dobre/slabe strani
Draga Tanjuska!
Morfij je dobil ime po grškem bogu sanj, Morpheusu. Morfij ima številne stranske učinke, vendar uspešno lajša bolečino. Njegova prekomerna in pretirana raba v medicini brez ustreznih indikacij je danes strokovna napaka.
Najbolj nevaren stranski učinek morfija je učinek na dihanje (inhibitorni). Nepomemen učinek na dihanje se doseže tudi z standardnimi dozami morfija. Z višjimi dozami se frekvenca dihanja upočasni, bolnik postane upočasnjen, zenice so zelo majhne. Zato je treba morfij skrbno odmerjati po zdravnikovih navodilih, vselej pa nadzorujemo odziv zenic.
Običajni stranski učinki so slabost in bruhanje, ker morfij stimulira možganski center za bruhanje. Drugi stranski učinki so nezmožnost kašljanja, sedacija ter povzročanje odvisnosti. Ta ne nastopi, kadar z njim krajši čas lajšamo bolečino.
Ker ima morfij učinek tudi na mišice gastrointestinalnega in urinarnega trakta, zmanjša peristaltiko. Zato nastopi zakasnjeno praznjenje želodca, zaprtje in zapora urina.
Morfij lahko povzroča tudi sproščanje histamina, zaradi česar lahko srbi koža in nos, koža lahko tudi pordi. Pade lahko tudi krvni pritisk, včasih se lahko izzove tudi napad astme.
Lepo vas pozdravljam!
Irena