Spoštovani,
fant je bil v decembru 2008 prvič hospitaliziran zaradi perfitlitičnega abscesa, takrat mu je dežurni zdravnik po opravljenem rentgenu mimogrede omenil tudi, da ima osteoporozo in svetoval merjenje gostote kosti. V novembru 2009 se mu je perfitlitični absces ponovil, hospitaliziran ni bil, ampak se je zdravil doma s predpisanimi antibiotiki. V vmesnem času je imel težave z bolečinami v čeljustnem sklepu. Sedaj se je bolečina desno spodaj ponovila in je ponovno v bolnišnici. Po treh dneh zdravljenja z antibiotiki se je pojavila vročina, UZ je pokazal zadebeljen terminalni ileum. CRP mu je v 5 dneh zrasel iz 18 na 220. Glede na izvid ponovljenem UZ naj bi se odločili glede izvedbe kolonoskopije v smislu ugotavljavljanja Cronove bolezni.
Vem, da se ta bolezen zagotovo ugotovi s kolonoskopijo in pregledom dela tkiva, vendar pa me zanima, kakšna je po vašem mnenju glede na zgoraj opisano možnost za Cronovo bolezen. Kot prebiram, je najbolj tipični simptom driska, težave z odvajanjem, izguba apetita in hujšanje, s čimer pa on težav nima. Ali je mogoče, da se se bolezen primarno kaže z bolečinami v sklepih in ali je perfitilitični absces lahko simptom te bolezni?
Hvala za vaš odgovor.
Pozdravljeni!
Crohnova bolezen je kronična vnetna črevesna bolezen, ki lahko prizadene katerikoli del prebavne cevi od ust do anusa. Najpogosteje je prizadet terminalni ileum (končni del tankega črevesa) in cekum (začetni del debelega črevesa). Ravno zaradi tega se velikokrat bolezen klinično kaže kot vnetje slepiča in so zato bolniki operirani-šele med operacijo se nato ugotovi, da gre za Crohnovo bolezen. Kadar je prizadeto tanko črevo imajo bolniki pogosto le bolečine v trebuhu,lahko tudi hujšajo, drisk pa nimajo. Pri prizadetosti debelega črevesja se pojavi driska. Ob zagonu bolezni imajo lahko bolniki bolečine v sklepih, spremembe na koži… Zaradi motenj v absorbciji se pojavi osteoporoza, kot zaplet pa abscesi, zožitve…
Če povzamem, vaš fant ima najverjetneje Crohnovo bolezen terminalnega ileuma. Potrebno je narediti kolonoskopijo in odvzeti tkivo iz črevesja za patohistološki pregled ter ga pričeti ob pozitivni diagnozi čimprej zdraviti.
Lp,Nataša Smrekar
Spoštovani,
fantu so po koncu antibiotičnega zdravljenja, t.j 19. 8. 2010 opravili koloskopijo. Endoskopska preiskava ni pokazala ni posebnega, razen znakov akutnega vnetja slepiča. Odvzeli so mu tudi tkivo za nadaljnjo histološko preiskavo. Do danes o rezultatih tega izvida ni bil obveščen. Zanima me, koliko časa traja histološka preiskava oz. koliko časa po preiskavi lahko pacient pričakuje izvid. Ne glede na to, da endoskopska preiskava ni pokazala nič v smeri Chornove bolezni, me namreč še zmeraj skrbi.
Za odgovor se vam zahvaljujem in vas lepo pozdravljem.