Najdi forum

Samo nekaj – sem izrazito “temne postave” kot pravi Edvin – glej temo o spodnjih hlačkah – moj rodovnik pa je tako sto procentno slovenski, da bolj ne bi mogel biti (šele prapradedek je Italijan).Pravijo, da smo Kelti (na Jezerskem so recimo tudi bolj črni ljudje – nekateri). In kaj se mi dogaja v zadnjem času, ko grem ven? Do zdaj nikoli nisem imela problemov (sploh, ker sem OŠ dala čez še v Jugi), že dve leti pa se na vsake toliko časa pojavi kakšen tip, ki da kakšno čudno izjavo npr. zadnjič v klubu se mi je en ful lušten tip precej izogibal, čeprav smo bili skupaj v družbi. In potem je zvedel moje ime je bilo kot da bi si oddahnil potem pa rekel “Uf, sem že mislil da si ta spodnja” in potem je bil okej. Ali pa nekdo, ki je mislil, da temna polt pomeni vročekrvnost in mi je težil cel večer, na koncu, ko mu ni uspelo pa je zabrusil nekaj v stilu, “če jo kažem samo mojim čefurjem”. Zdaj sem pa res že tolikokrat naletela na take izjave raznih ljudi- tipi, prodajalke…., pa še Edvin pravi da “ne moreš zgrešit” pri določitvi, katera je južna – da sprašujem: Kako veš? In ko zveš, a te kaj moti? Če sem se jaz tolikokrat soočila s tem, kako dobrodošli se v Sloveniji počutite (počutijo) naši bivši bratje in sestre? Meni se dozdeva, da se je v zadnjih letih nestrpnost blazno zvečala in že iz lastnih izkušenj vam lahko povem, da ni prav nič lepo biti v koži “drugorazrednega državljana”. Kaj vi menite o tem?

Ja, definitivno naši “bivši bratje” danes veljajo za drugorazredne državljane. Ne bom zdej razglabljal zakaj je tako, ker je stvar precej zakoreninjena, se pa s tem definitivno ne strinjam. Najhuje je to, da se je to tako zakoreninilo, da se ljudi že kar po ozgledu in zunanjosti ocenjuje. To si na žalost doživela in doživljaš tudi ti. Res nerazumljivo in neverjetno kaj se t idogaja. Spremenila nič nae boš, to je dejstvo, se pa poskusi s takimi bedaki čimmanj ukvarjat. Bodi ponosna, samozavestna in vedi, da so taki, ki dajejo te izjave na daleč nižjem nivoju kot ti in niso vredni niti sekunde tvoje pozornosti.

Mislila sem, da ni tako, toda nestrpnosti in ksenofobije je v Sloveniji v izobilju. Tega me je osebno sram! Primitivizem ne pozna meja. Predsodki, obsojanje samo zaradi porekla. Nacisticno misljenje: cefurji nam jemljejo stanovanja in sluzbe. Zakaj bi dajali tujcem? itd. Ta problematika postaja vedno bolj izrazena. Prihajam iz mesta, kjer je bilo od nekdaj vse bolj multikulturno, razlicni ljudje itd. in vem, da je to prednost! Med seboj smo se druzili kot enaki med enakimi. Zdaj pa mislim, da je mesto tempirana bomba. Sovrastvo se je prikradlo med ljudi. Zapirajo se v svoje skupine in mesanja ni. Zrel clovek lahko vidi, da je multikulturnost nekaj pozitivnega, sprejema tujo kulturo in se uci o njej, ker je zanimiva in drugacna. Nezrel primitivnez pa sodi, da so nekateri narodi manjvredni, inferiorni, miselno zaostali (to mislijo tudi Americani o Kanadcanih, denimo) itd. Kdor prisega na stereotipe pac nikoli ne bo pokukal cez svoj plot omejenosti. Tak clovek ima v bistvu tudi kompleks manjvrednosti in to nadomesca tako, da ponizuje ali zanicevalno razmislja o drugih.

Bodi vesela, da lahko take ljudi prepoznas na prvi pogled, ker ti s svojim vedenjem brez sramu razkazujejo svojo omejenost. Meni osebno so temnejse zenske zelo lepe. So pa lepe seveda tudi svetle.

Nikar ne pozabimo, kaj se je dogajalo med drugo svetovno vojno in iz cesa je taksno nasilje sploh nastalo. Iz malih nestrpnosti in krepitve nacionalizma.

Ce kdo misli, da pretiravam, naj preveri naslednje povezave (so malo daljse, skopirate jih tako, da oznacite vse, nato CTRL+C hkrati, kliknete v naslovno vrstico in jih odlozite z CTRL + V :

http://www.mobisux.com/wwwthreads/showthreaded.php?Cat=&Board=mobi4&Number=166893&page=0&view=collapsed&sb=5&o=14&part=2#Post167928

http://www.mobisux.com/wwwthreads/showthreaded.php?Cat=&Board=mobi4&Number=167003&page=0&view=collapsed&sb=5&o=14&part=1#Post167956

http://www.mobisux.com/wwwthreads/showthreaded.php?Cat=&Board=mobi4&Number=157351&page=2&view=collapsed&sb=5&o=14&part=

http://www.mobisux.com/wwwthreads/showthreaded.php?Cat=&Board=mobi4&Number=167007&page=1&view=collapsed&sb=5&o=14&part=

Sama se nikakor ne sekiram zaradi tega, ker me zamenjujejo, v bistvu sem le začudena, kako nekateri ljudje razmišljajo in na nek način celo hvaležna, ker so me tako postavili v “nižjo” kožo ter mi tako omogočili širši vpogled v naš lep slovenski značaj. Če ne bi slišala na lastna ušesa, ne bi verjela!

Se strinjam z vami – človeka se ne sme ocenjevati po zunanjosti in narodnosti. Problem pri nas pa je, da se veliko tako imenovanih “čefurjev” tudi obnaša čefursko (ne vem sicer zakaj tak izraz). To so razni mladci, ki kradejo in pretepajo nedolžne ljudi ter nadlegujejo ženske. Imam veliko negativnih izkušenj, predvsem iz nočnega življenja. Mislijo, da so vsemogočni, poznam celo primer, ko si je nek Srb zgradil ograjo okoli hiše in rekel:”To je Srbija”. Hvala lepa, ampak takih res ne potrebujemo. Mislim, da je izraz Čefur prav za te ljudi in ga ne bi smeli uporabljati za vse, ki prihajajo iz juga. Jaz pravim, če jim ni všeč v Sloveniji, naj pa grejo v svojo ljubo Srbijo, me zanima, če bodo tam kaj bolj srečni.
Vsi enaki, vsi enakopravni!

Ja, se strinjam s tabo. Zaradi takih so vsi južnjaki padli pod slabo luč .Takih kot si jih ti opisala pa res ne rabimo. Je pa res dejstvo, da so te njihove bande najbolj nasilne in se nosijo kot mali bogovi. Po eni strani niti ni čudno, da sprožajo take odzive.

Ob takih zgodbah me je sram, da sem človek, da sem Slovenec!

Žal mi je, da se take stvari dogajajo. Ne vem, kdo daje nekaterim pravico, da soljudi ocenjujejo po barvi kože oz. narodni pripadnosti. Vsaka družba oz. vsaka nacija ima določen del ljudi, ki so slabi, kriminalci, ipd. Tudi slovenska družba. Nevzdržno je, da nato nekateri poskušajo tako stigmatizirati celotnen del populacije, ki živi v drugi državi. Ti ljudje niso prišli v Slovenijo zato, da bi izkoriščali Slovence, pač pa iz neke stiske, nuje ali celo ljubezni do Slovenca/Slovenke. Predvsem se dogaja, da potem mi izkorščamo te ljudi, da za majhen denar delajo težka dela.

Situacija, ki jo imamo v SLO je vse graje vredna. Najbolj je izbila ob problemu beguncev na Celovški v LJ. Tudi begunci so ljudje, ki so iz stiske zbežali iz svoje države “nebesam” naproti (tako mislijo, čeprav odhajajo v Z. Evropski pekel). Nato jih pa mi označimo za kriminalce, prenašalce bolezni, ipd.

Skratka: vsak človek je enakovreden vsakemu drugemu človeku, ne glede na to, kakšno barvo kože, oči, las ima, ne glede na to kako govori in iz kod je. Si predstavljate monotonost sveta, če bi bil vsi enaki. Kako bi se pa potem zaljubljali. Vsi v eno/enga??

Verjetno ti s tem nisem odgovoril na tvoje težave. Izražam le svoj gnev, da se te stvari sploh dogajajo.

Ignoriraj takšne ljudi in jim nikoli ne dokazuj, da si Slovenka ter tako njim enakovredna. Če boš to poskušala, se boš dejansko močno podcenila.

LP, Učo

Če ste že vsi v bistvu povedali kaj si mislite o “čefurjih” bom pa še jaz.
V kraju katerem jaz živim, katero ni tako majhno, je pa v južnem delu Slovenije, je zelo veliko “južnih bratov” in jasno tudi sestr. Morali bi videti kaj se dogaja pri nas. Stavbe po mestu so porisane s 4 c-ji, srbskim znakom, privatne hiše, kamnite ograje, vse posprejano z srbskimi vzkliki. Sediš, recimo na nogometni tekmi, katero velikokrat spremljam, pa fantiček star 10 let ali pa še manj, jasno južnega porekla, preklinja to kur…. Slovenijo (dobesedno tako, op.p.). Najbolj pa me pojezi, ko slišim človeka, kateri že 20 let živi v naši ljubi državi, pa še vedno tolče po srbsko ali hrvaško in se niti ne trudi govoriti po naše, ker pač oni “nekaj so”, ne pa mi Slovenčki.
Verjemite, nisem nastrojena proti vsem južnjakom, saj imam kar nekaj prijateljev, pa družinskih prijateljev teh narodnosti, vendar blatenje naše države, za katero se je že prelivala kri ravno s temi brati, pa ne vodi v dobre odnose med narodi.
Nič nimam proti beguncem, saj nikoli ne vemo kaj nas čaka, kdaj bomo mi v njihovi koži, imam pa močno proti takim kot sem že prej rekla.
Brez zamere vi tisti, kateri ste južnega porekla, ni bilo mišljeno ravno za vas, vendar za take kot s prej omenila.
Verjamem pa, da ni v vseh krajih tako, mogoče bolj v teh ob robu naše Slovenije.

Ne, je kar povsod podobno. Pač tam kjer živijo strjeno v večjem številu. Res je to velik problem in ne bi smeli gledat stvari samo enostransko kaki da smo Slovenci do njih, kako so oni ubogi ampak tudi kaki so oni do nas. Od človeka ki je dobil državljanstvo za dva pira bi pričakoval vsaj da spoštuje državo ki ga je sprejela in vsaj v javnih ustanovah (šole, občine, banke…) govori Slovensko. Če nekdo nima ene osnovne lojalnosti do svoje države, potem si državljanstva ne zasluži pa ne glede na to kakšne narodnosti je.

Ne morem, da se ne bi oglasila. Tudi mene grozno moti sovraštvo do drugačnih. Toda “čefurji”, kot jih imenujete, so si dejansko sami krivi, da je sploh prišlo do te nestrpnosti do njih. Tudi meni so poznane mnoge podobne zgodbe, kot jih piše
NinaNana. Moti me, da sredi belega dne kjerkoli sem jim zazdi, največkrat to absolutno ni primerno, izzivajo, dvigujejo tri prste in vpijejo Srbija (zanimivo, da pripadniki drugih narodnostii tega ravno ne počnejo pogosto – na kakšnih tekmah ja) . Spoštujem vsakega posameznika, ki je ponosen na svoj rod in korenine.Toda posiljevanje ljudi okoli sebe z raznimi vzkliki, napisi, obnašanjem ni več ponos, ampak nastopaštvo. Slovenci smo po naturi bolj sramežljivi in ne bomo kar vsevprek vpili, kdor nas hoče poslušati ali ne, da smo Slovenci. Zanima me, kako bi se odzvali “bratje” Srbi, ko bi začeli Slovenci sredi njihove Srbije vpiti Kdor ne skače ni Slovenc? Bojim se, da bi odnesli buške, če ne še kaj več.

Morda nas ne bi to toliko motilo, če ne bi imela Srbija celo apetite po slovenski zemlji, želje po avtonomiji “srbske manjšine” in po več pravicah kot Slovenci. Težko razumem izjave ne samo enega Srba”, ki sem jih slišala na lastna ušesa, da “sovraži Slovenijo in vse kar je slovenskega”. Vztrajno govori svoj jezik in se obnaša do nas, kot da smo mi v njegovi deželi, ne on pri nas. Ta nadutost, napihnjenost, nastopaštvo in včasih agresivnost, sta v veliki meri doprinesli do stanja, kakršen je v naši dežili do tujcev. Preprosto, v tuji deželi hočejo biti taglavni. Imajo pa svojo, ali ne? Kam naj gremo pa mi, če nam ne bo všeč? Tu smo doma, vsepovsod pa bomo tujci, kakor so oni. Če jih vztrajno kličete “južni bratje”, zakaj potem sovraštvo do nas? Jaz bratov, od katerih se ne morem nadejati nič dobrega, kvečjemu še kakšno zahrbtno, ne potrebujem in ne želim!

Žal smo pa ljudje taki, da vse tujce gledamo posplošeno po vzorcu (srbskem) in zato tudi ljudje, ki so v stiski ne dobijo od nas tistega, kar bi lahko. Dobroto.

P.s.: Še tole. K vsej tej sliki dodajam še določena dejstva glede beguncev iz nekdanjih republik. V njihove centretatjana so že v začetku prišli mladi moški, polni energije, sposobni za delo. Cele dneve poležavajo, toliko satelitskih anten ni nikjer, kot pri njih. Že otroci pa povedo, da tako oblečeni kot so begunci niso najbolj bogati sošolci – same “firme” nosijo. Naša mladina vidi, da ni potrebno nič delati, pa imaš praktično vse, “so ful frajerji”. Za njih ni pomembno, da oni nimajo domovine. Vidijo samo to, da jim ni nič hudega. Razen redkih posameznikov se nihče ne pobriga, da bi kaj delal. Tudi smeti se samo kopičijo, naša Komunala to čisti. Jaz moram za svoje smeti plačati, a vi ne? Če se pa pogovarjaš z njimi, so jih pa polna usta hvale njihove domovine, niti trohice hvaležnosti pa ni za slovenske gostitelje. Ali ne bi bil že čas, da se ugotovi, kdo je še resnično potreben našega gostoljubja? Na račun tistih, ki to še vedno izkoriščajo, ne dobijo pomoči tisti, ki so v tem trenutku resnično ogroženi.
Seveda spet niso vsi taki. Na žalost pa je teh bore malo.

No, jaz začnem s temo, kakšni smo Slovenci, tema se razvije v to, kakšni so “uni”. Dajmo najprej pospravit pred svojim pragom.
Imam sosedo Američanko iz New Yorka, ki je tudi precej na lahek način dobila državljanstvo. Slovensko ne zna in ne govori, ker ji ni treba. Vsak Slovenec, če le zna malo angleščine, se zelo močno potrudi, da ji izreče welcome v njenem jeziku. Uradniki na občini se (vsaj delno) stopijo, samo, da omeni da je from New York. Midve se temu smejiva, ampak resničnost je pa izredno žalostna. Zakaj je ona boljši državljan Slovenije kot en ata iz Bosne? Ne verjamem, da bi Marjan na njeno ignoranco do naše države, ki ji je poklonila državljanstvo, gledal z enakim odporom kot gleda ljudi z juga. Ali se motim? Soseda nima nikakršnih slabih izkušenj z nami in našo ksenofobijo, to pa zato, ker prihaja z zahoda, iz Amerike, bogate dežele, ki jo spoštujemo. Če bi prišla iz Irana, Indije, Pakistana, verjetno ne bi šlo tako lahko, čeprav bi imela enako izobrazbo. Prav ali narobe?
P.S. Glede moje izkušnje z videzom pa tole: če vidite nekoga, ki zgleda kot “čefur” in imate o njih tako mnenje kot npr. Marjan in Mimi – ali imate do njega, preden ga spoznate, že kakšen negativen odnos, ali ga vzamete tako nevtralno kot bi recimo visokega blond Američana? Prevečkrat sem se že srečala z negativnimi reakcijami, da bi lahko rekla, da je to stvar le nekaj nevzgojenih ljudi (ti verjetno le upajo povedati naglas!)?

Nisi me čisto razumela. Točno sem povedal kako mnenje imam. Zame so čefurji tisti ki setako obnašajo, torej se sami tako okarakterizirajo. Nič nimam proti kateremkoli narodu, močno me pa moti tako obnašanje kot ga prakticirajo NEKATERI naši južni “bratje”. Povedal sem tudi da ljudje razumljvivo zaradi takih poslošujejo in s prstom kažejo na cel narod. S tem se NE STRINJAM! Prav tako sem lepo povedal, da me moti da kdorkoli ki ga je naša država sprejela ne kaže vsaj malega spoštovanja in pripadnosti in s tem mislim na vse, prav tako na to Američanko. Tud ona ni izjema. Se pa tudi meni zdi zelo žalostno vso to slovensko klečeplazenje t ozahoda. enostavno upira se mi, samo to je že druga zgodba.
Pikapoka, jaz se držim tega, da človeka najprej spoznam in šele nato sodim, pa na glede na to od kod prihaja. Seveda če že na daleč ne izraža nespoštovanje do stvari, oseb ali vrednot ki so meni blizu. To kar se pa tebi dogaja je pa totalen sprevržen primitivizem, ki ga jaz obsojam. Upam, da sem sedaj pojasnil če je bilo kaj dvomov. Moraš pa razumet tudi tisto kar je mimi povedala. Ona ni zaradi tega ozkosrčna ali navzgojena, ampak se srečuje z okoliščinami, ki ji logično dvigujejo pritisk. Ne moreš reči, da je tako obnašanje kot ga je opisala normalno.

Ej kako je to žalostno. Žal je tako, da se različne rase podcenjujemo med sabo – Tako gledajo npr. švicarji zviška na nemce, nemci zviška na avstrijce, avstrijci zviška na slovence, slovenci na hrvate, hrvati na srbe, srbi na albance in vse to skupaj je en hud @!#$!!

Potem prihaja do halo efekta ravno zaradi že omenjenih posameznikov, ki mečejo slabo luč na celotno raso ali skupino. Žal mi je in vem, da bi moral vse ljudi sprejemati enako, ampak ob t.i. čefurjih – pa naj bodo to srbi, cigani, ali pa kateri drugi, si ne morem kaj, da si pač ne bi mislil svoje, ko gre npr. mimo mene. Žal še nikoli nisem šel mimo katerega, da ne bi zaudarjal in potem kako se prezentirajo. Hodijo tako, kot da so boga za jajce prijeli, 2 toni zlata okoli vrata, po možnosti zgornji del trenerke in kavbojke, ali pa tiste hlače iz 80-ih let, ko imajo nabrane šive pri pasu in tak pogled, da bi ti hladnokrvno ubili mater pa po možnosti še žvečilni v ustih. Pravi primitivni, nevrotični hot-shotsi. Če sem zaradi takih rasist, potem pač sem. Ampak samo do čefurjev-moških, proti puncam nimam čisto nič. Nekatere so prave mačke ;)). Ravno zaradi takih imam potem nekakšen odpor do ostalih, čeprav niso takšni kot ti zahojenci. Sploh pa če še imaš kakšno negativno izkušnjo.

Npr. še ena taka stvar. Ker sem na takem delovnem mestu, kjer imam dosti kontaktov z različnimi ljudmi, vlada neko prepričanje da so podjetniki sami goljufi, tatovi, mobitel podjetniki, vsi jih povezujejo z velikimi razkošnimi limuzinami, dragimi oblekami itd, češ ta pa služi denar po robu ali nad zakonom. In to se je zgodilo ravno zaradi takih kot so Zdenex, Dilaro, Avto-ideal (“slavni” Leljak) Žal mi je, da vedno slabi zgledi tako vlečejo – zakaj ne pišejo v časopisih še nekaj, kar bi bilo obratno od črne kronike – dobre novice, npr. kaj se je dobrega zgodilo, kaj je kdo uspešnega naredil ipd. Naj uvedejo kakšno tako rubriko. Malo sem zašel s teme, ampak princip je isti, stereotipi in predsodki. Tukaj je zelo težko kaj spremeniti, to je zakoreninjeno v nas, taka je miselnost. Treba je pomest predvsem pri sebi, to pa je ravno za take praktično nemogoče. Eh, včasih je težko bit človek.

lp,

Ne strinjam se, da so ljudje neslovenskega porekla nujno obravnavani kot drugorazredni državljani. Jaz imam naprimer veliko prijateljev, katerih starši so “od dole”, pa nihče ni imel nekih problemov. Človeku pač ne piše na čelu, da je npr.Srb. S teboj je težje, ker si očitno stigmatizirana z barvo polti, kot Romi. Seveda nisi v zavidanja vrednem polžaju.

Nič ni stigmatizirana. Kaka stigma neki? Sploh veš o čem govoriš?
Ima pač malo temnejšo polt in… pa saj ne morem verjet da se zdej o tem pogovarjamo!!!!!

Seveda vem..Marjan..v očeh okolice nosi stigmo..tako kot invalidi..točno o tem se pogovarjamo.

BRAVO! Povzel si moje besede.

Kar se pa tiče američanke; a ona mogoče tudi grafite riše o svoji državi, pa preklinja Slovenijo, pa govorija da je Slovenija ena Kur…. država, pa čeprav živi v njej?
Če je tako potem bi njo isto gledala.
Pikapoka, očitno nisi dobro prebrala moje replike, saj sem večkrat povdarila, da mi ne grejo v nos vsi južnjaki, ampak taki ki s svojimi dejanji blatijo in žalijo našo državo in s tem vse nas SLOVENCE!

Zelo zanimiva tema. Kako različni odzivi se pojavljajo pri nas. Naj še jaz nekaj dodam. Mislim da imate vsak po svoje prav in vsak po svoje narobe. Irena ima prav ko pravi kaj vse se razvije iz pretirane nacionalnosti, po drugi strani pa je res da se ti t.i. čefurji obnašajo v Sloveniji tako, kot se jaz v Srbiji ne bi upal obnašati. S tem ne mislim na vse, ampak veliko je takih. Ko je bila vojna za Slovenijo je bilo mnogo Srbov zelo glasnih, sedaj pa živijo tu in kritizirajo Slovenijo. Kar se tiče tega, da nam odžirajo stanovanja in službe je res, po drugi strani pa me zanima, koliko Slovencev bi bilo pripravljenih delati ceste, težaška dela pri gradbenih podjetjih itd.. Kar se tiče jezika, vsi oz. večina Slovencev razume srbohrvaščino in ko oni lepo meljejo svoj jezik v naši državi, jih mi pridno razumemo. Pa jih nebi smeli razumeti. Tudi Nemci jih ne razumejo in v Nemčiji se vsi čefurji lepo naučijo nemško. Po eni strani vsi obsojamo nacionalnost, po drugi strani pa smo zaskrbljeni za naše otroke, kaj bo z njimi, ali bodo dobili službo in si vsi želimo da bi se naši otroci poročili z slovenskim partnerjem. Tudi jaz nisem nacionalist, ampak naj vam povem, da imam hčerko, sicer je stara šele 10 let in ko se bo enkrat zaljubila oziroma poročila in če si bo izbrala partnerja z juga si ga pač bo, jaz ji ne bom branil oziroma delal sitnosti, vendar si v srcu želim, da bi to bil naš Slovenec. Kar se tiče tiste iz NY in to kako se ji vsi klanjajo, pa naj povem, da smo Slovenci pač takšen narod, ki nam je všeč vse kar je tuje. Tudi naše firme imajo vse več angleških nazivov, pa glasbene skupine, v diskotekah vrtimo samo ex yu muziko, pa roko na srce, zelo radi si pogledamo srbsko komedijo v kinu. Za konec naj še povem, da imajo vsi narodi na svetu dobre in slabe ljudi, tako da neroda ne moremo soditi po posamezniku. Lep pozdrav vsem skupaj

P.S. Živi in pusti živeti!

P.S.2 Ti pikapoka pa pusti primitivcein se ne sekiraj. Ziher si dobra bejba, drugače se nebi zanimali zate in jih sploh nebi skrbelo kaj si po rodu. Uživaj!

Res je. Sploh ne vem kaj tisti za katere je Slovenija Kur…. država sploh še delajo tu? Zakaj ne grejo v tisti njihov “raj” na jugu? Ker je mogoče tam še bolj Kur…..? Spoštovanje…a pričakujemo preveč od teh ljudi? Pa še enkrat. Govorim o tistih ki se obnašajo tako kot je bilo že opisano. Nikakor ne posplošujem!!!!

Forum je zaprt za komentiranje.

New Report

Close