Najdi forum

Opažam da sem že nakaj časa potrta, manj družabna, vse me moti in vse mi gre na živce in zelo veliko jokam. V šoli se mi zdi krivično, da dobim manjšo oceno kot si zaslužim in seveda se najprej pozanimam če sem dobila oceno ki sem si jo zaslužila in če večina ljudi odgovori z ne, se že zjokam. Danes sem se šla pogovorit z osebno zdravnico in mi je omenila depresijo. Prosim, mi lahko svetujete, kako naj se iz tega “potegnem ven”, ker tako ne bo šlo več naprej?! Naj poudarim, da sem po karakterju zelo občutljiva, čustvena oseba, vsaka malenkost me prizadene…Tudi apetita nimam, tudi smejim se zelo malo.Velikokrat gledam v prazen nič in med tem tudi nič ne mislim.Včasih se počutim, kot da sem zmešana. Prosim pomagajte!!!
Hvala!

Hej, Ašya pa vsi gremo včasih malo gor malo dol.. Nič nisi zmešana, samo nabralo se ti je več bremen kolikor jih trenutno zmoreš.
Čaka te pa še ogromno lepih stvari in trenutkov v življenju.
Preveri že ta hip kaj te veseli, nasmeji, s kom si rada v družbi in s kom bi morala biti…
Pogovarjaj se z njimi, pogovarjaj se o tebi lepih stvareh.
Za depresijo imaš še vedno čas, kadarkoli se boš lahko še zasmilila sebi – vendar to je beg ne pot naprej.
Prepričan pa sem, da te bo še veloko stvari v življenju jezilo, a najdi tiste, ki te veselijo.
Spremeni navade in spremenilo se bo življenje. Nasmej se kar sedaj in veselo naprej!

Draga Ašyka!

Iz stanja, ki ga opisujete, se lahko “potegnete ven” z voljo in trudom! Zberite voljo in pojdite v družbo – med ljudi, za katere čutite, da vas imajo iskreno radi. Razmislite, kaj je tisto, kar vas v življenju zares veseli – naj ne bo odgovor kar takoj “nič”. Potrudite se in poiščite tisto aktivnost, ki vam bo prinašala veselje do življenja! Je to morda risanje, igranje inštrumenta, sodelovanje v gledališki šoli, skrb za domačega ljubljenčka, ukvarjanje s športom, sodelovanje v prostovoljnih akcijah …? Možnosti je res veliko! Za vsak dan si postavite konkreten cilj v zvezi s to aktivnostjo in ga z voljo uresničite!

Pravite, da ste po karakterju bolj občutljiva, čustvena oseba. To ima svoje prednosti in svoje pomanjkljivosti, tako kot velja za vsak karakter. Zato najprej sprejmite sebe, takšno kot ste, z vsemi vrlinami in pomanjkljivostmi. Hkrati pa se potrudite in razvijajte pri sebi čustveno stabilnost. V težkih trenutkih si lahko pomagate z dihanjem: ob vsakem izdihu si predstavljajte, kako čustvena napetost zapušča vaše telo, ob vsakem vdihu pa občutite, kako v vas vstopa notranji mir. Tudi redno sproščanje bi vam dobro delo, saj z njim krepite notranji mir v sebi in umirjate svoja čustva. Tako se boste notranje okrepili, da vas ne bo več vsaka malenkost vrgla iz ravnovesja in prizadela. Kadar pa je potrebno, povejte človeku, ki vas je prizadel, kako se počutite ob njegovem vedenju, besedah – postavite mejo in se zaščitite.

Čim večkrat čez dan tudi skušajte pozornost iz trebušnega predela (kjer je na energijski ravni sedež čustev) prenesti v področje čela, kjer je sedež večje osrediščenosti in zbranosti. Skušajte čim bolj uporabljati “zdravo pamet” in okrepite svoj razum: berite, študirajte in se trudite jasno razmišljati ter misli tudi dokončati. Lahko si pomagate tudi z ustreznimi afirmacijami.

Raziščite tudi, kaj se skriva v občutkih, ki jih lahko velikokrat posplošimo z besedo “depresija”. Kaj je v ozadju potrtosti in tega, da vas vse moti in vam gre na živce? Katera čustva se skrivajo v globinah vaše zavesti, katere misli se vam v zvezi s tem pletejo po glavi? Kakšno mnenje imate o sebi, kakšna je vaša samopodoba? Od kdaj traja takšno stanje, ga je povzročil kak dogodek ali se je “kar pojavilo”? Kakšne so vaša notranja hrepenenja, kaj bi v resnici radi počeli, kako bi radi živeli, da bi vas to izpolnjevalo? Pustite, naj vam spregovori vaše srce oz. pravi jaz.

Sprejmite tudi dejstvo, da je življenje velikokrat nepravično, sploh če gledamo neko krajše časovno obdobje in če s svojim zavedanjem ne gremo dovolj v globino. Kadar se nam zgodi kaj nepravičnega, lahko v sebi občutimo tudi jezo in takrat je modro, da energijo jezo preobrazimo v odločnost, ki nam pomaga, da se postavimo zase in za svoje pravice (seveda primerno glede na vsakokratno situacijo).

Potrudite se in poglejte na stvari okoli sebe tudi z očmi optimista, Predlagam, da vsak večer, preden zaspite vzamete v roke svinčnik in papir, razmislite o dnevu, ki je za vami in najdete vsaj tri dobre stvari, ki so se vam tisti dan zgodile in za katere ste življenju hvaležni. Ne recite prehitro, da to ni možno, da se vam nič dobrega ne dogaja. Kar potrudite se in gotovo boste našli. S tem boste v sebi prebujali optimizem, vedrino in dobro voljo.

Verjemite, da ste dovolj močni, da bo šlo!

Boštjan Trtnik Šola čustvene inteligence http://www.cdk.si/sci

New Report

Close