Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Kronična bolečina – fibromialgija DIETA ZA FIBROMIALGIJO

DIETA ZA FIBROMIALGIJO

Zanimivo, da so dovoljeni ovseni kosmiči. Brala sem izsledke neke raziskave, kjer so otrokom s celiakijo eno leto dajali ovsene kosmiče, pa se jim stanje ni poslabšalo.
Ali je na forumu kdo s celiakijo? Zanimajo me vaše izkušnje.
Nikjer tudi nisem zasledila,da naj bi si meril utrip pred in po zaužiti hrani. Jaz ravno po tem vem, da gre za alergijo. Po glutenu ali ojačevalcu okusa mi utrip nabije na 100 do 120. Moj sin pa ima samo močnejši utrip. Čuti ga po celem telesu.

Emina

Emina, s temle si mi dala nekaj snovi za razmišljanje, hvala :-). Take izrazite reakcije na katerokoli hrano jaz nisem nikoli imela. Zanimivo.

Kar pa se tiče ovsa, dr. Myhill piše, da vsebuje tako malo glutena, da celo združenje za celiakijo vseeno priporoča uživanje svojim članom: http://drmyhill.co.uk/wiki/Healthy_eating_-_why_grains_are_such_a_problem. Zato so torej meni piškoti iz sezamovih, bučnih semen, ovsa, rozin in medu škodili manj kot sem pričakovala. Samo toliko, kot mi škoduje sladko.

Pozdravljene,veliko zanimivega ste napisale ,pa me zanima če vse to velja tudi za otroka?Imamo namreč 12 letnico z FM.(Lahko si preberete pod:FM stranski učinki cepljenja HPV,in pa pod:Kako pomagati otroku sFibromijalgijo).Prosim za kakršnokoli pomoč.
Suzana

Suzana, pri otrocih kar se prehrane tiče, ni nič drugače. Vsi potrebujemo čim bolj raznoliko hrano, čim bogatejšo z vitamini in minerali in čim manj obremenjeno s toksini, kot so pesticidi, insekticidi, konzervansi … Čim manj predelano hrano je treba torej jesti. Sladkorja ne potrebujemo. Vsakič, ko berem, da je celo v paketih pomoči, se zgrozim. Mar bi ljudem dali kaj drugega. Jaz sladkorja že več kot desetletje nisem kupila. Že tako se mu ni mogoče povsem izogniti, če si res ne pripravljaš vse hrane sam iz povsem osnovnih živil. Izogibati se je treba nihanjem sladkorja, ker ima večina kronično utrujenih oslabele nadledvičnice, po možnosti še kakšne druge žleze, ki tudi vplivajo na glukozo. Zato tudi kava škoduje, iz nadledvičnic namreč iztisne še zadnje zaloge kortizola, potem je pa hudo, dokler telo tega primanjkljaja ne nadomesti.
Človek je najbolj prilagojen na takšno hrano, kakršno je jedel dokler je bil lovec in nabiralec, zato se tako veliko ljudi dobro odziva na t. i. paleolitsko prehrano. Slovenčku ni treba glodati tuje superhrane, tudi domače borovnice so recimo superživilo, če že želimo uporabljati popularne izraze. Prav tako ni treba grizljati japonskih alg in podobnih reči. Domača hrana je povsem primerna, če jo tudi pripravljamo primerno seveda.
Še enkrat pa poudarjam, da ni prav, da katerimkoli navodilom slepo sledimo do potankosti. Vsak ima samosvoj metabolizem in treba je budno spremljati, kaj telesu dobro dene in kaj ne in sporočila resno jemati.

Živimo na deželi tako, da večino hrane pridelamo sami brez strupo. T. obožuje vso zelenjavo, sadje, pijemo predvsem domači čaj in vodo…sladkarij pa ne mara preveč.
Vseeno hvala za priporočila!

LP Suzana

New Report

Close