delirij
Pozdravljeni!
Zanima me sledeče: baka je zaradi uživanja alkoholnih pijač – predvsem žganih, zapadla v delirij – to je bilo pred 7 leti. Sedaj pa se ji je delirij ponovil-videla je kače, vse je razmetala itd. Ne vemo, ali je kaj spila, mislimo, da ni, ker smo jo imeli več ali manj pod kontrolo, čeprav je živela sama. Sedaj pa nas zanima, ali je možno, da je padla v delirij po 7 letih, brez alkohola. LP
Pozdravljeni!
To ni možno, je pa možno, da je vaša babica kaj popila na skrivaj, vemo, da so alkoholiki mojstri v prikrivanju, lahko da je zaužila preveliko količino tablet, obstaja več opcij lahko le domnevamo saj ste mi premalo napisali v kakšnih okoliščinah se je to zgodilo, je bila sama, je bilo to nenadno, ste pred tem opazili kaj posebnega nenavadnega v njenem obnašanju, je uživala kakšne tablete ali kaj drugega, ste jo res imeli dovolj pod nadzorom, da bi lahko bili prepričani, da več ne pije itn.
Najpogostejša akutna duševna komplikacija alkoholizma je delirium. Pri ekstremnih primerih se torej razvije “delirium tremens”- alkoholski bledež, ki vključuje napade, dezorientacijo in halucinacije. Javlja se po najmanj petih letih rednega prekomernega uživanja alkohola. Obolevajo pa le nekateri alkoholiki, domnevajo, da je pomembna individualna predispozicija, saj opazovanja kažejo, da obolevajo sorojenci delirantov sedemkrat pogosteje za delirijem kot sorojenci nedelirantnih alkoholikov. Traja 3 do 10 dni in je v 1 – 20% primerov smrten. Delirij izbruhne nenadoma, včasih zaradi poškodb, drugič zaradi raznih vročinskih obolenj, kirurških posegov itn. glede tega ali in v kolikšni meri prisilna nenadna abstinenca lahko sproži delirantno stanje, si strokovnjaki niso enotni.
Trajne poškodbe vključujejo Wernickov sindrom (motnje zavesti, paraliza optičnih živcev), Korsakof sindrom (izguba kratkotrajnega spomina) in mnoge druge.
Bledež, ki se vleče v drugi teden, je običajno znanilec težje bolezenske slike- Korsakowe psihoze.
Alkoholna psihoza- se v večini primerov začenja z alkoholskim bledežem, ki v tem primeru bolj počasi izzveneva in preide v organsko demenco (bebavost) alkoholskega izvora. Po približno enem letu se del simptomov (znakov) ublaži, popolna rehabilitacija pa je silno redek pojav.
Težko je na pamet reči kaj dejansko se skriva v ozadju, malo bolj podrobno bi bilo potrebno poznati okoliščine, ki so privedle do tega dogodka. Kljub vsemu vso srečo pri reševanju vaše babice.
Lep pozdrav
Spoštovani!
Moj oče ima težave z alkoholom. Zaradi slabega počutja je bil 18.11.2013 sprejet v bolnico, kjer so mu diagnosticirali cirozo jeter. Po tednu dni so ga izpustili iz bolnice.
Drži se popolne alkoholne abstinence in jemlje tablete (Edemit, Ferumlek..).
Teden dni nazaj smo ga zaradi zelo slabega počutja in bolečin v trebuhu ponovno peljali v bolnico..diagnoza: portosistemska encefalopatija ob dehidraciji in jetrna ciroza. Odpuščen še isti dan.
Zdravnik je predlagal opustitev Edemita in Aldactona.
Sedaj pa je oče postal popolnoma zmeden (nima orientacije: težko hodi, ne zaveda se okolice, ne zmore osnovnih funkcij: oblačenje, nima teka…), večino dneva prespi, ker je popolnoma šibek.
Kaj naj storimo? Osebni zdravnik je stanje označil, kot abstinenčno krizo in nanj ne polaga pažnje.
Izredno smo veseli, da je oče prenehal piti, sedaj pa se je v času abstinence njegovo zdravstveno stanje izredno poslabšalo..kako mu naj pomagamo?
Hvala lepa in lep pozdrav,
Pozdravljeni.
Normalno je, da človek tu pa tam telesno zboli. Možgani nam preko bolečin sporočajo, da se nekaj dogaja v našem telesu in temu namenimo dodatno pozornost. Začutimo, da nas boli zob in gremo k zobozdravniku. Ob drugih bolečinah, ki jih ne moremo pozdraviti sami, se naročimo k zdravniku. Ker opazimo spremembe dovolj zgodaj, običajno ne potrebujemo daljšega zdravljenja razen v primeru resnih bolezni.
Zasvojenci pa te zgodnje znake zelo pogosto spregledajo. Možgane zaposlijo z omamljanjem in tako jim ti ne sporočajo več, da se v telesu dogajajo kakšna vnetja ali porajajo začetki bolezni. Tako se enostavna vnetja in bolečine kopičijo in kopičijo, ter postajajo vedno resnejša. Zdravnika obiščejo, ko je stanje že alarmanto, ali pa ga sploh ne. Zdravljenje je zato dolgotrajnejše, posledice so težje.
Ko začne zasvojenec abstinirati so možgani ponovno dovzetni za sporočila, ki jih pošilja telo. Naravni sistem, ki nam je dan za preživetje se ponovno zažene. Vendar pa se je v letih omamljanja pogosto nabralo kar nekaj težav, ki niso bila nikoli zdravljena in se v abstinenci pojavijo tako rekoč naenkrat. Zato ima abstinent pogosto občutek, da se mu je zdravje sedaj, ko je prenehal piti naenkrat poslabšalo.
Mogoče se je pri vašem očetu zaradi zasvojenosti skrivala kakšna bolezen, katere znaki so sedaj prišli na plano.
Telesne bolečine so lahko tudi psihosomatske narave in se lahko kažejo kot znak duševne stiske (npr. čir na želodcu kot posledica dolgotrajnega stresa, glavoboli kot znaki tesnobe in podobno). Zmedenost, pomanjkanje teka in energije so lahko znaki duševne stiske. Morda je vaš oče prišel je v stisko, ki jo je včasih reševal pijačo, sedaj pa je na ta način ne more, na drugačnega pa ne zna. Lahko je zaradi tega zapadel v brezvoljnost, mogoče tudi začetki depresije.
Abstinenčna kriza se pojavlja predvsem pri dolgotrajnih pivcih. Običajno se kaže kot alkoholni delirij ali padavica. Lahko se kaže tudi v kakšni drugi obliki. V vsakem primeru pa bi se morali simptomi z daljšo abstinenco omiliti in kasneje celo izginiti.
Težko je torej natančno diagnosticirati, kaj se dogaja z vašim očetom. Predlagam vam, da ga opazujete. Se stanje izboljšuje ali gre vedno bolj na slabše? Mu fizična aktivnost pomaga? Je sproščen v medsebojnih stikih ali se umika v osamo? Je to v resnici njegovo telesno počutje, ali je tudi stanje njegovega duha?
Ko dobite malo več podatkov, bi morda pomagal ponovni pogovor z zdravnikom. Z novimi informacijami bi lahko ponovno ocenil njegovo stanje in temu primerno ukrepal. Vedno pa imate pravico tudi do drugega zdravniškega mnenja.
Veliko poguma,
Tadeja Janežič.