bronkaid in primatene s tujine
Pozdravljeni,
zanima me kako je z uvozom tablet bronkaid in primatene iz ZDA,ki se uporabljata za lazje dihanje oz. sta antiastmatika in se dobita brez recepta.Ali so mozne komplikacije na carini?Zanima me tudi ali lahko pride do kaksnih neprijetnih stranskih ucinkov,ce jemljem te tablete v priporoceni dnevni dozi.Baje zelo pomagajo pri dihanju,posebej skozi nos,kar bi mi zelo prav prislo.Hvala in lep pozdrav.
Pozdravljeni!
Zdravili Bronkaid in Primatene vsebujeta med drugimi sestavinami efedrin in se v medicini uporabljata kot pomoč pri bolnikih z astmo. Zdravilo Primatene je bilo v ZDA ukinjeno leta 2011 zaradi vsebnosti CFC (klorofluoroogljikovodika) kot potisnega plina v spreju. Torej ostane samo Bronkaid.
V Sloveniji imamo kar nekaj zdravil za zdravljenje astme in ne razumem, zakaj bi uvažali tako zdravilo na lastno odgovornost. Tovrstna zdravila se lahko izdajajo le na zdravniški recept. Zato bi tudi na carini morali pokazati zdravniški recept, količina zdravila pa bi morala odgovarjati osebni uporabi.
Uvoz zdravil določa Zakon o zdravilih, na podlagi katerega je bila izdana izjava za javnost, ki vam jo v celoti citiram:
” Novi zakon o zdravilih, ki začne veljati 22. marca 2014, omejuje uvoz in izvoz zdravil s strani posameznikov. Pošiljanje ali prejemanje zdravil v tretje države oziroma iz tretjih držav prek pošte je v celoti prepovedano. Posameznik lahko za osebno uporabo in uporabo pri svoji živali uvozi ali izvozi v svoji osebni prtljagi zdravilo v predpisani količini. Za ta zdravila lahko carinski organ zahteva dokazilo o zdravniškem oziroma veterinarskem receptu.
Novi zakon o zdravilih, ki začne veljati 22. marca 2014, v 16. členu na novo določa pogoje uvoza, izvoza, vnosa in iznosa zdravil za osebno porabo in uporabo pri svoji živali. Na splošno je uvoz ali izvoz zdravil s strani posameznikov prepovedan. Ne glede na to, pa lahko posameznik za svojo osebno uporabo, za osebno uporabo svojih ožjih družinskih članov oziroma na podlagi pooblastila za osebno uporabo največ enega posameznika, ki ni njegov družinski član, ali za svojo posamezno žival, katere vrsta se ne uporablja za pridobivanje oziroma proizvodnjo živil, uvozi ali izvozi v svoji osebni prtljagi zdravilo v količini, ki ustreza zadevni terapevtski uporabi, in sicer:
• za akutna stanja za največ tri tedne;
• za kronične bolezni oziroma stanja, pri katerih je potrebna dolgotrajna uporaba zdravil, za največ tri mesece (izjemoma tudi za 12 mesecev, če posameznik carinskemu organu predloži dokazilo o dovoljenem bivanju v tem obdobju v ciljni državi).
V primeru uvoza ali izvoza zdravil, za katera je potreben zdravniški oziroma veterinarski recept, lahko carinski organ zahteva od posameznika dokazilo o zdravniškem oziroma veterinarskem receptu za ta zdravila. Pošiljanje ali prejemanje zdravil v tretje države oziroma iz tretjih držav prek pošte je v celoti prepovedano”.
Ker se ta zdravila tudi zlorabljajo v različne namene, velja opozoriti na težke neželene učinke, ki se pokažejo predvsem pri mladostnikih, ki jih ne uporabljajo za zdravjenje, odmerki pa so pogosto preveliki. Ti učinki lahko privedejo do močno povišanega bitja srca in povišanega krvnega tlaka, kar je za mnoge usodno.
Lep pozdrav!
Nada Irgolič, mag. farm., spec.
Forum je zaprt za komentiranje.