Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Rak Preventivni pregled dojk cista in dojenje

cista in dojenje

Na desni dojki imam že eno leto cisto velikosti oreha ( po punkciji je bilo ugotovljeno, da je zamašen mlečni vod v njem pa gosto mleko ) in so rekli, da mi jo bodo sanirali šele 3 mesece po prenehanju dojenja ter da ni nevarna. Sem namreč doječa mami 16,5 mesečnega otroka, ki se obožuje dojiti in ne kaže, da bi se kmalu kaj spremenilo.
Lani, ko se je cista pojavila in je bil otrok star 4,5 mesece sem mislila, da bom z dojenjem prenehala v naslednjih nekaj mesecih, vendar je zdaj že leto naokoli in še zmeraj precej dojim in realno gledano menim, da bom dojila še nekaj časa. Ni mi težko, otrok pa še zmeraj kaže veliko potrebo po temu. V drugi polovici tega leta pa načrtujem drugo nosečnost in se bo najverjetneje dojenje drugega otroka nadaljevalo brez prekinitve.

Zanima me, kakšno je vaše mnenje o temu, kaj mi svetujete. Ali je dobro in neškodljivo prestaviti saniranje ciste za 4 leta ( od njenega nastanka )? Na koliko časa je priporočljivo ponovno opravljati preglede (UZ dojk ali punkcija)? Kaj mi svetujete?

Meni bi bilo najbolj všeč, če bi mi potrdili, da ni nevarno živeti s cisto tudi 5 let, če je bilo ugotovljeno, da ni rakava, ob rednih 6 mesečnih pregledih seveda, saj me drugače sploh ne moti, vendar prosim za vaš strokovni nasvet.

Očitno vas cista ne ovira pri dojenju. In glede na to, da je cista posledica
zamašenega mlečnega voda, vidim težavo le v tem, da lahko iz omenjenega
zastajanja mleka znotraj ciste nastane vnetje oz. mastitis dojke.
Svetovala bi vam, da se posvetujete z ustreznim strokovnjakom, ki vam bo
glede na klinični pregled in svoje izkušnje lažje svetoval kaj narediti. Ali
cisto odstraniti ali lahko mirne volje odložite poseg za kasnejši čas in se
posvetite drugi nosečnosti in obema otročkoma.

Kaj več vam preko interneta žal zaenkrat ne morem svetovati. Po postavljeni
ponovni diagnozi pa veliko lažje.

Upam, da boste zadevo rešila tako, da bo za vas najbolje…

Pozdravljeni. Sem dojeca mamica 2m4t stare puncke, stara sem 33let, rodila sem 23.1.2018 pri 32letih. Od 17-24leta sem jemala kontracepcijske tabletke. Raka na dojkah v druzini ni. Mi je pa umrla mama pred 19leti pri 48letih zaradi raka na zelodcu. Pred 6 dnevi sem v desni dojki zatipala otrdlino, trdo veliko kot oreh. Ta teden sem bila ze na pregledu v ambulanti za bolezni dojk v zdravstvenem domu, zdravnica me je pregledala in rekla, da je dober znak, ker dojencica pije na tej dojki. Res pa je, da se vseeno zelo krega in ji je leva bolj vsec. Pije sicer iz desne, vendar jo moram prej vedno segreti, ce ne se zelo krega, torej to je ze znak, da se nekaj dogaja. V torek 17.4.imam UZ dojk in na podlagi tega naprej obravnavo v ambulanti za bolezeni dojk. Zdravnica je rekla, da lahko da gre za laktacijski fibroadenom, ampak bo UZ preiskava pokazala kaj je. Ker seveda nisem morala cakati do torka, se mi zdi dolgo, ceprav imam kot dojeca mamica absolutno prednost, tako se je zdravnica izrazila. Sem sla na hitri pregled UZ dojk k samoplacniku. Tam so mi rekli, da imam v desni dojki v notranjem spodnjem kvadrantu 2,4x 2,4 cm veliko tipno cisto, v zgornjem delu desne dojke vec cist velikih do 1 cm. V levi dojki v zgornjem zunanjem kvadrantu 8,6mm veliko septirano cisto. Solidnih sprememb v dojkah ni videtu. Seveda je ta UZ bolj tako, da je mene malo pomiril in upam, da bo v torek bolj usmerjen in nato pregled pri specialistu v ambulanti za bolezni dojk, kjer bodo podali natancno diagnozo. Kot sem razumela, te ciste niso nevarne in se lahko zgodi, da bodo zginie kot so nastale, tako so mi rekli na samoplacniskem UZ. Da pa ne zgleda , da bi bile ciste napolnjene z mlekom.
Zanima pa me, ali se ponavadi tako velike ciste punktira, da se vseeno preveri ali je rakavo tkivo ali ne? Zdravnica v ambulanti za bolezni dojk mi je sicer ze takoj omenila, da se punktacije ne dela, ce dojim. Samo kako pa lahko potem zagotovo vemo, ali je cista nevarna, ali ne? Zanima me tudi, ce bo diagnoza, da gre za nenevarne ciste glede na UZ pregled brez punktacije, kaksen je primeren interval za spremljanje? Glede na to, da dojim in sem v casu najvecjih hormonskih sprememb, bi pricakovala, da kar vsak mesec, ali se motim? Zelo sem v skrbeh, ker imam prijateljico, ki je ze v porodnisnici sprasevala zdravnike, kaj pomeni bula v predelu bezgavk, vsi so jo mirili, da je vse ok, da je mlada, naj ne komplicira. Cez par mesecev pa je pristala na OI, z diagnozo rak dojke, morali so ji odstraniti dojko in sla je cez tezke kemoterapije. Zato bi si zelela da me bolj resno vzamejo, kljub temu, da sem “mlada”. Tudi ta prijateljica me je ppozorila naj bom previdna, ker sploh v zdrabstvenih domovih, da so bolj povrsni in sele na OI te vzamejo resno. Tudi, ce gre za benigne spremembe si zelim resne obravnave.
Bi v mojem primeru bilo smotrno narediti se dopolnilni pregled z breast scanon, ki ga priporocate, ceprav dojim? Ce ja, bi se lahko kar z vami dogovorila za termin pregleda?
Najlepsa hvala za odgovor.

Lepo pozdravljeni,

se opravičujem za malce kasnejši odgovor. Če sem iz opisanega pravilno razbrala, je UZ dojk v ambulanti za bolezni dojk, že za vami. Je potrdil rezultate samoplačniškega UZ dojk, ki ste ga najprej opravila ?
Načeloma se da ciste s pomočjo ultrazvoka zelo dobro diagnosticiti. UZ kontrole se največkrat opravljajo na 6 mesecev, predvidevam, da ste tudi vi dobila tako priporočilo, ali so se odločili kako drugače ? Glede punkcije, se zdravnik odloča sproti, med samim pregledom, zato vam žal ne morem odgovoriti na vaše vprašanje. Verjetno ste se tudi o tem že pogovorila na samem pregledu.
Upam, da ste dobila vse odgovore, na vaša vprašanja, saj je v negotovosti in strahu težko živeti, še posebej, če imate negativno izkušnjo vaše prijateljice, katero ste opisala. A vsaka bolezen ima svoje ozadje, zato poskusite dvome čimbolj odmisliti in se držati priporočenih navodil zdravnika.
Metoda BreastScan vam lahko služi kot dopolnilni pregled, saj uspešno dopolnjuje ultrazvok. Nobena od navedenih tehnik žal ni 100 % natančna, zato je dopolnjevanje tisto, ki nam prinese najboljšo varnost. S pomočjo izmerjene temperature, lahko z metodo BreastScan ocenjujemo dogajanje oz. kakšen je metabolizem celic znotraj tkiva dojke. Samo dogajanje je med dojenjem zaradi tvorbe mleka seveda drugačno, zato je tudi v primeru BreastScana potrebno opravljati kontrolne preglede v določenih obdobjih ter tudi po zaključenem dojenju, ko se tvorba mleka praviloma že preneha.

New Report

Close