Depresija med faksom
Pozdravljeni!
Po srednji šoli sem se vpisal na faks in že v začetku padel v veliko depresijo. Zaradi dogodkov iz otroštva (prepiri v družini) imam zelo slabo samopodobo poleg tega pa tudi nekaj težav s telesom. V zadnjih treh letih sem izgubil ves interes do stvari, katere so me včasih navduševale. Poleg tega pa skozi dneve čutim močan pritisk v glavi ter nihanje razpoloženja. Ne spominjam se nobenih sanj katere bi naj imel v otroštvu. Imam občutek, da sem na svetu bolj zaradi števila. Star sem 22 let in do sedaj še nisem imel spolnih odnosov, kar mi je zelo v sramoto. Postanem tudi zelo potrt, ko pomislim, da nikoli ne bom obdržal punce, saj mislim da se bom osramotil ko se boma podala v posteljo. Velikokrat sem pomislil na samomor. Vendar sem vedno našel kanček upanja na boljšo prihodnost. Sedaj je prišel čas ko naj bi našel svoj poklic, pa sem izgubil ves interes za življenje.
Prosim za kakršen koli nasvet.
Hvala in lep pozdrav
Zetor
Pozdravljeni Zetor,
hvala za vaše sporočilo.
Berem vaše sporočilo in verjamem, da vam je težko. V preteklosti ste bili priča družinskim prepirom, imate slabo samopodobo, izgubili ste interes za stvari, ki so vas včasih navduševale, čutite močan pritisk v glavi, nihanje razpoloženja, zaskrbljeni ste glede partnerskih odnosov.
Zdaj, ko naj bi prišel čas, da najdete svoj poklic, pa ste izgubili ves interes za življenje. Razmišljali ste celo o samomoru. Nedvomno so prelomnice v življenju tudi težke preizkušnje. Pri vas so se vam pojavile težave po prehodu iz srednje šolo na faks, nato pri iskanju (spolne) partnerke in zdaj še pri končanju fakultete in iskanju poklica. V vašem življenju se očitno nekaj dogaja, kar vam onemogoča, da bi normalno zaživeli. Ponavadi gre pri takih težavah za razloge, ki so morda le delno dostopno zavesti, ostalo pa je skrito v nezavednem. Se pravi, nam še vedno dostopno, vendar ponavadi rabimo pomoč strokovnjaka – psihoterapevta.
Verjamem, da v trenutni situaciji težko vidite svetle točke, vendar te vseeno obstajajo. Nedvomno vam predlagam, da si poiščete strokovno pomoč – npr. psihoterapevt in/ali osebni zdravnik. Osebni zdravnik vam bo lahko predpisal zdravila (npr. antidepresive) ali pa vas bo napotil k specialistu psihiatru. Psihoterapija je tudi možnost, ki jo je vredno razmisliti. Sprašujem se tudi ali svoja občutja, težave zaupate komu? Se lahko s kom pogovorite?
Lep pozdrav,