Bruksizem – “obnova” in zaščita zob
Pozdravljeni,
sem bruksistka. Zobje se mi krušijo, so zelo ostri (sploh sekalci) in ponoči nosim opornico (“ščitnik za zobe”), ki mi jo je izdelal zobozdravnik (po 1 letu in pol sem jo praktično pregriznila). Če zaužijem kaj sladkega ali kislega ali bognedaj kislo-sladkega (npr. spijem malo Cocte), me zobje tako skelijo še dneve po tem, tudi če si jih takoj skrtačim (tako močno, da ne morem jest trde hrane). Zato razmišljam o možnih rešitvah za moje občutljive zobe. Ali obstajajo kakšne prevleke za zobe, da ne bi bili tako občutljivi? Kaj predlagate?
Hvala za odgovor in lep pozdrav!
Pozdravljeni,
S tem problemom sem se ze veckrat srecala. Odvisno od kolicine preostale sklenine in seveda od financ, pokrijemo in nazaj izgrdaimo izgubljeno zobno substanco s kompozitom ali s porcelanom. Na novo izdelan zobni lok dobite novo opornico. Odvisno od obrabe, se jo lahko podlozi in predeluje, nato pa se izdela nova.
Lp Andreja
Najprej hvala za odgovor.
Zdaj pa me zanima še približna cena tega posega (nadomestek izgubljene zobne substance) in pa cena pregleda pri vas.
Da boste imeli predstavo o stanju mojih zob: http://www.comfortsplints.com/img/case-studies/3/figure04.jpg
Hvala za odgovor in lep pozdrav,
Pozdravljeni,
malo mi je neprijetno uporabljati ta forum za tovrstne informacije…Pregled stane od 30-50 eur, odvisno od obsežnosti in vam ceno pregleda povrnemo, v kolikor se odločite za kakšno storitev pri nas.
Kar se tiče obnove vaših zob pa takole: če se odločite za estetski kompozit, je cena od 100 do 150 eur, cena porcelanske luske pa 450 eur.
Lep pozdrav,
Andreja
Vem da imam kupico vprašanj, bila sem že pri več zobozdravnikih, a so njihove ideje o rešitvah različne (eni menijo, da bi le uničevali zob, zato je bolje da zdržim samo s ščitnikom še kakšnih 15 let, do štiridesetih; drugi menijo, da je pametno narediti onlay in luske na vseh). Mene to skrbi, saj se zavedam, da moram nekaj narediti z obrabljenimi zobmi ter da so tovrstne odločitve relativno trajne. Vi ste asistentka, dokrotica, delate tudi na področju raziskovanja, zato verjamem, da ste seznanjeni s podatki glede bruksizma in rešitev.
Zanima me, kakšni materiali so priporočljivi za onlay v primeru bruksizma? Nekje zasledim, da cirkonij ali “porcelain fused to metal”, drugje da porcelan/keramika, spet tretjič da so najboljši kovinski materiali. Kako ti materiali vplivajo na zobe, na katere jih namestimo (so potem bolj krhki, kakšne so lahko komplikacije, karies) in kaj se dogaja v stiku s sklenino drugih zob (nasprotnega loka) v primeru drgnjenja? Kateri materiali imajo največ možnosti, da počijo? Kako dolgo (po podatkih raziskav) v povprečju zdrži onlay (glede na material) pri bruksistih? Ali veljajo kakšne posebnosti za ustno higieno, če imamo onlay?
Zahvaljujem se vam za pomoč in vse informacije.
Za stranske zobe priporočam kompozit, sploh v mlajših letih, ker za njegovo izdelavo ne potrebujemo brusiti zoba. Zadnje čase kažejo tudi polnoporcelanski onlayi, pri katerih zoba skoraj ne brusimo odlične rezultate. Odločitev je po moje bazirana predvsem na podlagi financ in estetike. Sprednej zobe pa lahko pokrijemo z luskami iz porcelana, pod pogojem, da imate ohranjene veliko sklenine. Sprednje zobe se seveda tudi minimalno obrusi, da ohranimo čim več sklenine, saj nam le ta omogoča dolgoročni uspeh pri bruksistih. Če estetika ni na prvem mestu, se jih lahko dogradi tudi s kompozitom. Rezultat je za laično oko odličen. Brez brušenja. Kompozit omogoča dodajanje izgubljene zobne substance, ne da bi se zobovine dotikali.
LP Andreja