delovanje hrane pri raku
Glede na podatke, ki so jih dale raziskave, mislim, da je prehrana pri raku zelo pomembna. V delu kažipot-zdravljenje raka-Heinz-Uwe Hobohm-kemik in celični biolog, ki je sodeloval 4 leta kot bioinformatik pri Evropskem laboratoriju za molekularno biologijo v Heidelbergu in pri raziskavah raka na univerzi v Bremnu-sem zasledila podatke o tem, kako delujejo različni vitamini na telo in vplive diet. Seveda pa je dejstvo, da je zdravilo proti raku, tako, ki nima stranskih učinkov izumilo EDINO NAŠE telo, to vidimo v tistih primerih, ko ljudje ozdravijo pa nihče ne ve kako- zato vsekakor ni slabo, da pomagamo telesu z zdravo prehrano, da premaga bolezen ali je ob zdravljenju močnejše.
VITAMIN A: Dodajali so ga laboratorijskim mišim, in so opazili manjšo rast tumorjev ali zaustavitev rasti.(Greenwald, P., Principes of cancer prevention:diet and nutrition, in Principles and practic of oncology, V.T. DeVita, Editor.1989, Lippincott:philadelphia)
Podobne učinke imajo vitamini E,C (antioksidantne lastnosti) in flavonoidi, indoli in folna kislina. Primerjava je narejena med četrtino populacije, ki zaužije najmanj sadja in zelenjave in četrtino, ki ga zaužije največ, pri tistih, ki teh jedi zaužijejo največ je četrtina manj rakastih obolenj. R aziskave govorijo, da bi s pretežno rastlinsko prehrano odpravili 20-50% rakastih obolenj.(Nestle,M., Broccoli sprouts and inducers of carcinogen-detoxifying enzyme systems:clinical, dietary and policy implications.PNAS, 1997. 94:p. 11149-11151)
ZELJE- Ditioltioni so snovi, ki ščitijo celice pred agresivnim delovanjem kemikalij, najdemo jih v brokoliju, cvetači in belem zelju.
BROKOLI- Poleg ditioltionov vsebuje še sulforafan-zavira rast tumorjev.
SOJA-Genistein-snov, ki je v lab. poskusih zmanjšala metastaziranje.
KORENJE- Izotretinoin je podoben vitaminu A in je v korenju. V poskusih je v 83% primerov preprečil ponovno rast tumorjev. Trenutno ga preizkušajo v kliničnih preiskavah. (Greenwald, P., Chemoprevention of cancer.. Scientific American, 1996:p. 64-67.)
VITAMIN E- V raziskavi pri 29.000 kadilcih v obdobju 5 let, se je pogostost raka na prostati zmanjšala za 34 odstotkov. Veliko naravnega vitamina e vsebuje laneno olje, vendar ga ne smemo toplotno obdelati, da ne uničimo vitamina.
VITAMIN B17-( http://www.viva.si/clanek.asp?id=1553 -revija Viva) najdemo ga v mareličnih koščicah, ki se jih dobi tudi pri nas-posušene a se jih ne sme uživati preveč, saj vsebujejo ciankalij.8-10 na dan. najdemo ga tudi v mandljih. V
Učinek vitamina B17 na raka je še vedno opisan samo teoretično, čeprav so rezultati njegovega jemanja precej temeljito raziskani. Že leta 1902 je John Beard, profesor embriologije na Univerzi v Edinburghu, predlagal zdravstveni javnosti, da bi maligne tumorje in raka zdravili z učinkovito uporabo navadnih encimov in ne z operacijami, kemoterapijo in obsevanj
Beardovo teorijo je uradna medicina osmešila. Čakala je vse do leta 1938, ko sta jo začela naprej razvijati dr. Ernst Krebs in njegov sin dr. Enrst Krebs mlajši. Po številnih letih raziskav sta v 50. letih minulega stoletja izolirala nov vitamin in ga poimenovala B17 oziroma laetril. Ker ta “vitamin” pridobivajo iz družine Prunus Amygdalis Rosacea, nosi tudi ime amigdalin.
Vitamin B17 najdemo v naravni hrani, ki vsebuje nitroloside (zlasti v koščicah marelic, breskev, jabolk, češenj …). Čeprav so ga izolirali šele pred petdesetimi leti, so ga na Zahodu v naravni obliki prvič uporabili za zdravljenje raka že vsaj leta 1843. Na Kitajskem naj bi že pred tri tisoč leti zdravili tumorje z grenkimi mandlji, ki imajo precej visoko vsebnost tega vitamina.
Kaj je vitamin B17?
Kot rečeno, to je naravna sestavina koščic sadežev iz rodu Prunus rosacea, a tudi nekaterih drugih semen in sadežev. Najbolj bogata z vitaminom B17 so jedrca koščic marelic (vsebujejo ga od 2 do 3 odstotke), sledijo grenki mandeljni, jedrca koščic breskev, nektarin, češenj, sliv in jabolk. Majhne količine tega vitamina je najti v ajdi, prosu, nekaterih kalčkih in travah, bambusovih vršičkih, številnih vrstah divjega jagodičja, makadamiji in lanenem semenu, v sledeh pa tudi v številnih drugih divjih in kulturnih rastlinah, ki so dandanes tako rekoč izbrisane iz naše vsakdanje prehrane.
Vitamin – da ali ne?
Vitamin B17 je sestavljen iz dveh molekul glukoze, močno vezanih z molekulama benzaldehida in hidrogencianida. Zaradi vsebnosti dveh zelo strupenih sestavin ga ima uradna medicina za strupenega in je v obliki tablet marsikje po svetu prepovedan. Poleg tega uradna medicina trdi, da mu je zmotno reči vitamin, saj nima enakih lastnosti kot drugi vitamini.
S trditvijo, da B17 nima enakih lastnosti kot drugi vitamini, bi se tehnično strinjala tudi dr. Krebs in njegov sin, toda na drugi strani imata zelo tehten argument, zakaj si laetril vseeno zasluži ime vitamin. Dr. Krebs ugotavlja, da je rak bolezen presnove in ne nastane zaradi virusa, bakterije ali zastrupitve, poleg tega ni nalezljiv; takšne bolezni so vedno povezane s prehrano, ali bolje rečeno, z določenim prehrambnim primanjkljajem. Po Dr. Krebsu “v zgodovini medicine ni bilo nobene kronične ali presnovne bolezni, ki bi jo lahko preprečili ali ozdravili drugače kot s snovmi, ki jih najdemo v prehrani ali nastanejo pri presnovi”. Snovem, ki zdravijo bolezni ali napake v presnovi oziroma skrbijo za njegovo brezhibno delovanje, pravimo vitamini.
Primeri
Skorbut, na primer, je bil strašna bolezen pomorščakov, ki je prizadela do tri četrtine posadk. Velika Britanija je zavladala svetovnim morjem predvsem zato, ker so Britanci prvi odkrili učinek limone in drugih agrumov na zdravje mornarjev. Pozneje je bilo ugotovljeno, da je aktivna snov v limonah vitamin C.
Pelagra, še ena bolezen presnove, je v določenih obdobjih v zgodovini odnesla veliko življenj, zlasti na jugovzhodu ZDA. Ameriški kirurg dr. Goldberger je dokazal, da je ta bolezen povezana s primanjkljajem zelene zelenjave v prehrani. Bolezen je začel zdraviti s pivskim kvasom in dosegel odlične rezultate. Poznejše raziskave so pokazale, da je aktivna sestavina v pivskem kvasu niacin ali vitamin B3.
Perniciozno anemijo, za katero je umiralo 98 odstotkov obolelih, so prvič pozdravili dr. Murphy, dr. Shipple in dr. Minot, ko so ugotovili, da gre pri tej bolezni za prehrambni primanjkljaj. Kot zdravilo so uporabljali rahlo opražena mleta jetra, zato so med drugimi zdravniki veljali za mazače. Pozneje je bilo ugotovljeno, da bolezen povzroča primanjkljaj vitamina B12 in folne kisline, ki ju je največ prav v jetrih.
Kar so torej vitamin C za skorbut, vitamin B3 za pelagro in vitamin B12 za perniciozno anemijo, naj bi bil vitamin B17 za raka.
Učinek vitamina B17
Zakaj človek dobi raka? Zaradi cigaretnega dima, različnih sevanj, toksičnih dodatkov k prehrani, izpostavljenosti soncu ali morda zaradi neštetih drugih dejavnikov tveganja? Dr. Krebs meni, da je dejanski vzrok preprosto pomanjkanje vitamina B17, ki ga v rafinirani zahodnjaški prehrani ni že veliko let. Kancerogeni dejavniki naj bi samo sprožili bolezen, ki se je sicer že dolgo razvijala zaradi pomanjkanja vitamina B17.
V rakastih celicah je encim beta-glukozidaza, ki deluje tako, da sprosti trdno vez dveh molekul glukoze, benzaldehida in hidrogencianida. Sproščeni strupeni sestavini uničita rakasto celico. Beta-glukozidaze je v rakastih celicah tudi do stokrat več kot v normalnih celicah, ki jo obdajajo, zato vitamin B17 sprosti strupene sestavine samo v rakastih celicah.
Drug zelo pomemben encim, rhodanese, pa je prisoten izključno v zdravih celicah, kjer deaktivira cianid in benzaldehid ter ju v trenutku spremeni v zdrave in koristne stranske produkte (tiocianat in benzojevo kislino). Mehanizem omenjenih encimov naj bi skrbel za to, da vitamin B17 selektivno uničuje rakaste celice. Tej razlagi nekateri zdravniki nasprotujejo, češ da je nezadostno dokazana in neutemeljena.
Prednosti vitamina B17
Vitamin B17 ni čarobna paličica, s katero bi lahko z malo truda ozdravili vse vrste raka. Koristil ne bo prav veliko, če bolnik ne spremeni načina življenja, zlasti ko gre za prehrano, telesno dejavnost in življenjsko okolje, če ne zmanjša stresa in pesimizma ter poveča voljo do življenja. Najučinkovitejši je kot preventivno sredstvo, za kar je dovolj, če čimveč sadja užijemo skupaj z jedrci iz razbitih koščic, peške jabolk pa lahko kar zgrizemo. Priporočeno je zaužiti do sedem jedrc mareličnih koščic na dan ali ustrezno količino vitamina B17 iz koščic drugega sadja. Ker vitamin B17 v zmernih količinah nima stranskih učinkov, velja poskusiti.
B17 je najučinkovitejši kot preventivno sredstvo, za kar je dovolj, če čimveč sadja užijemo skupaj z jedrci iz razbitih koščic, peške jabolk pa lahko kar zgrizemo. (pečke se da dobiti v trgovini Ajda, pa še dobre so za »grickat« .
Nekaj virov na internetu:
http://www.curezone.com/foods/laetrile.html
http://www.datadepo.com/cancercure/krebs.htm
http://www.datadepo.com/cancercure/trophoblast.htm
http://www.1cure4cancer.com/truth.htm
http://www.sumeria.net/health/laetrile.html
http://www.quackwatch.org/01QuackeryRelatedTopics/Cancer/laetrile.html
Nikola Petrovič.
ČAJ: nefermentiran zeleni čaj, in fermentiran črni čaj-ljudje, ki jih redno uživajo manj zbolijo za rakom. Članek je bil objavljen v reviji Nature-leta 1997-Zakaj bi lahko čaj preprečeval raka. Tudi pri živalih so to potrdili. Človeške rakaste celice proizvajajo encime(proteaze), ki cepijo molekule proteinov in potujejo do oddaljenih tkiv, kjer metastazirajo. Eden od teh encimov je urokinaza, pokazalo se je da so v čaju snovi imenovane katehini, ki zavirajo delovanje urokinaze. Pozneje so ugotovili da eden od katehinov(EGCG) zavira tudi angiogenezo-nastajanje novih žil za preskrbo tumorjev. (Yang, C.S. and Z.Y. Wang, J. Natl. Cancer institute., 1993. 85:p. 1038-1049. in Jakun, J., etal., Why drinking green tea could prevent cancer. Nature,1997.387:p.561. in Cao, Y. and R. Cao, Angiogenesis inhibited by drinking tea. Nature, 1999.398:p 381.)
Poleg vsega tega se opisujejo še pozitivni učinki grozdja, selena, cinka, ekstrakta ameriškega slamnika…itd. vendar je vsega preveč, zato bom opisala še ekstrakt omele in ameriškega slamnika. Omeniti velja, da mnoga dopolnilna zdravljenja poleg kemoterapije in obsevanj predpisujejo na številnih klinikah v Švici in Nemčiji.
Klinike so: NEMČIJA(0049-pozivna št.):
-SOnnenberg klinik Hardtstrasse 13 37242 Bad Soonden-Allendorf , tel: 5652-54-1,
– Gemeinschaftskrankenhaus Herdecke Beckweg 4, 58313 Herdecke, tel. 2330-620,
-Veramed-klinik Meschede Am Tannenberg, 59872 Meschede-Beringhausen,
– Klinik fur Tumorbiologie an der Albert-Ludwigs-Universitat Freiburg Postfach 1120, 79011 i Br., Tel. 761-206-01,
– Klinik St. Georg Rosenheimstrasse 6, 83043 Bad Aibling, tel. 8061-398454,
– Hufeland Klinik fur ganzheitliche immunbiologische Therapie Loffelatelzerstrasse 1-3, 97980 Bad Mergentheim, tel. 7931-5360,
AMERIŠKI SLAMNIK (ENHINACEA): Prodajajo ekstrakte v lekarnah brez recepta, in so priljubljeni proti nahodu i gripoznim okužbam. Koristni bi naj bili kot imunostimulansi.snovi v njem aktivirajo Makrofage( to so bele krvne celice, ki razkrajajo tuje celice, tudi tumorske in jih presnavljajo. S prizkusi so pokazali,da stimulacija makrofagov vpliva na zmanjšanje rasti in pogostosti tumorjev.(Kleinerman, E.s., a.k. Raymond, and C. D. Bukana, Unique histological changes in lung metastases of osteosarcoma patients following theraphy with liposomal muramy tripeptide. Cancer Immunol. Immunoteraphie, 1992.34: p. 211.). ekstrakti slamnika, tako kot ekstrakti timusa stimulirajo imunski sisem, le da v nasprotju s ekstarkti timusa ne stimulirajo T celic ampak makrofage. Ameriški slamnik dobro prenašamo in nima hudih stranskih učinkov.
EKSTRAKT OMELE – Omelo so uporabljali že v srednjem veku. V omeli so lektini, snovi, ki stimulirajo imunski sistem. V Nemčiji je omelin ekstrakt najpogosteje predpisano zdravilo proti raku. Seveda se pri ekstraktih pojavljajo zadrži, saj gre za slabo definirane snovi, ki morda niso enake kot v sami rastlini. Sestava omele se spreminja glede na leto obiranja, geografsko poreklo, postopek pridobivanja, drevo-gostitelj itd. Lektini, ki so v omeli nase vežejo določene molekule sladkorjev, ki so prisotni na površju nekatrih celic, sploh je veliko število sladkorjev na tumorskih celicah. Nova znanstvena raziskovanja to potrujejo, v Nemčiji ekstrakt omele predpisujejo zdravniki na recept, pri nas pa ljudje sploh ne vejo za zdravljenje z omelo. Več kot 40 kliničnih raziskav je pokazalo, da bolniki omelin ekstrakt dobro prenašajo. Raziskave so opravljene na kliniki Lukas v Švici in na inštitutu Ludwig-Boltzmann v Avstriji. Občasno so se pojavile alergijske reakcije, včasih vročina, ki pa je pri raku zaželjena saj ima dober učinek, a o tem v kakšnem drugem članku. Omelinega ekstrakta se ne jemlje oralno, saj se v želodcu uničijo lektini, zato ga vbrizgavajo, zdravljenje pa traja nekaj mesecev.(Hobhom Heinz-Uwe, Kažipot-zdravljenje raka:pregled šolskih in dopolnilnih terapij, Mavrica, Celje, 2002, 101.).
POSTENJE IN DIETA: velikokrat je bilo dokazano, da kalorično skromnejša prehrana zmanjša število rkastih obolenj.
DIETA PRI MIŠIH: v poskusu so primerjali 2 skupini, prva je dobila manj kalorij, druga pa je lahko jedla kolikor je hotela. Dieta je zmanjšala število rakastih obolenj in podaljšala življenjsko dobo tudi pri tistih živalih, ki niso dobile raka. (Roe, F. J.C., et al., Hum. Exp. Toxicol., 1991. 10: p 285-288.) pri podganah z rakom na prsih so po začetku diete z manj maščobami opazili zmanjšano rast tumorjev. (Kritchevsky, D., The effect of over and undernutrition on cancer. Eur. J. Cancer Prev., 1995. 4: p. 445-451.) Krvenga raka pri obsevanih miših so zmanjšali za tretjino, če so mišim dajali za tretjino manj kalorij kot kontrolni skupini, ki se je lahko nažrla do sitega. Pri postenju se dovod kalorij zmanjša na ničlo. V zvezi z neposrednim delovanjem posta na raka se je leta 1994 v ugledni reviji »PNAS« (proccedings of the national Academy of Sciens, ZDA) pojavilo delo dunajske raziskovalne skupine. Raziskovalci so se posvetili jetrnim pre-neoplastičnim jetrnim celicam. To so celice, ki so predstopnja do rakasto izrojenih celic. Podgane so dobivale za 40 % manj hrane 3 mesece, in število preneoplastičnih celic se je zmanjšalo za 85 odstotkov. Če so podganam dajali snovi, ki povzročajo raka, se je pri podganah, ki so se postile razvilo za Enak učinek so dosegli če so podganam namesto 3 mesečne diete predpisali 8 dnevno postenje. Mehanizmu, ki povzročjo uničevanje jetrnih celic pravimo apoptoza, celični samomor. Z tem se bolne celice normalno odstranjujejo iz organizma. Ko pa nastopi rak se neha ta proces, postenje pa verjetno sproži ta proces tudi v rakastih celicah.
Pomembno je poudariti, da si znanstveniki niso edini kake učinke imajo umetni vitamini, zato je treba jesti čimbolj zdravo-polno vitaminov prehrano, dodatkov pa tudi ne odsvetujejo vendar ne vemo ali imajo tako močne pozitivne učinke.
Raziskave na miših potrdile, da bi lahko razvoj tumorja ustavili pri koreninah
nedelja, 16.03.2008 18:53
Tekst: (vik, agencije)
WASHINGTON, LONDON – Znanstveniki z univerze Harvard so odkrili ključni del kemijskega procesa, zaradi katerega so rakave celice tako nevarne. Identificirali so encim, ki škodljivim celicam omogočajo sprejem velikih količin glukoze, potrebne za razmnoževanje. Prepričani so, da bi lahko razvoj tumorja ustavili pri koreninah, saj so celice brez hrane nehale rasti, so objavili v časniku Nature.
Ključni encim, piruvat kinaza, se pojavlja v dveh oblikah, toda skupina s Harvarda je dognala, da le ena vrsta – tako imenovana PKM2 – rakavim celicam omogoča porabo glukoze. Ko so celicam v laboratoriju, s tem, ko so jim preprečili proizvodnjo PKM2, »vsilili« drugo obliko piruvat kinaze, se je rast ustavila. To so potrdili s poskusom na miših v laboratoriju, a za zdaj še ne vedo, ali bi postopek deloval tudi pri ljudeh.
»Ker je oblika PKM2 prisotna pri vseh rakavih celicah, ki smo jih proučili, ker je ne najdemo v običajnem človeškem tkivu in ker je glavna pri oblikovanju tumorja, je precej verjetno, da bo ta ugotovitev pomagala pri terapiji proti raku,« je izpostavil vodilni raziskovalec Lewis Cantley.
Joanna Peak iz britanske ustanove Cancer Research UK, ki se ukvarja z raziskavami raka, je poudarila, da bo potrebnih še veliko nadaljnjih študij, če bodo hoteli te ugotovitve prenesti na zdravljenje človeka zunaj laboratorijev.
– dokazano je da je večja telesna teža dejavnik tveganja za rakave bolezni in da s prehrano z manj kalorijami skozi celo življenje (zaužili naj bi pač le toliko kot rabimo) lahko PREPREČIMO številne bolezni (rak debelega črevesa, dojke, srčno žilne bolezni, sladkorna bolezen…)
– ko je bolezen razvita je pravilna prehrana zelo pomembna, zelo se poudarja pomen vitaminov (ki so dejansko zelo pomembni) pozablja pa se na beljakovine, ki so prav tako pomembne. Bolnik z rakom mora pojesti več beljakovin kot zdrav človek, ker rakave celice proizvajajo snovi (citokini), ki razgrajujejo lastne beljakovine. Bolniki z rakom zato velikokrat hujšajo. Poudariti je potrebno, da ne sme bolniku primanjkovati nobenega od hranil, načrtovanje prehrane pa ni enostavno in dobro se je posvetovati s strokovnjakom. Marsikateri članek in knjiga na to temo je milo rečeno privlečen za lase. Za vsem skupaj pa stoji mogočna farmacevtska industrija, ki služi ogromne denarje s prodajanjem megle (razni prehranski dodatki) in posamezniki, ki na ta način iščejo pozornost ali pa si delajo reklamo.
– močno pa je odsvetovano postenje ob že odkritem raku, dokazano pri ljudeh ne pomaga in zelo škoduje (oslabi odpornost organizma, ki je pri raku že tako oslabljena, rakave celice pa v vsakem primeru dobivajo glukozo, ker izločajo snovi, ki vzpodbujajo procese, v katerih nastaja glukoza).
Strinjam se s študentko! Tudi sama sem poslušala že številna predavanja in prepričana sem, da je prehranska podpora bolnika z rakom zelo pomembna. Kaj vse mora vsebovati je zapisala že študentka pred mano. Tudi s tem se strinjam, da je postenje bolnika z rakom škodljivo. Bom pa Jasnino razmišljanje poslala v komentar tudi strokovnjakinji za prehrano bolnikov – mag. Nadi Rotovnik KOzjek, dr.med.
Lp,
naj poudarim da se tudi sama nisem odločila za post in o njem ne vem nič drugega kot prebrano. je pa dejstvo, da mi sami par kilogramov manj ne bi škodilo, vendar to počasi poskušam doseči izključno z zdravo prehrano. če podatki držijo ali ne ne vem, ker bi bilo treba preveriti tisto tujo literaturo, ki jo avtor navaja. sama se strinjam, da post pri bolnem človeku, bolj škodi kot koristi, vendar pa je v mojem primeru dieta priporočljiva, čeprav nisem veliko pretežka pa sem se v bolnišnici zredila, saj se ob bolezni nisem obremenjevala s težo. 🙂
Lep pozdrav,
o vplivu posta na pojavljanje/zdravljenje raka je bilo že veliko napisanega. Breussova dieta (42-dnevni post) je po pričevanjih v njegovi knjgi rešila precej življenj in izboljšala kakovost preživetega časa. Se pa strinjam, da v aktuni fazi raka post lahko povzroči še dodatno izčrpanje organizma, kar gotovo ni dobro. Več o postu lahko najdete na strani naše “sotrpinke”: http://www.simona-sket.org/
Navedla bom svoj primer, pa se sami odločite.
Poleti 2005 so mi odstanili 1/4 leve dojke in vse bezgavke. 2 sta bili pozitivni, zato sem dobila 6 ciklusov kemoterapije CMT in 34 obsevanj. Zdravljenje sem zaključila jan. 2006. V času zdravljenja sem jedla, kar mi je “pasalo”, pazila pa sem tudi na to, da sem jedla dovolj zelenjave (vitamini, vlaknine). Omislila sem si tudi rudninsko-vitaminski dodatek v obliki tablet (za podporo zdravljenju).
Dobro leto po koncu zdravljenja (feb. 2007), ko so bili vsi pregledi brez posebnosti, sem se odločila za Breussov post. V 42 dneh posta sem izgubila 13 kg (ki sem jih dobila gor med kemoterapijo), vendar to ni bil glavni učinek. Počutje po postu je bilo fantastično. V enem letu se nisem zredila nazaj, zmanjšale pa so se predvsem druge težave, ki sem jih imela, vendar nimajo zveze z rakom (izginil je želodčni refluks, zelo so se zmanjšale težave s koleni, kolki (burzitis) in peto (petni trn)). Spet se počutim “fit”. Vsi izvidi so OK. Prepričana sem, da mi je post izredno koristil.
Vsem lep pozdrav,
Ajda
Pred postom se posvetujte z onkologom in pri kliničnem dietetiku ali zdravniku kinične prehrane. Na OI sta to Denis Mastnak Mlakar in Irena Hren, ki vam bosta razložili, kako se hraniti in ali je post za vas primeren. Strokovno jima pomaga in svetuje tudi mag. Nada Rotovnik Kozjek, dr.med.
najlepša hvala za informacije. sama sem prestala operacijo, ugotovljeno je bilo da bezgavke nisopozitivne, tako da obsevanj in kemotrapije nisem potrebovala. problem se je pojavil ker je karcinom nediferenciran in ne vedo za kaj točno gre, mnenje zdravnika s češke, ki ga je dobila moja zdravnica govori, da gre za metastazo sarkomatoidnega karcinoma, izvor pa ni znan. mnenje maribora in ljubljane pa je, da gre za adenokarcinom, tudi za metastazo, vendar sem bila na vseh preiskavah in nikjer v telesu nič ne najdejo 🙂 v krvi in urinu pa že pred operacijo ni bilo povišanih markerjev. glede na vse to sem hotela post izvesti zaradi boljšega poutja in preventive, seveda pa sem tudi malo bolj okrogla, tako da mi ne more škoditi.seveda pa menim, da pri “shiranem” človeku ni dobra izbira, sama pa imam šele 23 let in kakih 15 kg preveč, tako, da se bom o stvari posvetovala z navedenimi strokovnjaki.
Jasna, pametna odločitev. Dobro se posvetuj in javi se kaj z dobrimi novičkami.
Pozdravček in drži se! Pogum velja!
Sem se že dogovorila za sestanek z dietetičarko, vendar še nimam datuma, moram povedati, da je gospa s katero sem govorila(Irena Hren) takooooooooooooooooooooooooo prijazna in res pripravljena pomagati tako,d atisti, ki imate težave ali vprašanje, mislim, da se lahko na gospo obnete brez vseh pomislekov. Lep pozdrav