Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Otorinolaringologija ukrivljeni prekati v nosu

ukrivljeni prekati v nosu

Pozdravljeni…

Zanima me samo ali se bo skozi zivljenje poznalo kaj da sem bil operiran oz kako vpliva to na videz(

Lp

Pozdravljeni,

pri rinoseptoplastiki se izboljšata dihanje skozi nos in videz. To je celovita operacija, ki naslovi hrustančne in kostne strukture v nosu ter jih skladno postavi v sredino, na nekaterih ključnih predelih omogoči boljši pretok zraka (razširi prehode). Cilj je, da se vse sredinske strukture postavijo v sredino in da zagotovimo odlično oporo nosni konici, skladna izravnava struktur, odstranitev motečih (odvečnih) struktur (grbe) in izboljšanje prehodnosti nosu.

Sicer obstaja manjše tveganje, da se videz po rino-septoplastiki spremeni na način, ki vam ni všeč, ali pa da brazgotinjenje poteka na način, ki nekoliko pokvari estetski uspeh operacije. Morate se namreč zavedati, da telo ni kot kip in brazgotinjenje poteka pri vsakemu malo drugače.

Če pa ste imeli v mislih operacijo septoplastika, se v prvi vrsti izboljša dihanje skozi nos. Po dogovoru z operaterjem se lahko tehnika operacije prilagodi, da se izboljšajo tudi nekatere zunanje posebnosti / lastnosti nosu. Vendar ne vse.

Lp,

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

Spoštovani!

Zanima me če se pri operaciji  spremeni oblika nosa, ali le ta ostane enake oblike?

Najlepša hvala za odgovor!

Pozdravljeni.
Stara sem 35 let, imam ukrivljen pretin v desno , na desno nosnico precej težko diham, smrkljev skorajda nimam, stalno pa čutim neko sluz zadaj za nosom. Zaradi tega ponoči ne spim, se prebujam in si dajem v nos tazlične dekongestivne kapljice iz lekarne. Kupuje mi jih bratranec v Beogradu, saj so tam cenejše. Rada bi še kakšno mnenje. Kako naj neham s kapljicami, saj sem zapravila pravcato premoženje, lahko bi že odpotovala na Florido za ta denar.

Iskrena hvala.

Pozdravljeni,

to z dekongestivnimi kapljicami  ni samo veliko zapravljanje denarja, gre za odvsinost sluznice od teh preparatov, saj pride do zadebelitve žil, pomnožitve receptorjev v žilnih stenah, pikčastih krvavitev, otekline.

Žal pa ni druge rešitve, kot da se odločite in sami popolnoma prekinete s temi kapljicami / pršili.

Pri tem vam lahko pomagamo rinokirurgi z operacijo – izravnavo nsonega pretina, septoplastiko in hkrati radiofrekvenčno (RF) mukotomijo (skrčitvijo) spodnjih nsonih školjk, to je z minimlano invazivnim posegom Nekaj dni po psegu se nos začne odpirati in ta proces traja še več tednov.

LAhko pa se najprej odločite samo za RF mukotomijo, kajti s pomočjo RF je uspelo že mnogim, da so popšolnomna prenehali z dekongestivi.

Mogoče je zdaj čas, da uspe tudi vam.

Lp,

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

Spoštovani,

javljam se po 7 dni po operaciji pod lokalno anastezijo za nosni pretin oz. hrustanec. Ali je normalno, da mi teče tekočina in malo krvi iz nosu?

Lp

Pozdravljeni,

čez 4 leta sem na ORL kliniki v Lj naročena na septoplastiko v splošni anesteziji, po pogovoru z zdravnikom, zaradi težjega dihanja v levi nosnici .
Ker je bil pregled bolj kratek, nisem uspela vprašati vsga kar me zanima, zato bi vas lepo prosila, če mi lahko odgovorite na nekaj vprašanj.

– ali je operacija isti dan kot sprejem v bolnišnico ali se na operacijo še kakšen dan čaka
– težje diham skozi levo nosnico, imam tudi čedalje hujše glavobole
– bolniška po tem posegu je 14 dni od operacije ali je priporočljivo dalj časa in na koliko časa so kontrole

Za odgovore se vam že vnaprej zahvaljujem

Pozdravljeni,

prilagam odgovore:

– ali je operacija isti dan kot sprejem v bolnišnico ali se na operacijo še kakšen dan čaka – če sprašujete za UKC Ljubljana, je oboje možno, od operacije an isti dan do čakanja na začasnem odpustu doma tudi do 7 dni
– težje diham skozi levo nosnico, imam tudi čedalje hujše glavobole – očitno imate v levi nosnici ostro izbočenje – kristo in spino, posledično pa kontaktne točke na sluznici,ki preko vzdraženja živčnih končičev V. možganskega živca sprožijo rinogene obrazne bolečine
– bolniška po tem posegu je 14 dni od operacije ali je priporočljivo dalj časa in na koliko časa so kontrole – 14 dni je dovolj bolniške. Razpored kontrol pa je odvisen od obsega operacije in navad operaterja.

Sama naročim svoje bolnike ne prvo kontrolo po operaciji po 7 dneh za odstranitev kožnih šivov,  nato pa  čez 2 meseca.

Lp,

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

Spoštovani!

Danes sem v UKC Ljubljana prejel datum za operacijo izrazite deformacije v nosu ki pritiska na školjko, rekel je, da praviloma vse pod lokalno naredijo..
Sprašujem ali mi pripada splošna anastezija pri posegu, saj me je strah??

Hvala lepa!

S spoštovanjem!

Pozdravljnei,

operacija septoplastika se izvaja tako v lokalni, kot tudi v splošni anestetziji. Ob naročilu na operacijo se morate že odločiti za vrsto anestezije, saj so vrste različno dolge. Če bi želeli zamenjati lokalno za splošno, prav tako čim prej sporočite v ustanovo, kjer ste se prijavili za op.

V vašem primeru – navajate kristo, bi bilo najbolje, da se opravi endoskopska septoplstika – samo odstranitev kriste, ostaliu predeli pretina pa se ne poškodujejo.

Poleg tega praviloma ob septoplastiki opravimo še radiofrekvenčno mukotomijo spidnjih nosnih školjk, saj še le na ta način pridobimo dodaten prostor v nosu za dihanje.

Lp,

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

Zdravo,

Stara sem 17 let in moj nos ni cisto raven, z dihanjem pa nimam problemov, zelo pogosto pa mi iz nosu lije kri.
Ali je to ovira za operacijo nosu?

Lp

Pozdravljeni,

krvavitve iz nosu niso ovira za operacijo rinospetoplastika. Nasprostno, pogosto se krvavitve po operaciji celo izboljšajo.

Lp,

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

Pozdravljeni,

zanima me v zvezi z nosnim prekatom  to ali je deviacija prekata povezana tudi z isušenostjo nosne sluznice in konstantno nabiranje nekakšnih hrast, ki pa so vse višje in višje. Danes me je začelo izedno skrbeti, da vsa zadeva le ni morda tako nedolžna in večletno ponavljajoče krvavitve, ki so posledica odstranjevanja teh hrast prav gotovo ne more biti dobro. Isušenost me zelo moti in dihanje je zelo oteženo, čeprav sem se tudi jaz tega navadila. Pred leti sem bila na pregledu, zdravnik je dejal da tako zavitega prekata še ni videl in da je zadevo treba ustaviti. vsega skupaj me je strah. Vendar pa me vse bolj in bolj skrbi.
Vlivam si fiziološko raztopino iz ene nosnice v drugo, pa imam občutek da je potem bolje. je operacija nujna ali ne.

hvala tudi za ta odgovor in lep pozdrav,

Andreja

Pozdravljeni,

zamašenost nosu je zagotovo moteča za večino ljudi, poleg krast v nosu so posledice še smrčanje , izsušena sluznica ust in žrela, več kariesa itd.

Razumem pa tudi, da vas skrbi. >Operacija vsekakor ni nujna, zanjo se morate sami odločiti in si jo tudi želeti.

Glede na vaše navedbo zelo močne ukrivljenosti bo verjetno potrebno nosni pretin izravnati s pomočjo presadkov vašega lastnega hrustanca iz posteriornega dela pretina, torej govorim o bolj zahtevni in daljši operaciji, kirurg bo moral delati previdno, da ne poškoduje ravnih delov hrustanca. Vsekakor ne pride v poštev za kirurga začetnika – specializanta in tudi ne za kirurga, ki se ne ukvarja večino svojega časa z nosom (rinokirurgijo). Poleg septoplastike je potrebno, da se opravi še radiofrekvenčna mukotomija spodnjih nosnih školjk.

Lp,

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

Ojla

danes sem bila na pregledu ORL, kjer so mi ugotovili zraščen septum. posledica zloma nosu pred leti. Po tistem dogodku mi je na nosu ostala grbina, moje dihanje pa je oteženo. Zanima me, kakšna operacija me čaka. Stara sem 27 let

Pozdravljeni,

glede na vaš opis je poztrebno izboljšati dihanje skozi nos in še odstraniti grbico, torej operacija za uskladitev dobre funkcije nosu in lepega izgleda. To je rinoseptoplastika. Najlepši nosovi – rezultati so po odprti rinoseptoplastiki, oteklina mahkih delov (konice) pa traja nekaj mesecev več kot pri zaprti rinoseptoplastiki.

Za kaj več informacij pa me lahko obiščete.

Lp,

 

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

Pred kratkim so mi na zdravniškem pregledu ugotovili da imam postrani v nosu. Sama že dlje časa ne diham normalno skozi nos, no če diham čez nos potem mam občutek da me duši. Ampak nekako sem se navadla na to in na zdravniškem nisem omenila, mi je pa zdravnica sama ugotovila. Grem  v Ljubljano v UKC na ORL, da se prijavim za pregled in operacijo. Zanima me kakšen je to postopek in ali je zelo boleč. Imam namreč zelo nizek prag bolečine in že sedaj me stisne v želodcu ko samo pomislim na to. Zdravnik mi je rekel da to delajo tudi pod narkozo in da ostanem en teden v bolnici.

lp

Pozdravljeni,

ljudje smo si sicer res različni, a je za večino ljudi primernejša septoplastika v splošni anesteziji kot v lokalni anesteziji. Pa tudi kirurgu je lažje 🙂

Vaš kirurg se bo odločil, ali vam bo dal tamponado v nos ali ne, koliko časa bi še ostali v bolnišnici – odvisno od bolečin, krvavitve, poteka operacije itd.

Lp,

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

Spoštovani!
Prosim ,če mi lahko poveste kakšna operacija je to in kakšno je okrevanje.Zelo me je strah!
Mene čaka operacija prekatov nosu esaste oblike,levo tudi rastline ,od enem mi bodo odstranili na spodnjem delu levega zadnjega nebnega loka ob tonzili je videti 0,5 cm velik papilomatozni izrastek na peclju.
Me pa še zanima ali se da ta izrstek kako pozdraviti ne da bi me rezali.
Za odgovor se že v naprej najlepše zahvaljujem.
lp Tanja

Pozdravljeni,

operacija septoplastika pomeni, da izravnamo pregrado.Omenjate zarastline v nosu levo, torej stanje po poškodbi in krvavitvi, lahko pričakujemo večktrat prelomljen hrustanec, v sprednjem delu oslabljen. V zadnjem delu je hrustanec močnejši in s tega dela se vzamejo presadki, grafti, potem pa namestijo spredaj za dobro oporo nosni konici (potem je tudi nosna konica lepša, rečemo z lepšo projekcijo, torj rahlo bolj prifrknjena). Za pridobitev dodatnega prostora v nosu pa se še naredi skrčitev, RF mukotomija spodnjih nsonih školjk.

Dihanje skozi nos se na ta način izboljša.

 

Vaš iztrastek je najverjetneje papilom ustnega žrela, ki ga povzročijo HPV virusi (nizkorizični). Dobro ga je odstraniti, enostavno se odreže, ranica je nevidna.

Lp,

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

New Report

Close