Najdi forum

Spoštovani!

Obračam se na vas, ker resnično ne vem več kako naprej.Moja zgodba je sledeča.S sedanjim partnerjem sva skupaj v izvenzakonski zvezi cca 6 let.Sprva je bilo vse uredu,ljubeč,…potem pa so se začele težave,in sicer najprej se je posluževal le psihičnega nasilja(poniževanja,grožnje,žalitve,očitanja…),potem sčasoma pa je uporabil tudi fizično nasilje-držanje za vrat,klofute okrog glave(v bistvu po obrazu),udarci po telesu,…Za vsa ta dejanja sem bila kriva jaz,moje obnašanje,jezikanje…tako je rekel on,on pa ni bil nikoli za nič kriv,najboljši…Naj zgodbo skrajšam,po treh skupnih letih se nama je rodil prvi otrok,dve leti kasneje še drugi.Že med nosečnostjo kadar je vzkipel sem poslušala kako bi me nalomil če nebi bila noseča,pa da škoda ker je njegov,…To se je dogajalo sprva zelo poredko potem pa vedno bolj pogosto.Tudi po rojstvu se ni kaj dosti spremenilo,le da je tu kričal tudi na bogega otroka,ker je jokal.To se ni dogajalo vsak dan,vendar že enkrat samkrat je zame nedopustno.Zgodba se pri drugem otroku ponovi.Ko mu omenim,da so otroci zelo zaščiteni,da kar dela je psihično nasilje nad njimi(ko jočejo pravi,da jim polomi roke,noge…)se malo zamisli,vendar naslednjič je isto.Je zelo vzkipljiv in pomoje bi rabil strokovno pomoč,vendar boljše, da mu tega niti ne omenim,ker vem kaka bo reakcija.Neprimerno se obnaša tudi do svoje mame,saj ji očita ločitev od očeta in njeno vzgojo v mladosti-ga je tepla in od tu najverjetneje tudi izvira njegovo vedenje.
Sama pri sebi vem kaj bi morala storiti-oditi proč od njega,saj če nisem do zdaj znala ceniti sebe, da bi odšla,moram to storiti zaradi otrok,ker močno dvomim, da se bo spremenil.
Kar me zanima je sledeče:
1.Dodelitev otroka-skupno skrbništvo ne pride v poštev ker ga hočem videvati čimmanj.Ali ima kaj prednosti ker ima službo in stanovanje-živimo namreč pri njem,tako da bi si morala jaz poiskati najemniško stanovanje.Naj še povem da sta otroka majhna( 3 in 1,5 let) in bolj navezana na mamo,pa tudi skrbim večinoma sama za njih-ne pozna ga ne pediatrinja,ne vzgojiteljice v vrtcu,….
2.Stiki-na podlagi česa jih sodišče odredi-kako pogosti bodo.
3.Kako dokazati psihično nasilje in tudi fizično,ker recimo nekih dokazov nimam(posnetki,..),kako ti lahko verjamejo na besedo.
4.Glede na to, da je bilo prisotno nasilje(psihično tudi do otrok),prijavila nisem nikoli(priče imam vendar dvomin da bi se kdo želel izpostaviti) ali je možno,da mu prepovedo stike?

Za odgovore se vam že v naprej lepo zahvaljujem.

Spoštovana!

Mislim, da bi bilo na začetku za vas boljše, če bi se umaknili v varno hišo ali materinski dom. Tam bi bili deležni pomoči in podpore. Ženske, ki so preživljale nasilje, so imele namreč najrazličnejše izkušnje s potekom sodnih postopkov. Včasih je npr. težava, da se jih ne jemlje dovolj resno, ko želijo prijaviti nasilje. Če pa si vseeno bolj želite že takoj na svoje, pa se obrnite vsaj na katero od organizacij za pomoč žrtvam nasilja (Ženska svetovalnica, Društvo za nenasilno komunikacijo, SOS telefon, Zavod EMMA), da ne boste prepuščeni sami sebi v teh težkih postopkih. Svetuje pa se, da ženska, ki preživlja nasilje, to tudi prijavi. To je lažje storiti, ko se ženska že umakne iz nasilja. Kazenska ovadba bo dala težo vašim besedam.

1. Pri odločanju o dodelitvi otrok je bolj pomembno to, kdo dejansko skrbi za otroke, kot to, kdo ima boljše materialne pogoje.
2. Pri stikih pa je pogostost odvisna od primera do primera. O stikih bosta skušala vidva skleniti nek dogovor o tem, kako pogosto, kdaj in na kakšen način se bodo izvajali. Pri tem morata imeti oba pred očmi korist otrok. Če ne bosta uspela skleniti dogovora (niti s pomočjo CSD), bo Sodišče odločilo, glede na zmožnost očeta, da poskrbi za otroka, glede na navezanost otrok nanj, glede na življenjske pogoje pri njem, glede na njegov čas in interes. En primer stikov je recimo: vsak drugi vikend in vsako sredo popoldne.
3. Obrnite se na CSD in na katero od omenjenih nevladnih organizacij, da boste skupaj pripravili varnostni načrt za naprej. Sem prepričana, da vam bodo verjeli.
4. Stiki se prepovejo le v izjemnih primerih, ponavadi v primerih spolnega nasilja. V primerih psihičnega in fizičnega nasilja so se po naših izkušnjah stiki še vedno dovolili, če oče ni več nadaljeval z nasiljem. V primeru nezaupanja očetu, se lahko predlaga stike pod nadzorom.

V primeru kakršnekoli dileme se še oglasite. Želim vam veliko moči, da izpeljete vse potrebne korake za umik iz nasilnega odnosa. Prvi korak pa bi bil torej obisk CSD-ja ali katere od organizacij za pomoč žrtvam nasilja v družini. Lahko jim najprej telefonirate. Če potrebujete kakšen kontakt, povejte. Srečno!

Jana Metelko, dipl.soc.del.

Zavod Pelikan - Karitas Materinski dom 01/366 77 21 [email protected]

Hvala vam za odgovor in imate prav,da bi bila na začetku najboljša varianta varna hiša,vendar kot ste napisali bi res najraje bila že na začetku na svojem,čeprav bi najverjetneje bil prisoten strah,da bi mi še kaj skušal škodovati.Na podlagi česa lahko zahtevaš prepoved približevanja in za koliko časa?Najtežji je prvi korak,proč iz nasilnega območja,ker kot opažam se zadeve samo stopnjujejo.Jaz bi podala prijavo vendar se bojim kasnejših posledic z njegove strani,ker mi že zdaj grozi,da me bo ubil kamorkoli bom šla.Prijavo je potrebno podati na policijo ali na CSD in oni javijo?In kako zgleda to,da on dobi odločbo domov glede prijave s policije,sodišča,…kako je to?in kaj sledi po tem?
Kar se pa zadeva stikov me zanima še to,kako je to pri tako majhnih otrocih…potekajo kot neke vrste srečanja(npr.tako kot ste rekla vsake 14 dni),da otroci ne prespijo vikenda pri očetu in da je mama zraven ali kako,da si znam malo prestavljati.Čeprav vam povem po pravici,da bi najraje videla,da stikov ni,pa ne zaradi tega,da bi otrokom vzela očeta,ker nista navezana nanj,vendar bolj zaradi njegovega obnašanja in njegovih dejanj,ker tak človek si otrok ne zasluži.

Za odgovore se vam lepo zahvaljujem.

Pozdravljena eli11!

Prepoved približevanja se izreče v naslednjih primerih (citiram Zakon – ZPND, 19.člen http://www.uradni-list.si/1/content?id=84974 ): “Sodišče lahko povzročitelju nasilja, ki je žrtev telesno poškodoval, ali ji je prizadejal škodo na zdravju, ali je drugače posegel v njeno dostojanstvo ali druge osebnostne pravice, na predlog žrtve z odločbo prepove… Ukrepe po prejšnjem odstavku lahko sodišče izreče tudi: a) če je povzročitelj nasilja žrtvi grozil, da jo bo poškodoval ali drugače protipravno posegel v njeno dostojanstvo ali druge osebnostne pravice; b) če je povzročitelj nasilja protipravno vstopil v stanovanje, v katerem živi žrtev ali drugače motil njeno mirno posest; c) če povzročitelj nasilja žrtev proti njeni izrecni volji protipravno nadleguje, na primer z zasledovanjem ali uporabo sredstev za komuniciranje na daljavo; d) če povzročitelj nasilja žrtev proti njeni izrecni volji protipravno nadleguje z uporabo oziroma objavljanjem vseh osebnih podatkov žrtve, sodnih spisov in osebnih zapisov na svetovnem medmrežju. (3) Ukrepe po prvem in drugem odstavku tega člena sodišče izreče tudi, če je povzročitelj nasilja dejanje izvršil v stanju prehodne nerazsodnosti, razen če se dokaže, da ni po svoji krivdi prišel v takšno stanje.” In še za koliko časa: “Sodišče časovno omeji trajanje ukrepov iz prvega odstavka tega člena na največ šest mesecev. Žrtev lahko predlaga podaljšanje ukrepa še za največ šest mesecev.”

Pravite, da se bojite njegove reakcije, če boste prijavila nasilje in prav je, da ste previdni. Lahko se za kakšen mesec umaknete v Krizni center. Od tam pa s pomočjo svetovalk uredite prijavo nasilja in prepoved približevanja.

Vašo prijavo nasilja lahko posredujete tudi preko CSD.

Kdaj za prijavo nasilja izve storilec, citiram iz spletne strani Policije http://www.policija.si/index.php/component/content/article/182-kriminaliteta/67759-pogosto-zastavljena-vpraanja: “Za vašo prijavo bo storilec izvedel med policijsko preiskavo, praviloma ob koncu preiskave. Ker bo storilec izvedel zanjo, je zato priporočljivo, da se za vas izdela t. i. varnostni načrt. Lahko vam ga pomagajo izdelati na centru za socialno delo ali pa strokovne delavke nevladnih organizacij.” Takšne nevladne organizacije sem vam navedla v svojem prvem sporočilu. Več informacij o prijavi nasilja in vsem kar ji sledi: http://www.policija.si/index.php/preventiva-/preventiva/67685?lang=

Stiki pa potekajo res različno od primera do primera. Pri majhnih otroci se ponavadi res dogovorijo za stike v obliki srečanj, na katerih je prisotna tudi mati otroka, tako se npr. dobijo za nekaj ur v parku. Če ne bo imel občutka, da mu branite stike, je po mojem mnenju več verjetnosti, da ne bo tako velike zainteresiranosti za stike z njegove strani, glede na to, da pravite, da med njim in otrokoma ni velike navezanosti. Se pa dogaja tudi, da si starš želi stikov z otrokom, ker na ta način pride v stik tudi z bivšim partnerjem/partnerico. Če je to očitno, se je potrebno o tem pogovoriti na CSD. Starš naj se na stikih posveča resnično samo otroku.

Z veseljem vam odgovorim. Želim vam, da zberete dovolj moči in poguma za umik iz nasilnega odnosa. Srečno!

Jana Metelko, dipl.soc.del.

Zavod Pelikan - Karitas Materinski dom 01/366 77 21 [email protected]

Pozdravljeni!

Moram vam povedati,da sem se umaknila stran,zaenkrat k staršem.Bila sem tudi pri zdravniku,kateri je moral po uradni dolžnosti podati prijavo na PP.Sama nasilja nisem prijavila,ker sem rekla da počakam,kako se bo situacija odvijala naprej.Njegova prva reakcija na mojo odločitev je bila grozna,kričanje po tel.,grožnje,…a zaenkrat se ni zgodilo nič.Na CSD pravijo,da bi mogla podati prijavo,ker drugače je vse v zraku.To verjetno mislijo,da potem ne gre vse po postopku kot bi moralo iti-PP,CSD,sodišče,…Prepovedi priobliževanja se mi zdi,da zaenkrat ne rabim in tudi zaradi tega nisem podala prijave.Če bi se stvar zaostrila mi ne bi kazalo druge.Kako je zdaj,ker nisem prijavila nasilja?kot da ga ni bili,čeprav je na določenih inštitucijah zabeleženo(zdravnik,CSD,PP obveščena).Na PP so rekli,da lahko prijavim kadarkoli.Kako bodo zdaj gledali dodelitev otrok,stike?Bodo tudi njega povabili na razgovor na csd in potem?To pomeni,da je zabeleženo,da je izvajalec nasilja,ali ker nisem prijavila to ne velja?

Hvala in lp.

Še to me zanima,sedaj njegovi dohodki ne pridejo več v poštev pri otroškem dodatku,tako da je potrebno tudi tukaj javiti spremembo.kako se dokazuje,če nisi bil poročen in ne živiš več skupaj?ali mogoče na csd pomagajo tudi pri iskanju morebitnega stanovanja oz.kako je z nekim prispevkom,ki ti pomagajo pri plačilu stanovanja.

Spoštovana Eli11!

Čestitam vam za pogum, da ste naredili ta korak in se umiknili od nasilnega partnerja. Pravite, da se za prijavo nasilja sami niste odločili, a je bila prijava storjena s strani vašega zdravnika. Uradne osebe so to res dolžne storiti zaradi zaščite otrok. Pravite, da se vam zdi, da zaenkrat še ne potrebujete ukrepa prepovedi približevanja, a po drugi strani pravite, da je bila njegova reakcija na vaš odhod kar huda. Svetujem vam, da kar prosite za izrek tega ukrepa, saj je dobro, da naredite vse, kar je v vaši moči za zaščito vas in otrok. Ne čakajte, da se bo kaj zgodilo, če lahko že prej poskrbite, da se to prepreči. Vaša dva otroka sta še zelo majhna, zato ju je potrebno obvarovati pred nasiljem. In onadva doživljata nasilje, tudi če ga nista neposredno deležna, ampak sta mu le priča, ko ga vi doživljate. Kot razumem še vedno doživljate nasilje preko telefona… Zamenjajte številko in ne bo več nasilja. Sodelujte pa s CSD-jem, da bodo seznanjeni s situacijo, da vam ne bo mogel (bivši) partner očitati, da mu preprečujete stike ali kaj podobnega. Poleg tega pa vam bodo pomagali narediti varnostni načrt. S stiki pa se lahko počaka, kadar gre za nasilje. Vprašanje je, ali ste dovolj varni pri starših… Ali ste prepričani, da partner ne bo uresničil, katere svojih groženj? Tukaj sta vaša majhna otroka, tukaj so vaši starši, če se že za sebe ne bojite dovolj…

Nasilje je bilo zabeleženo, če je zdravnik podal prijavo na PP in tudi bo upoštevano, ko se bo odločalo o dodelitvi, stikih. A tudi vi ste dolžni vse storiti, da zaščitite sebe in otroke.

Na CSD upoštevajo spremembo okoliščin ponavadi, ko priložite potrdilo, da ste vložili za postopke na sodišču (razveza, dodelitev, stiki, preživnina). Pri iskanju stanovanja CSD težko pomaga. Lahko pa zaprosite za subvencijo najemnine, če greste v podnajemništvo in imate najemno pogodbo.

Srečno!

Jana Metelko, dipl.soc.del.

Zavod Pelikan - Karitas Materinski dom 01/366 77 21 [email protected]

Dobar dan

Živela sem možem 4 let ampak nisem vedla kdo je in kakšan je čovek .Živeli smo pa pri njegovim starsima.Ostala sem noseča,po dve leti najinega življenja. Mož je začel piti in se drogirat to se tak trpela 8 mesec moje nosečnosti takrat me je zvečer in posilil me,sla sam nujno na urgenco in sem ostala 5 dni v bolnišnici.Vso sreco da sem sla takoj ker je že otroko srce žacel hitro udarat.
Ko se je otrok ze rodil delo je tud isto.Jaz sem pač vse skrbela za otroka. Minilo je 2 let in sem spet ostala noseča ze se bila 4mesec nosečnosti.Njegov oce je uspel nagovorit sina da jaz grem na abortus.Točno je tako bilo. Mož me je odpeljal in sem abortirala.Ampak sem hotla vakumski da vidim otroka. Sem vidila in je bla groza nikdar sebi nebom tole oprostila.O tega dneva nic vec nisam govorila. Moz je vedno delo isto.Po enemu mesecu kriminalsti so ga najdl z drogom in so ga takoj zaprli.jaz sem pa rasmiljala da grem stran,ker sem vidla da je vsega konec in da moram iti stran da otrok mi odršča v normalnoj okolini.Takrat je zacel oce od mojega moza zacel me vsake besede mi govrit da me res zaboli.Imela sem enu prijateljico katera mi je pač povedala da grem na socialo vse povedat.Pobrala sem pogum in sla povedat vso resnico in vse kar mi se je dogajalo.Takoj sem dobila da grem v varno na Gorenjsko.Bilo me je resnično povedano strah kako kaj in kje.Ko sem prišla v varno hišo cutila sem se varno res.Otrok se je kar uklopil z drugim otrocima.Pol so spet zacele tezave,oce njegov zacel mi je grozit,ter je isel na socialno na razne nacine poskusil da mi uzamejo otroka,ni dobra mama,skoz je hodila,tepla otroka in dosti stvari se.Svjetovalke iz varne hise su pač vidle da nisem taksna oseba kot je on povedal.Imele so me rad in sem skoz neki okoli hise delala.Ostala sem v varno hišo eno leto,pol sam morala it nekam drugam.Odlocila sem da grem v Ljubljano da najdem stanovanje in zaposlitev.Tole sem naredila najdla sem stanovanje otrok je zacel v vrtac hodit in sem tud slozbo ampak delala sem 2meseca in sem morala napuistit ker sem roko porezala in zdaj cakam da mi roka ozdravi da me sef prijavi in da zacnem delat.Zdaj sem dobila za razvezo in dodelitev otroka.velik strah me je za to velik.nimam službe kar me najveć skrbi.Bojim se da mi nebojo otroka uzeli zaradi tega ker bi res umrla da mi ga uzamejo.Oce je pa se v zaporu in nic preživnine ni placeval za otroka.Njegov oce je pa dobil tud prepoved prebližavanja.A lahko mi poveste neki o temo.Tud sodisce ima mnenje od sociale vse kar se je dogajalo.

Spoštovana Sanela!

Veliko ste že uredili. Razveza je samo še zadnje dejanje v tej vaši nesrečni zgodbi z možem. In nič vas ni treba biti strah razveze ter dodelitve otrok. Sodišče ne bo dodelilo otroka očetu, če je bil povzročitelj nasilja, odvisnik in je celo še v zaporu. Zaposlitev je pomembna, vsaj odvetniki jo zelo poudarjajo, a najbolj pomembno je to, kdo skrbi za otroka, kdo je bolj odgovoren in na koga je otrok bolj navezan. Mislim, da v vašem primeru ne bo nobenega dvoma ali dileme o dodelitvi otroka. Niste ne prva in ne edina mama samohranilka, ki nima zaposlitve. Drugače bi bilo, če bi otroka zlorabljali ali zanemarjali, kar pa mislim, da v vašem primeru ne velja.

Če bi potrebovali podporo glede samih postopkov na Sodišču, pa se obrnite na Zavod Emma: http://zavod-emma.si/programi-pomoci/.

Vso srečo in oglasite se še kaj,

Jana Metelko, dipl.soc.del.

Zavod Pelikan - Karitas Materinski dom 01/366 77 21 [email protected]

New Report

Close