Cepljenje in kontrola
Pozdravljeni,
Sin je star dobre tri mesece, korigirano pa nekaj manj kot mesec dni, rojen je bil v 29T in 1/7. Dobra dva tedna sva bila na EINT-ju, nato sva bila premeščena v nama bližnjo porodnišnico še za en mesec. Zanima me ali mu pripada cepljenje za respiratorni sincicijski virus in še, ali imava v prihodnje kakšne preglede oziroma kontrole tudi še v LJ, ali pa naju vodi in spremlja le še njegov pediater.
Hvala za odgovor in lep pozdrav,
Barbara
Draga Barbara,
ker vaš nedonošenček očitno ni potreboval kakšne zelo intenzivne terapije (ne pri nas, ne v “matični” porodnišnici), ga vsaj v Ljubljano ne bomo vabili na dodatne preglede, pa čeprav je bil zelo nezrel nedonošenček… Po izkušnjah pa ga bodo verjetno naročili na kontrolni pregled v porodnišnici, iz katere ste bili odpuščeni domov. Osnovna skrb za dojenčkov razvoj in rast bo itak v rokah izbranega pediatra (pediatrinje).
Za naslednjo sezono merila za imunoprofilakso RSV s palivizumabom še niso povsem usklajena – če bodo obveljala lanska, bo vaš fantek v skupini B – torej med dojenčki, ki so v začetku sezone mlajši od 6 mesecev in so bili rojeni z gestacijsko starostjo 29-32 tedna – samo v primeru, če že ima sorojenca (v predšolski starosti). Najbolje bo, da boste o merilih povprašali vašega izbranega pediatra (ki je tudi izvajalec “zaščite”) pred začćetkom sezone, torej v septembru – oktobru.
Lep pozdrav,
Pozdravljeni,
Hvala za zgornji odgovor, vseeno pa bi glede cepljenja za RSV še nekaj rada preverila. Namreč včeraj sva bila s sinom na rednem pregledu in sem vprašala pediatrinjo, kako je s cepljenjem. Odgovor je bil, da mu načeloma najverjetneje pripada, da pa oni za vsakega otroka, ki je do tega upravičen, dobijo “zeleno luč” oz. napotitev (odobritev) iz LJ. To drži?
Res bi rada, da je mlajši sin cepljen, saj hodi njegov starejši brat v vrtec, minulo sezono pa je bil kar trikrat hospitaliziran zaradi bronhiolitisa.
Hvala in lep pozdrav,
Barbara
Spoštovana,
res velja, da se seznam otrok, ki so po slovenskih merilih upravičeni do zaščite s palivizumabom (torej ne gre za cepljenje, ampak za dajanje protiteles, katerih delovanje je časovno omejeno na čas, ko otroci dobivajo zdravilo), vodi v Ljubljani – predvsem zato, ker je večina otrok – nedonošenčkov rojenih pri nas oziroma gre za upravičćence, ki se vodijo na Pediatrični kliniki (npr. tisti s prirojeno srčno napako).
Čeprav uradno s strani IVZ še nismo bili obveščeni o letošnjih merilih za upravičenost, predvidevam, da bodo v veljavi tista od lani. V tem primeru bo vaš fantek uvrščen na seznam, če je bil rojen po 1. 5. 2014 in ima bratca v predšolski starosti.
“Obolevnost” bratca pa ni dejavnik, ki bi prinesel dodaten “bonus” pri upravičenosti do tega zelo dragege zaščitnega zdravila.
Lep pozdrav,
Spoštovana,
letos bodo v veljavi ostala lanska priporočila. Ker so nadzorniki porabe palivizumaba (cena za vključitev enega otroka je vsaj 5000 evrov v sezoni) zelo strogi in vaš mlajši sin ne izpolnjuje meril, do zaščite res ni upravičen.
(Žal je pričakovati, da se bodo v naslednjih sezonah merila celo bolj zaostrila in bo še manj otrok prejelo zaščito…)
Svetujem vam, da še bolj kot doslej skušate upoštevati priporočila za preprečevanje okužbe – higiena rok in izogibanje večjim skupinam otrok in odraslih so v teh mesecih ključni. Ti ukrepi so uspešni pri vseh okužbah, ne le pri RSV (ki je le eden od povzročiteljev okužb dihal; trenutno je večina bolnih okuženih z rinovirusi…).
Srečno,