Ciscenje sluzi v grlu
Spostovani,
Kako dojencku (4 mesece staremu) pomagati, da se znebi sluzi v zrelu? Iz nosu mu nic ne pritece, aspirator in fizioloska ne pomagata. Se pa zelo slisi, da ima dojencek v grlu sluz, ki otdzuke dihanje. Zaradi tega tudi zelo slabo spi.
Poskusili smo ze sledece:
– dvignjeno vzglavje
– vlazenje prostora
– kapanje fizioloske v nosek
– aspirator
Hvala!
Sluz pomeni izloček sluznice, ki se zlasti poveča ob draženju – bodisi z mehanskimi dražljaji (suh, hladen zrak, konica in vakuum aspiratorja…), s kemičnimi dražljaji (eterična olja, še najbolj pa kisla vsebina želodčka, ki se v žrelo vrne ob kakšnem refluksu), lahko tudi zaradi vnetja ob okužbi z virusi ali bakterijami. Sluznica jo izloča zato, da se zaščiti.
Praviloma sama sluz ne moti dihanja – in so mnogi zvočni fenomeni (hrkanje, grgranje…) bolj posledica mehkosti sten nezrelega žrela kot pa zožitve poti za dihanje. In praviloma hrkanje prav nič ne moti razpoloženja ali spanja dojenčka! Moti ga lahko razlog povečanega izločanja sluzi, še najbolj pa presuh in pretopel zrak v prostoru.
Zaenkrat so vsi vaši postopki ustrezni (morda z izjemo aspiracij), pa čeprav nobeden ni dal popolnega “miru”. Učinkovito bo “odraščanje”, dr. Čas – in seveda čim več bivanja zunaj, na sprehodih v naravi: tam je hladnost in vlažnost zraka idealna za sluznico, v večini slovenskih krajev pa tudi onesnaženost zraka trenutno ni problem.
Lep pozdrav,
Spostovani, hvala za hiter odgovor. Kar se tice cim vec bivanja zunaj – dojencek vedno spi v vozicku zunaj in smo se na to zelo navadili. Sedaj ima pa 2 dni rahlo povisano telesno temperaturo (okrog 37.5) – je v tem primeru ok, ce ga dobro oblecenega vseeno peljemo ven v vozicku ali velja, da z vrocino vseeno raje ne ven?
Hvala.
Če gre le za malo zvečano telesno temperaturo (predvidevam, da je meritev pod pazduho in s preverjenim termometrom), bivanje zunaj ni odsvetovano. Bi bila pa previdna s tem, kako “toplo” ga oblečete. V tej starosti ga lahko zlahka pregrejete – in je pogosto takšna mejno zvečana temperatura, ki jo ne spremljajo drugi znaki morebitnega bolezenskega dogajanja (bruhanje, driska, kihanje, kašelj, odklanjanje hrane, razdražljivost ali prekomerna zaspanost…), lahko posledica “kuhanja v mehko”, ki ga zakrivijo preveč zaskrbljene mame (ali očki, a je to redkeje).
Pozdrav,