Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Pravo in zavarovanja Pokojninsko zavarovanje dedovanje kaj ste šteje kot moževo premoženje

dedovanje kaj ste šteje kot moževo premoženje

zanima me nekaj. Kaj se šteje kot samo moževo (ali pa samo moje) premoženje. Ali so to samo nepremičnine, ki so pisane izključno na določeno osebo..?
Mož ima hči iz prejšnjega zakona.
Kaj pa je z denarjem? Če imam jaz denar na banki, privarčevan iz mojih prihodkov, ali se ta denar šteje kot skupno najino premoženje, in se recimo ob morebitni njegovi smrti tudi “moj”denar šteje v dedno maso in s tem ima v bistvu njegova hči pravico do na nek način samo mojega denarja? SKupaj imava še dva otroka..

Ja, privarčevan denar je skupno premoženje. Samo tvoj denar je pa podedovan ali če ti je podarjev z darilno pogodbo.
Nepremičnine so samo tvoje tiste, ki si jih imela pred to zvezo, ali ki si jih podedovala ali dobila v dar. Vse ostalo je skupno.

Po tebi deduje mož in otroka vsak 1/3. Moževa hči ni upravičena do dedovanja po tebi.
Tvoj denar na banki se deli na tretjine.
Če je hiša pisana nate se deli na tretjine.

Naredi oporoko, napiši kaj in koliko komu. Lahko zapustiš vse enemu, ostali so upravičeni do nujnega deleža.

Če umre tvoj mož, se deduje njegovo premoženje. To nima nič opraviti s sredstvi, ki jih imaš ti na računu.

ah zaje.bala sem,,,moževo premoženje, tako kot je napisala Replika.

premoženje, ki sta ga imela pred zakonom je izključno tvoje ali njegovo, ostalo je skupno.

Ja, privarčevan denar je skupno premoženje. Samo tvoj denar je pa podedovan ali če ti je podarjev z darilno pogodbo.
Nepremičnine so samo tvoje tiste, ki si jih imela pred to zvezo, ali ki si jih podedovala ali dobila v dar. Vse ostalo je skupno.
[/quote]

Pri dedovanju se gleda samo TRR pokojnika, denar na TRR vdove/vdovca se ne preverja.
Za nepremičnine se ne gleda, na kak način so bile pridobljene, gleda se samo lastništvo (govorim o dedovanju).

v primeru smrti tvojega moža pred tabo, lahko ti zahtevaš iz tega, kar je formalno pisano nanj, izločitev svoje polovice, če je njegovo premoženje nastalo v času vajine veze in se deduje zgolj polovica njegovega premoženja med tebe, skupne otroke in hčer iz prejšnjega zakona. s tem, da v tem primeru lahko hči zahteva tudi izločitev polovice tvojega premoženja, ki je nastalo v vezi.

Pri dedovanju se gleda samo TRR pokojnika, denar na TRR vdove/vdovca se ne preverja.
Za nepremičnine se ne gleda, na kak način so bile pridobljene, gleda se samo lastništvo (govorim o dedovanju).
[/quote]

Ja pa saj to njo skrbi, da moževa hči ne bi podedovala njenega denarja, če umre. Zakaj bi jo to skrbelo, pa ne vem.

Ce je privarcevan denar npr od place glej da ne bo noben vedel da ga imaš 🙂

Mi smo lepo zahtevali da se uposteva del nepremicnine ki ga je oce prepisal na maceho in pa vsi prihranki iz njenega trr.
Za stroske je slo vse iz fotrovega zepa, svojo placo pa je sparala.

mislim, da se ne gleda tvoj TRR. Samo možev.

gleda se izključno račun umrlega in sicer denar, ki je tisti trenutek na računu.
Denar, ki ga imate vi kot žena, ni predmet dedovanja.

Vse kar je privarcevano v casu zakona je skupno
Tudi dobicek od delnic, zivljenjskih zavarovanj…vse lahko dedici zahtevajo vpogled in delitev.
Ce na skrivaj sparas, moras tako, da nihce ne ve, da kaj imas. V stumfu pri starsih.

gleda se izključno račun umrlega in sicer denar, ki je tisti trenutek na računu.
Denar, ki ga imate vi kot žena, ni predmet dedovanja.
[/quote]

dokler ga dediči ne zahtevajo
kar se ustvarja skupaj, je skupno.
seveda se potem mora izločit tudi ženin delež iz zapustnikovega premoženja

Tako delam jaz, imam skrit denar za primer ločitve in kot vidim še zdaleč nisem edina….!

https://med.over.net/forum5/viewtopic.php?f=151&t=11187341&p=13165339&utm_source=forum&utm_campaign=title&utm_medium=search#p13165339

Dve pomembni stvari. Ne glede na to, na koga je karkoli pisano (*), se premoženje, pridobljeno v času zveze z delom ali odplačno, šteje za skupno premoženje. Posebno premoženje je pa premoženje, pridobljeno pred zvezo, darila, dediščine.

Če tvoj mož umre, bi lahko pri dedovanju njegova hči zahtevala izločitev njegovega dela skupnega premoženja, ki je mogoče pisano nate, in seveda obratno, ti bi lahko zahtevala izločitev svojega dela skupnega premoženja iz premoženja, pisanega nanj.

Če bi torej tvoji prihranki v času zveze izvirali iz tega, da je mož vse plačeval, ali pač enostavno da mož nima česa drugega, kar ustreza tvojim prihrankom, in bi hči zahtevala izločitev njegovega dela skupnega premoženja, kar pomeni, da bi se štelo, da je polovica tvojih prihrankov, ki si jih ustvarila v zvezi, tudi njegova.

Če se boste kregali, se zadeva ne bo zaključila na nepravdnem sodišču, ampak boste napoteni na civilno pravdo – torej klasičen civilni pravdni postopek, kjer se bo ugotavljalo, kaj je od koga, kakšen delež je od koga, ipd. Takšna stvar seveda stane, tako denarno, kot tudi požre ogromno časa in živcev, odnosi so pa potem skrhani in ljudje uničeni. Zato vam tega ne predlagam.

Kaj vam jaz predlagam. Usedite se, pogovorite, ugotovite, kaj in kako, pa rešite določene stvari pisno. Ne misli si, da njegova hči ni upravičena do ničesar, kot tudi seveda ni upravičena do tvojega posebnega premoženja. Najbolje bi bilo, da se z možem pogovorita in vidita, kaj in kako si te stvari predstavljata. Ne vemo, kaj tvoj mož ima (če on zapravlja v gostilni, ti pa šparaš, je seveda problem; če ima pa on eno hišo, ti pa v njeni vrednosti denar na banki, je pa kar enostavno), kaj sta imela pred tem, kaj bosta imela ob smrti. Ne vemo, kakšne odnose imate, kaj točno te skrbi.

* Če se kdo ne vtakne v to, se pač gleda njegova lastnina in ne še vse ostalo. Je pa najbrž odvisno tudi od samega sodišča in sodnika, ki vodi zadevo. Včasih to skupno premoženje kar lepo ignorirajo, včasih se pa tudi vpraša.

Zdaj tako, tvoje vprašanje se nanaša na to, če on prej umre od tebe. Če hočeš pokriti vse opcije, oziroma vsaj večino, se vprašaj, kaj se zgodi, če ti umreš prej od njega. Če ne napišeš oporoke, potem dedujejo tvoj mož in vajina otroka vsak tretjino tvojega premoženja. Njegovega pa potem 1/3 vsak otrok, če bo imel še kakšno žensko ob smrti, pa vsak 1/4 (3 otroci + 1 partnerka). Kar posledično pomeni, da bo, če ti umreš prej, del tvojega premoženja podedoval on, po njemu pa nato tudi njegov otrok. Če se hočeš zaščititi, napiši oporoko, s katero vse premoženje zapuščaš otrokoma; seveda ima on možnost zahtevati nujni delež, ampak je manjši od zakonitega.

Zato pravim, da je res dobro, da se usedete in predebatirate, oziroma pač vidva, pa da preučita vse možnosti. Ker če imata vidva dva otroka, se je treba zavedati, da hči iz prejšnjega zakona nima toliko od očeta kot če vidva ne bi imela otrok – govorim tudi o času in vzgoji, ne zgolj o denarju.


Se pa motiš: vsa darila in dediščino, ki jo je kateri od zakoncev prejel v času trajanja veze je absolutno njegova last in se tega ne deli!


Se pa motiš: vsa darila in dediščino, ki jo je kateri od zakoncev prejel v času trajanja veze je absolutno njegova last in se tega ne deli!
[/quote]
A lahko prosim še enkrat prebereš moje, sploh zdaj citiran in poboldan del.

Skupno premoženje – premoženje, pridobljeno z delom ali odplačno v času zveze.
Posebno premoženje – premoženje, pridobljeno pred zvezo, darila, dediščine.

Pa ne govori o ločitvi, temveč o smrti in dedovanju, kjer se pa deduje vse.

Mogoče najprej dobro preberi.


A lahko prosim še enkrat prebereš moje, sploh zdaj citiran in poboldan del.

Skupno premoženje – premoženje, pridobljeno z delom ali odplačno v času zveze.
Posebno premoženje – premoženje, pridobljeno pred zvezo, darila, dediščine.

Pa ne govori o ločitvi, temveč o smrti in dedovanju, kjer se pa deduje vse.

Mogoče najprej dobro preberi.
[/quote]

Posebno premoženje – premoženje, pridobljeno pred ter MED zvezo, darila, dediščine.

Posebno premoženje – premoženje, pridobljeno pred ter MED zvezo, darila, dediščine.
[/quote]
Misliva enako, samo vejico narobe bereš oziroma si zaradi neznanja slovnice le-to napačno interpretiraš.

Posebno premoženje:
– premoženje, pridobljeno med zvezo
– darila
– dediščine

Torej naštevanje, ki se ločuje z vejico. Kumulativno.
Prva vejica pa ima drug pomen, pojasnilo, ampak zdaj smo že pri slovnici in se mi ne da razlagati še tega, ker itak ogromno ljudi vejice postavlja tam, kjer jih ni treba, spusti pa tam, kjer so potrebne.

Navsezadnje je pa bistveno to, da se avtorici da malo širši odgovor in pogled na stvar, ne pa le “gleda se samo njegovo stanje na TRR” in podobne neumnosti. Ja, za smrtovnico ja, čeprav bi bilo že tukaj fer navesti vse, ampak potem pa šok na zapuščinski in po možnosti še pravdanje skozi leta.

New Report

Close