo lahko alergični tudi na snovi v naši okolici: cvetni prah, pršice, lateks, … Zato o tem, na kaj je otrok alergičen lahko natančno dokaže ali ovrže le alergijski test.

Verjamem, da vam je težko, ko ugotavljate, da hrana, ki jo zaužijete vi, škodi vašemu otroku, preko vašega mleka. Toda ali ste pomislili na to, da ni nujno, da je otrok alergičen samo na hrano? Kaj pa če gre za alergijo na snovi v okolici, na cvetni prah, pršice, kontaktne alergije (barvila in pesticide v bombažu, lateks, …)? In ali ste pomislili, da otroček morda ni alergičen samo na mleko in mlečne izdelke?

Tudi pri hrani je tako, da izraz “izločiti mlečne beljakovine” pomeni še veliko več kot le izločiti mleko iz svoje prehrane, na internetu sem našla odlično stran (žal je v angleščini), ki zelo nazorno opisuje alergije pri otrocih:

Še naprej si zapisujte, kaj ste pojedli in kakšni so znaki težav pri otroku in ali je užival predpisana zdravila (antihistaminike). Sčasoma se bo tako oblikoval vozorec hrane (če gre res samo za prehrano), ki povzroča težave in jo boste začasno izločili iz svoje prehrane in ponovno opazovali spremembe. Neka splošna dieta ne obstaja, o tem se prej posvetujte z otrokovim alergologom in pediatrom!

Vsekakor pa je dojenje za alergičnega otroka še pomembnejše, kakor pri zdravih otrocih. Moji deklici je bilo dojenje 13. mesecev edini vir prehrane, sedaj je nadvse zdrava in zadovoljna, navihana štiriletnica, ki ima še vedno strogo dieto, toda naučili smo se živeti s tem.

p.s. tudi pri naši alergični deklici je bilo tako v prvih mesecih njenega življenja. Toda ko sem ugotovila, da ji poleg mleka in jajc, ki smo jih izločili najprej iz prehrane – najbolj škodijo soja, jabolka in pšenični izdelki ter nekateri alergeni iz okolice (drevesni pelodi, cvetni prah, pršica, lateks). Ko smo to hrano izločili z mojega jedilnika, so bile težave 90% manjše, poleg posebnih ukrepov za odstanitev alergenov iz okolice pa lahko rečem, da 98% manjše.

Ob tem kar sem prebrala me kar stisne… Ugotoviti kaj bi naj bilo alergeno pri otroku je po moje prava trnova pot… Mi smo že od začetka izločili mleko in jajca in se je koža v nekaj dneh izboljšala, prav tako ni bilo več krčev itd… A se koža kljub dieti v zadnjega pol leta občasno spet poslabša, pa enostavno ne vem zakaj… Ali je od zadaj alergija na kaj ali ne več ne vem? Da o dobronamernih nasvetih iz okolice ne govorim, pa tudi pri dermatologu( dveh) smo bili, pa pri alergenologu vsak ti pove kaj drugega in na koncu si skrajno zmeden in nesrečen….

Naša deklica ima včasih tako čudovito kožo, brez kakršnekoli praske, izpuščaja, lis, itd. včasih pa se stanje poslabša…

Dobri ste Karmen, da ste ugotovili kaj točno pri vaši hčeri je alergeno…Jaz sem po pol leta diete že čisto nesrečna, saj sicer sedaj tako kritičnega poslabšanja kože kot je bila pri starosti 1 meseca ni bilo, a nasveta naj poskusim en dan z večjim vnosom mlečnih izdelkov (nasvet dermatologa) in bom videla reakcijo, še nisem upoštevala…

Razmišljam, da bi poskusila te dni, a enostavno ne vem…

Upam, da bodo težave naše deklice čim prej izzvenele….

lp, Antea

Pozdravljeni, Antea!

Soočanje z alergijami pri otroku in dieta, ki jo mora imeti mati, sta lahko zelo težka in naporna za vso družino. Želim vam, da bi do težav več ne prihajalo.

Kravje mleko je najpogostejši alergen, zato smo pri njem previdni vse do prvega leta. Pri dietah matere je pa različno. Nekateri dojenčki so celo alergični, pa materam ni treba biti na dieti. Večinoma pa res ne vemo, dokler ne preizkusimo oz. dokler testiranje tega ne potrdi.

Morda vam bo kaj koristilo tudi to branje:

Prehrana alergičnega otroka:
http://med.over.net/klinicne_stroke/porodnistvo/knjiga_alergije/index.php (knjiga Karmen Mlinar)
http://vsi-zdravi.org/index.php?option=com_content&task=view&id=400&Itemid=688 (knjiga Alergije pri otrocih, A- Schmelz, dr. med.)
http://med.over.net/phorum/read.php?f=177&i=30&t=28#reply_30 (forum Zdravilstvo)

Prvi recepti brez nevarnosti alergenih živil: http://med.over.net/klinicne_stroke/porodnistvo/knjiga_alergije/recepti.php#1

Uvajanje KML in mlečnih izdelkov:
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1980556 (priporočilo WHO)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4525605 (kdaj začeti)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4645267 (kako zamenjevati dojenje z obroki)

Alergija na kravje mleko:
http://med.over.net/phorum/read.php?f=94&i=90&t=90 (kratko)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1979205 (7m, daljše)
http://med.over.net/forum5/read.php?46,1572308 (s foruma Pediatrija)

Koliko mleka po koncu dojenja & kje dobiti nemlečni kalcij:
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4586202 (pomen mleka)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1980415 (nemlečni kalcij)

Kaj jesti, ko je mati na dieti:
http://med.over.net/forum5/list.php?94,page=1#msg-4485686 (7m)

Ugotavljanje alergij – testiranja:
http://med.over.net/forum5/read.php?46,1574285,1574295#msg-1574295 (kožni testi)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4625792,4625792 (bioresonanca)

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

Zdravo!

Tudi pri mojem 2 mesečnem sinku so se po obrazku pojavili izpuščaji, ki so bili sprva kot drobni mozoljčki, kasneje pa so prešli v rumenkaste krastice. Dermatologinja nama je dejala, da ima izredno suho kožo in verjetno alergijo na nekaj in nama predpisala 2 kremi (hladilno in eno za zdravljenje). Pogovarjali sva se o moji prehrani, vendar sem že takrat prenehala z mlekom, mlečnimi izdelki, jajci in sojo ter z vsem kar diši po tem. Sem celo dobila spisek kaj lahko jem, ki ga je sestavila dr.Širca Čampa iz Kliničnega centra. Tega se seveda strogo držim, vendar so se mu sedaj ponovno pojavili izpuščaji po obrazku. Sedaj sicer ne vem kaj še storiti. Bom poizkusila izločiti še jabolka, ki naj ne bi bila sporna, in jih bom začela samo v kompotih jest.

Tudi jaz se včasih sprašujem, če ne bi raje kar prenehala dojit, ker je toliko stvari, ki so posledica dojenja. Glede testiranja sinčka na alergije, pa mi je bilo rečeno naj počakam do 6 meseca, ker prej nič ne pokaže.

LP, Ines

Ines, hvala za vašo izkušnjo. Dieta je za mamico lahko včasih hudo težka reč, nekatere pa se brez težav prilagodijo. veliko informacij je mogoče najti tudi na forumu Alergija, morda kako popestriti dieto z novimi živili, ki jih doslej ni bilo na materinem jedilniku. Dieto lahko vzamemo kot napor in žalostno pričakovanje, kdaj se bo mogoče vrniti na stari jedilnik, včasih pa je lahko tudi priložnost za odkrivanje novega načina prehrane.

Najteže je seveda gledati, ko smo na dieti, pa se stanje pri otroku ne izboljšuje oz. so še vedno prisotni simptomi in alergijske reakcije. V tem primeru je treba raziskovati naprej, kaj otroku škoduje.

Ines, če vam dojenje močno kvari kakovost življenja, če se bojite, da boste zaradi dojenja postali slaba mamica svojemu dojenčku, potem je gotovo prav, da razmišljate tudi o prenehanju dojenja.

Če pa tehtate zgolj to, kaj otrok dobi z materinim mlekom in kaj bi dobival s prilagojenim mlekom, potem pa tu pravzaprav v večini primerov ni nobene dileme. Ob prilagojenem mleku so alergične reakcije veliko bolj pogoste, črevesna flora, ki je prva obrambna črta otroka, ni optimalna, sluznice postanejo ob izključitvi materinega mleka še bolj prepustne in “lunknjaste” za vstop drugih alergenov…. Točno na to vprašanje sem pred časom odgovorila tukaj: http://med.over.net/forum5/read.php?94,4326988 (materino ali prilagojeno mleko, alergije).

Dojenje ni brez težav in v izjemnih je primerih mogoče celo to, da je dojenje treba prekiniti, ker ne moremo ugotoviti, kje je vzrok, pri otroku pa so posledice prehude.

Kožni testi so, kot vemo, nezanesljivi. Tudi negativni rezultat je lahko lažno negativen, kot boste našli večkrat zapisano na forumu Pediatrija. Kako je pri bioresonančnem testiranju, pa žal ne vem.

Odločitev o nadaljevanju ali prenehanju dojenja je vedno odvisna od situacije in osebne odločitve. Vedno je prava, če smo tisti, ki se o tem odločamo, z odločitvijo zadovoljni.

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

Zdravo!

Ja, zame je dieta res napor, ker nikoli nisem imela potrebe po dietah in sem vedno lahko jedla kar sem hotela. Sedaj pa je pač tako, da se je zadeva obrnila.
Takoj moram povedat, da si želim čimdlje dojiti, saj dojenje, kljub nekaterim težavam in bolečinam, vzbuja lepe občutke. Sploh ko vidiš kako otročiček zadovoljno prede in godrnja in kako mu očke sijejo, ko je sit. Tega ne bi rada za nič na svetu zamenjala ali celo zamudila.

Problem pri meni je samo ta, da se kljub dieti še vedno pojavljajo izpuščajčki kar me navdaja s čudnim občutkom, ker ne bi rada škodila svojemu otročku. Bomo videli kako bo v prihodnosti. Ne bi pa rada, da morda kakšne moje nepremišljenosti v prihodnosti krojijo življenje mojega sinka. Zato me je strah!

LP, Ines

Pozdravljene,

tudi sama sem mama 7m staremu sinku, ki ima alergijo in posledično AD že od 2.meseca. Na začetku mi niso znali niti povedati, zakaj naj bi to bilo (kao navadno čiščenje kože), prvič sem začela z dieto okrog 4.meseca (brez mleka, jajc, soje, pšenice, konzervansov, jagod,…) in stanje se ni popravilo do pred kratkim!!! Je potrebno vztrajati in vztrajati, nič ne gre čez noč! Pa še danes vsake toliko časa dobi osip po telesu in obrazu, ko ne vem, zakaj, pa pač mine. Za otroka je naboljše, da dobi predvsem mamino neizmerno in brezpogojno ljubezen, in za njega bi naredila vse!!!!Malo pazljivosti pri prehranjevanju ni nič, ko se ti mali nasmeji na vsa usta! Jem ogromno novih stvari(kaše, kvinoja, amarant,..), veliko suhega sadja, domače meso,… tako da niti shujšala nisem, da lahko zagotovim kakvostno mleko. Ni ga čez mamino mleko! Vztrajnost in doslednost- pa bo!
Rade se imejte in imejte rade! Lep večer!

Pozdravljeni!

Trenutno sem drugič noseča (28 tednov) in si močno želim, da bi bila s tem otročkom bolj uspešna pri dojenju kot pri prvem. Zato prosim za kakšen nasvet, spodbudno besedo…

Naj malo opišem kako nama je šlo…Prvo nosečnost sem večinoma preležala, imela sem cerklažo, na koncu se je srečno izteklo, rodila sem 4050g težkega fantka, ki je bil že takoj po porodu navdušen “sesalec”. Že iz porodne sobe sem prišla s krvavimi bradavicami (čeprav je bila zraven babica in sem si mislila, da bo že vedele, da je pristavljanje ok), zaradi katerih je bilo dojenje prva dva tedna boleče. 10. dan po porodu sem med dvema obrokoma, v roku dveh ur pridelala mastitis.

Je bil pa mali kar priden jedec, mogoče preveč zaletav in hlastajoče je zraven požiral še zrak.V prvem mesecu je pridobil malo več kot kilogram. Kmalu so se začeli krči, ki so ga zbudili vedno eno uro po obroku, zvečer je bilo še huje. Občasno je tudi polival.

Pri starosti 6 tednov pa se je začel zelo nemirno dojiti, se odrivati od mene, tudi jokati in to že pa nekaj minutah. Ta jok se je stopnjeval. Pri dveh mesecih sva bila pri pediatrinji, ki ga je po takem obroku stehtala in je rekla, da dovolj popije. na ponovnem pregledu čez en teden pa je ugotovila, da ne pridobiva dovolj na teži, rekla je da bomo še malo počakali. Se je pa ta krčeviti jok med dojenjem nadaljeval in po epizodi dveurnega neutolažljivega joka sva pristala na pediatriji. Tam sem ga ves čas tehtala in je popil dovolj, težo pa je celo začel izgubljati. Vzrok naj bi bile driske zaradi alergije (čeprav testi niso nič pokazali), našli so tudi kri v blatu. Torej je vse kar je pojedel tudi pokakal. Rekli so mi , da med dojenjem joka, ker so takrat krči zaradi sesanja še močnejši. Domov sva odšla z navodilom za mojo dieto brez mleka in jajc, pa še dodatkom Pregomina po dojenju, ki naj bi ga mešala z riževo sluzjo zaradi polivanja. Če bi čas lahko zavrtela nazaj, bi najbrž samo z dieto vsaj dva tedna poskusila, ampak takrat sem si mislila joj, otrok hujša, mora dobiti še stekleničko…Seveda je po steklenički fajn teklo, jaz sem imela vedno manj mleka. Sva pa imela še vedno nekaj težav, ni npr. hotel po steklenički piti v mojem naročju, ampak tako, da je ležel na blazini, to me je še bolj žalostilo, ker sploh nisva več imela tistega stika. Če zdaj pomislim, je bilo najbrž to, da je čutil mojo živčnost, ker sem se že vnaprej bala vsakega obroka, ali bo spet jokal.

Torej polno sva se dojila dva meseca in pol, potem še ob dodatku do petega meseca. Počasi sva uvajala gosto hrano, pri osmem mesecu je bil na provokaciji s KM, potem je dobival aptamil skoraj do drugega leta (na začetku se je spet pojavila kri v blatu). Zdaj ima 2 leti in tri mesece, rad ima jogurte, KM pa niti videti noče. Počasi uvajava tudi jajca (prvi poskusi ob letu in pol – po jajčnih izdelkih driske, po zaužitju jajca zatečene sluznice). Je bil pa veliko bolan, v vrtec je šel za max. 3 dni, kakor se je pojavil smrkav nosek ali kašelj, takoj je sledila visoka vročina. Težave je imel tudi pri vseh cepljenjih. Zdaj se mu pojavlja tudi alergija na cvetni prah.
Žal mi je, da nisva imela tistega najlepšega stika pri dojenju dalj časa. Se mi zdi, da mu to še zdaj manjka,če me npr vidi v spodnjem perilu priteče in se stiska h goli koži. In šele zdaj, ko večinoma sam je, z užitkom je, seveda kar mu je všeč. Sva se pa dooolgo borila pri vseh obrokih, pojedel bi dve žlički in konec.

Moje vprašanje pa je kaj narediti, da bi šlo zdaj v drugo bolje. Sama imam
atopijski dermatitis že iz otroštva in znano je, da imajo zato moji otroci več možnosti za alergije. Zanima me ali bi bilo pametno, da sem že od začetka na dieti in potem počasi vključujem v mojo prehrano npr.mleko in opazujem otroka. Ne bi rada namreč, da pridemo s težavami tako daleč…

Malo na dolgo sem napisala, hvala za vaš čas in dragocene nasvete!
Lep pozdrav!

Živjo, beti25!

Kmalu boste drugič rodili in vas skrbi, da bi imel tudi vaš drugi otroček velike težave s črevesjem in bi se dojenje zaradi kolik in kreganja na dojki ter posledično slabšega dojenja predčasno končalo.

Gotovo ste bili ZELO VESELI, ko ste po težavah v prvi nosečnosti rodili zdravega dojenčka. To je vsekakor najpomembnejše in da se je tudi kasneje, ko je deček imel težave z zdravjem, dobro izšlo. Žal ste se takoj po porodu soočili s krvavimi bradavicami in dojenjem v bolečinah. Uh, te bolečine tudi sama dobro poznam, ker sem jih občutila na svoji koži. Svetovala bi vam, da pred drugim porodom morda poskusite ugotoviti, ali je bil vzrok v pristavljanju. Lahko je bil namreč tudi pri dečku, ki se npr. ni znal dobro prisesati, je morda vihal jeziček, imel prekratek jeziček ipd.. Možno pa je tudi, da je bilo pri vas in otroku vse vredu, a ste med tistimi nekaj mamicami, ki se prvih nekaj dni ali tednov soočijo z bolečimi bradavicami, ker imajo same tako zelo občutljivo kožo (svetla polt, rdečelaske, zelo tanka koža ipd.). Preverite, če še niste, kako naj bi idealno potekalo pristavljanje, da že prej izložite čim več ovir in morda najdete kakšen nov predlog.
Pravilno pristavljanje:
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1983622,1983667#msg-1983667 (daljše)
http://www.lalecheleague.org/FAQ/positioning.html (angl.+fotke)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1983356,1983356#msg-1983356 (video posnetki)

Če bo dojenje tudi tokrat boleče, bodite vztrajni, prosite za pomoč in kar opozarjajte, da nekaj ni vredu. Porodnišnice imajo zaposlene profesionalne laktacijske svetovalce, ki so tam zato, da vam pomagajo prav pri tovrstnih težavah, še preden pride do poškodb bradavic. Kaj pa nega? Ali bi morda lahko v drugo, če bodo take težave, pri negi bradavic še kaj izboljšali? Preberite, kako ste si pomagali in kako bi si morda še lahko.
Nega bradavic & pomoč ob bolečih bradavicah:
http://www.dojenje.net/vprasanja.htm#_7._NEGA_BRADAVIC_1 (napotki)
http://med.over.net/phorum/read.php?f=94&i=2375&t=2349 (izkušnje mamic)

Mastitis je pojav, ki ima lahko več vzrokov. Eden so prenapete dojke, zastajanje mleka v dojkah, a vzrok je lahko tudi preutrujenost, šibkost, šibek imunski sistem. Poskrbite, da bo v vaši prehrani veliko zdravih in vitaminskih živil, lahke hrane, predvsem svežega vitamina C, zelenolistne zelenjave, ki je bogata z minerali, ki jih mati po porodu zelo potrebuje. Ne nasedajte kakšnim dietam v smislu, da bi bilo prepovedano uživati ta živila. Sicer pa o mastitisu ste morda že kaj brali tukaj…
Zamašen mlečni vod in mastitis:
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1978089,1978098#msg-1978098 (članek)
http://www.dojenje.net/vprasanja.htm#_6._NEGA_OB_1 (mastitis – seznam ukrepov)

Pravite, da so se hudi krči začeli okoli 6t, da se je fantek odrival in kregal. Ker ste napisali, da se je odrival, ali ste opazili morda tudi kake znake pojava ekstenzijskega vzorca? Se je vaš fantek hotel veliko nositi pokonci? Je bil morda kaj hiperton? Tudi to se lahko precej vpleta v dojenje. Na to sem pomislila tudi zato, ker opisujete, da ste ga morali hraniti na blazini, ne v naročju… zelo značilno za te težave (hm, morda le ni bila samo vaša živčnost kriva, ampak realna težava otroka). Priporočam vam, da pogledate, kaj se dogaja mamicam včasih prav v tem obdobju. V kombinaciji s kolikami je lahko izjemno težko. Pripenjam pa vam zato, ker je zelo pomembno, da otroka s temi težavami (ki običajno kmalu minejo same) v tem obdobju pravilno nosimo in dvigamo, kako pa boste videli na slikicah.
Ekstenzijski vzorec – otrok je napet, se odriva, krivi, upira:
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4187704,4481382#REPLY (2m)
http://med.over.net/forum5/read.php?46,1590779 (forum Pediatrija)
http://med.over.net/forum5/read.php?11,515970,515970#msg-515970 (izkušnje mamic)

No, vsekakor ste glavni vzrok joka ugotovili, torej alergije (ja testi so lahko lažno negativni) in poškodovana sluznica prebavil. Alergije domujejo v črevesju, to je znano dejstvo. Materino mleko prepleska sluznico prebavil, da alergeni ne morejo vstopati skoznjo v kri. Toda… včasih so tudi v materinem mleku snovi, ki lahko poškodujejo to plast in prehajajo tja, kjer ne bi smele, npr. beljakovine kravjega mleka (in še mnogo drugih alergenov v tem živilu).

Domnevam, da je vsak tok mleka v fantkovo črevesje sprožil nove bolečine in nove kolike, zato mu je vsako dojenje res lahko povzročalo kolike in krizo.

Včasih je mogoče, da mati z dosledno dieto, ki traja 2-3 tedne (toliko časa traja, da se snovi izločijo iz telesa matere in otroka), umiri otroka ali vsaj delno izboljša situacijo. Če je krivec seveda kravje mleko. Kaj pa če ni? Včasih je hudo težko najti, kaj otroku povzroča težave. Vedno tudi ne najdemo. Poznam mamico, ki je pri 7m obupana prekinila dojenje, a drugače ni šlo, saj je šlo z otrokovim črevesjem močno na slabše, alergenov pa niso mogli odkriti. V tem primeru je bilo npr. preneganje dojenja edina možnost, kljub dolgotrajnemu trudi zdravnikov in matere, da bi spreobrnili situacijo v prid otroku in dojenju.

Povsem vas razumem, beti, da nikakor niste mogli dopustiti, da je vaš dojenček dobival premalo hrane. Le katera mamica bi! Ne moreva vedeti, ali bi se stvari obrnile drugače, če bi imeli več pomoči in podpore, če bi še malo vztrajali in dojili ob dieti, zato menim, da si nimate kaj očitati! Dojiti ste in to POLNO. Vaši dojki delujeta dobro, kar je odično izhodišče za v drugo. Zdravstvene razmere so vama prvič žal prehitro pokvarile nadaljevanje dojenja, pa vendar je tako, da je zdravje vašega fantka na prvem mestu.

Še nekaj bi dodala. Razlogi za kolike. Teorij nešteto. Nekatere bolj, druge manj verjetne. Tole verjetno poznate? Kolike: http://med.over.net/phorum/read.php?f=94&i=1510&t=1491 (članek) Nekateri avtorji pa menijo tudi, da bi lahko bil izvor že v nosečnosti, saj ljudje živimo v onesnaženem okolju, jemo hrano, ki ni vedno zdrava in čista, okoli nas je polno toksinov in v nosečnosti vse to prek posteljice dobi tudi plod. Ali se otrok že rodi bolj ali manj obremenjen s temi strupu in so kolike morda tudi način razstrupljanja? Tega ni še nihče dokazal, se mi zdi, a povsem izključiti ne moremo. Nekatere matere imajo strogo dieto, ki pa, resnici na ljubo ne pomaga vedno. Otrok izloča zeleno blato in ima močno obremenjeno črevesje, prek katerega se tujki izločajo.

Materam, ki imajo alergije v družini ali same oz. so že imele otroka s takimi težavami, se pogosto priporoča dieto že v drugi polovici nosečnosti ali vsaj zadnji mesec pred porodom. Premislite, kaj je zdaj na vašem jedilniku in kaj bi bilo tisto, kar boste zagotovo izločili po porodu. In potem to izločite morda že zdaj. Tako boste najlaže delovali preventivno. Kakšnega čiščenja ali razstrupljanja s hrano si v nosečnosti seveda nikakor ne smete privoščiti, ampak pazljivo pa lahko ravnate že zdaj. Posebej pri kravjem mleku in jajcih.

Beti, telesni stik z otrokom pa kar nadoknadite na druge načine!!! Saj dojenje ni edina možnost, še zdaleč ne. Vi se stiskajte z otrokom, lahko se skupaj kopate, lahko zvečer ležete k njemu v posteljo, nekateri otroci imajo zelo veliko potrebo po telesni bližini, dojeni ali ne, in lepo je, če jim jo lahko nudimo. Pa nikar žalovati za dojenjem, ker ste krasna mamica, saj to potrebo otroka opazite in mu ugodite. Pa sebi tudi, kajne.

Kolike in kravje mleko:
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4326988 (materino ali prilagojeno mleko, alergije)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1981613 (učinek kravjega mleka)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4066087 (1m)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4106329 (5m)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1980294 (hudi krči, 4m)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1980394 (hudi krči, 4m – ugotovili razlog)
Kreganje na dojki, zavračanje dojenja, nemirno dojenje – izkušnje:
http://med.over.net/forum5/list.php?94,page=1#msg-4310755 (3t)
http://med.over.net/phorum/read.php?f=94&i=1933&t=1933 (6t)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1984748,1984765#msg-1984765 (1m in 1,5m)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4720236 (6t, 7t, veliko več podojev, kreganje)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4324944 (4m, dojenje samo v spanju)
Morda vas bo zanimalo tudi…
http://med.over.net/forum5/read.php?177,3443073,3443073#msg-3443073
http://med.over.net/forum5/read.php?177,3443161,3443161#msg-3443161
http://med.over.net/forum5/read.php?177,4535891,4535891#msg-4535891

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

Pozdravljeni!

Mi pa imamo zdaj en drug problem.. sumimo namreč alergijo na KML ( krvni in kožni test sta bila negativna) in sem na dieti na jajca in KML. Namreč- nevem kaj naj jem s kruhom.recimo za zajtrk. Prosim za ideje! In kot sem brskala po forumu sem opazila, da tudi sojino mleko ni zaželjeno..ti šment! Lepo prosim za ideje in predloge..

pa LP vsem

Odpravi se v kak večji mercator in boš našla namaze brez KM, rastlinske namaze iz. zelenjavne, paštete od Kodile, potem Poli salama je varna, pa določene od Perutnine Ptuj, pa nekaj od Ave, ostali dodajajo mlečne in jajčne belajkovine v salame, ribe, marmelade, med, pa določeni namazai ala nuela – skratka poglej med dietetiko in beri nalepke, druge potiu NI!

[url=http://lafemmebonita.com][img]http://image.lafemmebonita.com/c/u506550.png[/img][/url] [url=http://lafemmebonita.com][img]http://image.lafemmebonita.com/c/p506563.png[/img][/url]

nadaperko, pozdravljeni!

Pri alergiji na KML in jajca (ki je lahko pristota tudi, če so testi negativni, kar najbrž veste), se mamice sprva kar težko znajdejo, nato pa, kot je napisala Skr bna, nekako najdejo nadomestna živila. Res je zelo pomembno, da bodisi hrano pripravljate doma in točno veste, kaj je v njej, torej iz osnovnih živil, pri nakupih pa ste zelo pozorni na nalepke, da ni jajc in mleka niti v sledovih.

Morda vam bodo pomagale informacije in recepti v knjigi kolegice LLLKarmen, ki je imela zelo alergično dojenčico. Kar je primerno za otroka, ki je je gosto hrano, so seveda tudi živila, ki so primerna za mamico, ki tega otroka doji.

Alergije in prehrana alergičnega otroka:
http://med.over.net/klinicne_stroke/porodnistvo/knjiga_alergije/index.php (knjiga Karmen Mlinar)
http://med.over.net/klinicne_stroke/porodnistvo/knjiga_alergije/recepti.php#1 (prvi recepti brez alergenov)
Alergija na kravje mleko:
http://med.over.net/phorum/read.php?f=94&i=90&t=90 (kratko)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1979205 (7m, daljše)
http://med.over.net/forum5/read.php?46,1572308 (s foruma Pediatrija)

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

New Report

Close