Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Prosti čas Gradimo, opremljamo in urejamo dom centralno ogrevanje plin ali elektrika

centralno ogrevanje plin ali elektrika

Glede na tole situacijo z ledom in kaj se je zgodilo z gozdovi, bi rekel, da bo biomasa oz. kurjenje na pelete kar pogosta izbira ogrevanja letos 🙂

Tudi za peči na biomaso oz. pelete je potrebna elektrika 🙂
Morda bo edino to leto (pa še to ni nujno) cenejši les, kaj pa naprej?


Vendar manj, kot če ogrevaš na elektriko.

Če kuriš na drva, rabiš le 75W za pogon črpalke. To pa lahko urediš že s kakšnim akumulatorjem in razsmernikom ali pa manjšim agregatom, da imaš še kakšno luč v hiši.

Pozdravljeni;
Vsi pišete samo kaj je najboljse in kaj kdo ima,tudi meni je bilo rečeno da peč na elektriko ni velik potrošnik,pa sem šokiran. No naj opišem:
Hiša novogradnja 125 m2, 12 cm estrihi,30 židi in 15 izolacije,stropi spusceni 20 cm.
Peč Vaillant ecoblock 12+7 radiatorjev+talni. Investicija v kurilnico 2600 € s tem da imam elektroniko wdc10 z zunanjim tipalom in sobni termostat.
Zdaj se ni trda zima,v hiši imam 21 st.,24 urna poraba elektrike pa cirka 55-65 kw/h.
Meni se zdi to ogromno,mi lahko kdo svetuje kako nastaviti pec in termostat,ker to bo nora poraba čez zimo.


Mogoče je težava v zračenju, kjer vam lahko temperatura uhaja iz prostorov in se grelec avtomatično vklaplja. Drugače pa, nižja, ko bo nastavljena tem., manjša bo poraba 😉

******** [i]Ne govoriš ničesar, o čemer je vredno govoriti, če s tem nikogar ne vznemiriš. (Galvin K.)[/i]

Če ogrvat prvo sezono v novogradnji, bo poraba v vsakem primeru višja. Prvič zato, ker je hiša še podhlajena in je potrebno veliko energije, da se stene pregrejejo, drugič zato, ker je še vedno pristono veliko vlage v sami masi hiše.

Poraba kot taka pa se mi ne zdi tako ogromna. 60kw/h / 24 h = 5 kW na uro. Od tega verjetno nekaj pade na hladilnik, sanitarno vodo in ostale porabnike.

Talno ogrevanje je velik akumulator toplote, taako, da bi bilo smiselno nastaviti ogrevanje tako, da večino dela naredi v nočnem času, ko je nižja tarifa.

____________________________________________________ Only the stupid need organization, the genius controls the chaos! A.E. [url=http://www.ogrevanje-hlajenje.net]Toplotne črpalke[/url] | [url=http://www.alterish.com]Alterish.com - Let's cook[/url]

Hvala, res je, da je v hiši prva kurilna sezona, naravno sušenje pa je trajalo več kot 1,5 leto. Meni pa se kljub vsemu zdi poraba previsoka, preden sem se odločil za kurjavo na elektriko sem spraševal uporabnike le te peči-seveda imajo samo talno-kakšno imajo porabo, vsi so govorili nekje od 550 – 750 € na leto, jaz sem z kombinacijo radiatorji+talno računal več zaradi večjega segrevanja vode, vendar to kar porabim zdaj je preveč preveč. iz 27.10 na 28.10 sem v 24 urah porabil 72 kw/h, pa je bil termostat nastavljen na 20 stopinj če z noč.
Ima kdo izkušnje, kako naj nastavim peč, glede na to da je 12kw-jo pustim na 12 kw ali zmanjšam?
Sedaj imam temp. vode v peči nastavljeno na 50 stopinj, jo dvignem na 55 ali zmanjšam.

Če se kdo spozna na te peči in mi zna svetovat ga lepo prosim, če je le možno bi rad porabo znižal nekje med 45 – 50 kw/h.

Hvala in lp


Predvidevam, da je to komplet poraba in ne samo poraba peči.
Saj imajo drugi, ki imajo podobne peči in podobno kvadraturo hiše, lahko ostalo porabo nižjo in posledično je tudi skupna poraba nižja.

Sicer pa nimaš kaj dosti za čarati. Če zmanjšaš moč, bo vklopljena dlje časa, da bo dosegla nastavljeno temperaturo.

Poraba elektrike, ko je peč izklopljena je od 13 –15 kw v 24 urah, sedaj z pečjo pa od 60-80 kw v 24 urah.
Monterji mi pravijo, da je to zaradi tega ker je prva kurjava letos in da se mora hiša dobro presušit in pregret, tako da naj bi bilo 1-2 leti tako pol pa po mojih pričakovanjih, čeprav jaz najbolj ne verjamem v to.????


Že osnovna poraba elektrike, brez peči, je kar visoka.
Verjetno bi se tu dalo kaj zmanjšati.

Ce malo poracunas kilovatne ure, pa pomnozis s ceno, je tvoja poraba cisto ok.
Poraba eloblocka se da regulirati.

Pozdravljeni!

Letos spomladi smo kupili manjšo hiško in jo že od takrat vztrajno prenavljamo. Prejšnji lastnik je hišo ogreval z UNP in Junkers plinsko pečjo, 11kW. Ogreval je 72m2 in vodo za kopalnico.

Mi smo sedaj nekaj dogradili, tako da ima hiša cca. 90m2. Tudi plinsko peč smo hoteli samo prestaviti v ta novi del, ampak se je zalomilo pri ponovni montaži. Peč je še stara, ni kondenzacijska in je več niso hoteli montirati. Moral bi kupiti novo, kondenzacijsko in pa spremeniti dimnik v dvocevnega. Tukaj je pa spet nastal nov problem, saj je bil stari dimnik preozek, da bi lahko dal vanj koaksialno cev. Torej bi moral dimnik podreti in narediti novega, kar pa je spet investicija.

Potem smo razmišljali o TČ. Vsi vabijo z nizkimi cenami, ‘samo 3.000€, samo 2.800€,…’. Ko pa se malo podrobneje pozanimaš, pa ti začnejo naštevati, kaj vse še potrebuješ in kaki je strošek montaže, pa si hitro na 6.000€-8.000€, pa še to je zelo zelo optimistično. Bolj kot sem obračal, višja je bila investicija.

Potem pa sem si izračunal preprosto tako. Če moram it na banko in vzet 8.000€ kredita za toplotno črpalko, plačujem mesečni obrok cca. 150€ na mesec, 6 let. Poleg tega pa mi še toplotna črpalka vsak mesec požre nekaj elektrike, čeprav ni veliko, je pa vseeno strošek.

Za 12kW eloBlock je cena cca 620€ + DDV. Torej mi od teh 8k € ostane še cca 7.200€. Če meni sedaj ta eloBlock porabi 150€ elktrike na mesec in da rečemo, da se ogrevamo cca. 5 mesecv na leto, torej od novembra do marca, je to cca. 750€ na leto. To torej pomeni, da se bom jaz s temi 7.200€ grel skoraj 10 let z uporabo eloBlocka. Po desetih letih oz. že kar nekaj prej, bom pa tudi s toplotno črpalko že imel neke vzdrževalne stroške (pokvari se lahko marsikaj, že zaradi dotrajanosti, tam kjer je elektrika in voda se hitro nekaj pokvari).

Konec koncev mi je vseeno komu plačujem teh 150€ na mesec, banki ali elektru!

Poleg tega je pa še to. Vaillant eloBlock ima zelo pametno regulacijo, ki jo je možno poljubno nastavljati glede na potrebe. Peč zelo redko deluje na polnih 12kW, mogoče edino na začetku, ko je voda v peči precej hladnejša od nastavljene temperature dvižnega voda. npr. če je voda v peči 25°C, dvižni vod bi pa naj bil 65°C. V takem primeru se vklopi na 12kW, ampak potem postopoma moč znižuje. Temperaturo dvižnega voda tudi sproti regulira glede na zunanjo temperaturo, trenutno notranjo temperaturo in nastavljeno željeno notranjo temperaturo. Če ugotovi, da je razlika med trenutno in željeno notranjo temperaturo zelo nizka, npr. 3°C, bo vodo zagrel na cca 45°C, ker mu to zadošča. Vodo pa res zagreje nenormalno hitro. Meni je npr. iz 8°C na 65°C zagrel v manj kot 10 minut, nato pa je moč peči spustil na 2-4 kW in je temperaturo samo vzdrževal, dokler se prostor ni zagrel na nastavljeno temperaturo na termostatu (23°C). Ko se termostat izklop, še pumpa na peči deluje cca 10 minut, nato se pa izklopi in peč ne porabi praktično nič oz. le toliko, koliko porabi regulacija za delovanje, to je pa skoradja zanemarljivo.

Peč omogoča tudi nastavitev maksimalne moči. za 12kW se priporočajo varovalke 3x20A. Zunanje, glavne varovalke pa vsaj 3x25A. Če bi se vam vseeno dogajalo, da bi na glavnih varovalkah imeli presežke in bi vam varovalke zaradi tega crkovale, lahko peči nastavite maksimalno moč na npr. 10kw. Kot rečeno, pa peč sama regulira moč, glede na različne parametre. eloBlock VE12 ima korake po 2kW, torej 2, 4, 6, 8, 10 in 12kW.

Za ogrevanje sanitarne vode po uporabljamo električni grelnik vode, Gorenje OGB120SM. Vgrajen ima 2kW grelec in pametno regulacijo. Ima tako imenovano Smart funkcijo. Ko jo vklopite, regulacija 7 dni spremlja vaše navade pri porabi tople vode in potem temu primerno regulira ogrevanje. Če npr. ugotovi, da pet dni v tednu, med 7.00 in 16:00 nihče ne uporablja tople vode, je v tem času tudi ne ogreva, oz. jo ogreva minimalno. Proti večeru, ko pa se poraba vode dvigne zaradi tuširanja, pa vodo maksimalno ogreva.

Za stanovanja in manjše hiše jo jaz vsekakor priporočam. Sem zelo zadovoljen uporabnik. Mi sicer uporabljamo radiatorje, kjer je potrebno dvižni vod ogreti na višjo temperaturo, ker je na radiatorjih večja izguba kot pri talnem ogrevanju. Če pa imate talno ogrevanje in želite hišo ogrevat s čim manjšim začetnim vložkom, je eloBlock najbolj pametna investicija.

Da povem še to. Ko smo se odločali za ogrevanje, sem v hiši imel 5 monterjev in vsak je zagovarjal nekaj svojega, eden pelete, drugi drva, tretji spet plin, četri TČ… Samo eden od vseh petih se je z mano vsedel, si res vzel čas in sva vse predebatirala. Naredila različne izračune in na koncu prišla do zaključka, da je eloBlock najboljša rešitev za mene – najcenejša, brez skrbi in čista.

Ne bi rad delal reklame, si pa možakar vseeno zasluži pohvale in vam ga priporočam. Toje je Roman Štabuc iz podjetja Biakom (http://www.biakom.si/).

Jaz bi prej rekel, da vam poleg peči še nekaj druga blazno žre elektriko. Sicer če 72kWh deliš z 24 je to cca. 3kW na uro. Če kuhate s steklokeramično ali indukcijsko ploščo, veliko perete in sušite v sušilnem stroju, uporalbjate mikrovalovno pečico in mogoče še bojler za ogrevanje sanitarne vode, potem je meni poraba čisto razumljiva. 72kWh na dan * 30dni * 0,04391€/kwH (GENi enotna tarifa) = cca. 95€ mesečno. Meni se to ne zdi veliko za celo gospodinjstvo.

Trenutno prenavljamo hiš in živimo pri tašči, imamo hišo etažnosti K+P+M, cca. 98m2 po etaži, v njej živi 8 oseb in imamo mesečno porabo elektrike cca. 150-160€ mesečno.

Z eloBlockom VE12, to je 12kW ogrevammanjšo hišo, cca. 90m2. Ogrevam samo z radiatorji. Imam nastavljeno maksimalno moč 12kW, krivuljo E4 in odstopanje P-. Maksimalno temperaturo dvižnega voda imam omejeno na 55°C. Ker imamo malega otroka smo temperaturo dvižnega voda namerno omejili, da se ne more popečt na radiatorjih. Imamo tudi zunanje tipalo, ki meri zunanjo temperaturo. Za regulacijo uporabljam Seltron-ov termostat T1. Dnevna temperatura je nastavljena na 23°C, nočna na 16°C, program pa Pr2. Od pon. do pet. ob 5:00 preklopi na dnevni način in ogreje hišo, ob 7:30 preide nazaj v nočni način in vzdržuje temperaturo 16°C, ker nas v tem času ni doma. Potem pa ob 13:30 preklopi nazaj na dnevni način in hišo ogreje na 23°C tako da je ob treh že prav prijetno toplo ko pridemo domov. temperatudo celo popoldne vzdržuje na 23°C, nato pa ob 22:00 preide spet v nočni način in celo noč vzdržuje na 16°C. Čez vikend je dnevni način med 7:00 – 22:00. Pri nas doma je vedno toplo, potaba elektrike pa za celo gospodinjstvo cca. 75-90€ mesečno v zimskih mesecih, pač odvisno od zunanje temperature. V prehodnem obdobju se ogrevamo s klimo. Čez poletje pa izklopim varovalke, ker peč pač nima stikala za vklop/izklop.

Predlagam da preverite kako krivuljo imate nastavljeno. Lahko d aimate nastavljeno previsoko krivuljo in vam vodo ogreva v nebo, pa mogoče sploh ne bi bilo te potrebe. Če imate radiatorski način ogrevanja, potem vam ustreza krivulja E4, maksimalno E5, če imate radi toplo. Morate pa upoštevat tudi to, da talno ogrevanje porabi zelo veliko energije. Radiatorji so pločevinasti ali aluminijasti in so temperaturno zelo dobro prevodni, posledično se tudi zelo hitro ogrejejo in začnejo hitro odddajati toploto. Talno ogrevanje je pod debelim cementnim estrihom. Če čez noč ne ogrevate, se voda v čez noč ohladi in potem ogromno energije porabite samo za to, da spet segrejte estrih.

Kot rečeno, preverite kako imate nastavljeno krivuljo (parameter E), če nimate, namontirajte še zunanje tipalo, preverite tudi odmik od krivulje (parameter P), vsak odstop od krivulje pomeni dodatnih 6% več porabe elektrike. Jaz vam predlalgam E4, P- in 55°C dvižni vod. Če bi vam to bilo premalo, dvignite krivuljo na E5, več vam skoraj ne bi priporočal.

Nekam ogromno veš za nekoga, ki do pred par meseci ni vedel, kaj naj naredi, in je imel na domu pet ljudi, da bi mu svetovali, kako se ogrevat … Na tem portalu je treba za reklamiranje plačati.
In tudi zadovoljstvo po enem mesecu ogrevanja oziroma še to ne … hm.

PRIPOMBICA…
Preden sem se za eno stvar odločil, sem se resnično dobro pozanimal in vprašal in preštudiral vse, kar mi ni bilo jasno. Ogromno sem prebral na podobnih forumih, ogromno povprašal strokovnjake in si s tem razčistil marsikatero nejasnost. Seveda nisem strokovnjak, daleč od tega, razumem pa vse o čem sem zgoraj pisal. Preden sem se odločil za to peč, sem si iz interneta snel navodila, jih dobro prebral. Tudi ko so mi peč prišli priklapljat, sem monterja ogromno povprašal in prosil za obrazložitev. Vse kar sem zgoraj zapisal, so čisto osnovne stvari, nastavitve peči. Vse okrog teh krivulj in odstopanj, ter nastavitve regulatorjev si lahko vsak sam razpuca, če vsaj malo poglobi v navodila.

Okrog reklamiranja… daleč od reklame… bilo je mišljeno kot pohvala. Ker je bil od vseh ‘mojstrov’ edini, ki je zame poiskal finančno najboljšo rešitev in se ni osredotočal samo na svoj zaslužek ali svoja prepričanja.

Zdaleč od tega, da je to najbolj idealna rešitev. Seveda so še boljše rešitve in dolgoročno tudi cenejše. Ampak za začetek, ko gradiš ali pa obnavljaš in je stiska z denarjem je pač neomu 5-8.000€ pač prevelika investicija za TČ ali biomaso.

Še enkrat pa bi rad pudaril, da ne delam reklame, ne kujem svoje rešitve v nebo. Povedal sem samo svoje mnenje in gospodu, ki je omenal visoko porabo elektrike, poskušal pomagat z nasvetom. Nekomu bo moje pisanje v pomoč, spet drugemu pa reklama, odvisno pač kdo bere.

Seveda, Roman.

Prebiram te vase komentarje ua ogrevanie na pec vaillant. No pa povem vam iz prve roke investicija me je stala z menjavo stevca in instalacije pec 9 kw cca s atevcem 2500 € za sezono poraba elektrike od 1 novembra 2015 do 1.maja znesek 622 € samo ogrevanje zatorej ne nakladajte z nekimi smesno nizkimi zneski o skupni porabi 70€ ker to niti malo ni izvedljivo. Stanovanje 73 kvadratnih metrov. Pa lp vsem ki se odlocate za prehod na to pec.z delovanjem peci pa sem zelo zadovoljen.

Sem prebrala to staro temo o ogrevanju na elektriko, pa me zanima, če kdo od vas greje na to električno peč in kako ste zadovoljni.

Objava čaka odobritev

New Report

Close