Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Prebavila Urologija divertikel

divertikel

Spoštovani,

stara mama (88) ima že od leta 2007 težave z mehurjem. Takrat je bila pod nujno sprejeta v bolnico zaradi nezmožnosti odvajanja vode. Po vstavljenem katetru so opravili razne preiskave, bolj ginekološke kot urološke. Pri nekem specifičnem pregledu maternice, je prišlo do perforacije le te in sledila je masovna pljučna embolija. Naknadno so naredili UZ mehurja in ugotovili zelo velik divertikel. Ostala je na katetru, ker pa je imela konstantne bolečine so se odločili, da ga vzamejo, vendar takoj ni uspelo. Čez nekaj mesecev so ji naredili cistoskopijo po kateri je dr rekel, da bo lahko brez katetra in takrat je odstranitev res uspela. Sicer je kasneje imela vsa leta pogosta vnetja in odvajala je zelo pogosto ampak kaj hujšega ni bilo. Leta 2009 je bila zopet hospitalizirana vendar so se odločili, da zaradi prebolele embolije in njene starosti divertikla ne odstranijo…svetovali so ji naklofen proti bolečinam in konstantno primotren. Leta 2011 je doživela obsežno možgansko kap po kateri si je opomogla nad vsemi pričakovanji, ampak ostala nepokretna in posledično ponovno na katetru. Nekajkrat smo ga s pomočjo patronažnih sester poskušali odstraniti vendar voda ni odtekala. Kljub primotrenu in 1x mesečno Ciprobayu so njene bolečine neznosne…Voda je skoraj ves čas krvava, polna delcev in usedlin, UZ ponovno pokazal velik divertikel in usedline. Napredka po kapi se ne moremo veseliti, ker zaradi bolečin mehurja ne more veliko sedeti, se peljati, ker jo ob premikanju še bolj boli, tudi njen motorični napredek je obstal, ker težko sodeluje pri fizioterapiji, če jo konstantno boli, kateter se od krvavih delcev zamaši nekajkrat na teden…in za nami je že eno leto popolnoma neprespanih noči, ker jo boli. Stanje je za njo in za mojo mamo resnično nevzdržno. Menim, da ji tudi kateter povzroča dodatne bolečine. Zanima me ali je sploh kaj kar lahko naredimo? Zdravniki, ki so jo zdravili pred leti nočejo slišati in reči nič kaj drugega kot, da naj je naklofen. Je to res vse kar lahko naredimo? Zavedam se njenih let ampak to vseeno ne vodi nikamor.

Za odgovor in mnenje se vam najlepše zahvaljujem.

Spoštovani!

Občutek imam, da sem na precej podobno vprašanje že odgovarjal pred kratkim. Poskusimo torej še enkrat.

Glede divertikla – če bi bila gospa vsaj 20 let mlajša bi morda še prišla v poštev inicizija vratu divertikla od znotraj, sama odstranitev divertikla pa je vprašljiva tudi sicer.

Če prav razumem, ima sedaj vstavljen urinski kateter in so težave z ves čas prisotnim vnetnim dogajanjem. Ali ste dosegli, da v 24urah odlijete iz vrečke več kot 1.5 litra urina – najprej je treba poskrbeti za zadostno količino, torej da dovolj pije. Glede hrane – ali uživa dovolj mleka, mlečnih izdelkov in zlasti mesa – te snovi imajo beljakovnie, te žveplene spojine, ki se izločajo v urinu in lahko zmanjšujejo težave z zamašitvijo katetra. Morda se zraven nabavi v tujini še kakšno zdravilo za spremembo pH urina, vendar ima lahko samo po sebi več negativnih učinkov v zvezi s kapjo.
Vrečka se menja na 2-3 dni (ali se vrečka menja dovolj pogosto), kateter pa na 4-6 tednov.

Rešitev – odstranitev katetra je mogoča in celo priporočena, če je gospa v domači oskrbi in ima nekoga, ki bi ji kateter za enkratno uporabo vstavil do 5x dnevno in ji izpraznil mehur. Vsak dan. Priporočamo katetere Easycat podjetja Coloplast – ti so sedaj na naročilnico, če si lahko privoščite pa so še boljši Speedycat istega proizvajalca. Gleda na leta in starost ne bo mogla izvajati čiste intermitentne kateterizacije sama, mogoča pa je s strani negovalca. Tako ima dnevno kateter v mehurju npr. 5x po 2 minuti, kar je dosti manj kot 24 ur. Je pa seveda to potem potrebno redno početi vsak dan, vmes ima plenico. Tovrstna oskrba je mogoča doma, kjer bi bil laični negovalec zelo zainteresiran (več njih, kajti to je potrebno početi npr. 5x dnevno). V domovih za ostarele ali drugi ustanovi to načeloma ni mogoče (razen da bi sami organizirali, kar je praktično neverjetno) in je torej obsojena na kateter.

Antibiotično terapijo ob poslabšanjih že prejema. Ali je smiselna dodatna diagnostika – npr. pregled mehurja – cistoskopija? Glede na stanje, kot ste ga opisali – torej po kapi…, tudi če bi našli vzrok za težave, npr. kamne v mehurju ali tumor mehurja – če je narkoza nemogoča, potem tako ali tako ni moč nič napraviti, vsak posega pa ima lahko neželene učinke. Verjetno je v vsakem primeru sposobna za cistoskopijo (se pravi pregled mehurja brez narkoze – čeprav tudi pri tem posegu lahko pride do hude poškodbe mehurja!), to je mogoče opraviti in oceniti, ali je v mehurju kaj, kar bi se dalo narediti, čeprav so verjetno možnosti za to majhne.

Lepo pozdravljeni! Urološko svetovanje – Center UROL

Lepo pozdravljeni! Urološko svetovanje - [url=http://centerurol.de]CenterUROL[/url]

Spoštovani,

za odgovor se vam najlepše zahvaljujem, bi pa vprašala še nekaj. Med vašimi odgovori sem zasledila, da omenjate izpiranje mehurja in, da lahko to počno patronažne sestre ob menjavi katetra. Pri nas tega še niso naredile. Bi to kaj pripomoglo k manj pogostim vnetjem in, da bi bilo manj usedlin? Je smiselno prositi patronažno, da to vsakič naredi?

Hvala še enkrat.

Spoštovani!

Za izpiranje potrebuješ sterilno fiziološko raztopino in ustrezno cca. 60 brizgalko z ustreznim nastavkom. Tega pa navadno nimaš na terenu. Seveda bi bilo idealno, da se to opravi ob menjavi katetra, še bolj pomembno pa je, da do problemov, ki bi to zahtevali sploh ne pride. Zato pa: dovolj tekočine (2 l urina dnevno), vitamin C, meso…

Kateter je pač tujek. Varianta je poskušati nabaviti dražje katetre z oblogami, ki bi povzročali manj zamašitev, še bolje pa kateterizacija s strani laika – svojca nekajkrat dnevno in vmes plenice ter tako brez stalnega katetra. Če pa že kateter, pa s hrano in tekočino doseči, da bo se mašenje katetra čimbolj zmanjšalo.

Lepo pozdravljeni!

Lepo pozdravljeni! Urološko svetovanje - [url=http://centerurol.de]CenterUROL[/url]

New Report

Close