Bulica
Pred dvema mesecema sem so po porodniškem dopustu (otroka sem dojila do 9,5 meseca starosti) vrnila na delovno mesto. Opraviti sem morala sistematski pregled na katerem so ugotovili, da imam na levi dojki bulico.
Po hitrem postopku sem se naročila na ultrazvok, kateri je pokazal, da je majhen tumorček v obliki osmice velik cca.12 mm. Po tem pregledu me je zdravnica poslala na nosečnostni test, ker mi je mesečno perilo zamujalo. Test je bil pozitiven (6 tednov), vendar mi je zdravnica vseeno poslala na mamografijo in mi zagotovila, da ne bo z nosečnostjo nič narobe, ker me bo močno zaščitila s tremi svinčenimi plašči. Zdravnica je ugotovila da je tumorček benigen. Po enem tednu sem začela močno krvaveti in ginekolog je ugotovil spontani splav.
Zanima me če je bil splav posledica mamografije?
En dan po splavu sem imela pri ginekolugu punkcijo na podlagi katere so ugotovili, da bulica ni rakava oz.ni nevarna. Sedaj sem dobila na dom vabilo za ponovni ultrazvok, ki naj bi bil čez dva meseca.
Ali se lahko ta benigna bulica s časoma razvije v maligno.
Zanima me, če se lahko odločim za odstranitev te bulice in kakšen je postopek odstranitve?
Zahvaljujem se za odgovor.
LP, Romana
Popolnoma razumem vašo skrb in vse težave, ki so se vam zgodile v zadnjem obdobju. Upam, da boste razumela, da na vaše prvo vprašanje žal nimam odgovora. Vzrokov za spontani splav je lahko veliko različnih. Glede na vso zaščito, ki ste jo dobila ob mamografiji, bi rekla, da je težko verjetno, da bi bila opravljena mamografija vzrok zanj.
Niste napisala za kakšne vrste spremembo gre. Glede na to, da je benigne narave, vam svetujem redno in sistematično kontrolo.
Glede odstranitve se posvetujte s svojim zdravnikom specialistom, ki pozna za kakšno spremembo gre in lažje presodi, ali bi bila odstranitev tudi smotrna. Upošteva se več dejavnikov. Ti so od primera do primera različni. Odloča se glede na naravo spremembe, glede na njeno lego ter glede na leta ženske.
Seveda obstaja možnost, da se benigna sprememba spremeni v maligno, vendar se v veliki večini primerov to ne zgodi. Obstaja le malo večja možnost, kot pa v primeru, če te spremembe ne bi imela.
Priporočam vam, da opravite priporočeni UZ dojk.
Seveda vam v prihodnje priporočam tudi metodo BreastScan, s katero boste potrdila vašo diagnozo in zvišala natančnost diagnoze čez 90%. Take vrste kombinacija pregledov ter njihovo stalno dopolnjevanje je za vas zdrava alternativa v priemrjavi z odstranitvijo tkiva iz dojke in vam omogoča visoko zaščito. Seveda je stalni nadzor zdravnika specialista ob tem nujen.