Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Pediatrija Cepljenje v tujini

Cepljenje v tujini

Pozdravljeni,

imam nekaj vprašanj glede obveznega cepljenja pri otroku. Najprej naj vam razložim našo trenutno situacijo. Septembra leta 2015 sem v Sloveniji rodila punčko, katero smo cepili po programu obveznega cepljenja. Letos februarja smo se preselili v Nemčijo in septembra so nas povabili na pregled pri dveh letih. Zdravnica nam je rekla, da še nismo bili cepljeni proti meningitisu, hepatititisu c ter da še nimamo vseh odmerkov za cepljenje proti mumpsu, rdečkam in ošpicam. Takrat je nismo želeli cepiti, saj kolikor mi je znano, je pri nas drugi odmerek proti mumpsu, rdečkam in ošpicam v kasnejšem otrokovem obdobju, vendar ne vem točno kdaj, radi pa bi zaključili program, ki smo ga začeli v Sloveniji.

Torej, zanima me kdaj se v Sloveniji cepi še z drugim odmerkom proti mumpsu, rdečkam in ošpicam ter ali je cepljenje proti meningitisu in hepatitisu c nujno oziroma ali je to v Sloveniji v okviru obveznega cepljenja. Če je možno nam prosim razložite potek cepljenje v Sloveniji in ali je možno, da otroka cepimo po programu cepljenja v Sloveniji, čeprav živimo v Nemčiji ter ali je celo možno, da samoplačniško cepimo otroka kasneje, tako, da bi zaključili cepljenje, ki smo ga začeli v Sloveniji.

Upam, da je vprašanje razumljivo in da mi boste znali odgovoriti.

Hvala lep že v naprej in lep pozdrav,

Tanja

Moje ravnanje pri cepljenju tujih oseb je običajno takšno: če prihaja iz območja, kjer cepijo več kot v Sloveniji, v dogovoru s starši nadaljujem program države, iz katere prihajajo. Če imajo obveznih cepljenj manj kot mi (kar je že skoraj malo verjetno, sajima večina držav obsežnejši cepilni program kot Slovenija), cepim po slovenskem programu, spet v dogovoru s starši.
Večina evropskih držav ima v cepilnem programu:
1. 2x cepljenje proti ošpšicam-mumpsu.-rdečkam, razlika je le v tem, kdaj se daje 2. odmerek proti OMR. Pri nas pred vstopom v šolo, drugod pri 4. letih, nekatere države pa še prej. Najkrajši možni razmak med dvema odmerkoma OMR je 4 tedne.
2. hepatitis: verjetno mislite hepatitis B. Večina evropskih držav predpisuje in opravi cepljenje proti hepatitisu B s 6 valentnim cepivom (davica-tetanus-oslovski kašelj-otroška paraliza-hemofilus influence tip B + hepatitis B) od 3. meseca starosti dalje (ponekod pa od 2. meseca dalje), torej so otroci do 6. meseca že 3x popolno cepljeni tudi proti hepatitisu B. Pri nas to cepljenje opravimo pred vstopom v šolo.
3. Proti meningitisu (verjetno mislite gnojni meningitis, torej običajno tipi A in C) v Sloveniji ŽAL ne cepimo rutinsko.
Svetujem vam, da opravite cepljenja v skladu s cepilnim programom države, v kateri živite.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni,

iskrena hvala za vaš odgovor in priporočila.

Vse dobro v novem letu.

Lep pozdrav, Tanja

Pozdravljeni,

živimo v Nemčiji, kjer sem otroka cepila s 5 valentnim cepivom (brez Hepatitisa B). Otrok je prejel samo en odmerek cepiva. Za popolno imunost potrebuje se 2 odmerka. Vprašanje: ali se v Sloveniji dobi še samo 5 valentno cepivo, kajti otrok mora dobiti še dva odmerka 5 valentnega cepiva. Hepatitis B bom cepila kasneje. Hvala

Hvala

5 vlaentnega cepiva ni.

V takih primerih cepimo ostala dva odmerka s 6 valentnim, dodamo pa kasneje 3. odmerek hepatitis B v monocepivu.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Jaz bi se kar navezala na to temo.

ali so še kakšna cepljenja, ki so pogosta v tujini in ki bi jih priporočali, četudi so samoplačniška? Sprašujem za 1 in 3 leto stare otroke. Glede na to, da jih v tujini uporabljajo, verjetno ni problem v varnosti, ampak pač v kritju.

Cepili bomo proti klopnemu meningocefalitisu in meningokoku. Ali bi svetovali še kaj pomembnega za toliko stara otroka?

Poleg tega me zanima kako je s cepljenjem za RSV (letos smo bili hospitalizirani in jeseni dobimo novega družinskega člana, tako da bi se radi malo zavarovali). Prebrala sem da v tujini cepijo že s tapravim cepivom. Ali morda veste, če bo dostopno tudi pri nas? Ali se lahko kar v tujini cepimo, če ga pri nas še ni? Morda veste ceno?

še članek iz katerega sem črpala informacije: https://www.rtvslo.si/zdravje/zdravnisko-drustvo-cepljenje-sciti-pred-respiratornim-sincicijskim-virusom/682617

 

 

Še odgovor za RSV:

trenutno v Sloveniji zaščitimo (ker ne gre za cepivo, pač pa za protitelesa) ranljive skupine. V svetu je že registrirano cepivo proti RSV, vendar v Sloveniji (in verjetno v zah. Evropi) še ni na voljo. Predevideno je za vse skupine.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

New Report

Close