Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Cepljenje po eksciziji

Cepljenje po eksciziji

5 dni nazaj sem imela poseg – ekscizijo znamenja na stopalu (lokalna anastezija, šivi na rani, rezultati biopsije še niso znani). Ker sem zdaj prejela vabilo na prvi odmerek cepiva proti Covid-19, me zanima, če je cepljenje takoj po takšni operaciji priporočljivo oziroma če je kakšen razlog, da je bolje počakati, da je rana po eksciziji zaceljena ali kaj podobnega. Ko sem po mailu povprašala dermatološko ordinacijo, kjer je bila ekscizija opravljena, če obstaja kakšen razlog, da se zaradi ekscizije ne bi udeležila cepljenja, so mi odgovorili, da zdravnik priporoča, da cepljenje prestavim za 14 dni. Niso pa zapisal razloga, zakaj tako priporoča. Zanima me vaše strokovno mnenje oziroma če mi lahko poveste, zakaj v tem primeru cepljenje ni priporočljivo.

Spoštovani, obsega posega sicer ne morem ocenjevati, prav tako ne, kakšne vrste je kožna sprememba (znamenje), bilo. Sama po sebi pa enostavna ekscizija nima povezave s cepljenjem, oz. tveganjem za večje stranske pojave po cepljenju ali za neuspeh cepljenja. Tveganje za okužbo s covidom še obstaja in v kolikor sodite v katero izmed rizičnih grup (starost, kronične bolezni), ga je smiselno opraviti čim prej. V kolikor pa ste mlajši in brez kroničnih bolezni, pa lahko cepljenje počaka tudi 14 dni.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close