Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Rak Kako živeti z rakom? bulica na modu

bulica na modu

Prosim za vaš nasvet. Sin (18 let) si je letos poleti zatipal bulico na modu. Bil je napoten k urologu. Ta je opravil ultrazvok, ki ni pokazal nič, dal napotnico za pregled krvi na markerje (izvid je bil OK) in nam predlagal operacijo. Sin je bil hospitaliziran v nekaj dneh in operiran še isti dan, kot je bil sprejet v bolnišnico. Zdravnik nama je predhodno predstavil operacijo in sicer bi naj delali zamzli rez tumorja, modo pa bi se naj operiralo le tako, da se ga dvigne skozi trebuh. Kakorkoli, med operacijo je ugotovil, da gre za cisto, jo punktiral in spustil modo nazaj. Ko so sinu pobrali šive, je v nekaj dnevih rana zazijala in začelo je teči iz nje. Kakšen mesec in pol je trajalo, da se je zacelila rana. Bili smo srečni, ker ni bil rak in hkrati se nam je fant smilil, ker to sploh ni bil mali poseg in ga je še lep čas bolelo.
Pred nekaj dnevi si je ponovno našel bulico. Kaj sedaj? Ali bo moral ponovno na tako obsežno operacijo? Ali je mogoče bulico punktirati in tako priti do vzorca? Ali naj še naprej iščemo pomoč v Mariboru, ali je kje drugje pristop drugačen?

Draga mama,

zakaj se je rana odprla, lahko teoretiziramo. Bolniki največkrat sodijo, da zaradi nestrokovnosti posega, toda menim, da gre velikokrat za preslabo osveščenost bolnika po operaciji, za nepričakovano obremenjevanje (npr. naglo vstajanje, živahna hoja ipd.) itd. Tudi meni se je že odprla majhna kirurška rana in prav dobro vem, da sem ta zaplet povzročila sama. Vaš sin je bil pred operacijo gotovo vajen živahnosti in morda je nehote napravil gib, ki ni bil v skladu s prestano operacijo, pozabil na to, da mora mirovati (ali pa je celo prestrašen preizkušal, če je še “tak, kot je bil prej”) in rana je popustila.

Običajno iz rane ne teče gnoj, ampak tekočina (odziv telesa na poseg je povečanje prekrvavljenosti področja in večja prepustnost žil, iz katerih izhajajo celice, ki “popravljajo” rano, jo celijo, ter tekočina, ta pa lahko tudi zastaja zaradi slabšega odtoka limfe). Rana tudi laiku grdo izgleda, je pogosto nabrekla zaradi otekline tkiva in vse to zbuja obup češ, kako grdo bo to videti. Nekaj časa mora preteči, da se rana zaceli in dobi lepo obliko, pa ne le mesec in pol, ampak tudi več, še nekaj let se lahko spreminja in krči. Velikokrat se zgodi, da kirurg teh sprememb nima časa pojasnjevati, rano prevezujejo medicinske sestre (včasih z neprimernimi komentarji, ki v bolniku vzbudijo dvome), šive odstrani prav tako kdo drug. V majhnem odstotku pa se kljub vsem ukrepom previdnosti ob operaciji tudi zgodi, da se rana okuži. V tem primeru je potreben ukrep z drenažo (cevko ali primerno odprto rano, da se izceja gnoj). To se pripeti tudi najboljšim kirurgom, pa tega nikakor ne moremo označiti za malomarnost (nobeno okolje ni čisto čisto brez bakterij!), zato je prav tako pomembno, da so bolniki pred posegom s to možnostjo seznanjeni. Pogosto se bolnikom izročijo informacije na papirju, ki jih bodisi preleti, ali v živčnosti sploh ne prebere, na vprašanje, ali je seznanjen z zapleti, pa hitro prikima in pred njim je samo eno – operacija. Za podrobnejši pogovor zmanjka časa.

Strokovnjak bo sedaj na podlagi dodatnih preiskav (verjetno bodo priporočili ponovni UZ) priporočil najprimernejši poseg. Ker se ciste lahko ponavljajo, bo najverjetneje izvedena punkcija. V vsakem primeru vas morajo najprej seznaniti z vašimi možnostmi, vi oz. vaš sin pa ima končno pravico do odločitve o zdravljenju ali vseh diagnostičnih posegih. Sami se lahko odločite, kje bo poseg opravljen. Vendar vam menjava zdravstvene ustanove ali zdravnika žal ne zagotavlja, da morebitna ponovna rana ne bo popustila ali se ne bo okužila. Možne so bolj zapletene komplikacije kot prvič. Možen pa je tudi ugodnejši potek posega kot prvič. Glede na vaš opis ni mogoče soditi, da je šlo za nestrokovni poseg ali zaplete zaradi malomarnost, vendar menim, da je bil poseg opravljen dobro, žal pa je prišlo do zapletov (razprtja rane). Glede na opis vaše zgodbe lahko tudi sklepamo, da se cista takrat žal ni videla na UZ. Bolečine po operaciji bi moral ustrezno zdraviti osebni zdravnik vašega sina, običajno pa navodila o tem napiše kirurg na odpustnici.

Lepo vas pozdravljam in vam želim vse dobro!

Irena

Najlepša hvala za odgovor. Morda nisem bila dovolj jasna pri vprašanju.Z samim odpretjem rane in operacijo se sploh ne bi več obremenjevali, če nas ne bi bilo strah, da bo ponovno treba pod nož. Zanima nas torej ali je mogoče cisto le punktirati, ne da se izvede operacija (prereže trebuh) in ali je takšana možnost v vseh bolnišnicah ali pa gre za zelo specialen poseg, ki ga izvajajo le ponekod?

Draga zaskrbljena mama,
punkcija načeloma ni zapletena (seveda so možni zapleti tudi tukaj) za izvajanje, vendar se boste morali najprej posvetovati, ali vam jo sploh predlagajo in ali jo bo možno izvesti. To pomeni, da bo verjetno najprej opravljen UZ, nato pa bo sledil razgovor o možnostih zdravljenja, če bo slednje sploh potrebno. Nekaj stvari glede kirurškega posega sem vam v svojem odgovoru še dodatno pojasnila, ker ste glede na vzdevek zaskrbljeni. Mislim, da za to zdaj ni razloga.

Pogumno do zdravnika!

Irena

New Report

Close