Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Covid

Covid

Pozdravljeni.

Nekaj me zanima … ce si necepljen, prvic zbolel za delto lani konec avgusta (prvic bilo kar hudo 14 dni vrocine), drugic zbolel maja za omicronom (en dan vrocine, 2 dni nahoda, glavobol), kaj lahko pricakujes tretjic? Vem, da se napovedati ne da, ampak vsaj priblizno.

Spoštovani, napovedati se res ne da. A takole, približno, T celična imunost mora biti kar dobra (oz. se nalaga), če se sev ne bo bistveno spremenil, nekaj podobnega kot drugič

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Torej ta sev zdaj je podoben kot maja? In ce zbolis za podobnim sevom, je torej lahko tudi blazji potek v prihodnje, ne? Ibkubacijska je prav tako do 5 dni?

Spoštovani, tako kot maja, kroži pri nas omikron, samo različica je nekoliko drugačna. Inkubacija je 1 do 14 dni, povprečna pa nekako 3-4 dni. Večina okužb z omikronom je blagih.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Hvala za odgovor. Pa ce si bil v stiku oz ce si v stiku, se skoraj zagotovo okuzis, ne?

Spoštovani, nalezljivost je sicer res velika, ali se boste res okužili ali ne, pa je odvisno od marsičesa: kako kužna je bila oseba (vse osebe ne nosijo enake količine virusa), od tega, ali ste morda nedavno preboleli kovid, ali bili ravno nedavno cepljeni; kolikokrat ste že preboleli kovid, oz. imeli kombinacijo prebolelosti/cepljenja; so tudi osebe, ki so bile večkrat v stiku, a se nikoli niso okužile…

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Hvala. Ja, to vem, eni se res nikoli niso okuzili.

Jaz imam le prebolelo delto konec avgusta lani in letos maja omicron. Upam, da to vsaj malo sciti pred okuzbo ali vsaj pred hudim potekom?

Spoštovani, kot veste, je zaščita pred samo okužbo že v par mesecih po predhodni okužbi slaba. Glede na to, da ste kovid še 2x preboleli brez posebnih težav in da omikronski sev samo po sebi pri večini povzroča blage okužbe, je težji potek manj verjeten. Prav gotovo pa zaščito pred težjim potekom lahko okrepite s cepljenjem.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Delta je pri meni povzrocila tezave. Pljucnico bakterijsko. 14 dni vrocine. Samo sem bila po porodu zelo slabokrvna. 5t po porodu. Verjetno ne moremo primerjat zdaj tega ?

Spoštovani, res ni mogoče primerjati, kot sva v tem letu že večkrat ugotovili.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close