dermatoveneroloski problem
Dober dan.
Skoraj ne upam upati, da mi boste znali odgovoriti, a vseeno. Na spolnem organu imam okrog po robovih glavice majhne izrastke, morda bele barve, ki me ne srbijo in ne bolijo, samo motijo me. Poleg tega pa imam tudi ob korenu uda nekaksne podkozne bunkice, ki sicer ne vem, ali so povezane s tistimi zgoraj, ker vmes jih pa ni. Osebni zdravnik mi je predpisal neke protiglivične kreme, vendar je kmalu obupal in sem sel k specialistu, ki mi je tiste izrastke na glavici pomrznil. To je zadostovalo le za nekaj casa, zdaj pa so se mi spet pojavile.
Kaj to sploh je in ali se da tega znebiti? Imam malo neroden obcutek, ce mi je zdravnik specialist le pomrznil tisto, saj mi ni povedal nic kaj konkretnega o tem, nekaj je govoril o nekaksnih zlezah, ki da so morda malce podivjale ali nekaj takega. Star sem 20 let.
Najlepsa hvala,
Janez
Spostovani!
Po eni strani me vedno znova preseneča, kako bolniki na svoja vprašanja ne dobite odgovora niti od svojega zdravnika niti od usmerjenega specialista, po drugi pa to kaže na potrebo po taki strani in me spodbuja k še večjemu poudarku sporazumevanja med zdravnikom in bolnikom, ki ga poučujemo na Katedri za družinsko medicino in na strokovnih srečanjih za naše kolege zdravnike.
Po opisu sodeč gre verjetno za dve različni težavi. Prva bolezen, spremembe okoli glavice, so po vsej verjetnosti bradavice, s strokovnim imenom Condylomata acuminata. Rastejo na vlažnih mestih na spolovilih in okoli zadnjične odprtine. Možen je tudi prenos med sponimi odnosi. Sama bolezen, razen estetskih, ne povzroča drugih težav ali zapletov. Zdravljenje je takšno, kot ste ga bili deležni pri dermatologu – zmrzovanje bradavic. Zavedati pa se moramo, da je koža na spolovilu nekoliko občutlivejša, zato zamrznitev ne more biti tako močna, iz sicer neopaznih ostankov bradavice, kjer se zadržujejo virusi, izraste nova tvorba in je pogosto potrebno postopek še enkrat ali dvakrat ponoviti. Priporočam, da se pri dermatologu prijavite na kontrolni pregled za ponovitev zdravljenja. Vaša bolezen je popolnoma ozdravljiva.
Drugo, kar opisujete, bi lahko bili manjši “turi” (furunkli), še posebej če jih opažate na mestih, kjer izraščajo dlake. Te “bunkice” so vneti lasni mešički, v katerih so bakterije povzročile vnetje. Glede na vašo starost bi bilo to zelo možo, še zalsti, če ste nagnjeni k mozoljavosti (hormonske spremembe). Dokler ne pride do klinično pomembnega vnetja: napetosti nad “bunkico”, bolečine na dotik, posinjele ali pordele kože na mestu sprememb, ali nimate vročine, vam ni potrebno ukreniti drugega, kot da skrbite za redno umivanje z običajnim milom in mlačno vodo. Če pa stanje postane bolj resno, pojdite k svojemu zdravniku, ki se bo glede na stanje odločil za obliko zdravljenja. Včasih (zlasti pri infekciji z vročino) je potreben antibiotik, največkrat pa lokalni obkladki, izrezanje gnojnih sprememb in prevezovanje do zacelitve.
Lep pozdrav!
Janko Kersnik
Lep pozdrav.
Tudi jaz bi potrebovala vaš nasvet, saj sem prebrala pismo 20-letnega Janeza in vaš odgovor, in se mi zdi, da zelo dobro svetujete in razložite stvari. Vendaržal nisem zasledila dovolj podatkov zame, zato Vas naprošam, da, če seveda obstaja možnost, odgovorite še meni, saj bi nujno potrebovala vaš nasvet.
Jaz se s problemom furunklov oz. turov soočam že nekaj let. Prvega mi je zdravnik kar na živo prerezal, da se je ščistil in mi dal kalijev permanganat. Nato so se mi začeli pojavljati še po nogah in kmalu sta se 2 pojavila tudi na roki. Z zdravnico sva jih zdravile na različne načine. Najprej sva povijale ter na te trde bule dajale led oz. alkohol. Nato sva poskusile tudi z amiksiklavom. NAjprej me ni želela poslati, češ, DO 18. LETA BO BOLJE!!! Potem me je (po posredovanju moje sestre!!) poslala na polikliniko, kjer se je celo kirurg, ki me je pregledal, začudil nad tem, da se s to težavo soočam že leto in pol, pa me zdravnica ni nikamor poslala. Zato ji je v izvidu napisal, naj me napoti na Infektološko kliniko ter mi povrh tega še 2 tura “ogabno2 izrezal, tako da imam na roki dva lepa sledova. Na infektološko kliniki niso zasledili bakterije v meni, zato so me poslali domov. Tako se je zdravljenje mojih turov končalo, čeprav problem ni izginil. V lekarni mi je farmacevtka nato svetovala, naj začnem uporabljati ihtiolno mazilo, ki je za nekaj časa pomagalo. Sedaj pa sem začela opažati, da se mi na zadnjici zopet pojavljajo večji in bolj boleči mozolji, ki bi spet lahko bili turi, zato večkrat težko sedim. Pomagam si z ihtiolnim mazilom, vendar ne zaleže več, povita bi mogla biti vedno, da bi sploh kaj prijelo. ko pa se en pozdravi, se naredi drugi. Poleg tega sem zasledila manjše mozolje tudi na nogah, ki pa so že podobni turom in eden od njih je sicer že popolnoma suh, vendar pod kožo čutim trdo zatrdlino, ki bi jo bilo potrebno prerezati, da bi gnoj stekel ven, vendar sama tega ne upam.
Upam, da mi boste znali svetovati, saj so zdravniki obupali nad mojimi turi, sama pa sem nad tem seveda razočarana, saj se noičem celo življenje bojevati z njimi, poleg tega pa, da imam že tako ali tako telo polno strij (pri 18-ih!!!9, nočem še grdih lukenj od turov, katerih je polna že moja “rit”…
Že vnaprej se vam zahvaljujem, pišete mi lahko tudi na [email protected]… Najlepša hvala.
zaspankica Karmen
Spoštovani!
Ne menite se za modre izjave, kaj bi moral kdo narediti. Kot ste ugotovili, se vzroka in absolutno pravilnega zdravljenja ne da najti. Vaša težava je relativno pogosta. Bakterije, ki povzročajo ture, so na naši koži stalno prisotne. V kombinaciji z nekaj več izločanja loja v lojnicah in draženja ob lasnih korenih pa je tur tu.
Če bi bili moja hči, bi vam napisal Diane ali kakšno drugo kontracepcijsko sredstvo, ki nekoliko zmanjša nihanja hormonov in s tem lahko umiri izbruhe turov. Seveda to ni čudežno zdravilo, a ga velja poskusiti.
Ihtiol je namejen temu, da se gnoj zbere in predre ter se s tem ognete rezanju, ki ga kirurgi izvajajo precej na široko, kar povzroča velike brazgotine. Ko opazite bel gnoj, ga lahko sami predrete s sterilno iglo, saj koža nad gnojem ne boli več.
Obkladki različnih oblik hladni pomagajo omejiti vnetj, ko pa se segrejejo imajo enak učinek kot ihtiol.
Upam, da se vam stanje čim prej umiri.
Lep pozdrav!
Janko Kersnik
Izšel je priročnik diagnostične preiskave za vsakdanjo uporabo z navodili za bolnike http://www.drmed.org/novica.php?id=13437. Dobite ga v knjigarnah DZS in MK.
lepo pozdravljeni
tudi jas imam problem ki me zelo zelo moti in hkrati skrbi za kaj gre
pri zdravniku se nisem bila ker mi je nerodno.
na zadnjicni odprtini mi je pred kaki mesecem in pol zrastla manjsa bela bradevica. potem so se zacele kar mnoziti. tudi proti vagini.
in zdaj jih je ze kar polno sicer vec na zadnjicni odprtini..
mi lahko prosim svetujete kako in kaj bi to lahko bilo
najlepsa hvala za odgovor in lep pozdrav